Pamětník
počátků dějin
počítačů
komentuje
Ahaswebovy noviny
redaktor a vydavatel Jan Bílek/AHASWEB První
alespoň
jednou týdně
události
kolem sebe   
  HOME   POČÍTAČE

HISTORKY

 RADY 

VYKOPÁVKY

ZAHRADA

OBLÍBENÉ

  ARCHIV  

Ahasweb hovoří dvoustý dvacátý třetí den - 8.prosince 1999, středa

Vaculík není žádný blbec. Cituji z článku Diktatura lidu Ludvíka Vaculíka, Lidové noviny 4.12.1999, který mě nadmíru zaujal:

"Volání 'odstupte' je mi protivné. Za všecko se dává vina Klausovi, ale zároveň má odstoupit Zeman. Zdá se, že nezáleží na tom, která vláda je u moci, má to však být ta jiná. Nespokojený lid nerozlišuje: neumí, nebo ani nechce. Je to tedy volání z bezmoci, ale i z bezvůle. Kde je jaká vůle a k čemu? Máte nějaký program a také lidi k němu? Myslím si pořád, že vláda se má nechat pracovat, však stejně žádná neudělá nic jiného, než co svými osobami dovede, a všecky politické strany nám své kádry už předvedly. Chyba není ve vládě, je v lidu: všecka darebáctví, zlodějny, podvody, sabotáže, intriky páchají členové lidu. Vlády to jenom nedokážou zastavit, potrestat, předcházet tomu. Je to prostě stav národa. Je to, jako kdyby ve třídě pár sígrů mařilo vyučování, a rodiče by žádali výměnu učitele. Můžete si založit další, ještě novější politickou stranu, vstanou noví zlodějové. Na dobrý parlament, poctivou vládu, slušné úřednictvo, moudré soudcovstvo, bystré novinářstvo a pracovité Rómstvo není nás dobrých dost. Skromné podnikatele odpovědné za své dělnictvo, nezištné bankéře, dávající přednost stavbě studentských kolejí před stavbou nové banky, kde je najdete? Od prvních měsíců roku 1990 se mi nelíbilo, jak se některé pravomoci daly do rukou k diskusi a k rozhodování Všem, všem, všem! Bylo by bývalo lepší, myslím si čím dál určitěji, kdyby některé vztahy, právní normy, jež se pak deset let slátávaly, byly pevně a hotově položeny na stůl; třeba s určením termínu platnosti. "

A nemohu než bouřlivě souhlasit. On to Ludvík říká možná pro některé občany poněkud kostrbatě a po starodávnu, také není už žádný mladík. Ale kdo chce slyšet, uslyší. Politická i hospodářská situace je taková, jakou jsme společným dílem vytvořili. Většina občanů tohoto miniaturního státečku ve středu Evropy se domnívala, že se zjeví jacísi dobrodějští blaničtí rytíři, kteří se srdcem na dlani povedou národ k zářným zítřkům. A ono k tomu zcela logicky nedošlo. Objevili se spíše všelijací nájezdníci a začali rabovat, co se dalo. Inu, revoluční doba. Vzpomeňte na osmnáctý rok v Rusku, či čtyřicátýpátý či osmý u nás. Zlatá doba pro dobrodruhy, kteří se nebojí ničeho a nikoho, zvláště když zákony jsou měkké či nejsou vůbec a muži zákona se kymácejí dodnes na hliněných nohou vlekouce ssebou zátěž let minulých plných spolupráce s StB, KGB a KSČ.

Pan Vaculík totiž říká dále:
"Jako prezidenta zvolili komunističtí poslanci, protože to tak bylo poručeno, jako byla z ústavy škrtnuta vedoucí úloha strany, jako se dokonce vůči Sovětskému svazu vyřkla nová politika, tak měl, například, být předložen zákon o novém vztahu Čechů a Slováků, dřív než si na tom začali dělat kariéru štváči. Ale toto vše se nestalo: protože vlastně nikdo nepočítal s tím, že komunismus padne tak brzo? Nic neměli dobře a předvídavě nachystáno ekonomové s právníky: například klauzuli o tom, že dokud sám nezaplatíš, nesmíš dál prodat; například že podniky se budou prodávat se závazkem provozovat je dál, nikoli zrušit je! Jistě by to zpomalilo vývoj; ale tato rychlá cesta do řiti?"

