Pamětník
počátků dějin
počítačů
komentuje
Ahaswebovy noviny
redaktor a vydavatel Jan Bílek/AHASWEB První
téměř
každý den
události
kolem sebe   
  HOME   POČÍTAČE

HISTORKY

 RADY 

VYKOPÁVKY

ZAHRADA

OBLÍBENÉ

  ARCHIV  

Ahasweb hovoří dvoustý druhý den - 23.července 1999, pátek

Impuls '99. Mluvčího iniciativy Impuls '99 Jiřího Peheho (hehe :) překvapila negativní reakce některých českých politiků na iniciativu, kterou před několika dny zveřejnil s dalšími známými českými osobnostmi veřejného a kulturního života. Pehe dnes na setkání se skupinou převážně zahraničních novinářů v pražském sídle rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda prohlásil, že nechápe, proč někteří politici odmítají iniciativu, která nechce nic jiného, než podnítit veřejnou diskusi o důležitých otázkách. "Podkopávají si vlastní pozici," usoudil Pehe. Signatáři iniciativy zveřejněné minulý týden vyjádřili znepokojení nad malou ochotou a schopností politiků komunikovat se společností a vnímat kritické hlasy z domova i ze zahraničí. Politolog Pehe hovořil o stovkách dopisů a telefonátů občanů i občanských sdružení, které na rozdíl od některých politiků iniciativu vítají. Mnozí z nich se chtějí zapojit, ale Impuls '99 má zájem jen o lidi, kteří chtějí opravdu pracovat.

Cílem aktérů iniciativy prý není založit politickou stranu. Pehe však nevyloučil, že se pro některé iniciátory může stát "odrazovým můstkem" k politické kariéře. Impuls '99 ale nechce nahrazovat politické strany, jen jim nabízet jistá řešení, vysvětloval politolog Pehe, který byl do jara dosti neúspěšným poradcem prezidenta Václava Havla. Popřel, že by za iniciativou stál právě prezident Havel. Impuls '99 má však jeho podporu, dodal. Plánuje na konci srpna či na začátku září setkání s veřejností. Její organizátoři nevylučují také, že to té doby zformulují nějaké stěžejní téma, na něž soustředí svou činnost. "Nebude však vadit, nedospěje-li se ke konsensu, iniciativa může nabídnout různé názory," upozornil Pehe. Impuls '99 chce rozhodně navázat kontakt s emigranty. Ve Spojených státech už podle Peheho, který za oceánem svého času působil, již někteří z jejich řad projevili zájem a nabídli pomoc.

Údajně se tedy nejedná o novou politickou stranu, spíše to vypadá na reminiscenci Občanského fóra v zárodečné podobě. Prorokuji však, že se z tohoto spolku nakonec politická strana dozajista stane. A že bude "hradně" orientovaná, o tom není pochyb.

Pan MUDr. Martin Jan Stránský, který je jakýmsi prozatímním předsedou či administrátorem to v pátek ve stanici Svobodná Evropa/Rádio Svoboda docela otevřeně přiznal. Naznačil, že se budou vytvářet specializované pracovní skupiny orientované na problémy občanské společnosti.

Na vzniku Impulsu '99 se nepochybně významně podílela právě stanice Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. Znamená to, že má Impuls '99 značnou podporu americké státní administrativy. Prorokuji dále, že poté, co se z Impulsu '99 stane politická strana, do ní vstoupí jako její předseda Václav Havel. Pochopitelně až poté, když skončí ve funkci prezidenta.

Je to naprosto logické, protože Václav Havel v žádném případě nehodlá odejít do politického důchodu. Naopak se může stát, že bude stát v čele politické strany, která získá naprostou většinu. On sám získá mnohem větší politickou moc, než má nyní jako prezident. Jeho američtí přátelé a rádci totiž konečně pochopili, že obdobou funkce amerického prezidenta je u nás předseda vlády.
Úplný text Impulsu '99 je zde.

 


Utonul v kašně. Opilý muž utonul vhistorické kašně v centru Olomouce, když se svým společníkem lovili mince. Mluvčí olomoucké policie Jitka Dolejšová ČTK řekla, že mužům po noční návštěvě restaurací zřejmě došly peníze napití, tak se ráno rozhodli přilepšit si mincemi, které návštěvníci Olomouce pro štěstí naházeli do vody v kašnách. "Opilé výtržníky zaznamenala policejní kamera u kašny u obchodního domu. Poté odešli lovit mince do další kašny nanáměstí, v níž se jeden z mužů utopil údajně poté, co se jeho kumpán na chvíli vzdálil. Když prý přišel, našel ve vodě už jen bezvládné tělo," uvedla mluvčí. Policisté zatím neznají jméno zhruba třicetiletého muže,který přišel o život. Jeho čtyřicetiletý společník z Olomoucka jim po vystřízlivění tvrdil, že se s mužem seznámil teprve v jedné z restaurací a nevzpomněl si ani na jeho jméno. Policie nezjistila cizí zavinění smrti, avšak okolnosti utonutí nadále prošetřuje. Vedení městské policie odmítlo komentovat, proč strážníci včas nezakročili, když kamery opilé výtržníky zachytily. "K tomu se nebudu vyjadřovat. Případ vyšetřuje policie," řekl ČTK zástupce šéfa strážníků František Přecechtěl.

Olomoucká kašna je před restaurací, která se snad jmenuje Opera. Alespoň v roce 1961 se tak jmenovala, protože těsně vedle je Olomoucká opera. Znám to tam důvěrně, protože jako příslušníci Vojenských staveb (dříve PTP) jsme tuto restauraci rádi navštěvovali. Měla totiž pro nás naprosto skvělé vlastnosti: vojenská patrola nesměla dovnitř do lokálu, neboť to byl "lepší" podnik. A kromě toho těsně vedle baru byly za závěsem dveře vedoucí do haly sousední divadelní budovy. Naše návštěvy byly ponejvíce načerno bez dokladů, ale s perfektním zabezpečením. Pokud se dostavila vojenská lítačka s cílem nás u východu sebrat, čekali u šatny. V takovém případě se šatnářka sebrala, zašla nás upozornit a barman nás vypustil tajným východem přes operu. Proč na to vzpomínám? Protože jsme na Silvestra 1961 řádně posilněni obíhali na zmíněné kašně po zábradlí a můj kamarád po ztrátě balancu do kašny spadl. Naštěstí v ní bylo jen po kolena vody. Dodnes vidím, s jakým nadšením v té vodě obíhal kolem dokola. V té době v kašně nebyly žádné peníze, neexistovala žádná městská policie, žádné kamery nesnímaly události na náměstí. Inu, je to už celých třicet osm let...

 

Home
Home
http://volny.cz/ahasweb/