Ahasweb hovoří sto dvacátý den - 28.10.98, pondělí

Seriál MIRÓ bude pokračovat až ve čtvrtek, hrabu listí na chatě a naskenované obrázky jsem nechal doma.


Telecom nezlepšil po urgencích moje telefonické spojení z chaty se světem a asi jej nezlepší nikdy. Nemohl jsem se totiž zaboha dostat z chaty o telefonu do internetu. V rámci pokusů s tím něco udělat jsem zjistil, že můj vykopávkový PC (ještě před pěti lety naprostá bomba: 486/50 MHZ, 350 MB HD, 8MB RAM) má neskutečně pomalý seriový port: pouhých 9600bps!!! Takže jsem nasadil paralelní modem Microcom DeskPorte 28.8P a ejhle, zlepšení se dostavilo. Sice nic moc, ale aspoň mohu tyto řádky nahrát na server.
Ale ještě mnohem lepší přístup zajistilo spojení na Microsoft Terminal Server 4.0 (MTS - Hydra) s doplňkem fy Citrix MetaFrame. Server je v lokální privátní síti, která je připojená pevnou linkou 10MBps na internet. Takže se přes telefon dostanu přímo na MTS a z mého PC se stává pouze tenký klient. Dokonce je použitelný i seriový port s tou jeho úděsnou rychlostí 9600. Firemní materiály fy Citrix praví, že by na klienta měla stačit rychlost 10Kbps. Je to skutečně tak.
Jedinou vadu, kterou to má, je když na internetové stránce jsou obrázky bez definice rozměrů( WIDTH, HEIGHT). Pak se při postupném natahování obrázku opakovaně celá stránka maluje znovu. Dost mě to vadilo například u nově udělané podoby IDnes, která má na hlavní stránce dost nepovedenou směsici gifů, které nemají definovanou výšku.
Přesto je to celé podstatně rychlejší, než když se připojím byť přes paralelní modem na připojovatele. Možná, že by takové řešení bylo výhodné zejména pro pomalé spojení přes mobily. Prostě přenášet jen obraz ke klientovi, který vlastně na internet se svým PC vůbec připojený není. Nejsem přes problematiku poskytování připojení na internet žádný specialista, ale jistě by to přineslo i výraznou ochranu počítače uživatele. Protože jakýkoliv hacker by končil na Terminal Serveru a nikoliv na mém počítači. Ale dost připojovacích problémů, podívejte se, co jsem objevil na serveru Ministerstva vnitra.


Tajné informace mají zůstat tajné. Pokusil jsem se si přečíst náhodně objevený odkaz na Vyhlášku Národního bezpečnostního úřadu o podrobnostech stanovení a označení stupně utajení a o postupech při tvorbě, evidenci, přenášení, přepravě, zapůjčování, ukládání, jiné manipulaci a skartaci utajovaných písemností. Po klepnutí se ale objevila zpráva serveru Ministerstva vnitra:

File Not Found
The requested URL /98-244.htm was not found on this server.

Jak jinak, je to přece o tajných věcech, tak se to nebude zveřejňovat. Možná je to ale pouhé nedopatření správce serveru...
Mnohem úspěšnější jsem by při studiu materiálu, nazvaném Zpráva o postupu státních orgánů při postihu trestných činů motivovaných rasismem a xenofobií. V odstavci Modernizace vybavení extremistické scény jsou zajímavé postřehy našich orgánů o tom, jak je internet nebezpečný. Následující konstatování zprávy nelze podceňovat. Cituji:

"V posledních letech se prosadil u všech extremistických a teroristických organizací následující trend: došlo nejen k modernizaci jejich výzbroje, ale i k velmi významné modernizaci v oblasti propagace ideologií a řízení teroristických operací. Extremisté dnes legálně vlastní řadu nakladatelství, přičemž rozvoj moderních tiskařských metod umožňuje vydávat i publikace s nízkým nákladem poměrně rentabilně. K propagaci cílů bývá dnes velmi často používána celosvětová počítačová síť Internet a některé organizace využívají pro svoji propagaci i satelitní televize.
Veřejná síť mobilních telefonů (zejména digitální GSM) usnadňuje teroristům komunikaci při akcích. Použití komerčně dostupných a velmi kvalitních šifrovacích zařízení nebo programů se stává realitou.
Do popředí vystupuje nejmarkantněji problematika zneužívání Internetu. Vysoce výkonné kódovací systémy umožňují již dnes realizovat v celosvětové síti Internet utajenou komunikaci mimo dosah jakékoliv kontroly. Přijetí opatření proti neregulovanému používání kryptografických metod jsou diskutabilní. V této problematice kolidují základní lidská práva s bezpečnostními zájmy státu. Cesty ke stíhání internetové kriminality bude zapotřebí hledat.
"

