Pamětník
počátků dějin
počítačů
komentuje
Ahaswebovy noviny
redaktor a vydavatel Jan Bílek/AHASWEB První
téměř
každý den
události
kolem sebe   
  HOME   POČÍTAČE

HISTORKY

 RADY 

VYKOPÁVKY

ZAHRADA

OBLÍBENÉ

  ARCHIV  

Ahasweb hovoří dvoustý dvanáctý den - 16.září 1999, čtvrtek
Zajistěte si zasílání e-mailu vždy, kdy dojde k aktualizaci Ahaswebových hovorů:

AHASWEBa najdete nyní také na adrese volny.cz/ahasweb !!!


Larry nemá rád Vaška. Vydavateli amerického pornografického časopisu Hustler Larrymu Flyntovi jde už témeř 30 let o to, aby šokoval čtenáře za každou cenu a tak zvýšil náklad časopisu. Na titulní straně zářijového vydání české verze časopisu je fotomontáž prezidenta Václava Havla spolu s "obnaženou" ministryní zahraničních věcí USA Madeleine Albrightovou. Fotomontáž, k níž se váže stránkový článek, dokládá, že redakce od své nedavné propagační akce s "dominou na Hradě přitvrdila.

Když vydavatelé české verze měsíčníku, který vychází v České republice od roku 1998, říkali, že mutace bude mít lehčí ražení než originál, několikrát dali najevo, ze ve Flyntove linii pokračují bez zábran. Ovšem za pomoci techniky, která jim dovoluje kombinovat libovolné tváře k libovolným tělům. Václav Havel letos v únoru proti plakátům, které zobrazovaly blondýnu oděnou v kůži s nápisem "vládne na hradě domina?" a které řada reklamních agentur považovala za neetické, nic nepodnikl.

Prezident Havel v souvislosti s Formanovým filmem Lid versus Larry Flynt a s vyvolanou diskuzí o mezích svobody slova zdůraznil, že demokratická společnost musí v zájmu svobody názoru snášet i podobné výstřelky. Inu, co mu jiného zbývá, když autorem filmu je jeho dobrý přítel Forman a on sám se stavěl a staví stále do pozice obhájce svobody slova. Má ale problém: Dáše se to ale pranic nelíbí. Navíc tu jsou problémy s knihou pana Rýce.

Tento bývalý tajemník první dámy Miloš Rýc měl podle prezidenta Václava Havla "podivné plány" s nadací prezidentského páru Vize 97, v níž působil jako ředitel. Já se raduji z toho, že už tam není, řekl prezident novinářům před odletem na oficiální návštěvu Slovenska.Miloš Rýc osobně. Havel již dříve v tisku uvedl, že Rýc se těšil důvěře prezidentského páru, ale letos na jaře o ni přišel. Zároveň naznačil, že za nedávným vydáním Rýcovy knihy Zpověď tajemníka mohla být msta. Psaní o prezidentském páru je navíc stále ještě dobrým zdrojem zisků, řekl Havel v rozhovoru pro Večerník Praha a Deník Bohemia. Kdybych připustil tuto logiku, kterou pan prezident v článku řekl, tak bych musel opáčit, že pan prezident prosazoval restituční zákony jenom proto, aby mohl restituovat Lucernu, řekl ve středu Rýc a dodal, že Havlovy argumenty nejsou úplně fér.

Jestliže Rýc nenapsal knihu kvůli finančnímu zisku, pak prezident, jak dnes řekl, očekává, že věnuje výtěžek z prodeje Nadaci Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Knihu Zpověď tajemníka vydalo pražské nakladatelství Rybka Publishers dva týdny poté, co Rýc po více než ročním působení oficiálně odešel z funkce tajemníka první dámy. Vedoucí tiskové služby prezidentské kanceláře Martin Krafl již dříve vyloučil souvislost mezi knihou a odchodem Rýce ze služeb Hradu.

Rýc tvrdí, že s první dámou neměl žádný konflikt. Havlová se však podle něj "dramaticky" změnila a znemožňovala mu další tvůrčí koncepční činnost. Vlastně se z toho vztahu stal vztah plný podezírání a hledání na všem něčeho obskurního, řekl Rýc. Napsání knihy bylo podle něj jedinou možností, jak se bránit proti různým nařčením, kterým kvůli práci na Hradě čelil.

Naše hradní dvojice V+D stále ještě nepochopila jednu věc: že jejich soukromý život je majetkem lidu a že se neubrání zveřejňování čehokoliv, co může být natolik zajímavé pro čtenáře, že to přinese i slušný zisk jak vydavateli, tak autorovi. Pokud budou jednou mlčky ignorovat a podruhé se soudit, bude to veřejnost přijímat s rozpaky. Chtělo by to velkolepou nevšímavost k tomu, co ti otravní mravenci neustále kdesi vyšťourávají a publikují. Havel sám by toho možná byl schopen, ale Dáša to bere příliš osobně, je z toho nejistá a její oslnivé úsměvy na veřejnosti vypadají jaksi falešně. Nejlépe pro Havla by bylo jí zcela potlačit do pozadí, nebrat jí na státní návštěvy. To se mu ale nepodaří, protože Dáša se zhlédla v Evitě.  


