Pamětník
počátků dějin
počítačů
komentuje
Ahaswebovy noviny
redaktor a vydavatel Jan Bílek/AHASWEB První
téměř
každý den
události
kolem sebe   
  HOME   POČÍTAČE

HISTORKY

 RADY 

VYKOPÁVKY

ZAHRADA

OBLÍBENÉ

  ARCHIV  

Ahasweb hovoří sto šedesátý devátý den - 25.března 1999, čtvrtek

Válka začala:
Srbská státní televize vysílala dnes ráno 25.3.1999 záběry na zničené a hořící budovy, které jsou výsledkem vzdušných úderů, jež Severoatlantická aliance podnikla v noci na dnešek na vybrané vojenské cíle v Jugoslávii. Televize také ukázala záběry ze správního střediska Kosova Prištiny, kde se v plamenech ocitly budovy v jedné čtvrti poblížcentra. V reportáži jsou zachyceny i velké škody způsobené v předměstí Nového Sadu (severní Srbsko), kde byla při úderech zasažena škola ministerstva vnitra.

BĚLEHRAD - V okolí jugoslávského hlavního města Bělehradu bylo dnes dopoledne bombardováno několik míst. Oznámil to podle agentury AFP nezávislý rozhlas Studio-B a potvrdilo několik svědků. Údajně bylo zasaženo i letiště Batajnica jižně od metropole.
Jugoslávský ministr informací Goran Matic dnes prohlásil, že při vzdušném útoku NATO proti Jugoslávii ve středu večer bylo zabito více než deset civilistů a kolem 60 lidí bylozraněno.
Srbská státní televize vysílala dnes ráno záběry na zničené a hořící budovy, které jsou výsledkem vzdušných úderů, jež Severoatlantická aliance podnikla v noci na dnešek na vybrané vojenské cíle v Jugoslávii. Televize také ukázala záběry ze správního střediska Kosova Prištiny, kde se v plamenech ocitly budovy v jedné čtvrti poblíž centra.

PAŘÍŽ - Letecké útoky Severoatlantické aliance proti Jugoslávské svazové republice budou pokračovat "ještě několik dnů", řekl dnes generální tajemník NATO Javier Solana francouzské rozhlasové stanici Europe-1.
Francouzský ministr obrany Alain Richard dnes v televizi France-2 prohlásil, že letecké útoky NATO proti Jugoslávské svazové republice "budou dostačující" a že pozemní intervence "jistě nebude".

MOSKVA - Rusko má k dispozici "celou řadu mimořádných opatření", jimiž by mohlo reagovat na údery NATO proti JSR, Moskva je však zatím nehodlá použít. Podle agentury ITAR-TASS to dnes prohlásil ruský prezident Boris Jelcin. Svoláním mimořádného zasedání ministrů zahraničí kontaktní skupiny pro bývalou Jugoslávii do Moskvy pověřil dnes svého ministra zahraničí Igora Ivanova prezident Boris Jelcin.
Rusko nezastaví v reakci na údery NATO proti Jugoslávii realizaci ekonomických reforem ani se neuchýlí k izolacionistické politice vůči Západu. Na dnešním zasedání ruské vlády to prohlásil premiér Jevgenij Primakov, citovaný agenturou Reuters.
Rusko by nemělo reagovat na údery NATO proti Srbsku přehnaně a nemělo by se nechat zavléci do přímé konfrontace se Západem. Prohlásil to dnes ruský ministr vnitra Sergej Stěpašin, citovaný agenturou Interfax.


Spojené Státy mají pro útok na Srby a Černohorce k dispozici rozsáhlý vojenský arzenál:

Letadlová loď USS Enterprise, pro boj s ponorkami je zde USS Thorn, USS Nicholson a USS Gonzalez.

Dále fregata USS Nicholas, transportní USS Nashville, USS Pensacola.

Letadla několika typů: A-10 Thunderbolt, F-14 Tomcat, F-15 Eagle, F-16 Falcon a F/A-18 Hornet.

Pomocná letadla: C-130 Hercules, C-135 communications aircraft, modifikovaný Hercules EC-130E, KC-135 Stratotanker, transportní a tankovací KC-10, výsadkový MC-130 používaný pro speciální operace (známý z akčních filmů) a pátrací P-3C Orion .

Ponorky USS Miami, USS Norfolk a USS Hampton.

Bombardéry B-52 Stratofortress, B-2 Stealth Bomber, F-117 Stealth Fighter a B-1B Lancer. Ponesou bomby: AGM-130, Joint Direct Attack Munition (JDAM), Joint Standoff Weapon (JSOW) a GBU-28 "Bunker Buster" určený pro ničení zvláště odolných krytů a staveb.

USS Enterprise
USS Hampton
F-117 Stealth Fighter

Ruský prezident Boris Jelcin ve středečním televizním projevu vyzval "celý svět", aby odvrátil amerického prezidenta Billa Clintona od "hrozivého gesta" bombardováníJugoslávie. Podle ruského prezidenta by letecké útoky NATO mohly vyvolat "válku v Evropě".
 


Liberecká společnost Agroplast se podle všeho zapletla opět do nelegálního mezinárodního obchodu se zbraněmi. Náklad šesti ruských stíhaček Mig-21, které ázerbájdžánské úřady zadržely minulou sobotu v Baku při jejich přepravě z Kazachstánu, byl od začátku směrován do Liberce v České republice. Uvádí se to v dnešní zprávě slovenského ministerstva zahraničních věcí, které se odvolává na informace slovenského zastupitelského úřadu v Moskvě.