Nebude to stíhání jednoduché. Uvažte, že když někdo chce na internet cokoliv vystavit zcela anonymně, není to pražádný problém. Založí si anonymní e-mail a pak si vytvoří stránky na serveru, který to dovoluje zcela zdarma. V případě, že se bude jednat o obsah, který by mohl být stíhán podle našich zákonů, vybere si server zahraniční. Nedovedu si představit způsob, jak by se bez spolupráce administrátora takového zahraničního serveru a českého poskytovatele připojení dalo indentifikovat alespoň telefonní číslo, přes které je připojen majitel těchto stránek v okamžiku, kdy je aktualizuje. A když bude tento telefon navíc mobil, bude to ještě složitější.
Další zajímavou částí této zprávy je pasáž zabývající se popisem extrémistických skupin. Opět cituji:

"Anarchoautonomní skupiny jsou spojeny mlhavými vizemi jakési absolutní svobody a negativistickým postojem vůči "měšťákům", "buržoazii" (označení pro spořádané občany). Mají tendenci se napojovat na všechna "protestní hnutí" - od ekologů až po ortodoxní komunisty. Jejich idea nestanovuje pozitivní řešení a systém, ale snaží se napadat vše existující, neboť je to špatné. Vzhledem k založení jedinců a individualismu je (i historicky) toto hnutí málo schopné dlouhodobé strategie, která by vedla k převzetí moci.
Nespokojenci z tohoto hnutí, toužící po radikalitě a "akci", mohou tudíž vytvářet buď čistě teroristické skupiny, anebo hledají uspokojení v ultramarxistických ideologiích, zejména v trockismu a bolševismu. Tím je omlazována druhá základní část levicově extremistické scény - neobolševické skupiny a organizace.
Neobolševické skupiny a organizace, jejichž cílem většinou bývá rekonstrukce bývalého komunistického systému s vedoucí úlohou komunistické strany stalinského typu, současnou situaci chápou jako krizi společnosti; socialismus v leninsko-stalinistickém pojetí představuje z jejich pohledu jedinou pokrokovou alternativu.
Neobolševická scéna je ve srovnání s pravicově extremistickou mnohem reálněji zakotvena v konkrétních společenských a politických podmínkách. Je více sofistikovaná, má za sebou zkušenosti světového "dělnického" hnutí, je ochotna čekat na vhodnou situaci a tuto situaci připravovat konspirativně, v ilegalitě. Své cíle i úsilí bere velmi vážně (boj tříd, boj proti reakci či kontrarevoluci atd.). To ji činí pro společnost rizikovou - reminiscencemi na minulý režim a šikovně stylizovaným populismem lze ve společnosti vyvolat touhu po nějaké formě autoritativního režimu. Její nebezpečnost zvyšuje i fakt, že se její příznivci a členové v ničem neodlišují od průměru společnosti a běžných norem chování (věk, zjev, způsob života).
"

Tak co, máte někde ve svém okolí nějaké nenápadné neobolševiky? Já ano, některé dokonce velmi blízko. V každém případě doporučuji se začíst do serveru Ministerstva vnitra důkladněji, zdá se, že zatím jeho pracovníci stáli spíše na straně pravé. Jak to bude dál nakonec vyplyne i z dikce a obsahu dalších materiálů, pokud se ovšem na tomto serveru vůbec budou objevovat. Možná, že v rámci naprostého utajení všeho, co naše současná vláda dělá, bude tento server zrušen.


Můj odhad o nenápadném sbližování lidovců se socdemáky s tichou podporou komunistů se potvrzuje. (Rudému) Právu můžeme v této věci jistě věřit: Člen lidoveckého vedení Cyril Svoboda Právu sdělil, že by ke sblížení s ČSSD mohlo dojít, pokud by to rozhodly nejvyšší orgány (myslí se stran). "Zatím žádnou změnu nechystáme", reagoval pro Právo na otázku, zda je reálná koalice lidovců s ČSSD za tiché podpory komunistů. Na dotaz, jaký je jeho osobní postoj, Svoboda neurčitě uvedl: "Neříkám, co by se mi líbilo a co ne. To je fakt na sjezdu či konferenci."
Mějte tento dnes již fakt na mysli, až půjdete volit. Směřuje to k podobné rošádě, jaká se právě chystá na Slovensku. Tam budou mít dokonce kryptokomunisti ukrytí pod téměř nenápadným spolkem zvaným Strana demokratickej ľavice v připravované vládě většinu.

TopZpět