Ahasweb hovoří sto třicátý druhý den - 19.11.98, čtvrtek

Bojkot Telecomu:
98 985 hlasujících proti zdražení telefonu 18.11.98 v 15.00 hod - to jsem odjížděl na demonstraci na Žižkov, do mého rodného města (jinak také čtvrť v Praze). Sraz nepřátel Telecomu se konal na památném to místě: jako malý kluk jsem na tomto vrchu pouštěl draky. Pravda, netušil jsem, že se to tu jmenuje tak vznešeně: Vrch Svatého Kříže. Je téměř jisté, že to tak pojmenovali až po převratu stoupenci katolictva v Čechách, aby tak vytvořili protiváhu proti nedalekému vrchu Žižkově, kde tento válečník a nepřítel katolíků stojí na koni dodnes na památku velké nakládačky, kterou udělil křižáckým rytířům.



Ahasweb se zúčastnil pražské demonstrace:


Pokud jste na stránkách Ahasweba poprvé, buďte vítání, i když zde možná nenajdete přesně takový obsah, jako na jiných mládeží oblíbených serverech. Přesto doufám, že se vrátíte a nebudete Ahaswebovy noviny považovat za baštu dementního starce.


Už od stanice metra Flora byl v 15.50 patrný had účastníků, kteří většinou volili cestu od metra na kopec Svatého kříže pěšky. Když jsem vysupěl po schodišti na vrchol kopce (nešlo to tak snadno, jako v roce 1953, kdy jsem tam chodil pouštět draky...) a bylo ještě pár minut před začátkem demonstrace, nasadil jsem heslo
Internet i pro důchodce!!
na tyčku a rozdával přicházejícím miniletáky. Počasí bylo listopadové s teplotou kolem nuly s poletujícím sněhem.
Prvním příchozím, který mě padl do ruky byl zcela náhodou zvláštní agent OSN pro Jugoslávii (asi to není zcela přesně současná funkce našeho bývalého ministra zahraničí) pan Dienstbier.
Zbývající dav demonstrantů byl kromě nás dvou věkem někde zcela jinde. A tak jsem přicházející rozjařenou internetovou mládež jako demonstrující zastánce důchodců-serfařů průběžně informoval o tom, že nejsou na Internetu sami a že i pro starší generaci může přístup na Internet znamenat mnoho. Důchodci mají přece mnohem více času a dokonce mohou existovat i takoví, kteří jsou na Internetu závislí. Pro takového uživatele se může stát chystané zdražení naprostou katastrofou.
Redaktorem MF Dnes jsem byl zpovídán a byl jsem nucen tváří v tvář nucen přiznat, že ještě v důchodu nejsem, že bojuji za ty, mezi které se ale v krátké době zařadím. Přiznal jsem i svou profesi správce počítačové sítě. Redaktorovi se viditelně ulevilo, když se mu tak dostalo vysvětlení, jak jsem se k Internetu mohl ve svém věku dostat. Sice si to nahrával, ale do novin se to nedalo.
To už ale začal oficiální program. Po projevech organizátorů (Ondřej Neff, Michal Čupa, Patrick Zandl a další), kteří se snažili zdůraznit, že se demonstrace a petice nebere jen za uživatele Internetu ale i za všechny telefonující občany, byli vzpomenuty i babičky, pro které je telefon často hlavním prostředkem pro kontakt s dětmi. Doufám, že tím byli myšleni i dědečkové.
Aston vysvětlil, že cílem jednání s Telecomem by mělo být zavedení takového tarifního systému, který by různým skupinám občanské společnosti dovolil vybrat si podle svojí potřeby. Pro uživatele Internetu budou prosazovat paušální sazbu za telefonické spojení do Internetu ve výši kolem 500,-Kč měsíčně. Telecom má ale jiné záměry: prodloužit pro přístup na Internet v určitých časových intervalech dobu fakturačního impulzu. Je jasné, že si tím chtějí zjednodušit techniku zvládnutí tarifní diferenciace. Uvidíme, jak to dopadne.
Zástupce nevidomých Jan Buchal (http://brailcom.cz) nás všechny upozornil na fakt, že nevidomí potřebují pro získání stejného množství informací z Internetu nejméně trojnásobnou dobu a tak i trojnásobné prostředky. Zdražení by většinu z nich zcela odřízlo od informační dálnice.
Následovalo předání vytištěné petice (žádné stromy nebyly ušetřeny, snad příště bude taková petice předána v elektronické formě s elektronickými podpisy) dalšímu zúčastněnému bývalému ministrovi, nyní jen poslanci panu Vladimíru Mlynářovi. Ten slíbil svou osobní podporu v parlamentní petiční komisi. No, v každém případě se pokusil se poněkud zviditelnit, protože kamery všech českých televizí byly zde. Pokud mě paměť nešálí, právě pan Mlynář měl jisté problémy se svým vztahem k Internetu, považoval jej za zbytečnost. Dnes má ovšem vlastní stránku, došlo mu, že není nad to být vidět všude, kde se dá.
Po projevech se dav nejméně 2000 demonstrantů na Astonův pokyn zalogoval prádelními šňůrami a jinými špagáty na obřího pavouka v barvách Telecomu, který požíral klávesnici (dílo to samotného Astona). Nad budovou Telecomu se začaly stahovat skutečné mraky na nebi ale i mraky symbolické. Vydali jsme se k nedaleké hlavní budově Telecomu v Česku v čele s pavoukem. Po zdolání svahu se zpočátku pokračovalo po chodníku, ale jak si to správná demonstrace žádá, dav zastavil za asistence přítomné policie dopravu. Někteří automobiloví nervózové počali troubit (nebo tím nás snad chtěli podpořit?), jiní to obraceli. K házení molotovových koktejlů na vozy police tentokrát nedošlo a tak jsme došli spořádaně za skandování hesel (Hanba!, Pryč s monopolem! Konec nadvládě Telecomu! Už je to tady! Dyba smrdí od hlavy!) před vchod hlavní budovy, která byla označena za hrad kontratelekomunikace.
Organizátoři byli vpuštěni a předali pavouka zástupcům Telecomu kolem 17.00 hod. Zprávy jiných médií tvrdí, že byla předána i petice. Doufám, že jen kopie, protože originál by Telecom dozajista zašantročil. Mé staré kosti byly již značně vymraženy a tak jsem se v 17.30 v klidu rozešel.
Večer 18.11.98 v 21.20 hod byl stav petice  101 739 podepsaných.


