Pamětník
počátků
dějin
počítačů
a internetu
komentuje
nejméně
jednou
týdně
aktuální
události
kolem nás

  AHASWEBOVY NOVINY číslo 371.       Dnes je  ,   zítra: 
 HOME POČÍTAČE GALERIE RADY  VYKOPÁVKY ZAHRADA OBLÍBENÉ ARCHIV

30.4.- Jste všichni pitomá sebranka, tvrdí o nás vláda.

A my, vládnoucí postkomunisti, si s vámi za pomoci televizní politické reklamy budeme dělat to, co chceme. Tak nějak budou vypadat reklamní spoty, jejichž výrobu zadala vláda za 70 milionů soukromé firmě, která použila postup obvyklý z reklamy na dámské vložky. Výchozí myšlenkou koncepce této politické reklamy je vyvrátit pomocí optimistických životních příběhu vymyšlených (!) postav irského počítačového experta, finské manažerky a řeckého kavárníka všechny obavy, které se snad honí hlavou bytosti zvané běžný občan, což je takový ten malý český človíček, snadno ovladatelný politický ignorant se zálibou ve vepřovém a pivu, nahatých holkách a košilatých historkách. Prostě něco jako běžný prací prášek, jinými slovy - český volič. Reklamní odborníci jistě zvolili správně cestu vyvracení černých myšlenek, jako je růst cen všeho druhu, růst nezaměstnanosti, růst státního dluhu, pokles kupní síly, pokles úroků z vkladů, pokles přílivu zahraničních investic.
Připravená reklamní kampaň podle mého názoru ty, kteří jsou rozhodnuti hlasovat pro vstup do Unie, nijak neovlivní. Ty, kteří jsou proti, kampaň nepřesvědčí a těm, kteří ještě nejsou rozhodnutí, vnukne myšlenku, že je to celé pěkná habaďura a hlasovat nepůjdou. Pracovití a zaměstnaní úspěšní občané se tradičně k volbám nedostavují a rozjásané televizní spoty je k účasti nepřimějí. Takže můžeme očekávat aktivní účast komunistických voličů hlasujících proti a chabou účast nadšenců kráčejících směle do Evropy. Obávám se, že právě ti ale budou v menšině. Pátek třináctého se tak může stát černým pátkem a Česká republika jediným státem, který dá Evropě najevo, že se mu ta Unie nějak nezamlouvá. Stejně tak jako motocyklistovi Hapkovi, který naznačil právě včera, že bude hlasovat proti. Třeba si myslí, že obklopeni bezpečně kolem dokola Unií se tak můžeme stát středoevropským Švýcarskem, zejména když zavedeme nízké daně a ponecháme si současnou ochotu přijímat do bank peníze zleva i zprava.
Zdá se vám to jako naprostá pitomost? Proč ne, máte-li tedy na vstup do Unie skutečně vlastní názor, zvedněte zadek a jděte třináctého či čtrnáctého června hlasovat pro, přestože není nutné, aby se referenda účastnila nadpoloviční většina právoplatných voličů. Podle ústavního zákona o referendu "Přistoupení České republiky k Evropské unii je v referendu schváleno, odpověděla-li na otázku pro referendum kladně nadpoloviční většina hlasujících."
V každém případě považuji za kardinální chybu, že vláda použila pro přesvědčovací kampaň stejnou metodu, kterou zvolil pan Kožený pro rozjezd kuponové privatizace. Místo toho se měl předseda vlády pokorně dohodnout s prezidentem a společně měli dvakrát týdně spolu diskutovat naživo v televizi o tom, proč je pro nás dobré hlasovat pro. Bohužel jsou oba natolik namyšlení, že jim obyvatelé našeho státečku nestojí ani za trochu námahy. Nebo jim snad chybí opravdové argumenty?

30.4.- Telecom se snaží, zavádí nové tarifní programy.

