Pamětník
počátků
dějin
počítačů
a internetu
komentuje
nejméně
jednou
týdně
aktuální
události
kolem nás

HOME POČÍTAČE GALERIE VYKOPÁVKY ZAHRADA OBLÍBENÉ ARCHIV
Ahasweb radí

Tato rubrika je sestavena metodou hromady. Co je čerstvé, je navrchu, tedy právě zde:

16.5.2005 - Rady a triky jak nejen na mravence.

Hlavní zprávou dne je sice vítězství našich hokejistů ve Vídni, ale za pár dní na to ani nevzpomeneme. S mravenci doma či na zahradě budeme bojovat ovšem stále. O tom, jak na ně a ještě několik dalších rad jsem pro vás vybral z poradny Domácí dílny:

  • Ak Vás v byte, či na chate otravujú mravce, nezabíjajte ich drastickými prípravkami (aj tak sa po istom čase objavia znova). Kúpte si acetónove rozpúšťadlo C6000 a postriekajte miesta vyskytu (rozprašením, alebo injekčnou striekačkou)a mravce sa odsťahujú behom 1-2 dní. Funguje to na 100%. Čistý laboratórny aceton nezaberá.
  • V poslední době byl v naší republice proti mravencům registrován přípravek BIOFORMATOX . Nemusíte jej však kupovat, protože jeho účinné látky máte určitě doma. Je složen z 75% hydrogenuhličitanu sodného (zažívací soda, soda bikarbona) a 15%cukru. Tento přípravek tak nezapáchá jako výše uvedený aceton a je šetrnější k životnímu prostředí.
  • V koberci, na kterém je umístěn nábytek, se působením jeho hmotnosti postupně vytlačí prohlubně. Pokud se rozhodneme nábytek přemístit, vytlačená místa po nábytku v koberci zůstanou. Podlaha tak stále nese nevzhledné stopy. K odstranění těchto nevzhledných míst přitom postačí obyčejná kostka ledu, kterou položíme na požkozené místo. Stačí přitom velikost, jakou používáme například k chlazení nápojů. Led necháme pozvolna roztát a vzniklou vodu vyschnout.
  • Chcete-li povolit zarezlé šrouby a nemáte brzdovou kapalinu, můžete použít i Coca-colu, ta funguje taky celkem spolehlivě.
  • Velmi se mi osvědčilo vypírání štětců v horké vodě a mýdlem. Štětec ihned po práci namočím a namydlím, aby se vytvořila hustá pěna, tu pak vypláchnu. Postup několikrát opakuji až teče jen čistá voda. Nakonec štětec namydlím a nechám uschnout. Mýdlo funguje jako separátor. Śtětec před dalším použitím vypráším abych ho zbavil zbytků zaschlého mýdla. Tento postup používám už asi 10 let u nitro i olejových a samozřejmě i vodou ředitelných barev. Pokud není potřeba barvu naředit, již ani nekupuji ředidlo a ani štětce.
  • Plastový ventil splachovače rycle zarůstá vodním kamenem a zadírá se. Voda pak neustále protéká. Dříve jsem jej čistil 1x za 14dní, nyní mám již druhý rok klid. Oprava spočívala v rozebrání, vyprání v kyselině solné, promytí ve vodě a vysušení. Po dokonalém vysušení se všechny součásti potřou velmi slabou (!) vrstvou silikonové vaseliny. Tuto je možno získat v rybářských potřebách, kde se používá na impregnaci šňůr pro muškaření.
  • Zamaštěné kachličky se dobře vyčistí, když tuk na nich chvíli zahřejeme proudem teplého vzduchu z fénu nebo horkovzdušné pistole. Tuk se rozpustí a lehce se otře hadrem namočeným v saponátu.

