Pamětník
počátků dějin
počítačů
komentuje
Ahaswebovy noviny
redaktor a vydavatel Jan Bílek/AHASWEB První
téměř
každý den
události
kolem sebe   
  HOME   POČÍTAČE

HISTORKY

 RADY 

VYKOPÁVKY

ZAHRADA

OBLÍBENÉ

  ARCHIV  

Ahasweb hovoří dvoustý jubilejní den - 19.července 1999, pondělí

Stratosférický balon Gaddardova střediska Antihmota !!! Balon amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) objevil v nejhornější vrstvě atmosféry v přicházejícím kosmickém záření částice antihmoty. Oznámilo to v pondělí Goddardovo vesmírné středisko v Greenbeltu ve státě Maryland. Balón vysoký jako šedesátiposchoďový dům s objemem 1,17 miliónu krychlových metrů vynesl do výše 32 kilometrů 2,5 tunový detektor, který zachytil stovky antiprotonů - tedy základních částic hmoty, které ale mají na rozdíl od svých kladně nabitých pozemských protějšků záporný náboj. Elektrony, které na Zemi nesou záporný náboj, mají v antihmotě náboj kladný.

Experiment řídil pracovník Tokijské univerzity Šuji Orito, který nynější výsledky ocenil. Dodal však, že jeho cílem je objevit nejen jednotlivé základní částice, nýbrž celý antiprvek, například hélium, jako důkaz, že mohou existovat celé části vesmíru složené z antihmoty. "Kdyby se objev zdařil, bylo by to fascinující", řekl japonský vědec. Hmota a antihmota spolu nemohou existovat, protože při přiblížení nebo dotyku okamžitě explodují a uvolní veškerou energii, která je ve hmotě skrytá. Antičástice se podařilo v pozemských podmínkách vyrobit nakrátko jen v silných atomových urychlovačích. Zcela neúspěšné však zůstávají pokusy o vytvoření antiprvku.

Tolik tisková zpráva. Je to opravdu fascinující? Špičkoví vědci se na celém světě neustále zabývají podobnými "fascinujícími" pokusy. Tu klonují ovce či myši nebo dokonce člověka, jinde zase geneticky upravují kukuřici. Zoologové pátrají marně po vakovlkovi, kterého si před vyhynutím jiní zoologové stačili ulovit a vycpat do muzea, či naložit do lihu. Nemluvím o těch, kteří namáhají své mozky při vyvíjení nových účinějších zbraní. Tato nejlépe ze všech placená sebranka si zaslouží jen odsouzení. Přitom všichni ti špičkoví odborníci nebyli schopni za uplynulých padesát let přijít s nějakým převratným levným a ekologickým způsobem výroby elektrické energie a s dopravními prostředky, které by takto vyrobenou energii používaly. Stále máme jen špinavou technologii atomových elektráren.

Pravda, jsou tu nějaké technologické pokroky. Tak například automatický klozet: vhodíte pětikorunu, otevřou se vám dveře, vstoupíte a dveře se zavřou. Po příslušném úkonu se mísa po vašem odchodu sama vypláchne, vydesinfikuje a usuší. Problémem je jen to, že v celé naší republice jsou takové veřejné WC jen čtyři v Praze. Také není jisté, jak dlouho takové špičkové zařízení bude fungovat, zda odolá hrabivým zlatým českým ručičkám. Máme tedy mít z úspěchu amerických fyziků radost? Je to jistě bomba, objevit pár antiprotonů. Zpráva nehovoří o tom, zda došlo k anihilaci nějaké hmoty, ani co s tím budeme dělat dál. Žádné pochybnosti o tom, zda zahrávání si s antihmotou neskončí objevem nové zbraně, která použita zlikviduje naši matičku Zemi.


Office 2000. Nainstaloval jsem bez sebemenších problémů novou českou verzi Office 2000 Premium CZ BETA build 2720.8 do Windows 98+. Oproti minulé verzi sem tam něco přibylo, něco ubylo. Nehodlám psát nějakou rozsáhlou recenzi, jen poznámku k tomu, jak to u Microsoftů i nadále nekoordinovaně patlají. Potřeboval jsem dostat do Accessu docela obyčejnou tabulku z FoxPro 2.5b. Nebo z VisualFoxpro 5.0, chcete-li, nebo 6.0, vše jedno. Naivně jsem hledal něco jako import dat podle minulé verze, a našel: ale jenom z dBASE II, IV a 5!! Jakoby FoxPro ve firmě Microsoft nikdo ani neznal. Použil jsem mistra Sponku: poté, co se mu hnáty dočista zamotaly nabídnul docela slušný návod, jak importovat soubory dBase, dokonce i jak na dBase 7. O, ale o FoxPro ani ťuk. Protože soubory z verze 2.5b jsou shodné s dBase IV, použil jsem nakonec s částečným úspěchem tuto cestu (Soubor, Načíst externí data, Import). Částečně proto, že Memo pole se nepřevedlo celé, jen první řádek... Povzbuzen jsem se prostě pokusil soubor .dbf otevřít volbou Soubor, Otevřít se stejným výsledkem. Celé to šizení pomocí dBase má ale jednu vadu. Nelze zadat indexový soubor .cdx, vytrvale se v dialogu Vybrat indexové soubory nabízejí jen soubory .ndx nebo .mdx.

