Zhruba za pět měsíců by měl začít ostrý provoz projektu Bezdrátová Praha. Za to, že Pražané budou mít díky technologii Wi-Fi zdarma přístup pouze k stránkám úřadů, zaplatilo město z veřejných peněz více než tři sta milionů korun. Službu přitom mnoho odborníků z oboru informačních technologií považuje za zcela zbytečnou, se píše s mírným despektem v LN.
Proč by někdo mohl tak lidumilný a pokrokový projekt považovat za zbytečný? Má to snad znamenat, že pražští radní utrácejí desítky milionů za něco, co nebude občanům Prahy k ničemu? Podívejme se na některé seriózní prameny informací o tomuto projektu:
Hl. m. Praha,tisková zpráva 12.12.2006: Projekt "WiFi - Internet pro Pražany", na nějž město v první fázi ze svého rozpočtu vyčlenilo 45 milionů korun, dostává konkrétní obrysy. Pražští radní dnes rozhodli o výběru dodavatele, společnosti ICZ a.s.. Praha tak učinila další krok k tomu, aby se stala vyspělou metropolí a zařadila se k dalším městům na světě, která se rozhodla myšlenku moderního modelu elektronických veřejných služeb zaměřených na občana přenášet do skutečného života. Do celkové výše investice bezmála 89 milionů korun by měl také přispět stát a strukturální fondy EU. "Naším hlavním cílem je zajistit dostupnost elektronických služeb, přispět k rozvoji informační společnosti a informační gramotnosti na území metropole a vytvořit podmínky pro nové služby ve správě města prostřednictvím "bezdrátové Prahy"," říká pražský primátor Pavel Bém (pramen).
Celkové náklady činí 287 mil. Kč (bez DPH, tj. 342 mil. Kč s DPH). Z toho investice na vybudování sítě činí 88,8 mil. Kč. Další prostředky ve výši téměř 200 mil. Kč jsou určeny na zajištění provozu a služeb po dobu 5 let, a to včetně vysokorychlostní páteřní konektivity.
Pozn.: Magistrát hl. m. Prahy usiloval v r. 2006 o využití dotací ze strukturálních fondů EU v rámci pražského programu JPD2. Díky neukončenému řízení ze strany Evropské komise ve věci stížnosti však žádost byla v lednu 2007 ze strany MMR ČR zamítnuta. Projekt je v současné době realizován pouze z prostředků hl. m. Prahy. Nicméně, budou sledovány možnosti využití dalších zdrojů vč. fondů EU pro programovací období 2007 – 2013 na další rozvoj sítě a jejího využití pro potřeby města (pramen).
V rámci projektu „Bezdrátová Praha“ vznikne telekomunikační síť vybudovaná Hl. m. Prahou na území vybraných městských částí, které se staly partnery projektu (cca 1/3 území města). Prostřednictvím páteřního vysokorychlostního připojení (převážně optickými vlákny) bude internetové připojení dovedeno do 171 distribučních bodů bezdrátové sítě, které budou umístěny na objektech města. Signál pak bude šířen do dalších 409 navazujících koncových bodů. Bude instalováno celkem 580 přípojných bodů. Pro vytvoření sítě byla zvolena bezdrátová technologie WiFi Mesh. Síť je zaměřena na pokrytí venkovních veřejných prostranství a rozvoj mobilních služeb ve vybraných zónách na území hl. m. Prahy (WiFi zóny).
V tiskovém prohlášení, které dne 30.5.2007 vydala Evropská komise (IP/07/722) bylo konstatováno, že „projekt v jeho současné podobě nepředstavuje veřejnou podporu, protože vybranému poskytovateli služby, poskytovatelům veřejnoprávního obsahu, ani obyvatelům nebo podnikatelům využívajícím síť nepřiznává žádnou hospodářskou výhodu ve smyslu čl. 87 odst. 1 Smlouvy o ES“.
Pozn.: Je třeba zdůraznit, že projekt Bezdrátová Praha není Internet zdarma a není primárně zaměřen na připojení domácností. Stávající projekty bezdrátového připojení na některých MČ, které poskytují nízkorychlostní internet zdarma jsou realizovány jako samostatné aktivity těchto MČ, nezávislé na projektu Bezdrátová Praha.
Projekt Bezdrátová Praha rovněž neohrozí stávající provozovatele bezdrátových sítí. Respektuje provoz v bezlicenčním vysílacím pásmu 2,4 GHz a bude minimalizovat rizika interferencí prostřednictvím použité vyspělé technologie řízení sítě, měření situace v pásmu a dodržování závazku neinstalovat zařízení v případě jeho plného obsazení (pramen).