Sodu a cukr proti mravencům jsem nasadil ve skleníku a zdá se, že to opravdu zabralo. Loni jsem použil trik s výsadbou máty peprné mezi papriky, na které mravenci s oblibou vodí svoje mšice na pastvu. Celkem to fungovalo, ale bohužel máta se ve skleníku tak rozrostla, že začala utlačovat papriky. Metoda čištění kachliček pomocí horkého vzduchu je také účinná, jen si dejte pozor, abyste ohřívali dlaždičky rovnoměrně, jinak by ty tenčí mohly prasknout - zejména při použití horkovzdušné pistole. Máte-li nějaké podobné objevné kutilské a domácí rady, napište.

[Trvalá adresa článku]

14.3.2001 - Svět spotřebitelů můžete navštívit na www.spotrebitele.cz, serveru Sdružení obrany spotřebitelů. Najdete zde i ON-LINE SOS mailovou poradnu. Server je v začátcích a čeká i na vás, že přispějete do mlýna vlastními zkušenostmi z našeho často příliš svobodného tržního prostředí vedeného heslem "trhni, co se dá!".

Daňový kalendář na rok 2001 je něco, co se nedá bohužel zcela ignorovat. Najdete jej na www.mfcr.cz/FinancniZpravodaj/DanKal.htm, tedy na serveru nenáviděného Ministerstva financí. Databáze daňových formulářů je k nahlédnutí tamtéž lehce ukrytá na poněkud složité adrese www.mfcr.cz/scripts/Forms/forms.asp?Skupina=5

22.2.2001 - Kupujete ojeté auto? Pak si v každém případě ověřte, zda se nabízený automobil nenachází v databázi odcizených automobilů. Jednu provozuje Ministerstvo vnitra ČR na www.mvcr.cz/patrani/vozidla, druhou najdete na www.automobil.cz/odcizene. Stojí za to si auto ověřit na obou registrech. Protože jistě máte mobilní telefon Eurotel, Paegas nebo Oskar, můžete dotaz do obou databází najednou udělat jeho pomocí. Stačí poslat SMSku na číslo +420608938938 ve formátu ODC,identifikace,Kód, kde jako identifikaci můžete zadat číslo motoru(Kód=M), číslo karoserie(K) nebo SPZ(S). Systém dotaz zpracuje a výsledek vám odešle zpět na váš mobilní telefon. Příklad:

  • ODC,VBFBF310X0EF02587,K - dotaz vyhledá v databázi odcizených automobilů vozidlo, které má číslo karoserie WBABF310X0EF02587
  • ODC,HKA 09-09,S - dotaz vyhledá vozidlo, které má SPZ-ku HKA 09-09.
  • ODC,45889633,M - dotaz vyhledá vozidlo, které má číslo motoru 45889633.

Důkladnější prověrku vám udělá firma Cebia. Ta za poplatek prověří původ auta i v databázích cizích států. Podrobnosti najdete na www.cebia.cz. Jste-li nešťastník, kterému auto právě ukradli, pak neváhejte a zaregistrujte je do obou databází.

Lístky do Národního si můžete rezervovat s více než dvouměsíčním předstihem na adrese www.narodni-divadlo.cz/rezervace.html. Pokud si zde vstupenky vyberete, obdržíte pořadové číslo, na jehož základě vám je do určitého termínu vytisknou u pokladny v divadle. Nejedná se tedy o prodej, ale jen o rezervaci. Je to sice hezká iniciativa, leč přímý prodej by byl mnohem zajímavější.

Změny důležitých telefonních čísel !!!

Jak a kdy se změnila nebo změní čísla služeb Českého Telecomu ?

Druh službyDnešní čísloNové čísloTermín změny
informace o tuzemských telefon. číslech 120,12111803. 5. 2000
informace o číslech v zahraničí 014911813. 5. 2000
informace o telekom. provozu 128 11503. 5. 2000
informace o mezinárodních službách01391151 3. 5. 2000
ohlašovna poruch122, 129 131291. 6. 2000
buzení telefonem125133000 1. 6. 2000
telef. podávání telegramů 127 133001 1. 6. 2000
ohlašovna meziměstských hovorů 0102133002 3. 5. 2000
ohlašovna mezinárodních hovorů0131133003 3. 5. 2000
ohlašovna mezinárodních hovorů01321330043. 5. 2000
ohlašovna mezinárodních hovorů 0133133005 3. 5. 2000
ohlašovna mezinárodních hovorů 01341330063. 5. 2000
ohlašovna mezinárodních hovorů 0135 133007 3. 5. 2000

