Pamětník
počátků dějin
počítačů
komentuje
Ahaswebovy noviny
redaktor a vydavatel Jan Bílek/AHASWEB První
téměř
každý den
události
kolem sebe   
  HOME   POČÍTAČE

HISTORKY

 RADY 

VYKOPÁVKY

ZAHRADA

OBLÍBENÉ

  ARCHIV  

Ahasweb hovoří dvoustý druhý den - 23.července 1999, pátek

Sekta a běh míru. Ministr školství Eduard Zeman podle deníku Právo naletěl mezinárodní náboženské sektě Inda Sri Chinmoye, když bez ověření poskytl osobní záštitu nad rozsáhlou akcí, kterou organizace v České republice připravuje. Deník Právo to uvedlo již 2.července s odvoláním na vyjádření náměstka ministra pro oblast sportu Ladislava Malého a poradce předsedy vlády Zdeňka Šarapatky. Česká televize naletěla taktéž, protože jeho redaktoři nečtou deník Právo ani zprávy ČTK. Dojem, kterým zapůsobil 22.července odvysílaný rozhovor s organizátory a ilustrační záběry nadšených běžců s planoucí pochodní, je přesně ten seriózní dojem, který chtěla sekta Sri Chinmoy docílit.

Záštitu poskytl ministr Zeman nad konáním štafetového maratónu, nazvaného Běh míru, který mezinárodní organizace pořádá. Běžci dorazili do Prahy 21. července v podvečer, akce bude pokračovat 23. července na Staroměstském náměstí v Praze. "Běh míru je bohulibá činnost, avšak organizátor se pohybuje v takové rovině, že bych s ním nechtěl mít nic společného," cituje list Malého. Podle něho Zeman poskytl záštitu nad akcí na návrh vrchního ředitele kabinetu ministra Miroslava Brabce, bez konzultace s náměstkovým odborem. Malý nicméně připustil, že Běh míru se pořádá mnoho let po celém světě a účastní se ho světové celebrity. Ovšem ministrovo jméno podle jeho názoru bylo zneužito ve prospěch sekty. S odkazem na záštitu od ministra Zemana požádala Sri Chinmoy o přijetí u premiéra Zemana, ten však podle Šarapatky nikoho z této organizace nepřijme. "Podle dostupných informací se jeví (Sri Chinmoy) jako sekta," potvrdil Právu také poradce premiéra.

Poraďte, jak založit novou sektu a získat do ní členy? Odpovídá docent Novotný: Není to zdaleka tak složité jak by se na první pohled mohlo zdát. Musí se však zachovat několik základních pravidel. Např. se musí najít důvod, proč se všechna ostatní náboženství mýlí. Klasickým příkladem mohou být svědkové Jehovovi, kteří např. tvrdí, že Ježíš nezemřel na kříži, ale na kůlu. Když pak jakoby historicky tuto skutečnost odůvodní, poukáží na všechny církve, které kříž jako svůj symbol používají. Když pak logickým skokem dojdou k závěru, že když se tyto církve mýlí v tomto svém symbolu, jistě se mýlí i ve všem ostatním, je nasnadě, že ten, kdo jim to uvěří a stále se zajímá o náboženské věci, bude nakloněn se připojit právě k těm, kdo se v ničem nemýlí. Jindy je možné navázat na všeobecně známé a znepokojující skutečnosti. Tak např. můžete neustále opakovat, jak je hrozné, že jsou lidé uhonění a nervózní, kolik je ve světě nenávisti válek a utrpení. Pak už zbývá jen vymyslet nějaký důvod, proč tomu tak je. Např. můžete začít hlásat, že je to tím, že lidé jedí maso, nebo že nesedí každé ráno půl hodiny se zkříženýma nohama. Podstatné je to, že to musí být důvod, který si nikdo nemůže ověřit, protože se nikdy nepodaří, aby byli všichni lidé vegetariáni apod. Vždycky se však najde několik lidí, kteří vám uvěří a stanou se vašimi vyznavači. Když se potom příslušné učení trefí do vhodného společenského klimatu, krize doby nebo šířící se vlny zájmu o Orient, esoteriku, parapsychologii nebo něco jiného, může se z malého nápadu stát velké hnutí. Sri Chinmoy Kumar Ghose

