Je nejlepší, když je tak malý?

Jakkoliv v jistých případech to nemusí být právě výhoda, je jisté, že tohle pravidlo platí v případě mobilních telefonů, zvláště pak v kategorii těch "chytrých". Tak například takový Samsung Galaxy S II i9100 Noble Black, nástupce "skvělého" Galaxy S vybavený úžasným dotykovým displejem Super AMOLED Plus o neuvěřitelně "velké" úhlopříčce 4.3" dnes pořídíte za úžasných 13 995 Kč včetně DPH a ještě proti "běžné" ceně ušetříte 1 995 Kč. Jeho parametry jsou přímo hvězdné: dvoujádrový procesor o taktu 1,2GHz, paměť 1GB, fotoaparát s rozlišením 8 megapixelů a s možností nahrávání FullHD videa. Dále tam máte GPS, na internet se připojíte přes WiFi, a jistě se vám hodí Bluetooth a slot na microSD karty i konektor microUSB.

To, co volá po pomstě, je ovšem cena: vždyť přece za stejné peníze pořídíte notebook střední kategorie, například Lenovo IdeaPad B570 15,6" se 64bitovým procesorem i3-2310/2,1GHz, pamětí 4GB, diskem 500GB, displejem WXGA/1366 x 768, úhlopříčkou 15,6" a s Windows 7 Home Premium! Pravdou je, že si takový notebook do kapsičky nestrčíte. A to je ten hlavní důvod, proč musíte zaplatit tu nesrovnatelnou cenu. A samozřejmě také proto, že se můžete chlubit před kamarády, jaké nosíte v kalhotech dělo. Tedy to elektronické, protože knoflíkové války se už dnes za školou hrát nesmějí.

Problém je v tom, že často takové částky vyhazují oknem rodiče nedospělých dětí jen proto, aby snad jejich ratolest netrpěla pocitem méněcennosti a také proto, aby se ukázali, že na to mají.

Neukojená vášeň po luxusním zboží zajisté vedla i ruku českého policisty, který na místě dopravní nehody odcizil zemřelému mobilní telefon a pak s ním nafotil svatbu svého bratra. Okradena byla nedávno i Barbora Špotáková, tentokrát naštěstí lupiče dopadli. Našli u něj oba její telefony za celkovou cenu dvacet tisíc korun. Nedivte se mu, to je velké lákadlo i když by za ně v "zastavárně" dostal tak nejvýše desetinu jejich ceny.

V každém případě nezávidím vývojářům a výrobcům, kteří se snaží alespoň jednou za půl roku přijít s něčím úplně novým na trh, protože prvotní zájem o supernovinky rychle opadá a trh je třeba oživit nějakou novou senzací. Otázkou ovšem zůstává, kolik z těch úžasných a skvělých funkcí supermobilů, ale i těch notebooků a jiných podobných zařízeních jejich "šťastní" majitelé vlastně využívají. Seriozní odhady hovoří maximálně o nějakých deset procentech. Ovšem na druhou stranu je vlastně z pohledu ekonomů správné a výborné, když se cestou předražených výrobků odčerpává kupní síla obyvatelstva. Šetřílkové nemají v dnešní společnosti místo, trendy jsou naopak ti, kteří si na supermobil či dovolenou půjčí. Peníze se totiž musí točit a tak si prosím vás kupte alespoň nějakou tu elektronickou hračku. Třeba tuhle větev pro debily - pardon, pro mobily. A omlouvám se, že jsem včera nenapsal žádný článek. Kupoval jsem totiž notebook, naprosté superdělo s i5 460!
22.7.2011 14:45 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Větev pro debily...

Některé odkazy na cizí zdroje nemusí být s ohledem na časový odstup funkční.


Creative Commons License
Ahasweb, jehož autorem je Jan Bílek, podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko
.