Pamětník
počátků
dějin
počítačů
a internetu
komentuje
nejméně
jednou
týdně
aktuální
události
kolem nás

  AHASWEBOVY NOVINY číslo 342, 13.9 - 19.9.2002.       Dnes je  ,   zítra: 
 HOME POČÍTAČE GALERIE RADY  VYKOPÁVKY ZAHRADA OBLÍBENÉ ARCHIV

19.9.2002 - Loupež století za 150 milionů.
Kousek od banky Citybank uloupili v pondělí neznámí snad rusky mluvící banditi převlečení za příslušníky zásahové jednotky policie 150 milionů korun. Zaměstnanci Group 4 Securitas, největší soukromé bezpečnostní služby u nás s bývalým ministrem vnitra Sachrem ve vedení, se nepostavili vůbec na odpor a nechali se obrat jako holá ptáčátka. Peníze nebyly v bezpečnostních schránkách, které při nedovoleném otevření ničí bankovky červenou barvou a lupiči měli i kód, kterým se otevírají pancéřové dveře vozidla. Group 4 je firma, která zajišťuje převozy peněz prakticky všech velkých bank a obchodních řetězců po celém území našeho státu. Lupiči evidentně věděli, jaká částka v autě bude, takže museli být ve spojení s pracovníky Group 4 nebo s někým z Citybank. Obrněný vůz zastavili pomocí Felicie a je zcela nepochopitelné, že řidič auta Group 4 si neprorazil násilím cestu. Lehkou Felicii by nepochybně snadno srazil na stranu a získal by tak čas ohlásit radiem přepadení. Předpokládám, že takové vozy, které převážejí značné částky i z Národní banky, jsou odolné proti běžným trhavinám. Navíc, kdyby si firma Group 4 skutečně počínala profesionálně, pak by takovou částku peněz jistila doprovodem ozbrojenců v dalším voze. Podle vyjádření zástupce Group 4 škodu nahradí nejmenovaná pojišťovna. V tom případě by měla policie prověřit i verzi, zda ve skutečnosti nešlo o pojišťovací podvod. A Group 4 by neměli zaměstnávat pro převoz peněz takové zaměstnance, kteří mají strach a novinářům sdělí, že "...největším mým přáním bylo, ať je to rychle za mnou a ať to moc nebolí, ať už s námi chtějí provést cokoliv." Firmě Group 4 bych nesvěřil k převozu ani stovku a mohu jen žasnout, že takoví amatéři převážejí peníze prakticky všech bank včetně Národní.
Další pozoruhodné informace o firmě Group 4 najdete v čísle 334Otevřít v novém okně

19.9.2002 - U Fordů se pod záminkou pomoci obětem záplav zlevňuje!
V rámci programu Ford pomáhá, kde je třeba si zákazník může vybrat ze dvou variant. U značkového Ford leasingu se první měsíční splátka odkládá o čtyři měsíce. To znamená, že když si zákazník nový vůz převezme v září, čeká ho první leasingová splátka až v lednu. Kromě toho se jedná o leasing s výrazně sníženou úrokovou sazbou a zákazník navíc neplatí žádný poplatek za uzavření smlouvy. V praxi tedy motorista v září složí 15 procent z ceny vozu, čtyři měsíce může bez starostí jezdit - a teprve v lednu roku 2003 ho čeká první splátka. K dispozici je také i klasický "nulový" leasing při akontaci 25%.
Kdo zaplatí "na dřevo", může využít výrazné snížení cen tří nejprodávanějších modelů. Ford Focus je se slevou 13%, Ford Mondeo 14% a Ford Transit 14% (s výjimkou modelu 260, kde je sleva 12%). Ford Transit je k mání už od 395 912,- Kč bez DPH, cena Fordu Focus začíná na 397 913,- a Fordu Mondeo na hodnotě 546 014,- Kč včetně DPH. Slevy platí pro všechny zákazníky bez rozdílu, ať už utrpěli škody nebo ne, a to od začátku září do 30. listopadu tohoto roku.
Bližší informace najdete na www.ford.cz Otevřít v novém okněnebo na informační lince 0800 555109.

17.9.2002 - Máte doma psa?
Pak si dejte pozor, zvláště jste-li opuštěná osoba žijící jen s tím němým přítelem. Když si s vašim psem budete celé dni povídat, budete se mu postupně čím dál tím víc přizpůsobovat. I když později budete trvat na tom, aby se naopak pes přizpůsobil vám, může se vám snadno stát, že se vám bude zdát, že váš pes je zlomyslný. Když mu začnete v odvetě dělat naschvály a žárlivé výstupy v domnění, že se z něj stal vlastně člověk, který vám rozumí, je to váš konec: z vás se totiž naopak stal pes.