Sri Chinmoy Kumar Ghose se narodil 27. srpna 1931 v Shakpuře, malé vesnici ve Východním Bengálsku v Indii (nyní Bangladéš). Byl nejmladší ze sedmi dětí. Po smrti obou svých rodičů v r. 1944, ve věku 13 let odešel do ašrámu v Jižní Indii. Tam žil 20 let intenzivními meditacemi, modlitbami, psaním básní a písní a sportem. Desetkrát za sebou byl přeborníkem v desetiboji. Do USA přijel Sri Chinmoy v roce 1964. Začínal jako úředník na indickém konzulátě. Po třech letech se díky pomoci svých přátel a stoupenců začal znovu plně věnovat své duchovní práci. Postupně přednášel na osmi největších univerzitách v USA. První Sri Chinmoy centrum bylo založeno v Puerto Ricu v roce 1966. Jeho umělecká tvorba se zintenzívnila v roce 1970, kdy začal tvořit básně a duchovní písně v bengálštině a angličtině a také tisíce kreseb a maleb. V roce 1991 začal malovat své Mírové ptáčky, kdy lidskou duši znázorňuje jako ptáčka. Do dnešního dne jich namaloval 9 miliónů. Říká: "Když myslíme na tyto ptáčky, cítíme touhu vrátit se zpátky ke svému Zdroji. Pro mne jako lidskou bytost je největší odměnou, kterou mohu dostat, příležitost sloužit lidstvu. Pokud druzí získají trochu míru z mých kreseb, písní, básní či čehokoliv jiného, co dělám, cítím, že jsem byl schopný svou inspiraci a aspiraci sdílet s nimi, a tak posloužit lidstvu."

Mírová hymna Peace Run

Sri Chinmoy tráví mnoho času s několika tisíci svými následovníky a žáky, s nimiž udržuje velmi úzký osobní vztah. Na oplátku požaduje zodpovědný přístup k životu a viditelný duchovní pokrok. Jeho žáci pracují v běžných zaměstnáních, věnují se normálním činnostem a přitom se každý týden setkávají při společných meditacích. Čtvrť Jamaica v New Yorku je místem, kde se Sri Chinmoy usadil v roce 1968. Ve skromném obydlí v jedné z tichých ulic této čtvrti složil tisíce básní a písní, namaloval množství obrazů a kreseb a zvedl při posilování těla množství liber. Zde také zapustili své kořeny jeho následovníci, aby mu byli stále nablízku. Na ulici je můžete poznat. Jsou většinou usměvaví a září zvláštní radostí, pramenící ze zdrženlivého způsobu života, nadšení a hravosti. Snaží se udržovat dobrou fyzickou kondici, běhají supermaratónské závody. Ve světě existuje přes 200 Sri Chinmoy center integrální jógy na všech kontinentech.