Sinice vodního květu vyvolávají vyrážky a narušují imunitu
Toxické a alergické látky sinic vodního květu mohou způsobit řadu zdravotních problémů. Nejčastěji vyvolávají u citlivých osob vyrážky nebo ovlivňují imunitní systém člověka. Toxiny sinic jsou například desetkrát jedovatější než látky obsažené v muchomůrce zelené. Vodní květ se rozvíjí v letních měsících. Koncentraci mikroorganismů v hlavních rekreačních a vodárenských nádržích sledují odborníci. I laici však mohou sami dvěma jednoduchými metodami zjistit, kde je nebezpečné se koupat.

V prvním případě je třeba nabrat vodu do lahve. Jestliže se po 20 minutách u hladiny kumulují zelené organismy, jedná se s největší pravděpodobností o sinice. Zelená hmota se buď podobá zelené krupici, nebo sekanému kopru. Zůstane-li voda zakalena, ale zelená hmota nejde ani ke hladině, ani ke dnu, pak se jedná o o vláknité cyanobakterie, které jsou obzvláště nebezpečné těhotným ženám.

Ve druhém případě stačí opatrně vstoupit do vody a v hloubce po kolena se podívat na palec u nohy. Není-li pro zelené zbarvení vody palec vidět nebo se kolem nohy shromáždí zelený kopr, je třeba raději se vrátit se na břeh. Reakce na sinice se může projevit po několika hodinách, někdy až příští den. Jestliže se někdo přece jen koupá v místech, kde se vodní květ vyskytuje, měl by se okamžitě opláchnout nezávadnou vodou. Nejhorší je snažit se zelenou hmotu snažit utřít. Tím se cyanobakterie poruší a toxické a alergické látky se dostanou na kůži.

Proti škrcení.
ODRAŽENÍ ÚTOKU V JEHO POČÁTKU
Útočník se před samotným škrcením snaží svou oběť napřed zachytit a přitáhnout k sobě - volí nejčastěji zachycení krku jednou rukou. Postup sebeobrany vysvětlujeme pro útok pravou rukou (v opačném případě je postup jenom zrcadlově obrácený). Při nejjednodušším a přesto velmi účinném obranném prvku vykryjeme útok levým předloktím pokrčené ruky se současným úhybem doleva tak, abychom se dostali vedle agresorova pravého boku. Pak můžeme protivníka udeřit pravou rukou do obličeje, srazit ho k zemi pokrčenou pravou paží či kopnout zezadu holení do stehna.

Další protiútok je třeba nejprve nacvičit, ale výsledný efekt stojí skutečně za to. Útok vykryjeme pokrčenou levou rukou pohybem od sebe nahoru a pokračujeme v pohybu ruky po oblouku doleva dolů, až útočníkovu ruku dostaneme před sebe, kde ji uchopíme pravou rukou (s palcem přitaženým k dlani) a otočíme protivníka pravým bokem k sobě a hned ho obejmeme. Snadno ho můžeme tlakem doleva dolů svalit na zem.

Nesmíme se však nechat zaskočit ani tehdy, když nás už útočník za krk chytil. Tehdy jeho útočící ruku podržíme zespoda levou rukou v lokti, pravou jdeme jakoby po jeho krku a zároveň pokrčíme nohy a vykročíme vpřed, abychom jeho přidržovanou ruku podběhli a dostali se zprava těsně k protivníkovu tělu. Pak ho znehybníme tak, že ho obouruč obejmeme vysoko v podpaží a kolem šíje a pevně stiskneme. Dále můžeme útočníka zneškodnit jako v předešlém případě. Zdatnější ho mohou po přiškrcení stiskem chytit kolem pasu a pohybem pánví vpřed a zakloněním útočníka nadzdvihnout a hodit na zem.

ŠKRCENÍ OBĚMA RUKAMA
Nejprve si předvedeme obranu proti tomuto způsobu škrcení. Není sice při napadení tak obvyklý, ale i tak se vyskytuje dost často a hlavně je u veřejnosti nejznámější.

Odražení útoku.
Snaží-li se útočník zachytit naše hrdlo oběma rukama zpředu, pak se nejsnáze ubráníme tak, že je rozrazíme oběma svýma rukama směrem zevnitř ven a kopneme ho do genitálií nebo přímo do břicha.

Škrcení zepředu.
Než bychom se úporně snažili násilníkovy ruce zachytit a nasadit páku, bude vhodnější a účinnější jeho ruce z krku srazit. Co nejvýš vztyčíme pravou ruku, natočíme se k útočníkovi pravým bokem a zároveň loktem zdvižené ruky prudce udeříme přes soupeřovy paže, přičemž jdeme do dřepu Efekt ještě zvýšíme, stoupneme-li si těsně před úderem na špičky či vyskočíme. Po vyproštění se ze škrtícího stisku se v případě nebezpečí nabízí úder pěstí nebo loktem pravé ruky do obličeje.

Škrcení zezadu.
Jedním z možných způsobů eliminace takového útoku je obdobný jako v předešlém případě. Opět zdvihneme pravou ruku co nejvýše, natočíme se doprava vzad a pokrčenou rukou srazíme útočníkovy ruce se současným skokem do dřepu. V případě dalšího nebezpečí můžeme obranu dokončit úderem pěsti nebo loktu levé pokrčené ruky do spánku. Čelit útoku na krk zezadu můžeme také tak, že se opět otočíme doprava vzad se vztyčenou pravou paží, kterou však obejmeme a stiskneme agresorovy ruce - přitažením pak dostaneme soupeře do páky.
Citováno z www.dolphin.cz/policie/ , K.Guzek, red. Milia. Na tomto serveru naleznete řadu dalších zajímavostí.

Vyražené zuby ponořte do mléka, radí australští lékaři. Pokud je odnesete do 24 hodin v mléce ke svému zubnímu lékaři, je velká šance, že vám je zasadí zase zpátky. Podle australských vědců z Queenslandské univerzity vyražené zuby ponořené do mléka odumírají pomaleji a mohou být vsazeny na své místo v chrupu. Bez mléčné lázně odumírají do 15 minut.

Noste proto s sebou kranbicové trvanlivé mléko, zejména do hospody či nočního lokálu, kde se dá předpokládat, že vám tam někdo zuby vyrazí. Vhodné i do automobilu, po srážce si spočítejte zuby a vyražené pečlivě sesbírejte a nasypejte do krabice mléka. Možná, že i sladká smetana na šlehání je vhodná, krabička s ní se vejde i do dámské kabelky. Není ovšem tak trvanlivá, tak včas vyměnit za čerstvou. Pokud vás bude v automobilu více, navštivte zubního lékaře společně, aby vás rozsoudil, do kterých úst příslušný zub patří.