Více než čtyři hodiny volání zdarma, možnost převést nevyužité volné minuty do dalšího měsíce, až o 40% nižší hovorné, sleva 10% pro volání na pět vybraných čísel - to jsou hlavní výhody, jichž mohou využívat ti zákazníci ČESKÉHO TELECOMU, a.s., kteří si pro svou telefonní stanici zvolí některý z nových programů pro domácnosti.
K dosavadním programům, které zákazníci mohou nadále využívat, připravil ČESKÝ TELECOM čtyři programy nové: Telefon 120, Telefon 120 Plus, Telefon 240, Telefon 240 Plus. Všechny přinášejí řadu novinek. Kromě volných minut (jejichž počet je obsažen v názvech programů), převádění neprovolaných minut do následujícího měsíce, výhodného hovorného nebo bezplatného využívání služeb Přesměrování, Memobox Basic Plus, Čekající hovor a Malá konference, ocení zákazníci službu PřáTelé.
Služba PřáTelé nahradí od 1.května 2003 službu PříTel. Zákazníkům umožňuje telefonovat nonstop se slevou 10% na 5 zvolených čísel. Tři z nich jsou v síti ČESKÉHO TELECOMU, dvě další čísla pak mohou být v mobilní síti v ČR, ostatních pevných sítích v ČR, vybraných zemích a samozřejmě v síti Českého Telecomu. Se službou PřáTelé lze volat už za 0,60 Kč bez DPH za minutu (0,63 Kč s DPH)
Podrobnosti najdete na www.telecom.cz/tz/29042003_1.html-id=87.
(Český Telecom, tisková zpráva)

29.4.- Na Slovensku zavedli "třikrát a dost".

Slovenský parlament minulý týden schválil novelu trestního zákona, podle které bude moci soud uložit recidivistovi doživotní trest bez možnosti podmínečného propuštění podle zásady "třikrát a dost". Novela bude platit od letošního září. Čeká se ještě na to, zda zákon podepíše prezident. Zločinci, který se dopustí závažného trestného činu potřetí, bude moci soud uložit trest 25 let vězení, nebo doživotí. Odsouzený přitom nebude moci žádat o podmíněčné propuštění. Stejná zásada se uplatňuje v USA a Velké Británii. Novela zákona vymezuje zločiny, kterých se týká: jedná se o vraždu, únos, obchodování s drogami, znásilnění, sexuální zneužívání, loupež, zločinné spolčování, ublížení na zdraví, zneužívání dětí k pornografii, převáděčství, kuplířství a vydírání.
Jak si jistě vzpomenete, u nás se o zavedení podobného principu do trestního zákona v minulosti pokoušeli neúspěšně lidovci. Z toho, že byl tento nesporně účinný postup proti recidivistům zaveden na Slovensku, můžeme soudit buď na to, že je tam mnohem větší a hlavně vážnější trestná činnost, nebo že jsme na naše milé zločince příliš mírní a hrajeme si v duchu Havlova pseudohumanizmu na obhájce lidských práv pro vrahy a jiné násilníky.

29.4.- Vzpomínka na rok 1939.

V souvislosti s naším chystaným vstupem do Evropské unie se stále více ozývají v Německu i v Rakousku hlasy, požadující zrušení Benešových dekretů nebo alespoň posunutí restitucí do roku 1939 - naposledy při návštěvě prezidenta Klause v Rakousku. Potomci nacistů se snaží kromě jiného dostat zpět majetek získaný násilím v době německé okupace Československa. Někteří dokonce tvrdí, že našim vstupem do EU platnost Benešových dekretů padne automaticky a tak budou moci zahájit s naším státem soudní procesy o vydání majetku.
Němci v dnešní EU hrají důležitou roli a jediné, co se jim na realizaci jejich plánu na dobytí Evropy nelíbí, je to, že centrální moc EU sídlí v Bruselu a ne v Berlíně.
Aniž bych to snad nějak chtěl spojovat s plány Němců z třicátých a čtyřicátých let minulého století na dobytí Evropy, přesto vám doporučuji si přečíst novinku z mých vykopávek v české a jiné historii: Výnos Vůdce a říšského kancléře ze dne 16. března 1939 o Protektorátu Čechy a Morava. Plný text najdete na stránce Vykopávky.