Nejméně o 50% poklesl 18.11.98 přístup na servery Telecomu, které obsluhují kolem 50000 uživatelů.


Od roku 1989 to byla první skutečně občanská zdola organizovaná akce, která navíc ukázala, jak mocný nástroj může být Internet.
Brno demonstrovalo rovněž úspěšně, reportáž je na http://www.mujweb.cz/www/jarrr/demonstrace.htm. Děkuji panu Igo Adlerovi, který mi poslal odkaz poštou. Z Prahy si na Ahasweba nikdo nevzpomněl, třeba ještě něco dorazí.


Historie předchozích dnů:


ČSSD prý chtějí mít své lidi také v Telecomu
PRAHA 8.října (ČTK) - První z čistek, které chystá sociálnědemokratická vláda ve strategických podnicích, postihne SPT Telecom. S odvoláním na své zdroje to píše Mladá fronta Dnes (MfD) s tím, že ministr dopravy Antonín Peltrám žádá nejen hlavu generálního ředitele, předsedy představenstva, ale také například šéfa pražské divize společnosti Radomíra Sabely, který pracoval jako náměstek někdejšího ministra průmyslu Vladimíra Dlouhého. Podle listu to vyplývá mimo jiné i ze snahy ministra Peltráma svolat mimořádnou valnou hromadu Telecomu. "Lidé, kteří jsou o situaci v Telecomu dobře informováni, avšak vzhledem k citlivosti celé situace odmítli zveřejnit jméno, se shodují, že Peltrám očekává od valné hromady především dosazení svých lidí do představenstva. To by pak mělo odvolat generálního ředitele Svatoslava Nováka, po jehož hlavě volá Peltrám nejčastěji," píše deník.
Zároveň však cituje i ministra Peltráma, který takového změny v Telecomu popírá. "Telecom opustí pouze bývalí ministerští úředníci. Žádné další změny nechystám," řekl Peltrám listu. Ten dodává, že podobné změny jako v Telecomu budou v nejbližší době následovat například i v některých energetikách či petrochemickém holdingu Unipetrol. kri jam Čupa: V roce 2000 přinese český internetový trh miliardu korun PRAHA 17.listopadu (ČTK) - V roce 2000 se budou příjmy z internetového trhu v ČR pohybovat zhruba kolem miliardy korun, což je přibližně třikrát více než nyní. V rozhovoru pro ČTK to dnes uvedl viceprezident Telecomu pro sítě a služby s přidanou hodnotou Michal Čupa. Do této sumy podle Čupy patří zejména příjmy poskytovatelů připojení k internetu (internetových providerů), poplatky za spojení, například prostřednictvím telefonu, a příjmy z reklamy. V současné době je v ČR okolo 70.000 platících uživatelů Internetu. Celkový počet lidí používajících Internet odhadl Čupa na 400.000 osob. SPT Telecom vidí v poskytování internetových služeb jeden z hlavních směrů svého rozvoje. Službu připojení k síti Telecomu pod názvem Internet On Line využívá 15.000 lidí.


Vláda se dnes bude zabývat telekomunikačními poplatky

PRAHA 18.listopadu (ČTK) - O problematice zvyšování poplatků za telekomunikační služby bude dnes vládu informovat ministr financí Ivo Svoboda. Ministr chce, mimo jiné v reakci na obvinění místopředsedy vlády Pavla Mertlíka, že nevyužil manévrovací prostor a podpořil zdražení telekomunikačních poplatků, upozornit zejména na omezený vliv státu na SPT Telecom. Ministr Svoboda chce vládu zejména upozornit, že jeho úřad může vzhledem ke smlouvě se strategickým partnerem Telecomu rozhodování společnosti v její finanční politice ovlivňovat jen v omezené míře. Ministerstvo financí schválilo od ledna monopolnímu Telecomu zvýšení cen místních hovorů z 2,40 na 2,60 korun za impuls, který o minutu zkrátilo, a schválilo i zvýšení paušálního měsíční poplatku za telefon. Za tento postup sklidilo kritiku nejen veřejnosti, především pak uživatelů internetové sítě, ale také některých politiků, včetně místopředsedy vlády odpovědného za ekonomiku Pavla Mertlíka. kri jw xdv


Pracovníci linek důvěry nesouhlasí se zdražením telefonů
PRAHA 18.listopadu (ČTK) - Zdražením plateb za telefon, které od prvního ledna plánuje monopolní SPT Telecom, je ohrožena snadná a rychlá dostupnost linek důvěry. Hodinový místní hovor se zdraží z 48 korun na 78 korun, což může ovlivnit, zda se klient na linku důvěry obrátí, či nikoliv. Řekla to Daniela Knoppová, předsedkyně České asociace pracovníků linek důvěry. Asociace podle ní sympatizuje s protestní akcí českých uživatelů a poskytovatelů Internetu proti zdražení poplatků za telefon a připojení pevné datové linky, která dnes v Praze a Brně vyvrcholí demonstrací, a navrhuje vedení SPT Telecom schůzku, na níž chce předložit konkrétní představy o spolupráci. Situace se podle ní stává neúnosnou i eticky, protože velká část klientů využívá linek důvěry právě v době sociální tísně, například při ztrátě zaměstnání, rozvodu a podobně. V roce 1997 bylo na dvaadvaceti asociací sledovaných linkách důvěry v ČR zaznamenáno 3519 hovorů delších než půl hodiny a 848 hovorů, které trvaly déle než hodinu, uvedla Knoppová. jd vb xdv


Na demonstraci proti Telecomu přišlo 2000 lidí

   PRAHA 18.listopadu (ČTK) - Zhruba 2000 převážně mladých lidí přišlo na pražský Vrch sv.Kříže na demonstraci, která byla završením protestní akce provozovatelů sítě Internet proti monopolnímu SPT Telecom. Organizátoři protestu předali zástupcům Poslanecké sněmovny petici, kterou podepsalo 100.000 lidí.    Poslanec Unie svobody Vladimír Mlynář přítomným slíbil, že petici předá petičnímu výboru, který by mu ji měl vrátit k řešení nebo ji postoupí hospodářskému výboru sněmovny, který by se případně měl také celou záležitostí zabývat.    Provozovatelé Internetu protestují proti neúměrnému zdražování poplatků za telefon, které SPT Telecom plánuje od 1.ledna. Petici proto předali organizátoři dnešní akce také přímo SPT Telecom.    jd jik xdv


Demonstrací a bojkotem dnes vyvrcholil protest proti zdražování

   PRAHA 18.listopadu (ČTK) - Demonstracemi v Praze a Brně, stávkou tisícovky českých internetových serverů a předáním petice se sto tisíci podpisy poslancům a vedení SPT Telecom vyvrcholila ve středu protestní akce Internet proti monopolu.    
Její organizátoři se rozhodli poukázat na podle nich neúměrné zdražování poplatků za telefon a za internetové spojení, které od 1.ledna se souhlasem ministerstva financí plánovalo SPT Telecom.    
Zástupce Telecomu dnes organizátorům protestu po převzetí petice sdělil, že na páteční jednání firma přijde se dvěma konkrétními návrhy, jak platby za internetové připojení řešit. Podrobnosti však nechtěl sdělit. Návrhy iniciativy, kterou vede spisovatel a vydavatel internetového deníku Neviditelný pes Ondřej Neff, Ivo Lukačovič z nejpoužívanější české internetové vyhledávací služby Seznam a Patrick Zandl z firmy MobilServer počítají například s vyšším základním paušálem pro uživatele Internetu a s delšími impulzy.    ""
Nezapomínáme na lidi, kteří používají telefon
"," podotkl dnes pro ČTK Neff. Dodal, že Telecom by měl, podobně jako u mobilních telefonů, nabízet pro různé zákazníky diferencované služby v závislosti na jejich potřebách. Neff dodal, že SPT Telecom se k návrhům jeho iniciativy staví vstřícně.   
 Pod petici se za dva týdny podepsalo přes sto tisíc lidí. Dnes na demonstraci v Praze ji převzali členové petičního výboru sněmovny a slíbili, že se budou věcí zabývat. Petici dostal i SPT Telecom, společně s velkým žlutým pavoukem, symbolizujícím jeho monopolní postavení. Organizátoři protestu totiž dnešní demonstrace v Praze i v Brně pojali jako happening a tak v Praze vytvořili z provazů vlastní internetovou "síť" a v Brně se učili vysílat informace morseovkou pomocí barevných šátků.    
Český Internet dnes prakticky nefungoval, kolem tisíce serverů neposkytovalo své obvyklé služby a pouze upozorňovalo na oficiální stránky protestu. Připojily se i servery velkých firem, některé městské a obecní úřady, školy, nejrůznější internetová periodika, ale i soukromé osoby.    
Široce medializovaný protest podpořili i zástupci Unie svobody, KDU-ČSL i vládní ČSSD. Ta je navíc zřejmě rozpolcena, protože ministr financí Ivo Svoboda bez porady s vládou zvýšení poplatků Telecomu schválil, čímž popudil místopředsedu vlády odpovědného za ekonomiku Pavla Mertlíka. Ministr dopravy a spojů Antonín Peltrám chce dokonce přehodnotit smlouvu se strategickým partnerem SPT Telecom, protože stát podle něj nemá dostatečné zastoupení ve výkonných orgánech společnosti. Ve společnosti vlastní 27 procent konzorcium TelSource.    
ODS, jejíž ministr Karel Dyba prosadil monopolní postavení SPT Telecom do konce roku 2000, protest ignorovala.    
SPT Telecom plánuje od začátku příštího roku zvýšení tarifu místního hovorného z 2,40 korun na 2,60 korun a snížení délky impulsu o třetinu. Naopak zlevnit až o 40 procent by měly meziměstské hovory a v průměru o čtvrtinu mezinárodní telefonáty.    
Podle Telecomu a ministerstva financí místní hovory s ohledem na průměrnou délku telefonátu, která je kratší než dvě minuty, podraží v průměru o 26 procent. Organizátoři protestu odhadli zdražení na 62,5 procenta, což by podle nich znemožnilo přístup k Internetu po telefonu pro běžné uživatele.    Jakub Dospiva mhm mal


Prohlášení sdružení NIX.CZ, z. s. p. o. k návrhu SPT Telecom, a. s. na zavedení jednotného telefonního čísla pro přístup k Internetu.

Na základě jednání mezi SPT Telecom, a. s. a NIX.CZ z.s.p.o. , které proběhlo dne 11.11.1998, bychom rádi prezentovali názory členů NIX.CZ na předložené varianty řešení jednotného telefonního čísla pro přístup na Internet za zvýhodněný tarif.

Zástupci SPT Telecom předložili tři varianty možného řešení , kde se s určitým souhlasem zástupců NIX.CZ setkala pouze tzv. varianta čísla s předvolbou 0.

Naše představa je následující:

  1. Jednotné tlf číslo (dále jen JTC) bude přístupné každému ISP, který o ně zažádá a splní přesně dané a neměnné podmínky, tak aby byla zajištěna rovnost přístupu.
  2. Číslo s předvolbou 0xx musí mít zvýhodněný tarif, tak aby byla zohledněna doba trvání jednoho volání. Je všeobecně známo, že průměrný tlf hovor trvá 3 minuty, zatímco průměrná doba připojení na Internet je 30 minut. Náš návrh zní na prodloužení doby trvání impulsu na 6 minut ve špičce a 12 minut mimo špičku.
  3. Z hlediska provozně-ekonomického je nutné mnohonásobně snížit počet POPů nutných pro pokrytí celého území ČR. Každý ISP si v požadovaném městě zřídí svůj POP, kam SPT přesměruje provoz z daného regionu. Volba poskytovatele datového okruhu mezi POP a centrem sítě ISP je plně v kompetenci jednotlivých ISP a služba JTC nesmí být vázána na využití datových služeb SPT.
  4. Ze strany SPT je potřeba jasně definovat lokality, kde musí mít provideři své POPy, tak aby to vyhovovalo stavu tlf sítě SPT. Zde se nabízejí dvě varianty rozdělení území ČR na jednotlivé oblasti:
    1. Stávající rozdělení ČR na TTO, kdy by lokalitou bylo město s TT ústřednou. Toto řešení je použito například na Slovensku.
    2. Dilatační rozdělení. Jako rozumný poloměr jednotlivých oblastí se jeví 50 kilometrů. Toto řešení je použito v mnoha evropských zemích, namátkou Norsko, Rakousko.
      Způsob rozdělení ČR na jednotlivé oblasti je otázkou dalších jednání, neboť je dán zejména stavem sítě SPT .
  5. Součástí JTC bude i poskytnutí dalšího čísla každému ISP pro celorepublikový přístup přes ISDN na Internet, opět za zvýhodněný tarif.

Předpokládáme, že další rozvoj Internetu je plně v zájmu SPT. Služba JTC umožní exponenciální nárůst počtu připojených na Internet a tím zvýšení obratu z telefonních služeb SPT. Proto pevně věříme, že jednání povedou k oboustranné spokojenosti a výhodnosti a že uživatelé Internetu v ČR získají na tomto řešení nejvíce.


Teletext ČT1:

PRAHA - Demonstracemi v Praze a v Brně, stávkou tisícovky českých internetových serverů a předáním petice se sto tisíci podpisy poslancům a vedení Telecomu vyvrcholila ve středu protestní akce Internet proti monopolu. Provozovatelé Internetu protestují proti zdražování poplatků za telefon i za internetové spojení, které od 1.ledna 1999 se souhlasem ministerstva financí plánovalo SPT Telecom. Zástupce Telecomu po převzetí petice sdělil, že na páteční jednání firma přijde se dvěma návrhy, jak platby za internetové připojení řešit. Podrobnosti však nechtěl sdělit.


A to je zatím vše o boji s Telecomem. Záležitost budu sledovat, protože jak řekl přibližně Aston, "Dnešní akcí to celé nekončí, nesmíme nechat Telecom, aby celou věc někde zasklil."