Proti chladu
Sněhová vánice dokáže připravit o život každého, kdo je nucen vyjít ven.Jakmile se dostaví varovné příznaky (třas, drkotání zubů), začněte okamžitě vyvíjet fyzickou činnost, která vás zahřeje.
Chraňte se před sněžením a větrem, varujte se pádu do ledové vody. Když se tak stane, vyválejte se ihned ve sněhu, vyskočte a setřeste ze sebe sníh. Opakujte celé tak dlouho, dokud se nezahřejete a sníh do sebe nevsákne všechnu vlhkost. Vyždímejte pouze spodní prádlo a vrchní oděv nechte zmrznout, aby vás ledový krunýř chránil. Můžete si za mrazu sednout na cokoliv, jenom ne na sníh. Nepřestávejte se ale pohybovat, sledujte, zda neztrácíte v nohách a prstech u rukou cit. Pohybujte se! Máte-li v botách vodu a pohybujete se, nemůžete omrznout, pokud se voda nezmění na led. Mokrou obuv nesušte u ohně, ale vycpěte je travou, hadry, papírem a položte dál od ohně podrážkami vzhůru.
Šatstvo: navlékněte na sebe co nejvíce vrstev šatstva. Nejlepší izolací je novinový papír, ať už obalený kolem trupu nebo jako sedátko či přikrývka. Noviny ovšem nesmí zvlhnout. Vzpomínám si, jak jsme ve čtyřicátých letech jako děti s bratrem přespávali v chatě za mrazu v papírových pytlích. Bylo v nich nádherně teplo. Nemáte-li spacák, použijte třeba i pytel od cementu. Lepší je být špinavý než mrtvý. Papírový pytlík je možné si přetáhnout i přes hlavu s výřezy pro oči. Z hlavy totiž teplo uniká nejsnadněji. Dá se použít i igelitový pytel.
Kalhoty si utáhněte motouzem kolem kotníků. Pokud se vám rozpadly boty, obalte si nohy jakoukoliv tlustší látkou, celtovinou, pytlovinou. Jednotlivé vrstvy můžete odizolovat suchou travou, slámou.
Úkryt: ukrýt se musíte ještě před setměním, dřív než se vás zmocní panika, než vás zmůže vyčerpání. Iglů asi postavit nesvedete, ale když najdete středně velký smrk s větvemi až na zem, zahrabte se pod něj, na větve naházejte sníh a pod sebe dejte cokoliv: klacky, chvojí, celtu. Nespěte, snažte se alespoň o minimální pohyb. Kdo usne, usíná navždy. Je-li vás více, držte jeden hlídku a buďte ty, kteří mají tendenci to vzdát.
Auto: Jedete-li autem do větších hor, počítejte s tím, že můžete někde na cestě uvíznout v závějích a že se k vám pomoc dostane třeba až za mnoho hodin. Určitě si vezměte mobil i s nabíječkou z autobaterie a rezervní kanystr s benzinem, horké pití v termoskách a jídlo. Během jízdy neustále kontrolujte podle mapy, kde jste, abyste mohli udat případně svoji polohu.
Když uvíznete, označte viditelně na sněhu svoji polohu (kříž z lyží atp), aby vás mohli nalézt snadněji z helikoptéry. Neopouštějte raději auto, pokud nemáte jistotu, kudy k nejbližší civilizaci. Padá-li sníh, mohli byste být zcela zasypáni a v noci se udusit v zavřeném autě. Držte proto hlídky po dvou hodinách.
Mnoho zdaru a šťastný návrat z hor přeje Ahasweb.

Jak na útočníka

Zloděj: napadne člověka většinou jen v sebeobraně. Pak je ovšem schopen násilí. Snažte se dostat k telefonu a zavolat 158. Volejte policii rovněž okamžitě po zjištění, že jste byli vykradeni. Nevstupujte do bytu, neuklízejte! To je nejčastější chyba, které se dopouštějí rozlícené hospodyňky.

Stopař: Zlaté pravidlo : nikdy neberte stopaře. Pokud jste to již učinili a dojde k nejhoršímu, pokuste se udělat cokoliv, nebuďte pasivní. Jinak skončíte jako mrtvola někde na skládce. Jestliže vás začne stopař ohrožovat a nemáte možnost rychle zakročit, zachovejte klid (to se snadno řekne) a pokračujte v jízdě. Jako řidič máte trumfy ve vašich rukou:

Máte řadu možností:

  • Snažte se dopustit nějakého dopravního přestupku, nejlepší je nabourat policejní auto nebo alespoň do někoho vrazit na rušné křižovatce.

  • Předstírejte závadu na vozidle. Dosti účinné je s vozidlem začít poskakovat metodou plyn-brzda. Zastavte a UTÍKEJTE. Pokud má útočník pistoli, kličkujte k nejbližšímu úkrytu.

  • Předstírejte náhlou nevolnost: nedostatek inzulínu při cukrovce, nebo srdeční záchvat, sklesněte na volant a zabočte k okraji silnice na vhodném hodně frekventovaném místě, u chodců. Vyskočte a utíkejte.

  • Pokud na to máte, snažte se po zastavení útočníka zneškodnit. Nejlepší zbraní je takovém případě loket. Vražte ho útočníkovi mezi žebra těsně nad pasem. Trénujte tuto situaci například s manželkou-manželem (opatrně ovšem). Pokud tento útok provedete za jízdy, okamžitě poté prudce zabrzděte a utíkejte.

  • Sedí-li stopař vedle vás a drží vás v šachu revolverem či nožem a vy máte zapnutý bezpečnostní pás a on ho nemá, náhle velmi prudce zabrzděte, aby si rozmlátil ciferník o palubní desku nebo přední sklo. V nejlepším případě vyletí předním sklem ven z auta. Nechte ho ležet a pryč od něj. Utíkejte, mohl by se zvednout. Vyhledejte pomoc a zavolejte na něj policii, když budete solidní, tak v tomto případě i záchranku.

  • Pokud na to máte, uhánějte co největší rychlostí, aby si uvědomil, že jakýkoliv útok na vás by znamenal nehodu se strašnými důsledky.

    Někdo vás zastavuje: Pokud se vás pokouší na silnici kdokoliv zastavit včetně muže v uniformě, nezastavujte, pokud tam nestojí alespoň jedno další auto s dalšími lidmi. Lepší je zaplatit pokutu, že jste nezastavili, než být mrtvý člověk v příkopě. Při nejhorším zablokujte všechny dveře, zastavte a neotvírejte ani okénko. Pokuste se zjistit, o co jde, chtějte ukázat přes sklo doklady policisty. Když vám tvrdí, že máte píchlou pneumatiku nebo že se vám kouří z auta, nevystupujte, jeďte dál a zkontrolujte vůz teprve tehdy, jste-li na bezpečném místě. Parkoviště na dálnici ale takovým bezpečným místem nejsou. Právě tam na vás může čekat záložní banda lupičů. Lepší je odstavný pruh. Nezapomeňte na varovná světla.

    Silnice je zatarasena auty: Jestliže to vypadá na záměrně zablokovanou silnici, rychle zastavte, zapněte varovná světla a okamžitě začněte co nejrychleji couvat. Otočte to a rychle pryč. Máte-li mobilní telefon, upozorněte policii. Máte na něm jako první číslo v seznamu nastaveno 158 ? Sledujte, zda se za vámi nerozjelo policejní auto s houkačkou a varovnými světly. Pokud ano, snižte rychlost a na přehledném místě zastavte. Nevystupujte z vozu, zamkněte se zevnitř a čekejte. Vyžadujte předložení legitimace přes sklo, teprve potom stáhněte okénko a vysvětlete svoji reakci: obával jsem se přepadení.

    Všechny uvedené situace si pravidelně nacvičujte se všemi podrobnostmi, když budete potřebovat rychle zareagovat, nebudete si muset na nic vzpomínat a budete konat automaticky.

  • Rady při nakupování kožených oděvů podle časopisu TEST:

    • Nakupujte pouze v kamenných obchodech
    • Nakupujte raději české výrobky nebo výrobky renomovaných značek
    • Vyhněte se koženému zboží kombinovanému s textiliemi(problémy při čištění)
    • Ujistěte se, že na výrobku není značka "chemicky nečistit".
    • Pokud na údajně italském výrobku chybí symboly pro údržbu, rozhodně jej nekupujte. Italské usně mají nízkou kvalitu.
    • Důkladně oděv prohlédněte, zda nejsou některé části z koženky
    • Mokrý oděv z kůže nikdy nesušte při zvýšené teplotě
    • Nikdy neskladujte kožené oděvy v plastikových pytlích

    Podrobnosti naleznete v říjnovém čísle měsíčníku TEST. Více o něm naleznete zde.

