Klement Gottwald: Komunisté a živnostníci.

Dnes před volbami se opět objevuje ve zbrojnici některých stran starý strašák, že prý komunisté jsou nepřátelé živnostníků a obchodníků, že prý je chtějí "zracionalisovat", "združstevnit", "vyvlastnit" atd.
Jenomže tento strašák je dnes již opravdu starý a vypelichaný. I naši živnostníci se o tom přesvědčili za rok existence nové republiky, v níž jsou komunisté nejsilnější stranou, a v níž je uskutečňován vládní program, jehož hlavním autorem jsou právě komunisté.
Co se praví o soukromých podnikatelých, živnostnících a obchodnících ve vládním programu, vypracovaném a schváleném již v Moskvě?
V kapitole o obnově hospodářského života se praví, že vláda se bude mimo jiné snažit "podporovat soukromou iniciativu podnikatelů, řemeslníků a jiných výrobců pomocí úvěrů, přídělů surovin, zadáváním objednávek a zajištěním odbytu hotových výrobků", že bude "podporovat oživení a rozmach solidního soukromého a družstevního obchodu poskytováním peněžního úvěru a zboží a potírání spekulace a lichvy".
V jiné kapitole se zaručuje, že majetek, který byl dříve odebrán v důsledku národní, politické a rasové persekuce, bude vrácen jim nebo jejich právoplatným dědicům...

Ve vládním programu není tedy ani slova o "znárodňování" či "združstevňování" živostníků, nýbrž naopak se tam mluví velmi jasně o podpoře soukromých podnikatelů a živnostníků.
Bylo poškozením živnostníků znárodnění velkého průmyslu a bankovnictví? Nikoliv, velký průmysl, monopoly, kartely, banky neměly nic společného se živnostenským podnikáním kromě toho, že je podrývaly v samých základech svou pirátskou politikou, že přiváděly živnostníky a drobné podnikatele svou nestydatou konkurencí na žebráckou hůl.
Při tom jsme ponechali, provádějíce znárodnění, značnou a v některých výrobních odvětvích podle jejich povahy i převážnou část soukromého podnikání a soukromé iniciativě. A zřetel k soukromému podnikání byla jedna z pohnutek, která nás vedla k tomu, abychom provedli zestátnění najednou a nikoliv po etapách. Stanovili jsme tak pevnou hranici mezi znárodněným a soukromým podnikáním a dosáhli té právní jistoty, kterou soukromé podnikání potřebuje.
Tedy opět: při zestátňování velkého průmyslu a bankovnictví nebyli jsme naprosto vedeni snahou znárodniti či vyvlastniti drobné podnikatele a živnostníky, nýbrž naopak přihlíželi jsme k tomu, aby nebyli při této dalekosáhlé akci poškozeni. Tato akce přinesla jim naopak prospěch, neboť je zbavuje nekalé konkurence velkokapitálu a státní plánování hospodářství umožňuje onu podporu soukromého podnikání, o kterém mluví vládní program.
Naše strana trvá na tom, aby bývalé německé živnosti a obchody v pohraničí byly odevzdány co nejdříve do vlastnictví českých živnostníků, kteří se osvědčili jako národní správci. Živnosti a obchody v celém Československu budou napříště jen a jen v českých a slovenských rukou.
Tedy opět: bývalé německé živnosti a obchody nejsou ani nacionalisovány, ani združstevňovány, nýbrž odevzdávány do rukou poctivých vlastenců-živnostníků a soukromých podnikatelů.

Komunisté usilují o to, aby byl vnesen pořádek do naší distribuce, aby byla vyřazena řada parasitních článků mezi výrobcem a spotřebitelem. Jde o to, vyčistit a prosekat džungli vytvořenou parasitním velkoobchodem, jehož rukama projde výrobek i několikráte, než se dostane do rukou maloobchodníka či živnostníka a spotřebitele. Bude takový zásah na škodu živnostníku a solidnímu obchodníkovi? Nikoliv, neboť oni velkopříživníci tyjí i z nich, pohlcují i část jejich zisku. Přímý styk maloobchodníka s velkovýrobcem bude na prospěch spotřebiteli i maloobchodníkovi.

Komunistická strana na svém VIII. sjezdu vytyčila řadu zásad, týkajících se jejího poměru k živnostnictvu. Mezi jiným je to požadavek národního pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné v městech i na venkově, požadavek opatření a poskytování levného úvěru a požadavek úpravy daňového systému, jeho zjednodušení tak, aby živnostník neměl věčné tahanice s berním úřadem a nebyl věčně podezírán, že nechce platit daně. Paušální zdanění malých živnostníků provedené s hlediska podpory drobného podnikání by bylo jistě živnostníky radostně uvítáno. Dalšími takovými požadavky komunistů jsou uplatnění podílu malého a středního podnikání na státním vývozu a dovozu, jakož i na veřejných i jiných pracích, spravedlivý a odpovídající příděl surovin, reorganisace obchodních a živnostenských komor i Ústředního svazu obchodu, školení dostatečného počtu živnostenského dorostu atd., atd.
To je jen několik faktů z prvního roku nové lidově demokratické republiky, několik zkušeností s politikou komunistů v této republice. Tato fakta a zkušenosti dokazují, že je opravdu pomluvou tvrzení, že nová republika zaujímá nepříznivé stanovisko k živnostenskému podnikání nebo že protěžuje družstevnictví na úkor živnostníků; dokazují, že je opravdu jen pomluvou a průhledným předvolebním trikem tvrzení o nepřátelství komunistů k  živnostnictvu.
Opak je pravda. Komunisté jsou zastánci práv všeho pracujícího lidu, jsou zastánci a přáteli i živnostníků. Ostatně velký počet živnostníků, který se přímo hlásí do komunistické a kteří 1. máje pochodovali v jejích řadách, dokazuje že i naše živnostnictvo chápe, že jeho místo je po boku ostatních vrstev pracujícího lidu, po boku dělnictva, rolníků, inteligence, že jeho místo je ve frontě budovatélů nového lidového státu.

Jsem přesvědčen, že naši živnostníci stvrdí pevnost tohoto svazku ve volbách, že společně se všemi, kdož usilují o to, aby naše republika kráčela dále a zdárně cestou vládního programu, odevzdají své hlasy komunistické straně.
V tomto bratrském svazku všech vrstev pracujícího lidu s komunisty v čele je nejepší záruka štěstí a blahobytu všech pracujících občanů republiky, štěstí a prospěchu našeho živnostnictva.
Živnostenské nedělní noviny; číslo 20; 19.května 1946

Některé odkazy na cizí zdroje nemusí být s ohledem na časový odstup funkční.