17.9.2002 - EU chystá pro naše řidiče záludné překvapení.
Evropská unie navrhla nový zákon, podle kterého budou řidiči automobilů odpovědni za všechny nehody s cyklisty, a to i v případech, kdy cyklista porušil dopravní předpisy a je v neprávu. Řidiči automobilů tak budou muset podle tohoto zákona platit odškodné za všechny nehody s cyklistou. Znamená to, že se roční povinné pojištění za automobily bude muset zvýšit v průměru o 2500 Kč.
V dokumentu Evropské komise se doslova praví: " Automobily způsobují většinu dopravních nehod. Ať už je za ně vinen kdokoliv, chodci a cyklisté většinou trpí víc. V některých členských zemích EU platí pojištění automobilu, který se octl při nehodě, i pro postiženého cyklistu, bez ohledu na to, zda řidič vozidla nehodu zavinil. "
Vypadá to, že jsme sice právě vyhráli bitvu o zachování výroby slivovice, ale v případě ochrany cyklistů to asi změnit nepůjde. Můžeme proto jen spoléhat na zdravý rozum zákonodárců EU, kteří nebudou takto nesmyslně odmítat spoluodpovědnost cyklistů na dopravních nehodách. Jedná se především o jízdu na neosvětlených kolech, jízdu dvou a více cyklistů vedle sebe bez doprovodného vozidla a jízdu v opilosti, která je na našich vozovkách tak častá zejména v nočních hodinách. Pokud by takový zákon byl přijat, bylo by nejlepší ponechat vozovky okresek jen pro kličkující cyklisty.

17.9.2002 - Jak nejlépe hledat pomocí vyhledávače GOOGLE?
Tento nejrychlejší internetový vyhledávač komunikující také česky má řadu funkcí, které vám výrazně pomohou při hledání. Popis těchto parametrů a příkazů najdete na adrese www.nowwwiny.cz Otevřít v novém okně.

16.9.2002 - Znaven tím vším, už chci jen smrt a klid,
říká Wiliam Shakespeare ve svém Sonetu č. 66. Zdá se, že za jeho časů byl svět docela stejný, jako ten náš dnešní. Naše socialistická vláda se potácí na tenkém ledě většiny jednoho poslaneckého hlasu, jehož majitelka z nějakých nepochopitelných příčin trvá na tom, že ona přece nezradí svoje voliče. K čemuž ji všichni její straničtí kolegové usilovně nabádají, protože podle jejich názoru je důležitější se účastnit na moci, než se zabývat něčím tak nesmyslným, jako je důvěra voličů. Její zásadový postoj označují za fanatizmus, pro který není přece v politice místo. Pilipovi a Mlynářovi je naprosto jasné, že svoje role na českém politickém hnoji dohráli. Nechtějí se však vzdát skvělého finančního příjmu, který má zejména Mlynář zaručený pro příští čtyři roky. Pokud se ovšem udrží ve vládě a budou tak mít alespoň nějaký mocenský vliv ve státním aparátu, aby mohli v bohulibém podnikání podpořit svoje rodinné příslušníky a kamarády.
Špidla se zkamenělou tváří obživlé mumie je ochoten se dohodnout s kýmkoliv, kdo jeho vládě bude odhlasovávat všechny socialistické zákony, které si on a jeho soudruzi vymyslí. V nitru duše je rozzuřený na to, že nemůže vytvořit otevřenou koalici s komunisty. Musel by tak postupovat proti vůli prezidenta, pro kterého by to bylo katastrofické ukončení jeho panování v Čechách a na Moravě. Jen si představte, že by se summit NATO konal ve státě vedeném postkomunisty a komunisty, kteří byli přece Havlovou sametovou revolucí poraženi na hlavu! Kdyby aspoň měli ti komunisté špetku zdravého rozumu a už se konečně přejmenovali třeba na Stranu socialistické levice. Už by dávno mohli být ve vládě nejméně před čtyřmi roky. Ale oni ne, jsou to tupci, kteří nechápou, že účel světí prostředky. Všude kolem nás to dávno komunisté udělali, jen ti naši zachránci komunizmu ne a ne. Snad jim to dojde, až bude příštím prezidentem zvolený Zeman nebo nějaký jejich bývalý soudruh. Pak snad pochopí, že pod jinou vlajkou mohou snadno vstoupit do té kýžené budovy na vltavském nábřeží spolu se svými soudruhy a bratry ve zbrani, socany.
A tak nezbývá, než si zanotovat se starým básníkem:
Znaven tím vším, už chci jen smrt a klid,
jen nevidět, jak žebrá poctivec,
jak dme se pýchou pouhý parazit,
jak pokřiví se každá dobrá věc,
jak trapně září pozlátko všech poct,
jak dívčí cudnost brutálně rve chtíč,
jak lidskou slušnost korumpuje moc,
jak zchromlá vláda na nás bere bič,
jak umění je pořád služkou mocných,
jak blbost zpupně schopným poroučí,
jak prostá pravda je všem jenom pro smích,
jak zlo se dobru chechtá do očí.
Znaven tím vším, už chci být, lásko, v hrobě,
jen nemuset tím sbohem dáti tobě.