Čím to může být, že nové verze nebývají lepší než minulé, ba často jsou tam nové chyby nebo se vynechají funkce, které byly u uživatelů oblíbené? Odpověď je jednoduchá: Microsoft je příliš velká firma, příliš velké pracovní týmy rotroušené v rámci globalizace po celém světě, příliš časté odchody těch zkušenějších a příchody nových mladých, kteří opakovaně objevují ameriku tam, kde to není třeba.Špatná zpráva - nejde to...

Na závěr mého pláče nad Microsoftem jedna drobná bezvýznamná otázka: proč proboha není třeba takový osobní adresář v Outlooku docela obyčejnou tabulkou, kterou by bylo možné snadno využít například pro tisk nálepek na obálky? Jistě, jsou tu skvělé integrační procedury, které vám umožní osobní adresář v bůhví jakém formátu do Accessu importovat. Jenom s drobnými hovadinami: názvy polí vycucané z Outlooku, které to nabízí, mají v české verzi takový tvar, že jsou jako název neplatné! Pokusil jsem se je opravit, průvodce importem z aplikace Outlook to vzal, leč na konci totálně skončil zprávou Došlo k chybě při pokusu o import souboru osobní adresář. Soubor nebyl importován. Jak povznášející, když se dovíte, co se vlastně stalo. Tedy vlastně jsem se nedozvěděl, proč to odešlo do kytiček.  


Vraždící olympionik. Vrchní soud v Olomouci poslal za vraždu na 13 let do vězení trojnásobného mistra republiky v boxu a úspěšného olympionika z Atlanty Ľudovíta Plachetku. Ten kvůli rodinným sporům zastřelil matku své bývalé družky a neúspěšně se pokusil zabít i družku. Olomoučtí soudci tak potvrdili rozsudek svých kolegů z Krajského soudu v Brně. Boxer pracoval jako člen ostrahy v jedné z brněnských diskoték a loni v červnu tam nalezl pistoli. Se zbraní pak navštívil bývalou družku, která žila se svou matkou a Plachetkovou dcerou. O tu se mladý muž s oběma ženami často hádal. Podle obžaloby Plachetka už při vstupu do bytu vykřikl, že všechny postřílí. Hned na to zastřelil matku a poté obrátil zbraň proti bývalé družce. Kvůli selhání pistole však už další rána nevyšla.

Téměř všední zpráva. Každý den někdo někoho zastřelí, nebo alespoň postřelí. Z uvedeného případu je snad zajímavé to, že by mohl být důkazem o škodlivosti boxu. Oba soudy nevzaly v úvahu, jak moc může mít takový boxer rozmixovaný mozek. Škoda, že se také nedovídáme, o kterou diskotéku v Brně šlo, protože by se leckdo mohl vyvarovat chodit do podniku, kde se jen tak povalují nabité pistole a jsou zde zaměstnáni jako vyhazovači naši spoluobčané Plachetkova typu.

Ostatně uvažte, kdo jiný než podobná individua by přijala zaměstnání takového druhu. Pravda, nemusí se vždy jednat o diskotéky, pracovníci bezpečnostních služeb se také starají o naše banky a spořitelny. Říkám naše, protože jistě i vy máte alespoň nějaký peníz v těchto opatrovnách našich omezených financí, která jsou v poslední době tak často vylupována. Někdy dokonce i beze zbraně, což hovoří o kvalitě těchto "strážců" postávajících ve vstupních halách či jen tak přede dveřmi. Majitelé bank se zřejmě naivně domnívali, že tito strašáci do zelí zapůsobí odstrašujícím dojmem na lupiče odhodlaného si získat prostředky k obživě a zábavě nekalým způsobem. Možná, kdyby před bankou stál obrněný transportér s těžkým kulometem, že by to působilo jako odstrašující prostředek. Dokud se bude platit všude v hotovosti, potud budou banky přepadány.

 


Zase ti Romové. Skupinu dvaceti Romů, z toho devět dospělých a 11 dětí, kteří cestovali linkovým autobusem do Londýna, vysadili němečtí celníci na česko-německém hraničním přechodu Rozvadov-Waidhaus z autobusu a nepustili je do Německa. Romové totiž neměli požadovanou finanční hotovost 100 marek na osobu a den. Skupina údajně přerovských Romů dokázala dát dohromady financni hotovost ve výši pouhých 40 liber (cca 2400 Kč).

Je vidět, jací jsou ti naši milí Romové dobrodruzi. Za ty peníze by si v Londýně nekoupili ani limonádu pro každého. Nevíme, zda tam jeli na výlet či chtěli emigrovat. V každém případě konečně německá policie použila tu správnou metodu, která nemůže být v žádném případě označena za rasistickou. Na západ od nás všem začíná docházet, že Romové cestují především za snadnějším živobytím, za většími sociálními podporami na úkor pracovitého domácího obyvatelstva. Nepočítají s tím, že by v cílové zemi pracovali. Netroufám si odhadovat, že snad zmíněná výprava byla výletem kapsářské party. Jistě spíše spoléhali na to, že až do Anglie dorazí, dostane každý nějaké ty libry pro začátek. Škoda, že se jim to nepodařilo... Očekávaný ráj se pro ně v západní Evropě nekoná.

 


Home
Home
http://volny.cz/ahasweb/