Důsledkem je dodnes nezakázaná KSČM a staronová KSČ (!). Tyto dvě strany slouží dnes jako paradoxní kanál, do kterého se slévají nejistí a nasraní občané, aniž si uvědomují, že tak opět kráčejí do stejné řiti, do jaké vlezli naši otcové a dědové i s babičkami a matkami v roce 1948 plni nadšení z porážky fašismu a z osvobození Sovětskou armádou. Je to až nepochopitelné, jak značná část národa nedovede používat zdravý rozum. Ale ono není divu: paměť slábne, pan soudruh režisér Troška právě dnes ráno se slzou v oku vzpomínal na doby před rokem 1989, jak bylo blaze na pátém českém televizním kanálu galaktickém. Že když tenkrát námět prošel přes soudruhy na Barrandově, tak pak už to jelo a peníze se jen sypaly. A dnes musí chudák shánět na ty svoje slátaniny peníze sám, od koho se dá. Ano, je mu zřejmě hůře, protože musí prokázat a dokázat, že to co natočí, se také prodá. Zaplať Bůh, že mu už neplynou peníze z našich daní. Cituji z náhodně zachycené diskuse na internetu:

"Podle me se tem troskovejm veledilum ani neda rikat film, je to nejdebilnejsi, co se tu po revoluci natocilo. A presne takovy sracky maj davat na nove. K tomu ta Nova mela dostat licenci, mela tam mit napsano, ze ma vysilat filmy, nad kterejma normalni lidi zvraci. A bylo by po problemech" Doplňuji názor informovanějšího diváka: "Tak jen pro upozorneni, vazeny, dve z tech "troskovych veledel" vznikly pred revoluci a pozla to snad kazdy nouma. Jinak je to urcite lidova zabava a pro nenarocnou zabavu sirokeho spektra lidi to taky vzniklo, nikdy si ty dila nedelala zadne umelecke ambice. " Ano, nenáročná zábava: dejte lidu chléb a hry. To věděli už Římané a komouši se poučili.

Zdravý rozum: existuje vůbec něco takového? Existuje šance spoléhat na hlas moudrých starců? Ano, ale jen některých, kteří si udrželi celý život jasný pohled na realitu a nezblbli ke stáru. A mezi takové můžeme počítat i velectěného pana Vaculíka Ludvíka, který kdyby měl náladu, by beze všech pochyb měl zasednout například v senátu. Ale jen tehdy, až bude funkce senátora čestná bez finanční odměny, aby ani jeho křehkou stránku, která tak miluje ženy, nemohl omámit a na scestí přivést ohavný mamon.

Závěrem této poněkud rozčílené úvahy či komentáře si přečtěte v klidu, jak si představuje pan Vaculík Onen Svět:

Poslední slovo...
Včera jsem zas jel k večeru západním směrem a prohlížel si Slunce stojící nízko. Zastřeno řídkým oblakem změklo a bylo přístupné lidskému zraku. Jednou jsem na ně takto hleděl a uviděl na jeho pravé dolní čtvrti malý černý kroužek: představil jsem si, oč větší musí Slunce být z povrchu té planety, a ten hrozný žár! Od té doby se takto na ně dívávám, ale už nikdy se mi ten jev nezjevil. Když jsem teď na to mírné Slunce hleděl, představil jsem si je jako nějaký jiný svět. Povrch Onoho světa je mírná kopcovina, protékaná průzračnými potoky, nad nimiž se sklánějí vrby, olše a javory. V mělké vodě jsou malé ryby, v tůních velké. V krajině není žádné město, tedy ani žádné Hlavní Město. Samé vesnice, jedna za druhou, co pár kilometrů. Čím výš proti vodě jsou vesnice menší a dřevěnější, až nakonec vám každá dolina končí javorovou roklí, kde najdete jednoduchý otevřený srub. Tam můžete přespat, abyste ráno šli zpátky. Ale jaký div! Jdouce zpátky, nic nepoznáváte, všecko je z tohoto opačného úhlu jiné. A zas jaký div: vy se nikdy nevrátíte, odkud jste vyšli, tou zemí dá se jít jenom jinam, takže nikdy nenajdete, kde jste už byli. To však platí asi jen pro cizí lidi, já jsem to zjistil za tři dny. Vesnice a všecko v nich je z kamene, hlíny a dřeva. Jenom kování a nářadí zemědělské a řemeslnické jsou železné. Nevím: mám tu připustit bicykly? Určitě tu není igelit. O vysoké kulturní úrovni obyvatel svědčí to, že tam nejsou žádné noviny: všeci už všecko vědí a dověděli se o tom přirozenější cestou. Jsou tam ovšem knihy: o Zemi a o Bohu. Knihy o Zemi mají tak varovný obsah, že nikoho nenapadne se na Zem nějak drát. Knihy o Bohu viděl jsem v kostele: tištěné českým švabachem, vázané v kůži s kovovými rohy a sponami. Obyvatelstvo se živí rolnictvím nebo řemeslem a kdo to neumí, vždycky mu ještě zbude nadání malovat obrazy nebo dělat sochy a pást přitom okolo sebe ovce. Když unaveni vejdete do kterékoli chalupy, dají vám oběd nebo večeři. To platí i pro vaši pozdní snídani.- Ale vidím, že jsem pominul problém, jak tam vzniká noc! Sám bych to nebyl zjistil, usínal jsem a budil se za světla. Zeptal jsem se děcek: to prý vždycky vyleze z haraburdí za chalupou velký černý pes, lehne si do dveří a tma! Toto všecko je kamufláž: abyste nenašli tu zemskou dědinu a v ní kostel se znakem kalicha. Kostel je pořád otevřený a na lavicích volně jsou staré náboženské knihy, tištěné švabachem a vázané v kůži. Protože lepší polovička z vás by to hned chtěla jít koupit. Zdálo se mi to jak z jiného světa: najít ty knihy tak volně jak vodu ve studánce.

