Cesta z krize: zvyšte platy státních zaměstnanců!

V Londýně demonstranti protestovali proti miliardáři Philipu Greenovi, majiteli obchodního řetězce Topshop a skandovali mimo jiné i "Philipe Greene, plaťte daně! (Philip Green pay your tax!)" Green, který je poradcem britského premiéra Camerona pro vládní škrty, se stal terčem útoků demonstrantů a občanských aktivistů z jednoduchého důvodu: jeho manželka, která je skutečným vlastníkem koncernu Arcadia, do kterého patří i Topshop, žije v daňovém ráji v Monaku a proto firma Topshop neplatí v Británii žádné daně.

Značka Topshop vznikla v roce 1964 a postupem času se stala jednou z nejautoritativnějších a nejúspěšnějších módních značek na světě. Topshop nabízí lehce dostupnou módu, která je hravá i seriózní, večerní i pohodlná. Ve Velké Británii můžete nalézt přes 300 obchodů této značky. Po celém světě jich je pak kolem stovky. Jeden z nich Topshop, Topman - Palladium, který je pobočkou koncernu Arcadia v České republice, je v nákupním centru Palladium v Praze na Náměstí Republiky. V Topshopu se na celém světě průměrně prodá každou minutu 8 souprav spodního prádla, 2500 šatů každý den a 40000 párů bot týdně.

Firma Topshop v tom nejede sama. Další mezinárodní korporace jako je Vodafone, Boots a banky Barclays jsou v posledních týdnech v Británii terčem rostoucího hněvu veřejnosti. Aktivisté poukazují na to, že by nebyly nutné žádné vládní škrty ve státním rozpočtu, kdyby vláda omezila neplacení daní velkými korporacemi, které podle aktivistů dluží státu až 25 miliard liber (740 miliard korun) ročně.

Nepodařilo se mi zjistit, zda například Vodafone platí v Česku nějaké daně a když, tak kolik. Českou akciovou pobočku totiž vlastní Vodafone Europe B.V. se sídlem v Nizozemském království. Absolutně největší zájem nejen českých firem o daňové ráje je právě o země s nejnižšími nebo žádnými daněmi jako je Nizozemí, Lucembursko a Kypr, Belize a Britské panenské ostrovy. Jedno je jisté: zejména velké firmy a mezinárodní koncerny dělají všechno pro to, aby nemusely platit daně pokud možno nikde.

Nabízí se ale jednoduché řešení nejlépe pro celou Unii: chceš podnikat v naší zemi, chceš tady vydělávat a obrat naše obyvatele o jejich těžce vydělané peníze? Pak musíš mít sídlo v Česku - Británii, kdekoliv v Evropské unii a v tomto státě platit daně. Žádné daňové ráje pro nadnárodní firmy.

"Nicméně ministerstvo financí nemá k dispozici odhady výše daní, o které ČR v souvislosti s daňovými ráji přichází, a to i vzhledem k problematickému definování pojmu daňový ráj a operací, které mají za účel vyhnout se daňové povinnosti," říká Jakub Haas, zástupce tiskového mluvčího ministerstva financí pro iHNED.cz.

Myslíte si, že s tím něco naše vláda udělá? Nejspíše nikoliv, protože to určitě nějaké nařízení EU o volném obchodu a podnikání nedovoluje. A je tu ten oblíbený argument našich politiků: musíme naopak nadnárodním firmám poskytnout daňové prázdniny, jinak k nám nepůjdou. Musíme je nalákat i na relativně nízké daně, aby naši občané dostali práci. Jenže nula od nuly pojde. Firma neplatí pět let žádné daně a zaměstnává zahraniční východní či asijské otroky. Pak si sbalí krám a přesune se někam jinam, nejspíše směrem na východ. Mohla by nás tedy spasit Evropská komise, Evropský pralament, prostě Evropská unie, že? Měli by vydat směrnici zamezující zcela praxi daňových rájů. Že to není reálné? Ano, nemůže k tomu dojít, protože všichni ti v Bruselu či Štrasburku maji nepochybně akcie těchto nadnárodních korporací, pokud některé z nich nevlastní a rázem by měli nižší dividendy.

Řešením je tedy ve snižování platů nejen ve státní sféře, zvyšování daní zaměstnanců a ostatních "fyzických osob" a hlavně zvyšování nepřímých spotřebních daní, poplatků za používání silnic a možná časem i chodníků. Také by se dalo vybírat za vstup do státního lesa a mýtné by měli platit i cyklisté a to všude, nejen na silnici. A do důchodu by se mělo odcházet až v sedmdesáti pěti (muži) a v osmdesáti (ženy, protože se dožívají vyššího věku) - těsně před smrtí. Jedině tak zachráníme náš státní rozpočet, jedině tak budeme mít peníze na sociální záchytnou síť, na stavbu dalších obchvatů a dálnic, na dotace Českých drah, na armádu a na platy státních zaměstnanců.

Je tu ale jeden zapeklitý problém: nemůžeme zdanit platy státních zaměstnanců, byl by to nesmysl, protože tyto peníze již pocházejí z daní "opravdových" daňových poplatníků. Skoro se nabízí, abychom naopak platy státních zaměstnanců zvýšili. Tím přece zvedneme kupní sílu obyvatelstva, rozhýbeme trh, něco si tito občané uloží u bank, ty budou moci půjčovat těm chudším ještě výhodněji a zamezíme tak vzniku finanční krize, nedostatku peněz na půjčky firmám. Takže tudy vede cesta, přátelé. Uvědomte si to ve středu, kdy bude po celé zemi něco jako zkouška na generální stávku. Zatím tedy budou stávkovat právě ti státní zaměstnanci, kterým to myslí ekonomicky a moc dobře vědí, že cesta z krize vede právě přes zvyšování jejich platů. Měl by to konečně pochopit i pan Nečas.
6.12.2010 11:10 [Trvalá adresa tohoto článku.]
Na mém blogu na iDNES se můžete zůčastnit diskuse k tomuto článku.

Některé odkazy na cizí zdroje nemusí být s ohledem na časový odstup funkční.


Creative Commons License
Ahasweb, jehož autorem je Jan Bílek, podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko
.