Pamětník
počátků dějin
počítačů
komentuje
Ahaswebovy noviny
redaktor a vydavatel Jan Bílek/AHASWEB První
téměř
každý den
události
kolem sebe   
  HOME   POČÍTAČE

HISTORKY

 RADY 

VYKOPÁVKY

ZAHRADA

OBLÍBENÉ

  ARCHIV  

Ahasweb hovoří sto osmdesátý den - 26.dubna 1999, pondělí

Nová strategická koncepce NATO pro 21.století. Šéfové 19 členských států a vlád Severoatlantické aliance přijali v sobotu 24.4.1999 na washingtonském summitu NATO novou strategickou koncepci, která organizaci poprvé přisuzuje úlohu "řízení krizí" v euroatlantickém prostoru. Text dokumentu byl přijat až po vleklé diplomatické bitvě, kterou svedly Paříž a Washington ohledně právního podkladu budoucích operací NATO. Ty mají zůstat v právní linii stanovené principy OSN. Jednomyslné shodě nad podobou dokumentu bránil od páteční noci i tvrdošíjný postoj Turecka, které požadovalo záruky, že se na ni v nové architektuře evropské obrany nezapomene.

Nová linie "řízení krizí" respektuje podle francouzských diplomatů autoritu Rady bezpečnosti OSN. Přestože Paříž uznává výjimky, jakou například znamená nynější kosovská krize, Francie požadovala, aby "teorie" zakotvená v nové koncepci potvrdila principiální přednost OSN před NATO.

Washington se naopak snažil o to, aby formulace byla co nejmlhavější a tím se zabránilo závislosti aliance na rozhodnutích OSN, a také případnému nebezpečí, že by dva stálí členové Rady bezpečnosti OSN - Rusko a Čína - mohli operace NATO vetovat.

Solana zdůraznil, že nová role, kterou má aliance plnit, z ní v žádném případě nečiní světového četníka, jak se obávaly Paříž a Bonn. Stanovisko našich zástupců v NATO k této nové linii není známo. Přesto se dá předpokládat, že s formulací o nutnosti "řízení krizí" museli souhlasit. Bylo ovšem velice zvláštní, že oficiální dokumenty podepisoval prezident Havel místo předsedy vlády, který v naší republice na rozdíl od Spojených států reprezentuje výkonnou moc. Zdá se, že si to zejména Američané stále pletou.

Předseda vlády Zeman se svojí neúčastí na zasedání NATO tak mazaně vyhnul podpisu závěrečného dokumentu a tím i případné odpovědnosti. Je otázkou, zda jeho chybějící podpis nebude v budoucnu zneužit levicovou opozicí, která má významnou pozici i v jeho vlastní straně. Můžeme se oprávněně domnívat, že svým oblíbeným náklonem hlavy spíše směřuje směrem na východ, zatímco ministr zahraničí Kavan je orientován zejména v poslední době na západ.

Naše vláda tak symbolicky demonstruje postavení České republiky přesně uprostřed Evropy. Je to výraz pokusu o politiku jakéhosi "mostu" mezi západem a východem. Politiku, o kterou není ze strany západních zemí pražádný zájem, protože pár naprosto bezvýznamných českých politiků nemůže nijak přispět k řešení rozporů mezi západem a východem Evropy. Civilizovaná Evropa se bude snažit o to udržet Rusko v rozumných mezích zejména závazky vyplývající z naprosté závislosti Ruska na západoevropských a amerických půjčkách.


ETA plánovala únos syna vévodkyně z Alby! Španělská vláda 22.dubna potvrdila, že separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) plánovala únos Jacoba Fitze-Jamese, hraběte ze Siruely a syna vévodkyně z Alby, jejíž rod patří k nejstarším a nejbohatším ve Španělsku.

Ministr vnitra Jaime Mayor Oreja řekl, že ETA hraběte sledovala od zářijového vyhlášení příměří a že jeho jméno bylo na jednom z dokumentů zabavených u organizace. Ministr potvrdil dnešní informaci madridského deníku La Razón, podle něhož ETA chtěla šlechtice unést po komunálních volbách z 13. června.

Únos syna vévodkyně z Alby by podle listu přinesl baskickým separatistům nejen finanční zisk, ale především velkou publicitu. Ukázal by, že je organizace operativní a že informace, podle nichž vyhlásila příměří proto, že ztratila svou akceschopnost vzhledem k posledním policejním zásahům, nezakládají na pravdě, napsal list.

Naštěstí se podařilo únosu předejít. Nemám žádné informace o tom, zda je současná vévodkyně z Alby také takovou krasavicí, jako její praprapra..? babička, která stála, vlastně ležela modelem slavnému španělskému malíři.
Maja desnuda, 24kBFrancisco de Goya (1795-1800)Maja vestida, 10kB
Byl to Francisco de Goya (1746-1828) a jeho slavné dva obrazy, které namaloval kolem let 1795-1800: Maja desnuda (Svlečená) a Maja vestida (Oblečená). Vévodkyně z Alby byla jeho tajnou milenkou a nejprve jí namaloval nahou, aby jí měl stále u sebe stále takovou, jakou ji měl nejraději.

Jenže se stal malér: manžel vévoda z Alby se dozvěděl, že Goya portrétuje jeho choť a pozval se na druhý den do ateliéru. Goya nezaváhal a namaloval bleskově druhý obraz, na kterém je vévodkyně ve stejné poloze leč slušně oblečena. Nebezpečí tak bylo zažehnáno, vévoda byl spokojen a oba obrazy měl pak Goya nainstalovány na zdi tak, že pro veřejnost byla vystavena Maja vestida. Po stisknutí tajného knoflíku se vyměnila pomocí rafinovaného mechanizmu za Maju desnudu určenou jen pro nemravný pohled tvůrce.

Když jsem pátral po obou obrazech na internetu, jen na AltaVistě se na heslo Maja desnuda nalezlo 121 odkazů. Z toho je patrné, že pokud se chce malíř opravdu proslavit, musí namalovat alespoň jednu svlečenou ženu. A je-li s obrazem spojená alespoň trochu skandální historka, je úspěch zaručen. Zajímavý link najdete na www.cyberspain.com/passion/goya.htm


Vyražené zuby ponořte do mléka, radí australští lékaři. Pokud je odnesete do 24 hodin v mléce ke svému zubnímu lékaři, je velká šance, že vám je zasadí zase zpátky. Podle australských vědců z Queenslandské univerzity vyražené zuby ponořené do mléka odumírají pomaleji a mohou být vsazeny na své místo v chrupu. Bez mléčné lázně odumírají do 15 minut.

Noste proto s sebou krabicové trvanlivé mléko, zejména do hospody či nočního lokálu, kde se dá předpokládat, že vám tam někdo zuby vyrazí. Vhodné i do automobilu, po srážce si spočítejte zuby a vyražené pečlivě sesbírejte a nasypejte do krabice mléka. Možná, že i sladká smetana na šlehání je vhodná, krabička s ní se vejde i do dámské kabelky. Není ovšem tak trvanlivá, tak včas vyměnit za čerstvou. Pokud vás bude v automobilu více, navštivte zubního lékaře společně, aby vás rozsoudil, do kterých úst příslušný zub patří.

Home
Home
http://volny.cz/ahasweb/