Ahasweb hovoří


Osmdesátý první den - 13.8.98, čtvrtek

Hladovka: Bývalý disident a signatář Charty 77, profesor filosofie Julius Tomin, žijící v Anglii, zahájil hladovku na protest proti jmenování Jana Kavana ministrem zahraničí. Tomin se k desetidennímu půstu, jehož smyslem je pouze protest a nikoli sebepoškození, rozhodl na základě závěrů britské komise pro stížnosti na rozhlasové a televizní vysílání. Z nich totiž vyplývá, že Kavan počátkem 80. let křivě vypovídal proti novináři, který natočil reportáž o dodávkách disidentské literatury do Československa. Autoři reportáže byli v roce 1985 shledáni vinnými, že v honbě za senzací zkreslovali informace. O sedm let později je však zmíněná komise zcela očistila, aniž by přitom uznala Kavanovo vysvětlení, že lhal, aby ochránil druhé (z reportáže ČT).
Jedna věc je jistá: jestliže někdo jako pan Kavan, pošle do komunistického Československa dodávku protistátních tiskovin včetně seznamu adresátů, pak je to buď agent STB nebo naivní amatér. Podle toho, jak se pan Kavan jeví dnes, nezdá se mě, že by byl naivním amatérem.
Telecom je věčným terčem nás všech. A právě teď chystá zase další zdražování tentokrát místních poplatků. Zdůvodňuje to úbytkem mezistátních hovorů, které mu způsobuje nová služba jeho konkurenta na poli mobilů, nazvaná Paegas Internet Call. Ta využívá internet pro přenos telefonních hovorů. Propojení internetového telefonování na mobilní telefony nabízí Paegas jako první společnost na světě!! A pak že neumíme být světoví.
Zdražení místních hovorů až o jednu třetinu by tak významně zhoršilo možnost přístupu pro soukromé osoby a malé firmy, které využívají dial-up. Vše tedy směřuje zcela opačným směrem, než se očekávalo. Jistou možností, jak získat levnější přístup na internet se tak ukazuje opět na poli, které Telecom neovládá: prostřednictvím kabelových společností, šířících televizní kanály (Dattel, Kabel Plus). Pokud se do toho opravdu pustí za rozumnou cenu, mohlo by to Telecom výrazně poškodit. A o to by nám všem mělo jít.
Myšlenka na závěr: má smysl poskytovat zemědělcům zejména ve vyšších polohách dotace na výrobu potravin? Není lepší jim poskytovat dotace na udržování krajiny? Aby pěstovali krásné louky bez bodláků a jiného plevele, dělali remízky pro drobnou zvěř, udržovali tábořiště a stezky pro turisty. A potraviny je opravdu vhodné koupit tam, kde se dají pěstovat produktivně za mnohem nižší náklady a s mnohem většími výnosy.

TopZpět