US generálmajor degradován. Americký generálmajor ve výslužbě David Hale byl oficiálně degradován na brigádního generála; jedna ze dvou hvězdiček na výložkách mu byla odebrána za to, že měl opakovaně milostný poměr s manželkami podřízených důstojníků a při vyšetřování svým nadřízeným o těchto vztazích lhal. Uvedl to dnes ve Washingtonu mluvčí americké armády.

Generál byl za tyto činy odsouzen 17. března vojenským soudem ve Fort Lewisu ve státě Washington: bylo mu sníženo služné a udělena pokuta 10.000 dolarů. Po odchodu do výslužby, kam se 53letý generál mezitím stáhl, mu byla mimořádně snížena penze z obvyklých 6300 dolarů na 5500 dolarů měsíčně. Původní rozsudek nesnižoval generálovi hodnost; velení armády však tento případ považovalo za natolik závažný, že vyvolalo jeho revizi a Hale byl potrestán přísněji. Právníci odhadují, že Hale v důsledku trestu přijde s ohledem na očekávanou délku zbývajícího života nejméně o půl miliónu dolarů, pokud se započítá i růst životních nákladů.

Hale, který patří k vyznamenaným veteránům vietnamské války, je prvním generálem od roku 1953, který byl odsouzen za porušení morálního kodexu důstojníka. Odsouzený během procesu připustil, že v letech 1994 až 1998 měl poměr se čtyřmi manželkami svých důstojníků, a vyjádřil nad svým konáním lítost. Cizoložství s manželkami podřízených je v americkém vojenském zákonodárství považováno za velmi těžký zločin s tím, že vyšší důstojník by mohl k vynucování podřízenosti žen zneužívat svých pravomocí nad jejich manžely. Haleho 'zachránila' v tomto ohledu jen skutečnost, že byla potvrzena "nevynucenost" vztahů; v opačném případě mu hrozilo až 11 let vězení.

Ochota manželek jeho podřízených mnoho napovídá o tom, co všechno je americká manželka schopná podstoupit, jen aby ten její miláček dobře postupoval po stupínkách vojenských či jiných funkcí a nosil jí tak stále více a více dobrých amerických dolarů. Nemá smysl na tomto místě nějak moralizovat, jistě i u nás, v našich malých českých poměrech naleznete kolem sebe dost podobných příkladů a to nejen v armádě. Navíc je to velice praktická kombinace: nadřízený odešle podřízeného kamsi na služební cestu, užívá si s jeho manželkou, která to má jaksi morálně odůvodněné, protože tím koná vlastně dobro pro celou svoji rodinu. Podváděný manžel zřejmě něco tuší, ale co mu zbývá? Snad jenom navázat vztah s manželkou svého nadřízeného...

 


Maďarsko je zase před námi! Prostituce je v Maďarsku od prvního září zcela legálním povoláním, protože vstoupil v platnost nový zákon, který "nejstarší řemeslo" již nepovažuje za přečin proti veřejnému pořádku. Různá ustanovení zákona ovšem prostituci ztěžují.

Prostitutky se již mimo jiné nesmějí o své zákazníky ucházet inzeráty. Expresz, největší budapešťské inzertní noviny, dnes vyšly bez rubriky "Sexuální partner"; použily místo toho méně choulostivé označení "Partner pro volný čas - erotika".Partnerka pro volný čas... Kuplířství, provozování nevěstinců a prostituce nezletilých jsou stejně jako dříve považovány za trestné činy. Pouliční prostituci je možno provozovat pouze v "zónách" stanovených jednotlivými městy. Podle nového zákona je pro prostitutky navíc tabu okolí škol a kostelů, silnice a odpočívadla na dálnicích.

Naši zákonodárci mají šanci maďarský zákon opsat a urychleně jej vydat. Jejich vlastní pokusy zatím nijak nepokročily, tak proč neopisovat. Obávám se ale jedné věci: že naši obecní administrátoři nebudou stejně jako dříve schopni stanovit "zóny" pro nabízení partnerských erotických vztahů. Mám pro ty pražské jeden zajímavý nápad: co takhle použít Strahovský stadion. Udělat z něj nejen automobilové kino, ale i místo, kde by dámy i páni nabízeli svoje služby veřejnosti. Na plátně by se mohly pro lepší atmosféru promítat erotické filmy. Je to místo dostatečně odlehlé od kostelů a základních škol, nedaleko ubytované vysokoškolské studenty to v žádném případě nemůže morálně ohrozit, ti jsou ohroženi již dostatečně existencí vysokoškolských kolejí.

Home
Home
http://volny.cz/ahasweb/