Ahasweb hovoří sto dvanáctý den - 13.10.98, úterý

Uprchlíci z Moldavska, kteří v pondělí přistáli na ruzyňském letišti a vynutili si násilím výstup z letadla, které poškodili tak, že nemohlo odletět,, jsou ve skutečnosti bývalí občané SSSR, kteří se účastnili války v Afghánistánu. Pravděpodobně jde vesměs o moldavské občany, kteří záměrně zničili své doklady cestou do Prahy. Pro poškození letadla nemohli být vráceni zpět do Moldávie a tak je cizinecká policie odvezla do uprchlického tábora. Pro Moldávii to bude znamenat pravděpodobně zákaz letů do České republiky.
Podle výpovědi převaděče, zadrženého s jinou skupinou uprchlíků, tentokrát Kosovských Albánců, je na území Slovenska obrovské množství uprchlíků, kteří čekají na přechod přes zelenou hranici do České republiky. Vyjádřil, že pokud by tuto záplavu chtěly naše úřady zastavit, musely by se na hranicích se Slovenskem natáhnout ostnaté dráty.


Kosovo je stále aktuální téma. Od včerejška se situce částečně vyjasnila. Rusko schvaluje vyslání ověřovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) do Kosova a možná se zapojí do vzdušné kontroly, s níž se rovněž počítá.
Jugoslávie rovněž souhlasí s mezinárodní pozemní a vzdušnou kontrolou svého plnění rezolucí OSN ke Kosovu a podepíše dohodu s NATO o přeletech nad touto jihosrbskou oblastí. Oznámil to dnes v Bělehradu americký vyjednávač Richard Holbrooke po ukončení rozhovorů s jugoslávským prezidentem Slobodanem Miloševičem. Holbrooke dodal, že očekává, že jugoslávské úřady ještě dnes vydají prohlášení, jímž zahájí politický proces, který by měl znamenat "bod obratu" směrem k poskytnutí autonomie a sebeurčení kosovskému obyvatelstvu.
ČT1 provádí telefonické hlasování s otázkou Souhlasili byste, v případě potřeby s vysláním našich vojsk do Kosova?
Stav hlasování v 18:00 hodin byl: ANO: 1051, NE: 3771. Vypadá to, že národ český se do bitvy nijak nehrne.
Otázka je navíc s ohledem na stávající situaci příliš dramatická, protože vláda zatím oficiální návrh parlamentu zatím vůbec nepředala, pouze se hovoří o vyslání polní nemocnice, což je něco jako chytrá horákyně ve vojenském konfliktu. Ten nápad převaděče uprchlíků s ostnatým drátem není až tak nelidský. Pokud by se natáhl okolo Jugoslávie včetně Kosova, třeba by to ty zarputilé muslimy a pravoslavné přinutilo k dohodě. Není totiž nic jednoduššího, než od konfliktu ve vlastní zemi útíkat někam jinam, do země, ve které je obyvatelstvo natolik civilizované, že se vzájemně nevraždí kvůli takové malichernosti, jako je jiné náboženské vyznání a navíc si svojí pracovitostí vytvořilo lepší ekonomické podmínky k životu. Ono se ne náhodou říká, že kdo uteče, vyhraje.
Kissinger na setkání Forum 2000 k situaci v Kosovu prohlásil:" Nevěřím, že by Miloševič byl zodpovědný za všechno, co se v Kosovu stalo. A nechtěl bych, aby se NATO stalo obětí situace, kdy se všechny znesvářené strany budou dožadovat zahraniční pomoci." Pravdou ovšem je, že veškeré lidské konání je založeno na postupu, kdy v konflikní situaci rozhoduje ten nejsilnější. Když se dva perou, zasahuje policie. Když se dva dostanou do konfliktu, zasahuje soud. Když někdo někoho zabije, je chycen, odsouzen a poslán do vězení. Takže proč se pan Kissinger diví, že se tyhle dávné zvyky přenášejí do konfliktů mezi národy.


Havel zase postavil vejce na špičku. Nedá si pokoj se svými objevnými návrhy, ve kterých vytrvale naznačuje, že je to právě on, kdo má ty správné návody, jak řešit všechny problémy světové politiky. Podle jeho posledního nápadu by Evropská Unie měla mít jen jediného společného stálého zástupce v Radě bezpečnosti OSN.
V současné době je členem Rady Velká Británie a Francie, očekává se i vstup Německa. Havel to v pondělí uvedl v diskusi na mezinárodní konferenci Fórum 2000. Havel řekl, že nechápe, proč má Evropa v Radě bezpečnosti tolik zástupců, když jiné mnohem větší a lidnatější země, například Indie, mezi stálými členy Rady nejsou.

TopZpět