Sri Chinmoy Marathon team by založen v roce 1977. Dnes sponzoruje více než 500 sportovních akcí, mj. nejdelší certifikovanou běžeckou soutěž na světě závod na 3 100 mil. Sri Chinmoy je osobním přítelem a rádcem Carla Lewise, Billa Pearla, Franka Zaneho a dalších sportovců, mezi nimiž jsou údajně i Emil a Dana Zátopkovi a Robert Změlík. Vzpírat začal Sri Chinmoy v roce 1985 a dosáhl několika světových rekordů. V roce 1987 zvedl 7063 liber jednou rukou a v následujícím roce začal svůj program zvedání známých osobností na speciální platformě. Po devítileté přestávce se vloni Sri Chinmoy opět vrátil ke vzpírání. Na podzim roku 1998 zvedl 145 liber v každé ruce současně a 200 liber (tj. 90 kg) jednou rukou! To je vzepření váhy o 25 kg vyšší než jeho tělesná hmotnost (66 kg). Své schopnosti rozšířil také o dvojité zdvihy, mnohonásobné následovné zvedání své tělesné váhy, zvedání obrovských zátěží jak ve stoje, tak vsedě pomocí speciální platformy. V této poslední kategorii byla klasická kovová závaží nahrazena lidmi, slony, auty, letadly a jinými pozoruhodnými předměty. Mírový běh Sri Chinmoy Oneness-Home Peace Run je štafetový běh olympijského typu, zasvěcený ideálu světového míru. Tato nejdelší běžecká štafeta na světě se koná od roku 1987 a každé dva roky je slavnostně zahájena před budovou OSN v New Yorku. Peace Run je pořádán organizací Peace Runs International, nevýdělečným sdružením, které vzniklo za účelem koordinace běhu po celém světě. V České republice ve spolupráci se sdružením Sri Chinmoy Peace Committee.

Několik myšlenek mistrových na závěr:

Ó snílci míru, pojďte. Kráčejme spolu.
Ó milovníci míru, pojďte.
Běžme spolu.
Ó služebníci míru, pojďte.
Vyrůstejme spolu.

Před přijetím lidské inkarnace dostává duše vnitřní zprávu o svém smyslu na Zemi. Je si plně vědoma svého úkolu. Ale během života činnost fyzické mysli někdy zahalí božskou inspiraci duše a její pravé poslání. Pak se její poselství nemůže projevit. Jen pokud aspirujeme jak ve své mysli, tak v srdci a duši, můžeme pochopit smysl své existence na zemi.

Třikrát denně sytíme své fyzické tělo. Přitom v sobě máme božské dítě - duši - a neuděláme si čas, abychom nasytili toto dítě v sobě. Duše je vědomým zástupcem Boha v nás. Dokud toto dítě nebude uspokojeno, nic nás nedokáže uspokojit v našem vnějším životě.

Ježíš Kristus řekl: "Požehnaní jsou ti, kdož uvěřili, aniž by viděli." Lidé, kteří věří pouze tomu, co vidí svýma očima, jedí pouze část ovoce. Zkoumat Pravdu znamená ztratit ji. Pravda je věcí ztotožnění. Toto je Kristův vznešený výrok o víře a pochybnosti. Požehnaní jsou ti, kteří mají víru, aniž by v každé chvíli požadovali důkaz. Čemu vy říkáte víra, já říkám, že to duše předvídá nejvyšší Pravdu. Víra nám dává nejen vědět, čím Bůh je, ale také co pro nás může v každou chvíli učinit.

Přirozeností člověka je milovat.
Zbývá mu jen objevit tu skutečnou věc, již má milovat.
Toto hledání ho probouzí pro naplnění jeho skutečného Já.

Pokud chcete opravdu milovat lidstvo, musíte je milovat takové jaké je nyní. Pokud by se muselo nejprve stát dokonalým, abyste je byli ochotni přijmout, nepotřebovalo by už vaši lásku, náklonnost a zájem. Právě nyní, ve svém nedokonalém stavu vědomí, lidstvo vaši lásku potřebuje. Jste Božím stvořením, stejně tak jako lidstvo. Můžete a musíte je milovat, neboť dokud si lidstvo neuvědomí svůj nejvyšší Cíl, ani vaše dokonalost nebude úplná. Lidstvo je vyjádřením našeho univerzálního srdce.