Podle ministerstva údaje o cíli nákladu slovenskému velvyslanci v Rusku Romanu Paldanovi potvrdil náměstek ministra zahraničních věcí Kazachstánu Kajrad Saribaj. "Podle informací ze zastupitelského úřadu SR v Moskvě byl náklad stíhaček MIG od začátku směrován do Liberce v České republice a údaje o cíli cesty v KLDR nebo JSR jsou výmyslem", uvádí se ve zprávě. Mig 21

MiG-21 MF je jednomístný nadzvukový stíhací a stíhací-bombardovací letoun celokovové konstrukce, určený pro provoz v každém počasí.MiG-21 MF je vyzbrojen dvojkanónem GŠ-23 umístěným ve spodní části trupu. Má čtyři vnější podkřídelní závěsníky. Může nést řízené i neřízené střely, pumy nebo raketnice. Pod křídla lze zavěsit dvě přídavné nádrže po 480 l a pod trupem může být další nádrž na 480 l nebo 800 l paliva. Vnitřní palivové nádrže jsou v trupu (6) a křídlech (4). Přistávací reflektory jsou umístěny v křídlech. Pancéřovaná přední část krytu kabiny je z třívrstvého křemičitého skla o síle 14.5 mm a ostatní části jsou z 10 mm akrylátového skla.

Prototyp MiG-21 (E-2) vzlétl poprvé 14.2.1955 a veřejnosti byl představen na letecké přehlídce na moskevském letišti Tušino v červnu 1956. Do služby byl v SSSR zařazen v roce 1959. Ve výzbroji SSSR jej nahradil MiG-23, ale u jiných uživatelů stále ještě slouží. Slouží tedy již více jak 30 let. V tom se podobá F-4 Phantom II. Je možné, že bude sloužit i v příštím tisíciletí v čínské armádě a v některých armádách zemí východní Evropy. Jeho protivníkem je F-4 Phantom II. Další podrobnosti na www.military.cz.

Náměstek ministra zahraničí Saribaj vyjádřil zároveň omluvu kazažské strany za problémy a nepříjemnosti způsobené informacemi o údajném převozu zbraní naSlovensko. Podle tiskové služby MZV Kazachstánu byl kontrakt o prodeji šesti stihaček MIG-21, které pocházely z výzbroje SSSR a nacházely se dlouhodobě na území Kazachstánu, podepsán s českou firmou Agroplast. Uvedená firma se zavázala vyvézt techniku do České republiky, konkrétně do města Liberec.

Místní radní si zřejmě chtěli založit letecký klub a trochu si zalétat a zastřílet. Podle tvrzení asistentky ředitele Ireny Dadákové neměla firma v Ázerbájdžánu žádné letadlo, ani nevyvíjela žádné podnikatelské aktivity na území bývalého Sovětského svazu. Ázerbájdžánské úřady minulý týden tedy zřejmě nezadržely v Baku českého občana, údajně představitele firmy Agroplast, jenž byl na palubě ruského dopravního letounu Ruslan přepravujícího stíhací letouny MiG-21, ale jakéhosi fantoma, který se za něj pouze vydával. Firma přitom měla dopravu stíhaček podle průvodních papírů zajišťovat.

V Baku by měl být podle informací ČTK předseda představenstva Agroplastu Zbyněk Švejnoha, aby zjistil bližší podrobnosti. Firma se přitom k případu chce oficiálně vyjádřit až ve čtvrtek po jeho návratu. O zadržení letounu informovaly dnes ČTK dobře informované zdroje z ruského ministerstva zahraničí s tím, že náklad směřoval z Kazachstánu na Slovensko, patrně do Piešťan, a jeho převoz zajišťoval právě Agroplast.

Tedy druhá varianta napovídá, že si snad chtěli zalétat v HZDS, protože Piešťany jsou jejich oblíbené město. Nebo tam chtěli migy použít pro dětské hřiště? "Ty informace jsou úplně mylné. Naše společnost podniká v mezích zákona," uvedla Dadáková. Firma se podle ní proti těmto informacím zřejmě ohradí. Podle obchodního rejstříku je však předmětem podnikání Agroplastu od 16.září 1993 také nákup a prodej vojenského materiálu a letecké techniky včetně náhradních dílů. Někteří lidé z firmy figurovali údajně i v aféře s bojovými vrtulníky v roce 1992, které se pokusila vyvézt do Bosny frýdlantská společnost Ikona. Ta tím porušila embargo OSN a musela zaplatit pokutu několik miliónů korun.

Majitel Ikony Petr Winter byl ve vazbě od roku 1995. Loni byl za celní a daňové delikty odsouzen k 11 letům vězení, ale Vrchní soud koncem roku rozhodnutí Krajského soudu zrušil a pustil ho nasvobodu. Společnost Agroplast sídlí v centru Liberce na Husově třídě v honosné vile, kterou firma zrekonstruovala. Základní jmění firmy je 202 milionů Kč. Kromě jiného podnikají v hornické činnosti, mají cestovní kancelář a stavbu strojů s mechanickým pohonem... Oba ředitelé Agroplastu Karel Čermák a Petr Pernička nebyli k zastižení. P/osledně jmenovaný zasedá celkem ve třinácti firmách! Pracovitý to člověk.

Z celého kolotoče vyplývá jako nejpravděpodobnější jedna hypotéza: dodávka migů byla určena pro Jugoslávii, leč se to nepovedlo podobně jako s těmi helikoptérami. Ale protože v obchodu se zbraněmi se platí předem, lze se domnívat, že o své peníze určitě nepříšel Agroplast. Je kuriózní, kolik záhadných firem může u nás podnikat s tak politicky explozivním zbožím. Samozřejmě na základě platného povolení pro provádění zahraničního obchodu s vojenským materiálem v rozsahu povolení Ministerstva průmyslu a obchodu ČR ze dne 9.8.1994 č. R 990894013. No comment!
 

TopZpět