Krizové řízení světa podle pana Bursíka.

Tak náš pan ministr Bursík prý začíná obracet a nevylučuje možnost výstavby dalších jaderných elektráren. Změnou svého postoje potvrzuje fakt, že tzv. demokratičtí politici řídí svět opatřeními, které jsou jen zmatenými reakcemi na krizové stavy, které často sami nebo jejich předchůdci svými ukvapenými rozhodnutími v minulosti vyvolali. Podle návrhu nové státní koncepce zcela převracející energetické směřování se má podíl jádra na výrobě elektřiny zvednout do roku 2030 z dnešní třetiny na polovinu. S větším podílem plynu pro výrobu elektřiny se nepočítá, aby se nezvyšovala závislost na dovozu z Ruska.

Bohužel ale i jaderné elektrárny jsou závislé na dovozu jaderného paliva z Ruska které jej vyrábí z hor skladovaného českého smolince nakradeného v dobách sovětského impéria. Ruská korporace TVEL zajišťuje jaderné palivo pro 73 jaderných reaktorů v Rusku a 13 dalších zemí, mezi které patří Ukrajina, Bulharsko, Česko (Dukovany, od r.2010 i Temelín), Slovensko, Maďarsko, Finsko, Arménie, Litva, Čína a další. Energetická "polostátní" společnost ČEZ se rozhodla ušetřit a přesunout část svých nákladů na stát. Zatímco dosud nakupuje a skladuje "železnou" zásobu jaderného paliva pro pouhý rok (!?) svého provozu sama, v červnu 2008 vláda rozhodla, že od roku 2013 převezme tyto úkoly Státní správa hmotných rezerv. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman však prosazuje provedení této změny již od roku 2009. Ve hře je totiž 1,5 miliardy korun, které jsou potřeba na nákup paliva, a další peníze za jeho uskladnění, které tak ČEZ ušetří ze svých zisků a zaplatí to daňoví poplatníci. Tak jako tak se ale závislosti na Rusku nezbavíme.

Rozvoj jaderné energetiky byl pro zelené dosud tabu. Nyní ale odpor ministerstva slábne, protože mistr Bursík pochopil, že nejlepší volič je takový, který je přesvědčený, že jej "jeho" strana nenechá zmrznout nebo potmě u svíčky. Přesto prorokuji, že v příštích volbách se zelení do parlamentu nedostanou. Kdo je v Česku spíše nalevo, bude volit komunisty nebo socany a těch pár kovaných eko-bio fanatiků Bursíkovu partaj nezachrání.

Více o jaderném palivu a jeho zdrojích najdete v obsáhlém článku Vladimíra Wagnera Bude dost surovin pro jadernou energetiku?
Pozoruhodné jsou také zprávy o tom, že i v Německu se objevují podobné názory. Během stávající plynové krize totiž kvůli bezvětří stály v nejkritičtější době prakticky všechny německé větrné turbíny o celkovém výkonu 23 tisíc megawat, které dodávaly do sítě v průměru pouhých 800 megawat. Šéf energetického koncernu RWE Jürgen Grossmann označil příspěvek větrných elektráren za "velice skromný". "Nechceme-li dále zvětšovat svou závislost na dovozu, potřebujeme jaderné elektrárny. Tím spíš, že jaderná energetika získala v klimatických závěrech EU silnou podporu. Toto téma se nepochybně znovu vrátí na pořad dne po zářijových parlamentních volbách," uvedl pro ekonomický deník Handelsblatt Grossmann.

Ve světle těchto výroků se v rámci podmínek pro přístup do EU vynucené zastavení slovenské elektrárny V1 v Jaslovských Bohunicích jeví jako jedno z nesmyslných krátkodechých rozhodnutí. Pokud se ovšem nejedná o promyšlený komplot Německa a Francie směřující k odstavení konkurence ve výrobě elektrického proudu z jádra podle hesla "co je dovoleno pánovi, není dovoleno kmánovi".
20.1.2009 10:30 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Některé odkazy na cizí zdroje nemusí být s ohledem na časový odstup funkční.


Creative Commons License
Ahasweb, jehož autorem je Jan Bílek, podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko
.