Pamětník
počátků dějin
počítačů
komentuje
Ahaswebovy noviny
redaktor a vydavatel Jan Bílek/AHASWEB První
téměř
každý den
události
kolem sebe   
  HOME   POČÍTAČE

HISTORKY

 RADY 

VYKOPÁVKY

ZAHRADA

OBLÍBENÉ

  ARCHIV  

Ahasweb hovoří dvoustý první den - 21.července 1999, středa

Žluté nebezpečí? Kdyby dnes žil Karel Čapek a trval na svých výrocích o žlutém nebezpečí, které zaplaví Evropu, byl by nepochybně prohlášen za zavilého rasistu. Možná by ani nemohl vyjít jeho nejznámější scifi román Válka s mloky, který je symbolickým líčením zániku lidské civilizace příchodem nového druhu inteligentních bytostí žijících ve vodě. Mohl by být snadno označen za skrytou rasistickou propagandu.

Polský vládní zmocněnec pro záležitosti rodiny Kazimierz Kapera vyvolal svými výroky o budoucnosti "bílé rasy", které pronesl v rozhlasovém interview, rozsáhlou kontroverzi. Vzhledem k celosvětovému nerovnovážnému růstu populace je prý třeba se obávat, zda Evropané a bílá rasa budou mít v příštích obdobích vůbec ještě nějaký vliv. Poláci budou podle Kapery "postupně zatlačeni" jinými národy z Asie. Zástupce maršálka dolní komory polského parlamentu (Sejmu) Jan Król vznesl požadavek na sesazení Kapery. Jak Król prohlásil v rozhovoru pro rozhlas, není Kapera únosný pro zemi, jež usiluje o členství v EU.

Shovívavěji ke Kaperovým výrokům přistupoval mluvčí polské vlády Krzysztof Luft: v rozhovoru pro polskou agenturu PAP prohlásil, že pověřenec pro záležitosti rodiny nešťastně zvolil slova. "Jsem přesvědčen, že chtěl ve skutečnosti jen vyjádřit starost o nízký růst populace v Evropě", prohlásil Luft. Agentura DPA připomíná, že v roce 1991 tehdejší polský premiér Jan Bielecki okamžitě propustil Kaperu z funkce náměstka ministra zdravotnictví za to, že označil ochranu kondomy v boji proti AIDS za zbytečné, protože se tato choroba šíří jen mezi perverzními homosexuály.

 


Ukrajinci staví u Prahy zemljanky. Ukrajinu nemůžeme zařadit do Asie. Jedná se přece o evropský stát. Je ale poněkud více na východ a tak se zvyky jejich obyvatel přenášejí spolu s nimi i k nám. V posledních dnech byly zveřejněny fakta o tom, že v obcích Klánovice, Úvaly, Šestajovice a Jirny přespávají na černo v Praze a okolí pracující Ukrajinci v lesích a někteří se tam zařizují zřejmě už i na zimu, budujíce si tradiční polopodzemní úkryt. Cizinecká policie se o tento problém nezajímá, i když by mohli pátrání po nelegálních přistěhovalcích spojit se sběrem hub. Vlastní dopadení delikventů by se ovšem muselo odehrávat v noci, protože přes den jsou ilegálové roztroušeni v okolí a po Praze na nejrůznějších stavbách.

Když jsem nedávno hledal v Říčanech u Prahy laboratoř vodohospodářů pro rozbory pitné vody, oslovil jsem naivně jednoho stavebního dělníka. Nejen že se nevyznal v místním místopise ale neovládal ani český jazyk. Když jsem opakoval otázku rusky, dal se na útěk.

Místní obyvatelé se bojí chodit do lesa, na druhou stranu ale rádi zaměstnávají Ukrajince na hrubou manuální práci, protože Čecháčkovi se makat příliš nechce. Doufejme, že zavedení vízové povinnosti pro Ukrajinu od ledna roku 2000 uvede situaci do normálu. Důležité je, aby se naši národní hosté cítili pod dohledem a podle toho se i chovali. Neregistrované ale dobře organizované tlupy přenocující v našich lesích jsou evidentním nebezpečím jak pro náš majetek, tak i pro naše životy. Sami jsou pak předmětem nelítostného vykořisťování od svých milých krajanů nebo Rusů, příslušníků mafie.

Přílivu této laciné pracovní síly se nepochybně neubráníme stejně tak, jako se neubránili Němci v západních spolkových zemích. I Vietnamci se nejspíše stanou trvalou součástí našich trhů, pokud jim celní správa a policie nezatrhne to jejich bezcelní pašování zboží pochybného původu. V další generaci pak přejdou do "kamenných" obchodů. U nás na vsi si již nyní budují na rušné křižovatce svůj "asian shop". Je jim v našich klimatických podmínkách přece jenom v zimě poněkud zima.

Je to tak opravdu dobře pro českou společnost? Myslet si o tom můžete co chcete, ale nic na tom nezměníte. Svět je v pohybu, tisícikilometrové vzdálenosti nic neznamenají a komu se zdá, že se jinde mají lépe a má tu odvahu zvednout zadek a vydat se do cizích zemí, toho tu brzy najdeme, jak spokojeně žije vedle nás. Pro naši společnost je pouze důležitá jedna věc: aby se to všechno odehrávalo v právním rámci, aby se naše společnost necítila ohrožena vpádem pochybných elementů. Protože pak nikdo nemůže očekávat nic jiného, než organizování domobrany a násilnou reakci. Vždycky se najdou mezi námi tací, kterým by se velice líbil třeba takový hon na Ukrajince v našich lesích kolem Prahy.

 

Home
Home
http://volny.cz/ahasweb/