29.4.- Telefonujte výhodněji s Tiscali, ale pozor na internet!

Z mojí korespondence a telekomunikace s Tiscali, která nabízí snížené tarify za meziměstské a mezistátní telefonování:
Ahasweb mailem: Dobry den, nemáte náhodou chybu v stanovení ceny za volání na internet mimo špičku za 0,55 Kč v rámci Tiscali call? To byste byli téměř dvakrát dražší než Telecomunisti!
Tiscali mailem: Dobry den, v ceniku je zadano vse v poradku. Vime o tom, ze mimo spicku je levnejsi se pripojovat pres Cesky Telecom.
Ahasweb mailem: Mám ale ještě jednu doplňující otázku: je opravdu možné kombinovat vaši službu Tiscali Call pro telefonování a použít levnější tarif Internet 2002 přes jiného providera? Je možné také využívat souběžně telefonické služby dalších operátorů, jako je například TELE2? Zdá se mi, že to možné není s ohledem na automatickou identifikaci volajícího s vyloučením předvolby. A ještě složitější otázka: jak se to celé bude snášet s linkou, na které bude ADSL od libovolného operátora?
Tiscali telefonicky: Kombinovat s dá s výjimkou Home Mini, tedy i Internet Home a ADSL od kohokoliv nebo volání do zahraničí přes předvolbu například přes volačku TELE2.
Takže pozor na Tiscali, při připojení na internet pomocí jejich služby Tiscali Call byste mohli zatraceně prodělat!

28.4.- Jak budete hlasovat v referendu o Unii?