Ludvík Vaculík, Lidové novin 4.8.1998

Od pana Ludvíka Vaculíka si můžete na internetu přečíst i jiné pozoruhodné články. Stačí, když na stránkách www.lidovenoviny.cz zadáte do vyhledávání heslo Ludvík Vaculík.


Jak se zdá, ještě jste nezahynuli. Pokud si právě čtete toto vydání Ahaswebových novin, zdá se, že jste se vyhnuli všem katastrofám, které se za posledních pár desítek let udály. Máte tak jasný důvod k veselí a optimizmu, Protože teprve, když si následující přehled pozorně přečtete, uvědomíte si, jakou máte vlastně životní kliku.

  • 1902 - V květnu výbuch sopky Mont PeléeMont Pelée na ostrově Martinik zahubil 40.000 osob a zcela zničil město St. Pierre.
  • 1905 - Dubnové zemětřesení v indickém státě Himáčalpradéš o síle 8,6 stupně Richterovy stupnice (RS); zahynulo 20.000 osob.
  • 1906 - Dubnové zemětřesení v San Francisku a okolí v USA; 1000 mrtvých. V srpnu při zemětřesení v Chile o síle 8,6 stupně RS zahynulo 20.000 lidí.
  • 1908 - Prosincové zemětřesení na Sicílii v okolí města Messiny o síle 7,0 stupňů RS zahubilo na 84.000 osob.
  • 1912 - 15. dubna se potopila britská loď Titanic Titanik v době své slávy.a zahynulo 1503 osob.
  • 1915 - Lednové zemětřesení v okolí italského města Avezzano o síle 7,5 stupně RS nepřežilo na 30.000 lidí. V květnu se po útoku německé ponorky u Islandu potopila britská loď Lusitania: 1198 mrtvých.
  • 1917 - 6. prosince při katastrofě francouzské lodi Mont Blanc zahynulo na 2000 osob.
  • 1918 - Od srpna do poloviny 1919 zahynulo při epidemii "španělské chřipky" okolo 20.000 lidí. Statistikové zapoměli ovšem započítat oběti první světové války a říjnové revoluce v Rusku včetně občanské války.
  • 1920 - Říjnové zemětřesení v čínské severozápadní provincii Kan-su o síle 8,6 stupně RS zahubilo 180.000 osob.
  • 1923 - Zemětřesení u japonských měst Jokohama a Tokio o síle 7,9 stupně RS pohřbilo v září neoficiálně 250.000 osob.
  • 1927 - Při květnovém zemětřesení v severní Číně v oblasti Nan-šan o síle 8,3 stupně RS zahynulo 200.000 osob.
  • 1931 - Srpnové záplavy v Číně zničily čtvrtinu zemědělské půdy v osmi provinciích a vyžádaly si 250.000 mrtvých.
  • 1935 - V květnu při zemětřesení v Pákistánu v okolí města Kvéta o síle 7,5 stupně RS zahynulo 60.000 osob.
  • 1939 - Prosincové zemětřesení ve východním Turecku v provincii Erzincan o síle 7,9 stupně RS zahubilo 45.000 osob.
  • 1942 - Dubnové neštěstí v japonském dole Honkeiko v Číně si vyžádalo 1549 životů. Opět chybějí miliony lidí, kteří zahynuli ve víru druhé světové války.
  • 1953 - 5. března bylo po smrti sovětského diktátora Josifa Stalina před jeho rakví ušlapáno na 1500 osob. Scházejí cifry o počtu těch, které stačil nechat popravit dříve, než zdechnul.
  • 1954 - V září se rozlila čínská řeka Jang-c'-ťiang, ve vodách se utopilo 30.000 osob.
  • 1960 - Únorové zemětřesení o síle 5,8 stupně RS zničilo marocký přístav Agádír; 12.000 mrtvých. V květnu při zemětřeseních v Chile o síle 8,3 stupně RS zahynulo přes 10.000 osob.
  • 1965 - Při jednom z nejtragičtějších lavinových neštěstí zahynulo v údolí HuascaránHuascarán v peruánských Andách kolem 3000 osob.
  • 1970 - V květnu při zemětřesení v oblasti Bílých Kordiller v Peru zahynulo 64.000 Peruánců a výprava českých horolezců. 13. listopadu si cyklón, který zasáhl Bangladéš a přímořskou oblast východního Pákistánu, vyžádal 500.000 obětí.
  • 1971 - Cyklón v indických státech Urísa a Západní Bengálsko zmařil 35.000 lidských životů.
  • 1972 - Zemětřesení o síle 6,5 stupně RS zdevastovalo nikaragujskou metropoli Managuu; 11.600 mrtvých.
  • 1976 - V únoru při zemětřesení v Guatemale o síle 7,5 stupně RS zemřelo 24.000 osob. Při červencovém zemětřesení v severovýchodní Číně o síle 7,8 stupně RS zahynulo podle China Morning Post 655.237 osob. 29. listopadu na trati Mombasa-Nairobi v Keni vykolejila část rychlíkové soupravy a 900 lidí přišlo o život.