15.9.2002 - Je tenhle svět mužský nebo ženský?
Špidla a jeho přisluhovači z KDU-ČSL a US-DEU se po pátku třináctého domnívají, že je náš svět sice mužský, ale kam čert nemůže, tam nastrčí ženskou. Hana Marvanová předvedla kus osobní odvahy postavit se všem těm kluzkým politikům bez ohledu na to, že ji její bývalí straničtí kamarádi dnes obviňují, že hlasovala společně s komunisty proti vládě, které jako poslankyně při hlasování o důvěře dala svůj hlas. Jenže co bylo včera, není dnes a jediná výrazná žena v českém parlamentu dává přednost svým zásadám a zejména předvolebním slibům vlastní strany, ale i vlády. Odmítla cestu vedoucí ke zdražování potravin a služeb a kromě toho, že hlasovala s komunisty, hlasovala přece také s ODS. Sebevědomý Špidla tak dnes sklízí ovoce svého odporu proti koalici s ODS, která se mu nelíbila zejména proto, že by vedle Klause působil jako snaživý hoch bez zkušeností, navíc s manýrami malého Napoleona.
Vraťme se ale k otázce v titulku. Je snad tenhle svět mužský? A tedy proto špatný? Byli to muži, kteří vymysleli všechnu tu techniku kolem nás, protože to jsou hračičkové. Nejlépe to pozoruji sám na sobě. Nechce se mi chodit ke studni s kbelíkem pro vodu? Udělám proto vodovod. Je v létě u sporáku na uhlí příliš horko a pečení, vaření i smažení se špatně reguluje? Postavím místo něj nejdříve plynový vařič, ale protože se mi nechce opakovaně jezdit pro bombu, vyměním je za elektrický sporák. Nechce se mi cáchat se v lavóru? Udělám sprchu. Je málo místa na bydlení v hnusném městě? Postavíme paneláky, věžáky, celá sídliště. Postavíme sámošku, supermarket za městem. Nechce se nám chodit pěšky, uděláme kolo, motorku, auto, letadlo. Postavíme garáž, silnice, dálnice, letiště.
Těžko odhadnout, jak by vypadal svět, kdyby o něm rozhodovaly ženy. Nevím jak vy, muži, ale já na té svojí pozoruji trvalé tendence k absolutní jednoduchosti. Technické vynálezy jí obtěžují a rozčilují. Jejich ovládání jí připadá zbytečně složité, spousta funkcí je zbytečných, protože je nikdy nepotřebovala. Místo elektrického šlehače použije raději vařečku či metlu. Jen s obtížemi nalezne na televizi francouzský kanál a tak jej ve skutečnosti nesleduje vůbec, ačkoliv by se jí občas hodil pro zdokonalení konverzace. Žasne nad tím, že dnešní kojenci vyrůstají bez skutečných pravých a matkou s láskou žehlených plenek. Jak by vypadal ženský svět? Asi by byl výhradně zemědělský bez velkých měst, plný lesů, zvířat, květin a včelínů. Žádná centrální uchvatitelská vláda. Daně jen pro místní potřeby, o obecních věcech by se rozhodovalo při sešlosti na návsi. Žádné zbytečné stroje, které se neustále porouchávají, žádná elektrická energie z atomových elektráren. Jen svíčky a louče, večer hajdy spát se slepicemi a vstávat s kravami na dojení. Žádné zbytečné cestování. K čemu by ženy vedoucí takovou společnost používaly muže? K občasnému rozšíření rodu, k ovládání divokých a velkých zvířat jako jsou koně a býci. K těžké práci na poli a v lese.
Ale takový svět tady přece byl! Není to tak dávno, ale zdá se, že se mužům ani za mák nelíbil, když si vymysleli a stvořili jiný. Tedy, vymýšleli jej jen někteří, všelijací potrhlí vynálezci, výzkumníci, koumesové, kterým se líbilo a stále ještě líbí si hrát na Pána Boha. Ta zbývající většina posléze podlehla všem těm lákadlům moderní doby. A teď máme, co jsme chtěli a nevíme si s tím světem moc rady. Chtěli jsme to doopravdy?

15.9.2002 - Propadáme se opět do ruské žumpy?
Proč se začínají opět hrát ruské hry, experimentální scény nevyjímaje? Zřejmě nastupující generaci pánů režisérů i herců připadají jako blízké té české slovanské duši. Měli jsme vždy sklony k panslavismu, Rusko nám připadalo už od dob našich obrozenců jako dobrý ochránce našeho slovanství. Ale my přece už dávno nejsme ani trochu Slované. Jsme mix indoevropanů neboli Cikánů, dále pak Němců, Francouzů, Židů, starých Keltů, Švédů. Padesát let jsme byli válcováni přílivem sovětských filmů, ruských a sovětských divadelních her, ruské a sovětské literatury plné překrásných exemplářů záhadných ruských duší, nenaplněných snů, opilců filozofujících o smyslu života, tragických ženských romantických lásek, nepodařených synů, zkrachovalých podnikatelů, zkorumpovaných prodejných úředníků, zneuznaných básníků, malířů a jiných géniů, hazardních hráčů a prostitutek.
Výsledkem je i dnešní hrdina českého filmu: chcípák, chcípáček selhávající vždy a všude. Poctivě vzato, i náš lidový hrdina Švejk je srab, zloděj, podrazák a alkoholik. Někteří o něm tvrdí, že je to rafinovaný bojovník proti bezpráví a policejní zvůli. Není to ale pravda. Je to zbabělec utíkající před skutečným životem, před nutností určit si cíl a smysl života. Je to lepra a hospodský hnůj, který je snadné napodobovat a tvářit se přitom jako chytrák mající pod čepicí. Chtělo by to změnu: co třeba takhle filmový kladný hrdina, odvážný, neúplatný a úspěšný policejní důstojník v boji proti drogové či ruské mafii? Možná, že se tací mezi námi vyskytují a třeba by z toho ani nemusela vyjít další zoufalá veselohra z policejní školy.

13.9.2002 - Černý pátek Špidlovy vlády.
V parlamentu dnes neprošla daňová reforma, kterou předložila vláda pod záminkou získání prostředků na likvidaci následků povodně. Rozhodl o tom jediný hlas místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Hany Marvanové poté, co se proti postavili komunisté i ODS. Svoje záporné stanovisko zveřejnila Marvanová již včera a tak hlasování bylo po odkladu plném zmatků z neúčasti poslanců na straně vládní koalice i opozice přesunuto na pátek. Socanům chyběl nepochybně hlas Jana Kavana, který řídí zasedání Valného shromáždění OSN. Je jisté, že bude následně přinucen svými soudruhy ke složení poslaneckého mandátu. Dalším důsledkem této prohry vládnoucí koalice může být vyhození unionistů z vlády a vytvoření menšinové vlády ČSSD a lidovců.
Špidla bude o této variantě jednat s prezidentem Havlem. Ten jistě nemá z této situace žádnou radost. Ukázalo se totiž, že jeho oblíbenci z US-DEU představují politickou trosku, která nemá naději na setrvání na politické scéně. Skončí v politickém propadlišti krátce za ODA. Ukázalo se tak, že zakládat stranu z politických odpadlíků je nerozumné. Unie po celou dobu své existence nedokázala přijít z žádným zásadně odlišným politickým programem, kterým by přesvědčila voliče o tom, že bude zastávat lépe jejich zájmy než jimi zavržená ODS. Nedokázali pochopit, že voličská masa si žádá existenci jen dvou politických stran s dostatečně odlišným programem. Vybrat si ze tří a více stran většina voličů nedokáže, je to příliš velký nápor na intelekt. Kdyby něco takového bylo možné, měly by mince tři strany. Bude jen třeba vyčkat, až z politického hřiště zmizí komunisté třeba tak, že se na rozdíl od roku 1946 sloučí se socany do strany nekomunistického názvu, leč s čitelně levicovou orientací. Pokud něco podobného udělá i pravice opačným směrem, bude vyhráno a nastane u nás evropsky standardní bipolární stav, kdy zmatení či lhostejní voličové jednou volí tu, podruhé onu stranu, aby tak vyjádřili svoji nespokojenost se všemi vládami, které kdy volili. Mravně nedeformovaná Marvanová, lítající v tom jak nudle v bandě, tak skvělým způsobem předvedla politickou zmatenost současného českého občana, který zoufale tápe a opravdu, ale opravdu neví, která cesta je pro něj ta pravá. Nebo levá?


Home
Home


Creative Commons License
Ahasweb, jehož autorem je Jan Bílek, podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko
.