Pamětník
počátků dějin
počítačů
komentuje
Ahaswebovy noviny
redaktor a vydavatel Jan Bílek/AHASWEB První
téměř
každý den
události
kolem sebe   
  HOME   POČÍTAČE

HISTORKY

 RADY 

VYKOPÁVKY

ZAHRADA

OBLÍBENÉ

  ARCHIV  

Ahasweb hovoří dvoustý jedenáctý den - 11.září 1999, sobota
Zajistěte si zasílání e-mailu vždy, kdy dojde k aktualizaci Ahaswebových hovorů:

Prezidentská milost. Sedmi lety vězení za držení a prodej drog potrestal teplický okresní soud jednatřicetiletého makedonského Albánce Hisniho Alimiho. Alimi byl již dříve odsouzen za maření výkonu úředního rozhodnutí a padělání a pozměňování veřejné listiny, prezident republiky mu však v roce 1996 udělil milost s podmínkou, že se po dobu pěti let nedopustí úmyslného trestného činu. Obžalovaný prohlásil, že se cítí nevinen a popřel tvrzení svědků, že jim prodával heroin. Distribucí drog se podle obžaloby zabýval v letech 1997 a 1998 s výjimkou jednoho měsíce, kdy byl mimo území ČR.

Předseda senátu Čapek upozornil na to, že obžalovaný začal obchodovat s drogami v roce 1997, tedy v roce, kdy byl za stejnou trestnou činnost odsouzen v České republice jeho bratr. Ten si nyní odpykává šestiletý trest vězení. Makedonský Albánec Hisni Alimi dostal prezidentskou milost poté, co byl v letech 1995 a 1996 dvakrát odsouzen k několikaměsíčním nepodmíněným trestům odnětí svobody a k vyhoštění z republiky za maření výkonu úředního rozhodnutí a padělání a pozměňování veřejné listiny. V žádosti o milost tehdy napsal prezidentovi o svém úmyslu založit si rodinu s Češkou a být řádným občanem. Vzhledem k tomu, že se již oženil a má v České republice nezletilé dítě, nemůže být vyhoštěn, i když pětiletou podmínku prezidentské milosti nesplnil.

Z uvedené agenturní zprávy je jasně patrné, že se udělování milosti prezidentem zneužívá především pro osoby, které jsou příslušníci lidské spodiny. Pokud prezident Havel bral jako hlavní důvod úmysl profesionálního zločince si založit u nás rodinu, zjednodušeně řečeno "naletěl". Za peníze v Praze dům a sehnat u nás ženu, která se provdá za peníze za kohokoliv, není žádný problém. A nejenom ženu, oskarový Kolja přesvědčil celý svět o tom, že Čech za bakšiš provede cokoliv. A tak protože pan Havel nedá pokoj se svými sympatiemi k recidivistům, bude nanejvýš zdravé tato práva prezidenta výrazně omezit.  


Pastor Carlos Jimenez a jeho Fanny vás uzdraví!

Náboženství jako byznys? Evangelizační shromáždění (podle kazatele trip :)) kolumbijsko-amerického kazatele Carlose Jimeneze, která se uskuteční 11. a 12. září v Praze, naváží na evangelizace pořádané jeho organizací za účasti několika desítek zahraničních kazatelů paralelně v sedmdesáti českých a slovenských městech. Při evangelizacích bude podle Křesťanské misijní společnosti sloužit na sedmdesát pastorů, převážně z Latinské Ameriky. Jimenez pochází z Kolumbie, jeho žena se jmenuje Fanny. Je zakladatelem New Covenant International Fellowship, kterýžto server jebohužel právě Under construction... Rád vybírá finanční příspěvky, v České republice přes záhadnou Bank One. Rád uzdravuje nemocné a to přímo na místě. Je to jistá forma soukromého podnikání, v Americe běžná, u nás si na to asi nikdy nezvykneme, i když církve se snaží také vybírat. S odpustky se u nás ale kupčilo naposledy někdy ve středověku.

 


Rok 2000 a židé. Čeští židé se zahraničními hosty oslaví v pátek večer a pak v sobotu ráno při bohoslužbách ve Španělské synagoze svátek Roš hašana - vzhledem k judaistickému kalendáři příchod Nového roku 5760. Sejdou se tam podle Pražské otevřené židovské komunity Bejt Praha opakovaně i 19. a 20. září, aby oslavili další svátek Jom kipur - Den smíření.