  • 1977 - V březnu se na letišti v Santa Cruz de Tenerife na Kanárských ostrovech srazilo nizozemské letadlo Boeing-747 s americkým strojem téhož typu. Zahynulo 583 osob. 18. února uhořelo v kině ve městě Ili v Číně 694 osob, z toho 597 dětí.
  • 1978 - V listopadu přes 911 členů sekty Svatyně lidu z USA spáchalo ve své misijní kolonii v Guyaně hromadnou sebevraždu.
  • 1979 - Při srpnovém protržení hráze u přehrady v indickém státě Gudžarát zahynulo 35.000 lidí.
  • 1980 - V srpnu si nouzové přistání letadla Lockheed TriStar na letišti v Rijádu v Saúdské Arábii vyžádalo 301 lidský život. Říjnové zemětřesení o síle 7,2 stupně RS na jihu Itálie nepřežilo 2916 osob.
  • 1984 - Hladomor v Etiopii. Do 1985 zemřel milión osob. V prosinci unikl jedovatý plyn z americké továrny v indickém Bhópálu; 1750 mrtvých ihned; celkem na 7000 obětí.
  • 1985 - V srpnu narazilo japonské letadlo Boeing-747 na horu Osutaka v Japonsku a 524 cestujících včetně posádky zahynulo. Říjnový výbuch sopky Nevado del Ruiz v Kolumbii; 25.000 mrtvých.
  • 1986 - 28. ledna nad Mysem Canaveral na Floridě explodoval americký raketoplán Challenger a zřítil se do oceánu. Celá posádka (pět mužů a dvě ženy) zahynula. Havárie a následný požár jednoho ze čtyř reaktorů jaderné elektrárny v Černobylu Černobylská atomová elektrárna po katastrofě.na Ukrajině (26. dubna) si oficiálně vyžádal přímo na místě 31 lidských životů a 145 ozářených. Podle ukrajinského ministerstva zahraničí v souvislosti s výbuchem zemřelo více než 125.000 lidí a v zemi roste počet onemocnění v důsledku havárie.
  • 1988 - V červenci byl íránský Airbus-A300 sestřelen americkým křižníkem Vincennes a zahynulo 298 osob. Prosincové zemětřesení o síle 6,9 stupně RS v Arménii si vyžádalo 35.000 mrtvých.
  • 1989 - V červnu na železničním úseku Transsibiřské magistrály mezi Samarou a Ufou v SSSR zahynulo při výbuchu zkapalněného plynu 575 lidí, z toho 181 dětí.
  • 1990 - Při červnovém zemětřesení o síle 7,7 stupně RS v íránských provinciích Gílán a Zandžán zahynulo 40.000 osob. V červenci při muslimské pouti ušlapáno v saúdskoarabské Mekce 1426 poutníků. Není nad to se pomodlit k Alláhovi...
  • 1991 - V dubnu při záplavách způsobených bouřemi u jižního a východního pobřeží Bangladéše zemřelo asi 500.000 lidí.
  • 1994 - Po pádu letadla Airbus A-300 tchajwanské společnosti China Airlines na lince Tchaj-pej-Nagoja zahynulo 264 lidí. Při katastrofě estonsko-švédského trajektu Estonia u břehů Finska zahynulo 852 lidí.
  • 1995 - Lednové zemětřesení o síle 7,2 stupně RS v japonském městě Kóbe nepřežilo 6400 osob. V březnu útok pomocí nervového plynu sarin v tokijském metru. Zahynulo 12 osob a 5500 bylo zasaženo.
  • 1996 - Nákladní letadlo typu Antonov-32 se zřítilo v zairském hlavním městě Kinshase: 350 mrtvých a 470 zraněných. V červenci explodoval po startu z New Yorku letoun Boeing-El Niňo 747 americké společnosti TWA. Zahynulo 230 osob. V červenci a srpnu prudké lijáky a bouře v Číně způsobily záplavy nejhorší za posledních 300 let; 2700 osob přišlo o život.
  • 1997/98 - Klimatický jev El Niňo v letech 1997-1998 usmrtil podle Světové meteorologické organizace (WMO) 21.700 lidí, způsobil zranění či jinou újmu 117,8 miliónu dalších osob a 4,8 miliónu lidí muselo opustit své příbytky. Způsobil škody přes 33 miliard dolarů ve 27 zemích.
  • 1998 - V červenci vlny tsunami připravily na severozápadním pobřeží Papuy-Nové Guineje o život více než 2000 lidí. V Číně skončily v září několikaměsíční záplavy, Hurikán Mitch osobně shora.při nichž zahynulo podle oficiálních údajů 3565 osob. V září postihly záplavy také Indii, kde zahynulo na 1700 lidí. Hurikán Mitch, nejničivější v tomto století, zasáhl 22. října Honduras, Nikaraguu, Salvador, Guatemalu, Kostariku a Panamu. Zahynulo přes 12.000 lidí.
  • 1999 - Při srpnovém zemětřesení o síle 7,4 stupně RS na severozápadě Turecka zahynulo na 17.000 lidí. V říjnu se u amerických břehů zřítilo letadlo Boeing-767 egyptské společnosti Egypt Air; 217 mrtvých.