Seriál Miró, 8 pokračování.
V letech 1952-54 se Miró načas vrací se k malovanému znaku. Joan Miró - The Gold of Azure, 1967 (23K). Jeho umění se zjednodušuje, výrazově koncentruje a zároveň rozkvétá do dekorativní krásy. Vznikají bohatě kolorované komposice, jakoby inspirované dětskými kresbami a projevy dávných primitivů. Vrcholným výrazem tohoto světa blízkého pozdnímu Paulu Kleeovi je beze sporu rozměrné plátno pro Guggenheimovo museum - jeden z nejznámějších Miróů vůbec. V některých těchto mocně expresivních malbách ožívá přímo cosi z ducha předdiluviální přírody v evokacích upomínajících na jeskynní umění.
Svoboda nabytá dlouholetým zápasem zároveň s úplnou koncentrací ducha zde vrcholí v oné zázračné jednoduchosti a snadnosti vyjádření, jež jsou výplodem pochopení jednoty umění a života, jaké je dáno několika lidem za celé století. Joan Miró, který k nim patří, chápe nyní svou tvorbu jako obecný jev schopný vyjádření jakoukoli formou, materiálem a technikou. Čehokoliv se teď dotkne, stane se vzápětí obrazem, kresbou, grafickým listem, objektem keramikou, sochou. "Když seberu oblázek", říká Miróův dávný přítel Prats, "je to jen oblázek. Když ho sebere Miró, je to Miró."
Tato schopnost, vrcholící v rozsáhlém poválečném experimentování s materiály a technikami všeho druhu (zároveň s nutností změnit vnitřní i vnější klima po dlouholetém malířském vypětí), přivedla Miróa v polovině padesátých let k hojné keramické, sochařské a grafické tvorbě. Měl k ní daleké a mnohostranné předpoklady: ve své dávné oblibě lidového sochařství a keramiky Katalanie, ale i ve svých objektech, jejichž produkce - i když sporadická - od roku 1929 prakticky neustala, a posléze i v lásce k roztodivným nalezeným věcem, jimiž se vždycky obklopoval ve svých ateliérech a jež vytvářejí to, co Prats nazývá "Miróova atmosféra". Poslední a patrně nejdůležitější okolností bylo staré přátelství s Llorensem Artigasem, který našel v keramice dávno před Miróem svůj životní úděl. Spolupráce obou umělců, malíře s keramikem, začala už v roce 1944 ve Španělsku. Miró se sice už tehdy do nové techniky rychle vžil a překonal hravě Artigasovy obavy, aby ji nepojímal příliš malířsky, výsledky však byly jen prozatímní. Vlastní spojenectví "Miró-Artigas" vzniká až o deset let později v horském městečku Gallfě, kde si Artigas vystavěl venkovské sídlo a keramickou pec.
Miró sem zajíždí z Montroigu, kde provádí řadu skulptur-objektů z nalezených věcí a materiálů s úmyslem převést je do keramiky. Výsledkem tohoto plánu, na němž se podílel ještě i Artigasův syn Joan Gardy, je slavná kolekce keramických nádob, objektů a plastických proměn pálených vysokým žárem. Miró jí vytvořil zcela zvláštní, jedinečnou kapitolu díla, nasycenou osobní mythologií a humorem; zároveň spolu s Artigasem pojal keramiku velmi odlišně od většiny soudobých malířů, experimentujících s hlínou, glazurami a ohněm. Je to koncepce nová i prastará zároveň, pracující s originální miróovskou vynalézavostí forem, uplatněnou v tradičních technikách lidové keramiky, vytvářené ze surových režných materiálů, pálených v přírodním ohni.
Jejím vrcholným plodem jsou dvě monumentální barevné keramické zdi, uskutečněné Miróem a Artigasem v roce 1954 pro pařížský palác Unesca a o dva roky později pro Harvardovu universitu. Z obou děl, jež bezesporu patří k nejzávažnějším projevům monumentálního umění 20. století, je pro Miróův další vývoj důležité zejména druhé, které přineslo nový rozhodujíc! obrat v díle posledních let. Technické podmínky donutily Miróa, aby užil nového typu spontánního gestického malířského písma, které v malbách rozmetalo předchozí kaligrafie, znaky a figury další, dosud nejprudší lyrickou explosí.
Malíř jí nově stanul před nutností rehabilitovat sám čistý "akt malby" a otevřít znovu dveře oné expresivní vášni, která je ode-dávna jedním mocným pólem jeho umění. Prudká brutalita malířského gesta, vyjádřená hrubým sumárním grafizmem abstraktních čar, skvrn i zobrazujících znaků, zůstává pak příznačná a platná i pro většinu Miróovy dnešní malby a grafiky.

TopZpět