Zvláštní oprava pro Windows XP proti ransomware virům!

Microsoft vydal mimořádný update pro Windows XP, který má opravit "díru" v systému, přes kterou se mohou šířit vyděračské viry automaticky mezi jednotlivými počítači v interních sítích. K tomuto kroku přistoupil Microsoft i přesto že pro operační systém XP již nevydává žádné bezpečnostní opravy.

Tuto opravu si stáhnete na stránce Microsoftu označené jako Aktualizace zabezpečení systému Windows XP SP3 (KB4012598), kde je i jednoduchý návod jak opravu provést.

Microsoft učinil tento bezprecedentní krok vydávání záplat pro nepodporované operační systémy v důsledku masivních WannaCrypt Ransomware útoků proti firmám a státním organizacím po celém světě. Podniky, vlády a jednotlivci v 74 zemích po celém světě staly oběťmi více než 45.000 útoků tohoto jediného kmene ransomware v prostoru několika málo hodin.

Tento Wannacrypt ransomware požaduje 300 dolarů v Bitcoin pro odemknutí zašifrovaných souborů a tuto cenu zdvojnásobuje po třech dnech. Uživatelům je vyhrožováno že všechny jejich soubory budou trvale odstraněny, pokud výkupné nezaplatí do týdne.

Je zcela zřejmé, že současný celý svět je zcela závislý na dokonale nedokonalém počítačovém systému vytvářeném po desetiletí firmou Microsoft, která podle licenčních smluv nenese žádnou odpovědnost za škody způsobené užíváním jejich produktů, zejména tedy operačních systémů a kancelářského balíku Office. Jedná se o krajně nedokonalý výrobek, který vyrábí několik tisíc analytiků a programátorů roztroušených nekontrolovaně po celém světě, přes jejich činost není žádná rozumná nadnárodní mezistátní kontrola. Nelze vyloučit, že jsou mezi nimi - tedy mezi zaměstnanci firmy Microsoft - jedinci, kteří ať už z osobních nebo jiných pohnutek záměrně vkládají do kódování programových systémů tajná "zadní vrátka" či jiné programové sekvence sloužící k zločinnému ovládnutí operačních systémů nebo kancelářských programů.

Politicky motivované pokusy vytvořit na Microsoftu nezávislé operační systémy a kancelářské balíky se v minulosti objevily jak v Rusku tak i v Číně, leč bez viditelného výsledku. Dobrovolnické projekty typu Linux či O/L Office jsou nepoužitelné pro řízení států a průmyslových korporací z řady důvodů, které nemá smysl uvádět. Závislost na produktech firmy Microsoft je dnes celosvětové tak obrovská, že nelze v blízké budoucnosti očekávat nějaký konkurenční produkt, který by byl pod nadnárodním a nadstátním dozorem a zajišťoval by bezpečný chod všech systémů řízení nejen firem ale i států, mezinárodní letecké a další dopravy včetně kosmického výzkumu.

Nabízí se zde snad jediné řešení: mezinárodní kuratela nad firmou Microsoft, vytvoření orgánu dohledu nad jejími produkty, zabezpečení testování jejich bezpečnosti před uváděním na trh. To ale asi každému připadá jako nápad šílence, jako něco, co nelze uskutečnit. Pak nám ale nezbývá než se smířit s myšlenkou, že se budeme dále potýkat s počítačovými škůdci, vyděrači a teroristy, kteří budou schopni nejen zastavit výrobu v automobilce či vyvolat zmatek v britské nemocnici, ale i přivést k výbuchu atomové elektrárny, nasměrovat kamkoliv nejen počítači řízená dopravní či vojenská letadla ale i rakety na libovolné cíle a vyvolat tak onen dlouho očekávaný konec lidstva.

Doporučuji se podívat na The Guardian: Ransomware attacks: 29,000 infections in China as working week begins - live. Konec světa už zřejmě započal...

Některé odkazy na cizí zdroje nemusí být s ohledem na časový odstup funkční.


Creative Commons License
Ahasweb, jehož autorem je Jan Bílek, podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko
.