Vzhůru do Unie?Přiznám se bez mučení, že jsem v rozpacích a bez názoru, co je pro mě osobně výhodnější: vstoupit do EU nebo ne? Podle mého zjišťování jsou v podobném duševním rozpoložení prakticky všichni známí, kterých jsem se ptal. Nijak se nedivím, protože skutečně použitelné informace o tom, co nás čeká po vstupu do Unie nikde neexistují. Obchodník prodávající do zahraničí české výrobky se těší na zrušení celní bariéry, ale současně má obavu, že ztratí většinu této výhody tím, že cena výrobků stoupne na úroveň srovnatelných vyráběných v zahraničí. Každý z nás musí občas k zubnímu lékaři a je zcela evidentní, že i zde půjdou ceny nahoru a to až několikanásobně. Zaměstnanec s dobrým platem a zaručenou kariérou může doufat, že se jeho plat postupně přiblíží rovině běžné dnes ve státech Unie. Důchodce se ale podle našich zákonů nemůže těšit na takový důchod, který by mu umožnil se natrvalo přestěhovat někam do teplejších krajin, kde by v pohodě dožil svůj život. Důchody se totiž u nás dorovnávají průměrným platům jen z jedné třetiny, zbytek se upravuje podle inflace koruny. A o tom, zdali to bude sledovat inflace Eura se nikde nehovoří, naši zákonodárci mlčí. Navíc výchozí hladina důchodů je ve srovnání například s francouzskými důchody více než ubohá. A Euro v poslední době neustále posiluje.
Ten, kdo dnes pracuje nelegálně v zahraničí, nemůže očekávat, že se jeho situace vyřeší. Spíše naopak, volný pohyb pracujících osob na území většiny států Unie nás nečeká. Jen ti "čeští státní příslušníci, kteří ke dni přistoupení ve stávajícím členském státě legálně pracují a je jim umožněn vstup na trh práce tohoto členského státu na nepřerušenou dobu 12 měsíců nebo delší, mají přístup na trh práce tohoto členského státu, ale ne na trh práce ostatních členských států uplatňujících národní opatření. "(Smlouva o přistoupení).
Autodopravce, který dnes vozí zboží i po území států Unie dopadne ještě hůře: "Odchylně od článku 1 nařízení (EHS) č. 3118/93 jsou do konce druhého roku následujícího po dni přistoupení dopravci usazení v České republice vyloučeni z provozování vnitrostátní silniční přepravy zboží v jiných členských státech a dopravci usazení v jiných členských státech jsou vyloučeni z provozování vnitrostátní silniční přepravy zboží v České republice. "
Zemědělec je rozhořčen, že nedostane takové dotace, které dnes pobírají zemědělci v Unii a lze s úspěchem pochybovat o tom, že náš venkov bude hlasovat pro vstup. Konejšení naší vlády o tom, že jim to stát dorovná z peněz ostatních daňových poplatníků, nezazněl nijak přesvědčivě. Možná, že klesnou ještě více ceny průmyslového zboží, zejména toho s podřadnou kvalitou, které na západních trzích již nejde na odbyt. O tom, že stoupnou ceny potravin a náklady na bydlení nikdo nepochybuje. Benzin nezlevní, podle hrabivého chování našich distributorů pohonných hmot můžeme spíše soudit, že zvýší ceny a nebudou mít náladu je snižovat stejně, jako to dělají, když stoupne o pár dolarů cena ropy na světových trzích. Ceny zahraničních aut dovážených ze států Unie by měly teoreticky klesnout o částku dnešních cel. Proč ale Francouzi staví u Kolína automobilku? Nejspíše proto, že zde očekávají větší zisky vyplývající z nízkých mezd českých dělníků a z nižších cen dílů, které pro ně budou vyrábět ti čeští výrobci, kteří přišli o dodávky do německé Škodovky, která přešla na díly dovážené zejména z Německa.
Ano, na letišti nebo na hraničním přechodu se budeme moci zařadit do zeleného pruhu, který nám možná umožní rychlejší odbavení oproti méněprávným cizincům. Nezdraží se pro nás ale náhodou také letenky? Že by byly levnější, o tom uvažovat nelze. Dnes totiž mezinárodní dopravci musejí počítat s menší kupní silou našich občanů. Budou to dělat i v budoucnu po našem připojení?
Chystáme se vstoupit do Evropské unie a přitom nikdo netuší, jak bude vypadat politický model Unie za rok nebo za dva. Velké státy jako je Německo a Francie společně usilují o to, aby se Unie změnila ve federalizovaný stát podle vzoru USA. Už dnes lobují pro zavedení funkce evropského prezidenta a zavedení jednotné - rozuměj německo-francouzské - zahraniční politiky. To by znamenalo výrazný odklon od dnešních vazeb našeho státu na USA, které prosazoval v posledních dvanácti letech hlavně bývalý prezident Havel. Ministr zahraničí společně se Špidlou se jasně kloní k federalizaci Unie, prezident Klaus je ostře proti tomu.