    Plyn unikající kdekoliv ve vašem okolí je v Praze nejlépe ohlásit na telefonním čísle 1059. Volejte i tehdy, když si nejste zcela jisti. Planý poplach je lepší než vyletět do povětří. I když přijede havarijní služba zbytečně, nebudete platit žádný poplatek. Mám s tím osobní zkušenost, tedy z planého poplachu. Nakonec vyšlo najevo, že jeden poněkud nekomunikativní nájemník v přízemí ničil jakýmsi postřikem mravence ve svém bytě. Prověřte tedy před vyvoláním poplachu, zda někdo nehubí hmyz nebo krtky. Pokud ne, pak v žádném případě nezvoňte na zvonky a nezapalujte cokoliv. Telefonovat je lepší z mobilu, starý telefon by mohl vyvolat jiskru.

    Pacienti hledající specialisty pro léčení svých chorob se mohou informovat v Lékařském informačním centru na telefonu 02 /295213. Informace obdrží z centrální informační databáze HELP bezplatně.

    NEZAPOMEŇTE PŘIHLÁSIT SVŮJ VŮZ NA DI
    Přihlásit svá auta na místním dopravním inspektorátu musí nadále občané, kteří se přestěhují. Poté, co vstoupila v platnost novela vyhlášky o provozu na silnicích, lidé na tuto skutečnost zapomínají. Můžete si ponechat na autě staré poznávací značky i po změně bydliště. Povinnost přihlásit vozidlo na příslušném DI platí stále. Oznámit změnu bydliště přitom občané musí do 5 dní od změny trvalého bydliště. V případě, že to řidič neudělá, hrozí mu pokuta, která může dosáhnout až 30 000 korun !!!

    Od 10.září 1998 je k dispozici všem zákazníkům, kteří se cítí být poškozeni dodavateli, nová poradna Spotřebitelského informačního centra v Praze, a to v budově České obchodní inspekce (Charvátova 6, Praha 1). Nová poradna je otevřena každý pracovní den od 14 do 18 hodin. Telefon 0603 248266

    Byli jste okradeni? Pak se podívejte na http://cs.felk.cvut.cz/~xsrchl/kradez.htm, kde jsou příkladně zpracovány rady všeho druhu.

    Příspěvky na dítě může dostat jen ten, který do 30.září prokáže výši rodinných příjmů v roce 1997 a předá potvrzení o tom, že jeho dítě studuje. Tak nezapomeňte, škoda peněz.

    Telefony důležitých stanic byly v celé republice změněny: před čísla jako je přesný čas a další bylo vloženo předčíslí 14. Čili přesný čas je nyní 14112, počasí je 14116, volná místa jsou na 14142 atp. Tato čísla jsou dostupná ve všech regionech ČR.

    Havarovali jste ? Potřebujete nahlásit škodu k likvidaci z povinného ručení? Pak stačí škodu nahlásit na telefon 0800 133 166.

    Hledáte nějakou firmu? Prodejnu čehokoliv? Zavolejte si na číslo 185 Evropskou databanku. Milá slečna vám poradí. Právě jsem takhle nakoupil nový kabel do chaty. Otázka zněla: prodej elektromaterálu v Praze 4. A dostal jsem dva telefony.

    Pojistěte se na cestu do zahraničí telefonem u ČP Direct na bezplatném čísle 0800 133 166 od 6.00 do 23.00 hod . Sepíší to s vámi po telefonu a doručí smlouvu do 2 hodin k vám do domu (asi jen v Praze). Ceny jsou stejné jako u nich na přepážce.

    Akumulátory tužkové RAM Pure Energeys za 57,- Kč mají 3x větší kapacitu, samovolně se nevybíjejí a nemusejí se před nabitím úplně vybít. Potřebují ale nabíječku s omezeným napětím 1,65 V a proudem 0,5 A. Taková se dá pořídit za 790,-Kč.

    TopZpět

    Creative Commons License
    Ahasweb, jejímž autorem je Jan Bílek, podléhá licenci Creative Commons
    Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko
    .