...české orgány zastávají názor, že hlavní město Praha a Česká republika zaostávají při porovnání s ostatními evropskými městy a zeměmi v oblasti širokopásmového internetového připojení částečně proto, že velká část populace stále nemá internetové připojení. Orgány jsou názoru, že nabídka služeb od soukromých poskytovatelů sama o sobě nebude schopná překlenout tuto zjevnou propast mezi hlavním městem Prahou a ostatními velkoměsty Evropy. (7) Z tohoto důvodu orgány považují za zásadní zvýšit zájem obyvatel o služby v širokopásmovém připojení, aby podpořily rozšíření využívání širokopásmového připojení. Proto hlavní město Praha rozhodlo o financování výstavby bezdrátové (WiFi) městské sítě, která bude poskytovat vysokorychlostní internetové připojení veřejným budovám včetně škol, jakož i internetové připojení obyvatelům, které bude omezeno na městské či jiné informace z veřejného sektoru (pramen).
Po přihlášení do sítě Bezdrátová praha s libovolným zařízením se dostanete na přístupový portál, kde naleznete logicky setříděné všechny internetové adresy (URL), které jsou v sítí bezplatně dostupné. Nabídka pro další fázi projektu - přístup k celému obsahu internetu zprostředkovaný komerčními operátory na síti Bezdrátová Praha - zatím není známa (pramen).
Síť Bezdrátová Praha není konstruována pro zabezpečení připojení v uvnitř obytných domů (k tomu slouží převážně technologie xDSL, CATV a další), bude možné se v rámci vytvořených WiFi zón k ní připojit. Signál sice bude dostupný v omezené míře, zvláště v blízkosti oken směrem k umístění přístupovému bodu. Prostupnost WiFi signálu pevnými překážkami (zdi, okna) je technologicky omezená a na rozdíl od signálu pro mobilní telefony v síti GSM proto dochází v případě, že není přímý dohled na vysilač-přístupový bod k jeho rychlému poklesu.
Řešením pro zesílení signálu může proto být koupě jednoduché panelové antény (se ziskem 8–10 decibel) a její montáž na okno, či v blízkosti okna vašeho bytu či domu. Cena takovéto antény se pohybuje okolo 500 Kč včetně konektoru, který lze zapojit do interní WiFi karty v počítači, či k WiFi klientovi v externím provedení (pramen).
Po přečtení těchto informací jsem již ztratil zájem se "bezdrátovou Prahou" zabývat. Jedná se o úžasný projekt, který umožní téměř všem obyvatelům Prahy se spojit se svými zastupiteli, se všemi úřady a institucemi placenými z jejich peněz jednoduchým a snadným způsobem: posezením kdekoliv na ulici či v parku s notebookem na kolenou v kteroukoliv denní i noční hodinu. To vše zdarma. Bude-li si snad chtít k tomu přečíst denní tisk nebo objednat si letenku či něco nakoupit na internetu, odebere se domů do klidu svého domova, tam si svůj počítač připojí na ADSL či placené WiFi nebo zcela výjimečně na 56kbit modem a vše potřebné si vyřídí za svoje peníze. Nadšen takovou veřejnou službou, kterou vlastní hlavou vymysleli městští radní, bude občan jistě v příštích volbách volit stejné strany a zastupitele s důvěrou, že zase něco podobného vymyslí. Mám jeden iniciativní nápad: již dnes začít prodávat za sníženou cenu celodenní vstupenky na letní olympiádu, která se bude v Praze pořádat. Tím by se vyvolal veřejný zájem občanů podpořit tuto myšlenku pražských radních a zlomil odpor některých rejpalů. Pokud snad někteří fandové projektu Bezdrátová Praha nenašli v mém článku odkaz na mapu pokrytí signálem WiFi, nechť se ji nesnaží najít někde na internetu. Žádná k dnešnímu dni neexistuje. Můžete to ale zkusit se zeptat autorů projektu. Nebo dodavatelské firmy ICZ a.s., i když na jejich webu není o projektu Bezdrátová Praha ani ťuk. Nebo zatelefonovat do lampárny na pražské Wilsonovo nádraží.
29.1.2008 10:40 [Trvalá adresa tohoto článku.]
Některé odkazy na cizí zdroje nemusí být s ohledem na časový odstup funkční.

Ahasweb, jehož autorem je Jan Bílek, podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko.