Ahasweb hovoří sto jedenáctý den - 12.10.98, pondělí

Kosovo je téma dnešního dne. Vyjednáváni s Miloševičem zdá se nikam nevede a navíc se ve světě ale i u nás objevují názory, že nic není tak americky jednoduché, aby se bombardování vojenských cílů v Kosovu i v Jugoslávii mohlo spustit. Zkusím se ještě podívat na CNN, jak to vypadá v 16:20 hod: ale ouha, právě skončily poslední zprávy. Zkusím to na teletextu CNN: Richard Holbrooke ještě stále vyjednává se Slobodanem Miloševičem. Jugoslávský předseda vlády Momir Bulatovič označil připravovanou intervenci NATO jako "neakceptovatelnou". Boris Jelcin se vypravil na "trip" do centrální Asie na doporučení lékařů. Má se tak zbavit déletrvající bronchitidy. To bych potřeboval také, ale když já tak nerad cestuji.
A už jsou tady CNN Headlines. Zatím se nebombarduje, to by jistě měli v přímém přenosu, štáby jsou jistě už na místě. Zato záběr na Jelcina, který se při přijímání vojenských poct v Taškentu (Uzbekistán) silně zapotácel a byl zachycen a posléze i odveden svým tajemníkem byl komentován, že Jelcin ztrácí celkovou orientaci nejen pohybovou. Jeho zdraví na tom prostě není dobře a jemu samotnému je ještě hůř. Jelcinovi důvěřují podle průzkumů jen 2% Rusů !!!
Čím to je, že tito pomazaní (Jelcin, Castro, papež, Havel a jiní) musí setrvávat na svých postech až do úplného konce, kdy prakticky nikdo není schopen pracovat s nasazením, kdy selhává nejen pohybová orientace ale i orientace politická? Je to proto, že jsou naprosto nepostradatelní? Pak je to ovšem s Ruskem, Kubou, církví katolickou i naší republikou moc a moc špatné. Nejsou lidi nebo je to nepřekonatelná touha po moci, po vyjímečném postavení?
Víceméně zdravý je naštěstí alespoň prezident nejvetší a nejsilnější mocnosti na světě, mistr Clinton. Jenomže ten na postu prezidenta dlouho nevydrží, protože si dovolil v zemi neomezených možností něco, co je tam na rozdíl od jiných zemí nepřípustné pro hlavu státu. Zobrazuje to úsilí o to mít toho nejlepšího, nejmravnějšího prezidenta na světě nebo je to spíše spiknutí s cílem uskutečnit mocenský převrat? Umožnit vydělávat na státních zakázkách zase jiné skupině firem? Přesto všechno je na něm, aby rozhodl, zda se začne válka na Balkáně, Spojené Státy jsou přece v NATO rozhodující silou a především její letadla a lodi do toho půjdou.
Ačkoliv Miloš Zeman včera opět nabídl účast české polní nemocnice pro vojenskou akci NATO v Kosovu, řada našich politiků k tomu má vážné výhrady. Celkově se na české politické scéně šíří v souvislosti s akcí NATO značné rozpaky.
Komunisté jsou tvrdě proti: "Tam nemůže jít o humanitární záležitost, polní nemocnice je pořád vojenské zařízení. Jde o to, že je to jednoznačný zásah do suverenity jiného státu. Kosovo je podle mě něco jako bývalé kraje ČR. A my se chceme podílet na rozhodování proti legální moci," řekl šéf komunistických poslanců Vojtěch Filip. "ČR by se, dokud není členem tohoto uskupení, neměla k ničemu připojovat", uvedl dále.
Zeman přesto očekává, že Parlament s vysláním nemocnice vysloví souhlas. Uvedl také, že vláda má právo, aniž by se dotázala Parlamentu, povolit přelety vzdušných sil NATO nad českým územím. "Bude-li o to požádána, lze si tuto žádost vysvětlit tím, že piloti bojových letadel si přejí při své cestě do oblasti Kosova prohlédnout českou kotlinu a spojit tak příjemné s užitečným," plácnul Zeman opět zcela nový bonmot. Doufám, že to někdo sbírá, chtělo by to po skončení jeho politické kariéry vydat knižně nebo alespoň na internetu. Ale zpátky k dalším názorům.
Jiří Payne prohlásil: "V žádném případě se nemůžeme zúčastnit operace, která nebude mít zřetelně vyjasněný mandát podle mezinárodního práva," a dodal, že vyslání nemocnice "je stejná vojenská účast jako jakákoliv jiná. V tom není vůbec žádný rozdíl."
Stanislav Gros : "Na druhé straně mi nepřipadá příliš dobré, když se stále hovoří o protisrbské vojenské akci. S touto záležitostí budu mít trochu větší problém, než když jsem podporoval vyslání jednotek na území Bosny a Hercegoviny," prohlásil. "Je zapotřebí zvážit mezinárodně právní důsledky, které mohou být větší než v případě bosenského konfliktu."
Předseda výboru Senátu pro zahraniční věci Michael Žantovský včera řekl ČTK: "V případě naší účasti bude nutné hovořit o určitých garancích ze strany NATO pro případ nějakých odvetných akcí ze strany Jugoslávie."
Na závěr ještě jednou CNN v 17:00 : V centrále NATO v Bruselu probíhá jednání o pořadí kroků, které budou provedeny v případě útoku. Jisté je jedno: nemůže to dopadnout lépe než v Perském zálivu, kde přes razantní zásah nebyl Husajn zlikvidován a diktátorský režim dál existuje. Pokud se rozhodnou obyvatelé Jugoslávie bojovat, nepodaří se válku ukončit jinak než odchodem vojsk podobně jako ve Vietnamu.
Američané jsou v zajetí víry, že vojenská technologie vše vyřeší a nepadne při tom žádný americký hoch. Piloti si zahrají svoji oblíbenou elektronickou hru a bude vyhráno. Tak to ovšem nefunguje. Pokud je někde zapotřebí zastavit nesmyslné vraždění, musí se to provést klasickou pozemní válkou a území musí být obsazeno okupanty, kteří budou muset setrvat nejméně dvacet let. Stačí se podívat na Německo, tam to trvalo ještě déle. Takže jsem značný pesimista a doufám, že válka nebude zahájena.


Lebeď má vážné obavy z vypuknutí lidového povstání v Rusku. Když něco takového prohlásí dnes již žhavý kandidát na prezidenta, nelze to brát na lehkou váhu."Naprosté mlčení ruských úřadů po protestních akcích 7.října by mohlo podnítit lidové povstání. Místo pokojných protestů by nás mohlo postihnout něco mnohem horšího", řekl Lebeď v sobotu pro agenturu Interfax. Krasnojarský gubernátor Lebeď, který kráčel v čele protestního pochodu ve svém kraji, vyzval úřady k uspořádání rozhovorů s lidem. Lebeď patří k největším Jelcinovým kritikům a opakovaně se dožaduje jeho odstoupení.

TopZpět