Ahasweb hovoří sto čtyřicátý osmý den - 28.12.98, pondělí


Budete střílet rachejtle?

V blížící se silvestrovsko-novoroční noci Němci vystřílí rachejtle a petardy za zhruba 160 miliónů marek. Pojišťovny přitom odhadují, že škody vzniklé z této zábavy budou mnohem větší. Německé i rakouské úřady především varují před levnou a nepříliš bezpečnou silvestrovskou "municí" čínské provenience, která se pašuje nelegálně ze sousedních zemí, hlavně pak přes Polsko.

Německá celnice ve Frankfurtu nad Odrou je už několik dní zaneprázdněna zvýšeným přílivem tohoto zboží, na němž často chybí srozumitelný návod v němčině. Humanitární organizace navíc poukazují na to, že čínské petardy jsou vyráběny v nelegálních podmínkách hlavně dětmi, což porušuje lidská práva.

V obou sousedních zemích jsou tradičně přísná pravidla pro vypouštění rachejtlí. Lze tak činit jen večer posledního dne roku a v prvních hodinách roku nového. Úplný zákaz odpalování platí v okolí nemocnic, domovů důchodců, kostelů či dětských hřišť. Prodávat se rachejtle smějí osobám starším 18 let a jen v posledních dnech odcházejícího roku.

Tolik zpráva od našich sousedů. U nás je mnohem větší svoboda. Rachejtle prodávají naši vietnamští přátelé celý rok komukoliv, tedy i dětem bez omezení věkem. Žádné návody v češtině k tomu nejsou a střílí se bez povolení, kdy to koho napadne. Děti s oblibou házejí bouchací kuličky ráže vojenského dělobuchu z balkonů na trávník mezi jiné děti, důchodce a psy. Zvláště ti poslední jsou z toho docela vedle, prchají svým páníčkům či paničkám v domnění, že nastal konec lidského i psího světa.

Odpalování raket z volné ruky je oblíbenou zábavou, sem tam nějaký ten utržený prst či celá ruka přece patří ke koloritu posledního dne v roce. Chirurgové v posledních několika letech usilovně varují před domáckou výrobou a doporučují nakupovat hotové rachejtle a jiné produkty, které se ovšem ale vyrábějí také podomácku. Ať si o ty ruce či oči přijdou výrobci kdesi na východě od nás, i když to často jsou právě děti.

Hasiči budou mít pohotovost, protože určitě zase vyhoří nějaký ten balkon nebo dokonce celý byt. Takže raději buďte na Silvestra doma, zvláště pokud bydlíte na sídlišti. Připravte si kbelík vody, odstraňte z balkonu vše hořlavé, nacpěte si vatu do uší, kochejte se tou ohňovou nádherou a buďte ve střehu. Nějaká ta helma na hlavu s plexi štítem neuškodí, až vám soused mrskne něco ohnivého mezi oči.
 


Absint na Silvestra.

Vy jste ještě neskusili Absint? Nebo snad absint? Nebo Absinth?Edgar Degas, Pijáci absintu Je to nejnovější hit sezóny. Je to skandální pití, někteří tvrdí, že tento nápoj bohémy obsahuje halucinogeny, český výrobce se zapřísahá, že se jedná o naprosto neškodnou záležitost. Kde je pravda?

Jedna z definic praví: Vyrábí se namáčením pelyňku (Artemisia absinthium, A. maritima nebo A. pontica), anýzu (Pimpinella anisum) a fenyklu (Foeniculum vulgare) s přídavkem muškátového ořechu, jalovce, yzopu a podobně, v 85% alkoholu. Vlivem rozdílných koncentrací vody mezi fází alkoholu a fází vakuol rostlin (tam bývají většinou skladovány alkaloidy, cukry a jiné látky rozpustné ve vodě) dojde k protržení tonoplastu (membrána uzavírající vnitřní kompartment vakuoly) a migraci do alkoholu spojené s rozpouštěním. Výsledný extrakt se ředí na 75% koncentraci a podává se jako likér. Hlavní psychoaktivní složkou absintu je alkaloid pelyňku tujon. O jeho působení nevíme téměř nic. Absint je téměř ve všech zemích světa zakázaný, kromě Španělska a Česka. Ilegálně se vyrábí také poblíž Neuchatelu ve Švýcarsku.

