Obecní radary se dají použít i jinak.
Celý neuvěřitelných dvacet milionů korun (!) prý poslal stát obcím na zakoupení silničních radarů na měření rychlosti a navzdory tomu jim nakonec zlí politici zakázali auta v obcích měřit a vybírat pokuty. Senát před pár dny schválil reformu policie, jejíž součástí byl obecně propíraný pozměňovací návrh, který bere městským strážníkům radary z rukou. Teď se navíc ukazuje, že stát - i kdyby se bylo podařilo kritizovaný zákaz ze zákona vyškrtnout, s budoucí státní podporou obecních radarů beztak nepočítá.
Starostové obcí, kteří do radarů vložili i další peníze z obecního rozpočtu, se ale rozčilují zbytečně. Ano, nebudou moci obohacovat obecní kasu z peněz vybraných na pokutách, ale to byl právě hlavní důvod, proč se měření rychlosti obecním policajtům sebralo. Měřili totiž hlavně proto, aby vybrali co nejvíce peněz a ne vždy na nebezpečných místech.
Není ale třeba, aby nakoupené radary zahodili. Uvedu příklad malé obce s milým názvem Kocanda kousek od Prahy, kde využili radar velmi chytře a zajistili si klidný průjezd všech automobilů skrz obec. Napojili totiž radar na světly řízenou křižovatku tak, že tomu, kdo vjede do obce rychleji než předepsanou padesátkou, naskočí červená a tak místo toho, aby se prořítil obcí, ztratí čas "trestnými" minutami na křižovatce. A tak řidiči jezdící častěji touto cestou a kteří tuto místní specialitu pochopili, jezdí zkrz obec jako beránkové a ještě si libují, že jim červená nenaskočila. Dokonce i hrozí pěstí těm protijedoucím paličům, kteří je rychlou jízdou zastavili na světlech. Aby si nikdo nemohl stěžovat, že mu rychloměr v autě neukazuje přesně, každý se při vjezdu do obce svoji rychlost dozví ze světelné tabule. Prostě to nemá chybu a bylo by záhodno tento "objev" rozšířit do všech obcí místo nesmyslné a často i nebezpečné policejní buzerace spojené s měřením rychlosti a zastavováním delikventů uprostřed hustého provozu. Výsledkem bude spořádaná jízda bez pokut a ztrát bodů. Chytrost totiž nejsou žádné čáry.
22.7.2008 10:00 [Trvalá adresa tohoto článku.]
Některé odkazy na cizí zdroje nemusí být s ohledem na časový odstup funkční.

Ahasweb, jehož autorem je Jan Bílek, podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko.