Ahasweb hovoří sto třicátý sedmý den - 28.11.98, sobota

Bojkot Telecomu nejspíše nepřinese nic jiného, než tarif Internet 99. Není jasné, zda to bude od 1.1.1999, protože ne všude jsou digitální ústředny a tak se Telecom bude vymlouvat, jakže pozná, že se jedná o "telefonování" do internetu. Takové námitky se už objevily.
Naprostým krachem skončila interpelace v této věci podaná poslancem Mlynářem na předsedu vlády v parlamentě. Pan Zeman se ani neráčil obtěžovat a vyslal zástupce. Celé se to odehrávalo před naprosto prázdnou zasedací síní, ve které se tísnili čtyři poslanci včetně pana Mlynáře. Ostatní zřejmě nassávali levný parlamentní alkohol nebo telefonovali ze služebních telefonů svým milým či komplicům.
Z toho je zcela patrné, jak je to našim zastupitelům fuk, protože se vsadím, že i doma jim telefon platí státní kasa. Pan Mlynář se sice zviditelnil, ale stejně to mohl udělat například s interpelací za zákaz spreje proti mouchám, protože to ohrožuje jejich populaci.


Prasata jsou opět na pořadu dne. Bez větších komplikací se obešly včerejší celorepublikové protestní akce zemědělců namířené proti dotovaným dovozům zemědělských produktů ze zemí Evropské unie. Blokády silnic zemědělskými vozy si vyžádaly pouze jednu dopravní nehodu, při které však nebyl nikdo zraněn. Protestní akci podpořilo podle zástupců krizového štábu Agrární komory prakticky všech 70 okresních agrárních komor.
Jedinou komplikací, která provázela protestní stávku zemědělců, byla odpolední srážka tří vozidel u Chlumčan na Lounsku. Při srážce nikdo nebyl zraněn. V Praze se nedělo nic, zřejmě si Prahu ponechávají zemědělci do rezervy. Byli vynalézaví i při vymýšlení hesel: "Nejsme žádní darebáci, chceme zaplatit za svou práci!" "Zemědělec prodává s prodělkem, obchodník prodává s výdělkem", "Pochopte nás, dokud je čas", "Chceme vás živit sami", "Zemědělci pro národ".
Argumentují tím, že pokud náš vnitřní trh ovládnou zahraniční dodavatelé, budou si moci diktovat ceny a pak můžeme v krátké době očekávat zdražení masa o několik stovek procent.
Nejsem žádný národohospodář, ale už dnes cena masa delší dobu osciluje kolem stávající hranice a to přesně podle poptávky. Spotřebitelé by na pokus o zdražení reagovali poklesem poptávky a ceny by šly zase dolů. V celé záležitosti nejde o nic jiného, než o boj mezi chovateli, zpracovatelským průmyslem a velkoobchodem. Boj o to, kdo si z koncové ceny ukrojí největší krajíc. Zatím jsem nikde neviděl přesnou anlýzu, kolik v tomto distribučním řetězci kdo shrábne.
Zemědělci totiž propásli privatizaci zpracovatelského průmyslu. Měli by se pokusit to napravit a dodávat už zpracované maso přímo do obchodů. Pokud budou sedět na zadku u svých prasat, nikdo jim nepomůže z bláta.
Je to stejný problém, jako s jablky. Když jedu kolem plantáží jablek, kde se sklízí, a jedinou aktivitou pěstitele je, že u silnice se válí neuměle namalovaná cedule "PRODEJ JABLEK", vůbec se nedivím, že krachuje. V zapadlé vesničce kolem této cedule navíc bez uvedení ceny (prodávali za 5,-Kč!) projede za den asi tak deset aut, z toho devět místních. Stačilo by přitom naložit jablka na auto, dojet do Prahy či jinam a prodávat z auta. Proč to tak nedělají, opravdu netuším.
Nebo jiný podnikatelský nápad: všichni známe ty vyhráváním opruzující dodávky se zmraženým zbožím. Co kdyby si takové podobné auto pořídili a celou zimu objížděli sídliště s jablky a bramborami a třeba i při tom odporně vyzváněli. Pokud by měli kvalitnější a levnější zboží, položili by konkurenci raz dva. Pak by si koupili další auto a ještě další auto a stali by se z nich slušně prosperující podnikatelé. Stejně sadaři a bramboráři nemají v zimě do čeho píchnout. Takže přestat nadávat, začít myslet pro změnu hlavou a hlavně něco začít dělat.


