Ahasweb hovoří sto osmnáctý den - 22.10.98, čtvrtek

MIRÓ - pokračování 1.
Za jeho letního pobytu v Montroigtu v roce 1918 dospěl Miró k závěru, že "všechno je obsaženo ve skutečnosti a je třeba kutat do hloubky, abychom dospěli k dobré malbě.".Miró: Žena, noviny a pes, 1925 Na podzim roku 1921 se náhle roztrhne řetěz nesnází. Přiváží do Paříže rozměrné plátno nazvané Farma a dokončuje je v pařížském atelieru. V tomto obraze přechází do nového stylu, který byl v roce 1924 pokřtěn Andrém Bretonem jako surrealizmus. Realita je dovedena k hranici, za níž se stává snem a halucinací.Miró tak jako jeden z prvních smazává hranici mezi malbou a básní a otevírá dveře do fantaskna a zázračného nadskutečna. Léta 1922 - 24, v nichž se Joan Miró náhle a jakoby jediným prudkým skokem do vzduchu odpoutává od vší tradiční půdy okolních formálních i výrazových konvencí, jsou v celém tehdejším umění dobou radikálního přezkoumávání hodnot. Dadaismus skončil v roce 1921, ale stačil zničit a rozmetat dosavadní životní i estetický modus. Mirö je elktrizován prostředím v Blometově ulici, která se stává ohniskem a laboratoří nové básnické a malířské řeči. Masson, Leiris, Salacrou, Artaud, Desnos a Prévert jsou ti, kteří jej přímo ovlivňují.Miró říká:"Vím, že jdu po nebezpečných cestách, a přiznávám, že často propadnu panice, oné panice cestovatele, který kráčí neprozkoumanými cestami.". Ustálený tradiční obraz přírody zmizel, jakmile malíř prolomil tenkou slupku zobrazujících konvencí. Pod ní se mu zjevuje příroda jako bezbřehý živel, soubor sil, ustavičně budující a vzápětí ničící - rozlehlé univerzální bytí, v němž je člověk jen nepatrnou a náhodnou možností.

Volně podle J.Padrta: JOAN MIRÓ, Odeon 1967. Pokračování příště...


Írán a Írák se svého vysílání přece jenom dočkají. Rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa se chystá poslední říjnový den zahájit vysílání do Iráku a Íránu z budovy bývalého Federálního shromáždění, která stojí v centru Prahy. Záměr umístit redakce namísto původně zamýšlené vily v pražské čtvrti Bubeneč do budovy rádia na Václavském náměstí oznámilo vedení stanice ministerstvu zahraničí a vnitra. Informaci, kterou vedení Svobodné Evropy odmítlo do ukončení jednání s vládou komentovat, potvrdil i ministr vnitra Václav Grulich a místopředseda vlády Egon Lánský.
Takže mateřská školka a vila pana prezidenta nebude na mušce muslimských teroristů. Zato můžeme očekávat jejich nepřátelské projevy přímo v centru Prahy. Václavák je ostatně již oblíbeným místem pro střelbu na chodníku či v podchodu u muzea, takže nějaká to bombička navíc zdejší atmosféru nemůže příliš zhoršit. Jen aby to nepotrefilo Svatého Václava, myslím, že rezervního někde v lapidáriu nemáme.
Od redakce Svobodné Evropy to je přitom velmi racionální řešení, protože případné škody na budově se nebudou spravovat v jejich režii, platí za ten barák mezi muzeem a divadlem jednu korunu ročně. Rozhodnutí zdá se padlo bez ohledu na záměry naší ctěné vlády.


Saldo zahraničního obchodu České republiky se v záři snížilo na pouhých 18 milionů korun oproti srpnovým 4,95 miliardám Kc. Za leden až září vykázal zahraniční obchod deficit "jen" 47,014 miliardy, ve srovnatelném období loňského roku byl schodek celých 100,656 miliard Kč. Dovoz v září meziročně vzrostl o pouze 0,7 procenta na 75,395 miliardy, vývoz se zvýšil o 7,2 procenta na 75,377 miliardy korun.
To je opravdu velmi dobrá zpráva. Doufejme, že si tento pozitivní trend nebude brát za zásluhu současná vláda. Ona na to totiž nemá vliv žádná vláda, to je zásluha našich výrobců a obchodníků, kteří usilovně pracují na roli národa dědičné. Budiž jim za to chvála, třikrát sláva.
Zásluhu na tom mají ale také všichni ti, kteří přestali nakupovat zahraniční zboží ať už proto, že na to nemají, či proto, že podporují české výrobky včetně potravin. Ono uskrovnit se není od věci, budeme alespoň méně tlustí a nebudeme zbytečně zatěžovat přírodu odpadky. Zkuste podporovat a hlavně realizovat taková hesla, jako: "Do každé rodiny jen jedno auto!" nebo "Vepřovou jen jednou týdně!". Vězte, že přílišná konzumace masa vede k rakovině tlustého střeva. Nakupte si raději česká jablka, ušetříte a navíc nebudete trpět zácpou.
Další pozitivní zprávou je kurz české koruny. Koruna se včera obchodovala poměrně klidně v rozpětí 17,600-17,740 z jednu marku. Zveřejněný výsledek zahraničního obchodu za září 1998 (-18 mil. Kč po 4,9 mld. srpnu) neměl na obchodování významný vliv, během dopoledne došlo (na vlně úvah o dalším snižování úrokových sazeb a po komentářích ČNB) k mírnému oslabení na 17,735, avšak negativní nálada na trhu nevydržela příliš dlouho a odpoledne koruna posílila zpět na 17,620.


Zákon o pobytu cizinců na území České republiky, který je ve fázi příprav k vydání a existuje již jeho paragrafovaná verze, obsahuje konečně i následující paragraf:
(6) Za trestně zachovalého se pro účely řízení o povolení přechodného pobytu na území a pro účely řízení o vydání povolení k pobytu (§ 66) považuje cizinec, který nemá ve výpisu z Rejstříku trestů České republiky záznam, že byl pravomocně odsouzen za spáchání trestného činu; za trestně zachovalého nemusí být považován cizinec, který byl v zahraničí odsouzen za jednání, které naplňuje znaky trestného činu.
Je to sice řečeno velmi kulantně, ba nechápu, proč je tam to právnicky zhovadilé slovní spojení "nemusí být". Když je někdo lump a zločinec, tak je snad tím lumpem kdekoliv na světě. Zaplaťbůh ale i za takový paragraf. Teď už jenom aby ten zákon vyšel co nejdříve.
Úplné znění návrhu zákona je na http://www.mvcr.cz/aktualit/navrhy/index.html . Není ten server Ministerstva vnitra až tak špatný, něco se tam dá najít. Pokud vás zajímá boj proti korupci, pohleďte na Národní program boje proti korupci (návrh)


Automobily jsou u nás téměř předmětem denní spotřeby. Ze statistik vyplývají zajímavé údaje. Tak například vozů Škoda je zaregistrováno neuvěřitelných 1 815 572 kusů s průměrným rokem výroby 1982,86, čili průměrně 16 let starých.
Na druhém místě se dosud drží značka VAZ (pozůstatek totality) s počtem 226 613 kusů vyrobených průměrně 20 let starých.
Třetí místo obsadil Fiat s 170210 kusy, věk průměrně 17 let.
To všechno jsou ještě značky z dob komunizmu, protože jiné značky se zde prodávaly velmi zřídka. Když se do statistik podíváme s otázkou, která auta jsou u nás nejmladší, zjistíme, že jsou to ze známějších a s významnějším počtem vozy značky Kia (průměrně 3 roky staré), Daewoo (5) a Seat (5).
Kuriozity: Nejstarší zaregistrované vozy jsou Aero, 427 kusů vyrobené průměrně v roce 1949,71. Vozů Rolls Royce u nás jezdí jen 9 kusů, Ferrari 17 kusů.

TopZpět