Přidá se Česká republika k Irsku?

Podle iDNES se "oči Evropské unie dnes ráno upřely na Česko". Ústavní soud v Brně (dále jen soud) právě teď rozhoduje, zda je unijní Lisabonská smlouva (dále jen smlouva) v souladu s českou ústavou. Jednání Ústavního soudu můžete sledovat na na ČT24 nebo pokud jste někde v zahraničí na adrese http://www.ct24.cz/vysilani/. Je jisté, že řada evropských politiků či jejich poradců a zejména iniciátoři a tvůrci tzv.Lisabonské smlouvy jednání českého Ústavního soudu sledují. Pokud by totiž soud prohlásil, že smlouva není v souladu s ústavním pořádkem České republiky, stala by se Česká republika jasným hrobařem změn, které směřují k vybudování Evropské unie do podoby federálního státu. Je poněkud zvláštní, že soud projednává ústavnost smlouvy na základě neoficiálního tzv.konsolidovaného textu smlouvy vypracovaného na popud vlády, protože tato tzv.Lisabonská smlouva nebyla Evropskou komisí vydána ve formě plného paragrafovaného textu, ale jen v podobě změn platných smluv o EU a ES.

Text Lisabonské smlouvy se tak skládá ze dvou částí. První z nich tvoří znění změn Smlouvy o EU, druhá pak obsahuje znění změn Smlouvy o ES, kterou přejmenovává na Smlouvu o fungování Evropské unie. Nová smlouva tedy původní smlouvy mění, ale neruší smluvní základ EU/ES. Z textu původní smlouvy zmizely termíny jako „ústava“ nebo „ministr zahraničních věcí Unie“. Právní dokumenty EU se budou i nadále nazývat „směrnice“, „nařízení“ a „rozhodnutí“ a nebudou označovány jako „zákony“, s čímž počítal návrh ústavní smlouvy. Právo EU také nebude výslovně nadřazeno právu členských zemí. Konsolidované znění je neoficiálním překladem české vlády. Oficiální dokument hodlá Evropská komise po nátlaku některých členských států zveřejnit až poté, co celý dokument vstoupí v platnost.(!!!) Ve skutečnosti je Lisabonská smlouva dokumentem jen lehce měnícím původní "Ústavu EU", která byla po několika nezdařených pokusech o přijetí v referendech konaných ve Francii a Nizozemí odmítnuta a poté bruselským aparátem pod iniciativní kuratelou německé kancléřky Merkelové přepracována do tzv. Lisabonské smlouvy. Naprosto trestuhodná je podoba, v jaké byla tato "nová" smlouva předložena jednotlivým státům k ratifikaci. Rádi byste si ji přečetli, holoubkové? Text vydaný EU ale obsahuje pouze změny původního textu. Pro ilustraci a pro pobavení malá ukázka z úředního věstníku Evropské unie C 306 a to hned ze samotného začátku textu (cituji):

1) Preambule se mění takto: a) vkládá se nový druhý bod, který zní: „INSPIRUJÍCE se evropským kulturním, náboženským a humanistickým odkazem, ze kterého vzešly všeobecné hodnoty nedotknutelných a nezadatelných práv lidských bytostí, demokracie, rovnosti, svobody a právního státu,“; b) v dosavadním sedmém, nově osmém bodě se za slova „této smlouvy“ vkládají slova „a Smlouvy o fungování Evropské unie“; c) v dosavadním jedenáctém, nově dvanáctém bodě se za slova „této smlouvy“ vkládají slova „a Smlouvy o fungování Evropské unie“.

Roztomilé, že? Takže si pro vlastní i cizí potřebu nechala vláda tyto změny a vsuvky "zkonzolidovat" a toto neoficiální znění dnes slouží pro rozhodování ústavního soudu. Jako v Kocourkově. A tak snad už dnes uvidíme, zda se staneme největšími evropskými kazisvěty, ničiteli velké evropské myšlenky. Pokud soud rozhodne, že není smlouva v souladu s ústavním pořádkem, není jasné, k čemu vlastně dojde. V takovém případě by se totiž neměl parlament vůbec smlouvou zabývat a k žádné ratifikaci by tak nedošlo. Jestliže soud naopak rozhodne, že je smlouva s ústavním pořádkem v souladu, bude se muset v parlamentu rozběhnout proces ratifikace, který by měl skončit podpisem smlouvy prezidentem. Já osobně očekávám, že soud uvolní smlouvu pro ratifikační proces. Vše se povleče dlouhou dobu a to v době, kdy budeme EU předsedat. Nakonec po politických bojích a rvačkách smlouva projde, leč prezident jí odmítne podepsat. Poté bude parlamentem přehlasován a tato bitva o Lisabon bude dlouho strašit v hlavách sídlících v Bruselu. Irové budou přinuceni ke změně ústavy a smlouvu bude ratifikovat irský parlament bez ohledu na názory irských občanů. Bude pak konána v Bruselu velká oslava, na které bude uveden do funkce nejvyšší představitel EU, tzv.předseda rady EU neboli evropský prezident.

Na závěr malá citace z předmluvy Tomáše Bočka, ředitele odboru komunitárního práva Ministerstva zahraničních věcí ČR ke konsolidovanému znění smlouvy vztahující se k této funkci:
Lisabonskou smlouvou se zavádí nová funkce stálého předsedy Evropské rady, který bude volen Evropskou radou na základě kvalifikované většiny na dobu dva a půl roku. Stálý předseda bude předsedat zasedáním Evropské rady a vést její jednání.
Pokud to tak dopadne, pak se možná někteří z vás jednoho dne dožijí doby, kdy bude slavnostně zvolen prezident zeměkoule. Od té chvíle už bude vše v pořádku a nastane zlatý věk pro všechny pozemšťany a to bude ta správná doba pro invazi mimozemšťanů, kteří se stále ještě ukrývají na odvrácené straně měsíce. Potřebují totiž pro svůj první kontakt jen jednu osobu, která s nimi projedná co a jak dále. Já se ale budu dnes věnovat docela obyčejné činnosti: pokácím další dvě přestárlé jabloně, rozřežu je na topení a budu se při tom kochat nádhernou zasněženou okolní krajinou třpytící se v zimním slunci.
25.11.2008 11:00 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Některé odkazy na cizí zdroje nemusí být s ohledem na časový odstup funkční.


Creative Commons License
Ahasweb, jehož autorem je Jan Bílek, podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko
.