Zůstaň neviděn,
zůstaň bez potlesku.
Rychleji než nejrychleji
budeš moci běžet,
jen ty a nikdo jiný.
PLNOST ŽIVOTA SPOČÍVÁ VE SNĚNÍ

V roce 1990 byl Sri Chinmoyovi v USA udělen titul Posel Míru a o rok později obdržel Cenu míru Einsteinovy nadace a Gándhího cenu Míru. Je držitelem čestných doktorátů mnoha významných univerzit a čestným občanem mnoha měst světa. Konec konců se nedivím, že ministr Zeman naletěl. Je to impozantní hnutí a impozantní bytost. Třeba počítal s tím, že jej mistr nadzvedne na své speciální platformě do výše dvou metrů společně i s prezidentem Havlem, jeho manželkou a jejími psy.

Kdo jste uvěřili, zařaďte se mezi nadšené následovníky mistra. Kdo pochybujete nebo nesouhlasíte, založte si prosím, váš vlastní spolek, sektu či církev. Ale jen v případě, že jste skutečně charismatická bytost schopná přesvědčit své stoupence a investory, že to co hlásáte, je to, co skutečně potřebují a nemohou bez toho žít a že vám obětují svůj čas, svou práci a svoje peníze. Jak na to, naleznete inspiraci na českých stránkách nebo na hlavní stránce celosvětového mírového běhu.

 


Problémy Romů ve Francii. Francouzská policie v pondělí vyklidila prostor v Saint-Ouen na severovýchodě Paříže, kde již přes rok ilegálně tábořilo asi sto rumunských Romů. Podle místní prefektury vyklizení prostoru staré továrny, na kterém se podílelo asi sto policistů, proběhlo bez incidentů. Většina z evakuovaných Romů - asi 40 mužů, 40 žen a 20 dětí - zatím zůstala poblíž vyklizeného tábořiště. Některým bylo nabídnuto přechodné ubytování a někteří odjeli sami.

Rumunští Romové tábořili v Saint-Ouen od loňského května a již loni v červenci vydala prefektura příkaz k vyklizení prostoru, v němž někdy přebývalo až 450 lidí. Nyní bydleli v 24 polorozpadlých karavanech, z nichž jen asi třetina byla schopna transportu. Na neudržitelnou situaci v Saint-Ouen poukazovali několik měsíců zástupci humanitární organizace Médecins du monde i pařížský tisk. Rumunští Romové žili v přívěsech bez elektřiny a tekoucí vody, objevovala se mezi nimi tuberkulóza a časté případy průjmu a svrabu. Rumunští Romové patří k nejčastějším žadatelům o azyl ve Francii. Stejně jako předloni i v roce 1998 o azyl ve Francii žádalo nejvíce Rumunů - 3027.

Současná existence romské populace kdekoliv ve světě není nic jiného než anachronizmus. Jsou neuvěřitelným pozůstatkem ze starodávných časů stěhování národů, kdy být kočovníkem bylo něco tak normálního, jako je dnes být daňovým poplatníkem. Bylo to jistě nádherné dobrodružství, být volný jako pták, cestovat kam se právě zachce. Celé národy tehdy putovaly napříč Asií až do Evropy. Jedna věc mě ale na tomto životním stylu byla vždy záhadou. Čím se vlastně tyto masy lidí na svých cestách živily? Zastavili snad kočovníci na jeden rok aby zaseli, sklidili a zase šli dál? (nepravděpodobné). Živila je snad jejich stáda? (možné). Táhli jako kobylky a za nimi zůstávala pustá krajina? (velmi pravděpodobné). Opakuji, takto táhly světem celé národy a i náš nepatrný nárůdek český přitáhnul až na Říp, sem tam povraždil nějaké ty původní obyvatele (snad keltské) a v klidu se usadil. Jak ale usadit konečně Romy, to je úkol, který odolává zatím všem snahám už po několik staletí. Kdo to vymyslí a hlavně zrealizuje, to bude opravdový pašák zralý na udělení Nobelovy ceny za mír. Nebo za ekonomiku?

 

Home
Home
http://volny.cz/ahasweb/