Z této drobné zprávy vyplývá, jakým nesmyslem je něco očekávat od tak pofidérní události, jako je příchod roku 2000. Židé si například tohoto data ani nepovšimnou, protože oni již oslavili rok 2000 dávno před narozením Krista. Ovšem svět se chce něčím bavit a tak propukají různá davová šílenství, jako bylo uzavírání sňatků 9.9.99. Podle tohoto modelu iracionálního chování bychom museli celý den sledovat, co se stane například v šest hodin šest minut a šest vteřin navíc šestého června.

Někdy se taková numerologie může ale hodit. Když mě 9.9.99 v devět hodin volala sekretářka generálního ředitele, že se jí na obrazovce počítače neustále objevuje jakási dotěrná zpráva o ztracené knihovně .DLL, odbyl jsem jí s tím, že dnes je nejlépe na počítači vůbec nic nedělat, protože idioti tvořící počítačové viry jistě něco na dnešní den přichystali a tak se jejich dosud spící výtvory probouzejí. "Funguje vám Word?", zeptal jsem se na závěr. "Ano? Pak není důvod, abyste se znepokojovala. Zítra se na to podívám, pokud se to bude opakovat." A byl pokoj. Uživatelé mají nezdravou tendenci k víře, že všechno, co se děje s jejich počítačem, je exaktní a racionální. My počítačoví specialisté ale víme, že počítač či jeho operační systém (tedy WinTel) se chová stejně zmateně a iracionálně, jako člověk. Je to zřejmě již důsledek snah programátorů o vytvoření umělé inteligence.

 


Zhroucený Outlook 97-nechcete raději Apple?. Když měl počítač jen osm tlačítek pro vložení binárního kódu děrnou pásku a tiskárnu, bylo jeho chování naprosto exaktní. Když něco nefungovalo, tak to dozajista byl problém toho železa. Dnes, kdy je operační systém zpatlaný z duševních výplodů stovek a tisíců lidí, nikdo nikdy neví, proč se děje to či ono a nikoliv to, co bychom rádi. Právě minulý týden jsem se bavil tři dny s jedním počítačem, ve kterém odmítal pracovat Outlook 97. V poklidu odeslal poštu, přijmul faxy ale jakmile měl načíst z internetu poštu, zasekl se a nedal se zastavit. Jen létající animované obálky naznačovaly, o co se pokoušel naposledy, než zkolaboval. Reinstalace Outlooku nepomohla, obnovení knihoven woken skončilo havarií celého systému. Takže boot z diskety, vymazání všeho, co mělo společného s wokny a nová instalace. Znovu Office 97, všechno nastavit. Při pokusu o přijmutí pošty stejný kolaps!

Konzultace se správcem serveru nepřinesla nic objevného. Schránku máte v pořádku, nepřetekla, není tam nic zvláštního. Když jsem zkusil přijmout poštu pro docela jiný účet, Outlook si jen zachrochtal a přijmul ji. Že mě to nenapadlo dříve!!! Problém byl tedy evidentně v balíku pošty ležící na serveru. A tak jsme použili funkci . Načetli jsme záhlaví všech zpráv a postupně od konce jsme je označovali a přijímali. Ano, fungovalo to... Která zpráva to opět zablokovala? No přece ta první, ta nejstarší, která to blokla uživateli už v pondělí. Přitom přes webovský přístup přes prohlížeč byla přístupná ke čtení bez problémů. A tak jsme požádali správce serveru o její důkladné zničení a vše bylo opět v normálu. Podle jeho zjištění měla na ocase poněkud zmatenou sekvenci řídících kódů.

Co z této události vyplývá? Že i tak jednoduchá věc, jako je e-mail vám může přinést značné problémy. Že programátoři nejsou žádní nadlidé, že v každém systému je spousta hovadin. Pravdou ale je, že i když v tom počítači, na kterém závisel chod jedné malé firmy obchodující přes virtuální obchod s celým světem, nechodilo téměř nic (po marném pokusu občerstvit wokna), snadno a bez problémů běžel dosovský program pokladny a skladu napsaný před léty ve FoxPro 2.5b... Zlaté staré časy, kdy si každý program odpovídal za svoji funkci a nebyl zmatenou slepenicí z výpotků autora a všelijakých modulů dodaných spolkem zvaným Microsoft.