Pamatujte, že život lidský je zatraceně krátký a příště můžete tak jako oni nešťastníci skončit i vy. Proto čiňte druhým jen dobré a usmívejte se na svět kolem vás. Jak říká moje žena: "Podívej se na ten nádherný západ slunce!!!". Jiný by poznamenal: "A zase je jeden den v trapu a ten západ slunce nad těmi šílenými paneláky je děsný." Hádejte, komu je pak lépe na duši i na těle.


Pozitivní zpráva na konec: Vývoz českého zboží na trh Evropske unie stoupl za deset mesíců letošního roku meziročně o neskutečných 14,4 procenta a představoval přibližně 521 miliard korun. Dovoz se zvýšil o 5,1 procenta na 510,4 miliardy Kč. Obchodni bilance tak skončila pro ČR aktivem 10,6 miliardy korun, zatímco za leden až říjen 1998 to bylo pasivum 30,1 miliardy Kč. Podle sdělení Českého statistického úřadu.


Radujte se ze života a nenechte se přepadat blbou náladou. To Vám přeje Ahasweb. Jeden známý dnes u oběda poznamenal: "Jseš nějak podezřele veselej. Máš to v hlavě v pořádku? Víš jaká je politická situace?" Inu, asi mám něco s hlavou.

   Zajistěte si zasílání e-mailu vždy, kdy dojde k aktualizaci Ahasweba :
Aktuality najdete na PRESS.cz

AHASWEBa již nenajdete na adrese volny.cz/ahasweb/. Pokud máte AHASWEBa v Oblíbených, račte si přehodit na server volny.cz, kde prave jste.

Home
Home
http://volny.cz/ahasweb/