Pamětník
počátků dějin
počítačů
komentuje
Ahaswebovy noviny
redaktor a vydavatel Jan Bílek/AHASWEB První
téměř
každý den
události
kolem sebe   
  HOME   POČÍTAČE

HISTORKY

 RADY 

VYKOPÁVKY

ZAHRADA

OBLÍBENÉ

  ARCHIV  

Ahasweb hovoří sto devadesátý šestý den - 29.června 1999, úterý

Havlův bobřík odvahy. Václav Havel zase všem politikům světa ukázal, co je to politická i lidská odvaha. Vypravil se do Kosova bez řádného víza obklopen po zuby ozbrojenými Němci (!) podívat se, co ti zlí Srbové natropili v jedné vesnici. Objal se před kamerami lačných medialistů (neplést si s medailistami) s kosovským Albáncem a dal tak jasně najevo, na čí stojí straně. Mezitím dál z Kosova prchali Srbové před pomstou za svoje neblahé a zločinné činy. Logicky očekávají, že nemohou zůstat v jedné vesnici s Albánci, o kterých doufali, že je již nikdy nespatří a oslaví 620. výročí bitvy na Kosově poli jen v srbském Kosovu. Nemohou tam zůstat hlavně proto, že Albáncům poté, co je vyhnali, ukradli nejprve kredenc, otoman a kozu a pak dům pro jistotu ještě zapálili.

Je to takový místní praktický zvyk: zahladí to stopy a ztíží to podstatně případné vyšetřování. U nás v Čechách to byla oblíbená lidová zábava ve středověku a naposledy byla aplikovaná snad za třicetileté války (1618 - 1648 - hezké letopočty, což ?). Zapálení domu je i hygienické opatření: případné mrtvoly lidí a zvířat se spálí a tak se sníží riziko šíření moru, cholery a jiných vyhlazovacích metod, kterými disponuje příroda. Není-li čas, aspoň se hodí při ústupu pár mrtvol do studny. Otrávená voda je také vyzkoušený bojový biologický prostředek.

Dělali to Srbové a teď to zase pod patronací KFOR dělají Albánci. Vezmou si nazpátek tu kredenc, otoman a ledniciAlbánci nakládají majetek uprchlých Srbů ve vesnici Belo Polje... místo té kozy, kterou Srbové mezitím snědli. Ve středověku platily v podobných dobách tvrdé zákony: aby se nepálilo, nerabovalo, neznásilňovalo a nevraždilo ve jménu mírumilovného osvobozování, platil nelítostný zákon, že každý, kdo bude přistižen, bude bez milosti na místě činu ihned popraven. KFOR se zmohli po marném agitování jen k zákazu nočního vycházení. Nejprve Němci, pak i Američané.

Jednotky KFOR jsou bezradné, nemají žádný mandát nahradit místní vládu. Čeká se na jmenování civilní správy, která bude fungovat jako orgán OSN. To Němci za poslední světové války si věděli rady: předem vytiskli v domorodém jazyku fermany o obsazení území, vyhlásili stanné právo a nemilosrdně trestali. Pokud se likvidovaly plošně celé vesnice, jen jako čin odplaty: Lidice, Ležáky. S německou důkladností si to i vyfotografovali a použili v propagandě pro zastrašení obyvatelstva. Bylo to organizované, prováděné okupační armádou. Výsledek byl samozřejmě stejně svinský, jako dnes. Kolik Lidic a Ležáků si navzájem Srbové a Albánci připravili? Zdá se, že tahle historická paralela nikoho ani nenapadla.

A politici jezdí na horkou půdu Balkánu v rámci válečné turistiky s cílem se zviditelnit a přilévají jen tu do jednoho, jindy do jiného ohně nacionalistické, etnické a náboženské nenávisti. Ta tam bude ale setrvávat ještě několik století. Tak dlouho, dokud si budou jedni na ty druhé pamatovat, že jejich babičku ti druzí nejprve znásilnili a pak hodili do té studně na dvorku. Že z jejich domku zbyl jen ohořelý komín. Na nové půdě, kterou si postaví v rámci hospodářské pomoci, budou mít dál samopal, tentokrát ruský kalašnikov místo starého německého, který již dosloužil.

Jak dlouho tam budou musit vojska KFOR hlídat? Někteří znalci místních poměrů to odhadují nejméně na třicet let. To by odpovídalo oněm 40 letům okupace Německa spojeneckými armádami po konci druhé světové války až do obnovení jednoty německého národa. Na Balkáně to ale také může trvat mnohem déle, protože tam není žádný jeden balkánský národ, jenom znepřátelené kmeny. Podobná situace je i v Africe, kde to mírové sbory už vzdaly a tak ta civilizovanější část lidstva od stejných konfliktů dala v čiré beznaději ruce pryč.

 


Jsou průzkumy veřejného mínění k něčemu? Dozajista lze o jejich smyslu s úspěchem pochybovat. Spíše se přikláním k názoru, že jsou zejména v oblasti politiky škodlivé a jejich výsledky zavádějící. Dotazovaní občané vybíraní jednorázově pro určitý průzkum podle nezveřejňovaného klíče jako údajně reprezentativní vzorek obyvatelstva jsou povětšině neinformovaní, o politiku se nezajímají, maximálně mají povrchní informace pocházející z masmédií. Minimum z nich má vlastní jasný názor na politické dění u nás. Mediálně jsou zpracováváni často neobjektivně, povrchně. Ti, co tvoří stálý vzorek jsou zase z opakovaných průzkumů již nacvičení, opakují se a už sami nevědí, jaký mají na co vlastně názor.

Paradoxní je, že i politici se často ve svých postojích pokoušejí orientovat podle výsledků těchto průzkumů, ti slabší v kolenou se snaží veřejnému mínění podlézat. Proto je jejich chování podobné zoufalému kličkování od ničeho k ničemu. Trendy, které se v opakovaně vydávaných výsledcích průzkumů vyskytují, ovlivňují značnou část obyvatelstva, která v podstatě "neví", co si o politice a politicích myslet a mohou tak výrazně ovlivnit jejich rozhodování například ve volbách. Kdo má v rukou provádění průzkumů, které média ochotně zveřejňují jako skutečnou objektivní pravdu, může tak ovlivňovat politický vývoj v zemi více, než kterákoliv politická strana.

Proto se přikláním k tomu, aby politické strany vydávaly vlastní noviny i na papíře, ve kterých by jasně a stranicky definovaly svoje cíle a záměry se snahou jasně a neskrývavě ovlivňovat veřejné mínění, svoje voliče. Zatím to některé dělají jen na internetu, zřejmě z finančních důvodů. Dalším důvodem je ale i jakýsi ostych před návratem k minulosti, kdy noviny byly jasně tendenční hlásnou troubou jedné strany (nepočítám tehdejší pidižvíky typu strany lidové, kolaborující. Jejich deníky stejně jen opisovaly z Rudého práva.). Obsah serverů na internetu je ale zastaralý, chybí tam denní aktualizace. Stačí se podívat na ODS, nebo ČSSD. Trochu více se snaží Unie svobody. Novináři v tak zvaně nezávislých médiích neustále zdůrazňují svou údajnou nezávislost a výsledkem je jakýsi nezávisle závislý slalom s hlavním cílem: prodat co nejvíce výtisků, získat co největší počet předplatitelů.

 

Home
Home
http://volny.cz/ahasweb/