Jenže žádná cesta z této slepé uličky nevede. Power Mac G4 za 1599 dolarů...Nejsem zastáncem ani obdivovatelem Linuxu a všelijakých jiných -xů. Tím se snad mohou bavit amatéři, kteří nepočítají svůj čas. Zásadní problém Wintelu je v tom, že železo vyrábí kde kdo, že počítač na vašem stole je zplácanina z myšlenek a výrobků nejrůznějších firem, zejména asijských. Výsledkem je neustálý boj se zařízeními a jejich drivery, samé konflikty zařízení a nepomůže ani to, když si koupíte tzv. značkový počítač. V jeho útrobách naleznete opět stejný zmatek, jako který panuje v hlavách jeho tvůrců. Je snad cestou z tohoto nikým neřízeného chaosu značka s nakousnutým jablkem? Pravdou je, že její současný výrobek je dvakrát rychlejší než Pentium 400 a cena je již docela přístupná kolem 40 000,-Kč (400MHz G4 1MB L2 64MB SDRAM 10GB Ultra ATA No CD-ROM ATI RAGE 128 PCI 10/100BASE-T 56K internal modem). A v SW najdete i onen všude žádaný a nutný MS Office. Akcie firmy Apple vyletěly z osmi na třicetosm dolarů! Co nakonec může být lepší, než mít počítač, jehož HW i SW vytvořil jediný dodavatel? Nejsme zastánci Wintelu jen proto, že naší české povaze vyhovuje ono "udělej si sám"?  


Policie úspěšná. Teplickým kriminalistům se podařilo během několika dnů vypátrat muže, kterého podezírají, že na Teplicku srazil třiatřicetiletého chodce a smrtelně ho zranil. Nezaměstnaný devatenáctiletý řidič vozidla VW Golf z místa nehody na silnici mezi Hrobem a Křižanovem ujel, aniž zraněnému poskytl potřebnou pomoc. Těžkému zranění chodec na místě podlehl. Jednání pachatele nasvědčovalo tomu, že chtěl zcela zahladit stopy svého činu, uvedla mluvčí policie. Svůj automobil VW Golf rozebral "do posledního šroubku" včetně čalounění. Vše se snažil rozprodat a vyhodit. Mladík byl obviněn z ublížení na zdraví. Při soudním jednání bude ale přitěžující okolností ujetí od nehody a neposkytnutí pomoci.

Nehledě na opravdu kuriózní pokus o zahlazení stop po zločinu je důležité zdůraznit, že se policii v poslední době opravdu začíná dařit. V podobných případech je samozřejmě důležité, jak občané pomohou svojí všímavostí. Kdo se bojí vypovídat u soudu, pomůže i tím, že anonymně upozorní policii na fakta, která by mohla vést k odhalení pachatelů. Stačí zvednout telefon. Nejedná se o žádné udavačství, ale o velice účinný prostředek obrany občanské společnosti proti pachatelům trestných činů.

 


Rychlý soud. Teplický okresní soud potrestal třiatřicetiletého rumunského občana za podvod již 13 dní poté, co se pokusil přejít do Německa na padělaný portugalský pas. Muž byl vyhoštěn na čtyři roky z České republiky. Příslušníci cizinecké a pohraniční policie podle obžaloby zadrželi muže 20. srpna na hraničním přechodu Cínovec na Teplicku. Policisté muže po zjištění totožnosti předali vyšetřovatelce teplického okresního úřadu vyšetřování, která ho po výslechu Rumuna obvinila z padělání a pozměňování veřejné listiny. Vzápětí ho obžalovala státní zástupkyně a v 15:00 již stál před okresním soudem i s určeným obhájcem.

Soudce Miroslav Čapek poslal Rumuna do vyhošťovací vazby, kde počká na vystavení náhradních dokladů a první letadlo do Rumunska. Odsouzený ani státní zástupkyně se neodvolali, proto je rozsudek pravomocný. Dobrá spolupráce teplického soudu s policií a státním zastupitelstvím umožnila v tomto roce odsoudit již zhruba 25 pachatelů krátce potom, co spáchali trestný čin.

Rychlá práce policie a ještě rychlejší práce soudce je přesně to, co naše společnost otravovaná rozmáhajícím se zločinem potřebuje. Všechno to záleží jenom na lidech, výmluvy na zákony neobstojí.

 

Home
Home
http://volny.cz/ahasweb/