Účinky absintu popisuje na základě vlastní zkušenosti Oscar Wilde: "Po první sklence (absintu) se vám věci jeví tak, jak je mít chcete. Po druhé sklence se věci zdají takovými, jaké nejsou. Nakonec vidíte věci v jejich skutečné podobě a to je ze všeho nejstrašnější".

Jiný pramen praví: Absint je esmeraldově zelená alkoholická (75%) tekutina, příbuzná vermutu, které je díky přítomnosti Absinthinu, extraktu z pelyňku [Artemisia absinthium] dosti hořká. Absint býval a je populární mezi umělci (Van Gogh, Baudelaire, Jirous), věřilo se, že podporuje kreativitu. Byl také spojován s nebezpečími bohémského života a tudíž ve většině zemí zakázán. Aktivní substance, alkohol thujol a jeho keton thujon, zdá se nemá velké účinky. Obsah trpkého pelyňkového temně zeleného oleje je asi 4 mg v jednom drinku, což od povídá 2 - 4 mg thujonu. To je příliš málo pro biologickou aktivitu a člověk se opije ze samotného alkoholu dříve, než do sebe stačí dostat větší dávku. Uvádí se, že dnes je v absintu neškodný anethol. Chronický absintismus se projevoval křečemi, slábnutím paměti a inteligence, nespavostí, halucinacemi a epileptickými záchvaty. Stejné efekty vyvolává i samotný alkohol.

Český absint má zaplavit Londýn a stát se drahým, módním pitím, píše filadelfský list The Inquirer k návratu nápoje, který je zakázán ve většině evropských zemí i ve Spojených státech pro své domnělé halucinogenní účinky podobné marihuaně.

List píše, že čtyři mladí britští podnikatelé s rockovou minulostí zahájili prodej tohoto nazelenalého nápoje s výtažkem pelyňku ve špičkových londýnských podnicích 9.prosince, a to za ohromující ceny - více než sedm dolarů (220 korun) za "panáka" a 68 dolarů za láhev (2100 korun), pokud je objednána přes Internet.

Nápoj nesoucí název Hill's Absinth se dováží z České republiky, která je nyní jedním z jeho mála evropských výrobců. Dodavatelem je podnik s nejdéle zachovanou výrobní tradici v Evropě, který vede 81letý Radomil Hill z Jindřichova Hradce, uvádí list.

Britské organizace pro potírání alkoholu prý z dovozu příliš radosti nemají, protože se ukazuje, že absint se může stát hitem v barech a na večírcích. Kvůli jeho ceně však neočekávají, že by ho lidé požívali hromadně a upadali "na ulicích do komatózních stavů".

Bez spojitosti s vývozem absintu do Velké Británie zkoumal tajemné kouzlo bohémského nápoje 17.prosince také internetový magazín Central Europe Online (CEO). Podle něho je dosažitelný nyní vedle ČR ve Španělsku, Portugalsku, Andoře a Dánsku, ale v České republice se drží nejdéle, protože Češi mají tradici výroby bylinných nápojů. "Je úplně přírodní bez škodlivých aditiv. Není v něm nic, co by škodilo tělu," řekl podle CEO výrobce Radomil Hill, který obnovil výrobu v roce 1990. Jeho otec pálil absint od roku 1920.

Inu, zase jsme to těm zápaďákům natřeli. Nejen že jsme první na světě v pití piva, ale začínáme být dobří i v produkci chlastu. Nemohu vám ale poradit, kde je absint k mání. Historici bohémy v Čechách praví, že například básník Lawrence Ferlinghetti pil poprvé v životě absint právě u nás a to nikde jinde, než v kavárně Slavia. Zkuste to, zda ho tam dnes nalévají, něco mě říká, že si právě tam dal po znovuotevření této známé kavárny absint náš pan prezident Havel...


 

TopZpět