Z další centralizace moci do Bruselu mají obavy i ostatní malé státy Unie. "Jsem trochu skepticky k návrhu pana předsedy Giscarda d'Estaing. Obávám se, že směřuje k posílení velkých státu na úkor těch malých," řekl novinářům dánský premiér, který se nedávno setkal i s prezidentem Václavem Klausem a předsedou Senátu Petrem Pithartem. Evropská unie podle Rasmussena potřebuje reformu svých institucí, nezbytné je ale zachování rovnosti všech členských státu bez ohledu na jejich velikost. Nevylučuje vznik voleného předsedy Rady EU, prezidenta však podle něj unie nepotřebuje. "To, co potřebujeme, je efektivní a prakticky zaměřený předseda Evropské rady, ne prezident s prezidentským pravomocemi," uvedl. Klaus sice říká, že do Unie je třeba vstoupit, ale musíme počítat s tím, že svedeme boj o příští podobu Unie. Bude to avšak boj nerovný, stačí se podívat na naše početní zastoupení ve všech orgánech Unie.
Když jsem se pokoušel najít nějaké pozitivní argumenty pro vstup do Unie, hledal jsem oficiální materiály, tedy zejména onu smlouvu, která definuje podmínky, za jakých do Unie vstoupíme. Ministerstvo zahraničí se pochlubilo, že na adrese www.euroskop.cz je kýžená smlouva k vidění a tak má každý (?) občan možnost si ji přečíst. Pokud jste takoví šílenci jako já, budete zklamáni. Ano, jakýsi zmatený zazipovaný balík o velikosti 29MB se tam nachází. Po rozbalení získáte 71 souborů ve formátu .DOC zabírajících celkem 52,6MB na disku! Jména souborů nic neříkají, údajný seznam zde připojený obsahuje docela jiná jména, takže čtení této hromady informačního hnoje je naprosto katastrofickou záležitostí. V balíku chybí soubor aa043.doc mající obsahovat Závěrečný akt, prohlášení, výměna dopisů.. Možná je to mojí chabou inteligencí, ale odpovědi na moje pochybnosti jsem v tomto spisku bruselských byrokratů a českých překladatelů nenalezl. Protože se nejspíše ke stahování tohoto balíku zejména po telefonu neodhodláte, musí vám stačit malá ukázka:
"2. VOLNÝ POHYB OSOB
A. SOCIÁLNÍ ZABEZPEČENÍ
1. 31971 R 1408: Nařízení Rady (EHS) č. 1408/71 ze dne 14. června 1971 o uplatňování systémů sociálního zabezpečení na zaměstnané osoby, osoby samostatně výdělečně činné a jejich rodinné příslušníky pohybující se v rámci Společenství (Úř. věst. L 149, 5. 7. 1971, s. 2), pozměněné a aktualizované:
- 31997 R 0118: nařízením Rady (ES) č. 118/97 ze dne 2. 12. 1996 (Úř. věst. č. L 28, 30. 1. 1997, s. 1),
a následně ve znění:
- 31997 R 1290: nařízení Rady (ES) č. 1290/97 ze dne 27. 6. 1997 (Úř. věst. L 176, 4. 7. 1997, s. 1),
- 31998 R 1223: nařízení Rady (ES) č. 1223/98 ze dne 4. 6. 1998 (Úř. věst. L 168, 13. 6. 1998, s. 1),
"
Že z toho nejste moudří? Že nemáte Nařízení Rady (EHS) č.1408/71, abyste se dozvěděli, jak to vlastně je? Inu, neznalost zákona neomlouvá, jste prostě pitomci a ignoranti, když si nečtete denně tak důležité dokumenty. Pak by vám tento text byl zcela jasný. Že vám to něco připomíná? Ano, je to obvyklý skvělý způsob vydávání novelizovaných zákonů naším parlamentem, kdy novela obsahuje pouze takové důležité informace, jako který odstavec se v tom a tom paragrafu ruší a kde se text " jen výjimečně" nahrazuje textem "nikdy". Chcete plné znění se zahrnutím všech změn od roku 1961? Pak si to račte zaplatit, protože státní aparát k tomu není určen, aby vám lepil novou podobu zákona do srozumitelné podoby. To je pole působnosti pro soukromou iniciativu, kterou si ale musíte jako občan řádně zaplatit. A bruselští skvěle placení byrokraté se už dlouhá léta chovají stejně svinsky.
Abych už neunavoval, mám pro vás pro blížící se pátek třináctého řešení: hoďte si korunou a výsledek bude úplně stejný, jako kdyby to byl výsledek vašeho rozsáhlého vedeného bádání o tom, proč ano nebo proč ne. Protože racionální argumenty vám nikdo nemůže nabídnout. Jen tu přiblblou televizní reklamu placenou z vašich daní, která byla rozjeta pouze pro zvýšení zisků našich reklamních agentur. Kdo z toho dostal provizi si netroufám ani spekulovat, u nás přece nikdo ve státním aparátu nekrade.
Jediné, co mě asi přiměje jít hlasovat pro vstup do EU je fakt, že KSČM rozjíždí velkou letákovou akci, která má přesvědčit nejen jejich voliče, aby hlasovali proti. Jejich trvale stoupající volební preference jim možná vnukly šílenou myšlenku, že by mohli uvnitř EU vybudovat za pomoci ČSSD ideální komunistický, v horším případě socialistický stát. Už jsem si jeden takový zažil od počátku do konce a nemám v úmyslu se podobného podniku zúčastnit.


Home
Home


Creative Commons License
Ahasweb, jehož autorem je Jan Bílek, podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko
.