Mě to tady nebavíVokální kvartet The Swings je titul nejnovějšího kompaktního disku (tak se tomu říká správně, ne "cédéčko") Ondřeje HAVELKY a jeho MELODY MAKERS. Tahle hudba je moje krevní skupina. Ne že bych vzpomínal na svá mladá léta, tak daleko moje osobní paměť nesahá, ještě tak poválečný swing orchestru Karla Vlacha v divadle ABC. Disk této báječné společnosti, kde pan Havelka provozuje zpěv, pískání a step, obsahuje kromě sedmnácti hudebních čísel ještě navíc dva hudební klipy inspirované písní Blue Moon a Mě to tady nebaví ve formátu MPEG1, texty písní a další obrazový doprovod.Sestry Havelkovy v plné kráse
Produkce se účastní samozřejmě SESTRY HAVELKOVY (Olga Bímová, Petra Kohoutová, Dana Šimíčková a Anna Vávrová), dále VOKÁLNÍ KVARTET THE SWINGS (Jan Grosman, Petr Hanzlík, Karel Majer, Tomáš Mandlík a Martin Zbrožek). Hraje orchestr MELODY MAKERS a opravdu to "dělají" velmi dobře. Uslyšíte zde i jako hosty Tomáše Velínského na trombon a Jiřího Gilíka na klavír.Ondřej Havelka osobně a neodolatelný A co praví Ondřej úvodem?
"Naši milí, věrní posluchači!
S radostí, vyjádřenou i optimistickým titulem, vám konečně předkládáme první album orchestru Melody Makers. Vybrali jsme nejhezčí kousky našeho repertoiru z období, kdy se band tvořil a zvolna uzrával. Tím nechci říci, že by snad byl zralý, ale jistá éra jeho existence vskutku končí. Důvody jsou dva, paradoxně protichůdné...
Ondřej Havelka nepřekonatelně dovádí s deštníkem v klipu Mě to tady nebavíJednak se nám konečně podařilo dotvořit stálé obsazení. To, vězte, není jen tak, zvláště jde-li o big-band, nota bene specializovaný na historický hudební styl. Leč tento základní předpoklad pro pořádnou nebo chcetete-li koncepční práci byl, zdá se, splněn a navíc, jak s oblibou říkám, velmi chvalitebně. Z téhle konstelace hudebníků, kterou orchestr Melody Makers momentálně oplývá, mám velkou radost."

Nezbývá, než s Ondřejem souhlasit. I my, věrní ctitelé všech jeho hudebních výbojů od samého počátku máme velkou radost, že můžeme jeho CD zasunout do našeho počítače a propadnout kouzlu dávných časů, kdy jazz byl opravdu radostnou hudbou."


Papež Jan Pavel II. v neděli podepíše Bulu k velkému výročí roku 2000, jejíž text Vatikán zveřejnil v pátek. Papež v listině oficiálně potvrzuje, že "jubileum" má poprvé v historii dvě "centra": Řím a Svatou zemi, která poznamenala historii židovského národa a kterou uctívají i věřící islámu.
Vyslovuje přání, aby jubileum přispělo k dalšímu kroku vpřed ve vzájemném dialogu vedoucím až onomu dni, kdy si všichni - židé, křesťané a muslimové - v Jeruzalémě vymění polibek míru.
Papež má pravdu, že je to opravdu velké výročí, i když bych rád ty polibky mezi židy, křesťany a muslimy omámené papežovým poselstvím viděl. Já se ale přiznám, že nevím, kdy vlastně začne třetí tisíciletí: na Nový rok 2000 nebo na Nový rok 2001? Kdy se má slavit konec druhého tisíciletí?
A tak to provedu stejně, jako vždycky: slavit nebudu, protože nemám rád slavení na povel, všeobecné jásání, vystřelování rachejtlí a navíc ještě se topit v nejistotě, cože to vlastně všichni s takovým nadšením slavíme. Jsem totiž přítel mejdanů zcela neplánovaných, vypuklých náhle a bez doporučení nadřízených nebo jiných slavných a bohulibých vrchností.
Bez komentáře: Palestinci včera kamením napadli u židovské části Hebronu izraelské vojáky, kteří chránili tamní osadníky. Ti bránili palestinským řidičům použít silnici poblíž jejich enklávy a potom se dali na pochod do části města, kterou kontroluje palestinská samospráva.

TopZpět