David Rath je v litoměřickém vězení.
Podle Českého rozhlasu policie v pondělí 14.května obvinila poslance a středočeského hejtmana Davida Ratha. V jeho rukou nalezla sedm milionů korun, řekla novinářům ústecká krajská státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Policisté začali již podle ní stíhat také další čtyři muže a tři ženy, které spolu s ním v pondělí zadrželi. V případu jde o podezření z poškozování zájmů EU, podplácení a sjednávání výhody při veřejných zakázkách. Zahájit trestní stíhání poslance umožňuje podle Bradáčové ústava v případě, že byl zadržen při páchání trestného činu či těsně poté. Souhlas s odevzdáním poslance soudu vydala v pondělí předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS).
Poslanec byl dopaden při přebírání úplatku ve výši sedmi milionů korun. V takovém případě by mu podle trestního zákoníku hrozilo až dvanáctileté vězení. Policisté už od podzimu monitorovali Rathovy spolupracovníky, především odposlechy. Detektivové čekali až na okamžik, kdy se budou předávat úplatky. Jedním z příjemců byl údajně Rath. Mezi dalšími je prý také exposlanec ODS a současný blízký Rathův spolupracovník Petr Kott a ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová. Policie podezírá současně i šéfy minimálně dvou stavebních firem, jednou z nich je podle serveru i společnost Konstruktiva. Policejní prezident Petr Lessy odmítli jakoukoli politizaci kauzy a vyzval politiky, aby přestali s nařčeními vůči detektivům.
Podle různých veřejných zdrojů jsou předmětem zájmu detektivů tendry ve středočeských nemocnicích. Skupina pachatelů ale údajně organizovala i podvody s eurodotacemi při rekonstrukci Buštěhradského zámku. Ministerstvo financí kvůli Rathovu zadržení pozastavilo certifikaci výdajů pro Regionální operační program Střední Čechy.
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) v Praze novinářům řekl, že policie se v poslední době nevyhýbá vysoce postaveným. Je to podle něj velmi dobré znamení a symbol, že ČR se stává evropskou zemí. To je opravdu roztomilý bonmot. Ministr zemědělství Petr Bendl k zatčení hejtmana a poslance Davida Ratha řekl: "Je to bezesporu možná od roku 89 nejvážnější incident, protože je to přímé zatčení špičkového politika v České republice. To tady ještě doposud nebylo. Neumím si představit, že by snad policie mohla jen tak mírnixtýrnix zavřít poslance parlamentu."
Podle prezidenta Václava Klause je dobře, že policie v případu hejtmana Davida Ratha nekompromisně konala, kauza ale velmi poškozuje českou politiku a důvěru občanů i obraz země v zahraničí.
Když Ratha policie v pondělí zatýkala, našla u něj sedm milionů korun. Při domovních prohlídkách následně objevila dalších 30 milionů ukrytých v podlaze. Zatím není jasné, zda se tyto peníze našly v domě Ratha nebo u některého dalšího z obviněných.
Poslanec a hejtman David Rath se zatím na svobodu nedostane. Soudce rozhodl, že skončí ve vazbě. Důvodem je obava, že by mohl ovlivňovat svědky, nebo aby neutekl před stíháním. Ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová v podvečer doplnila, že navrhne vazbu i pro zbylých sedm obviněných v případu.
Ratha neuchránila před zatčením ani poslanecká imunita. Policie využila ústavního paragrafu, který říká, že poslance může zadržet, pokud je dopaden při páchání trestného činu nebo bezprostředně poté. Nutný byl podle ústavy ještě souhlas šéfky Sněmovny Miroslavy Němcové (ODS). Ta ho udělila v pondělí hodinu před půlnocí. Definitivně ale musí rozhodnout mandátní a imunitní výbor Sněmovny a následně poslanci hlasováním na nejbližší schůzi. K dnešnímu dni se Rath vzdal funkce hejtmana středočeského kraje a vystoupil z ČSSD. Mandát poslance s trestní imunitou si zatím ponechal, zřejmě marně doufá, že jej poslanci nevydají.
Do případu se zapojil u kriminálníků velice oblíbený advokát Tomáš Sokol. Bude zastupovat dvojici Kateřina Pancová a Petr Kott. Zřejmě proto, že to snad měli být právě oni "pokladníci", kteří celou akci tunelování veřejných zakázek a evropských dotací organizovali. Jistě mají peníze ulité lépe než Rath a tak se advokát Sokol nemusí obávat o honorář. Nejspíše již dostal zaplaceno předem.
Tady se nabízí otázka, zda může být obžalován ten, kdo přijímá jako odměnu za vykonanou práci peníze pocházející z trestné činnosti, což je u advokátů obhajujících korupčníky, bankovní lupiče a jiné zloděje zcela běžné. Máme tu sice zákon č.61/1996 Sb o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti obsahující paragraf 4 o oznamovací povinnosti v případě, že narazí při své činnosti na podezřelý obchod. Jenže ustanovení § 4 a § 8 odst. 1 zákona "se nepoužijí u advokáta, pokud jde o informace o klientovi, které získal od klienta nebo jakýmkoliv jiným způsobem během nebo v souvislosti s a) poskytováním právních porad nebo následným ověřováním právního postavení klienta, b) obhajobou klienta v trestním řízení, c) zastupováním klienta v řízení před soudy". Takže pan Sokol může být klidný, podezřelý původ peněz svého honoráře nikomu oznamovat nemusí. Dobře vymyšleno, obhájci zločinců to mají podobné jako faráři při zpovědi.
David Rath už asi osobně nepředá věcné ceny v soutěži o nejkrásnějšího psa na světě. Soutěž Středočeský pes, pořádaná pod záštitou hejtmana MUDr. Davida Ratha, je unikátní v tom, že zvítězit v ní může kterýkoliv pes bez ohledu na původ, rasu či věk. Jedinou podmínkou je, aby byl zaregistrován v některé z obcí Středočeského kraje.
Co k tomu dodat? Rath se projevil jako naprostý idiot, který přijímá úplatky v hotovosti. Nebo si byl tak jistý, že si na něj policie netroufne, že patří mezi nedotknutelné. Zdá se, že celkem nenápadný nestranický ministr vnitra Jan Kubice dodal policistům odvahu k tomu, aby nehleděli při vyšetřování nalevo ani napravo. Zatčení Ratha i dalších osob z řad podnikatelů je možná jen začátkem tažení proti korupci bující zejména při zadávání a realizaci státních zakázek především ve stavebnictví.
Když tak nad případem Ratha přemýšlím, nemají to korupčníci lehké. Sám si například nedovedu představit, jakým způsobem utají před možnou daňovou kontrolou kterákoliv firma výplatu desítek milionů v hotovosti politikovi či státnímu úředníkovi. Máme tu přece výše uvedený č.61/1996 Sb, 253/2008 Sb a také zákon č. 254/2004 Sb. o omezení plateb v hotovosti maximálně do výše 350 000 by měl zabránit praní špinavých peněz. Ty desítky milionů nalezených u Ratha přece musel někdo vybrat v nějaké bance z nějakého účtu. Nebo to jsou špinavé peníze z tajných fondů firem a pocházejí z "šedé" ekonomiky, při které se platby realizují zásadně v hotovosti? Dalším nekontrolovatelným zdrojem hotovosti mohou být v Česku nesčetná kasina a herny, možná se ukáže, že Rath ony miliony docela regulérně vyhrál v kasinu nebo těch sedm milionů v krabici bylo jen docela obyčejnou půjčkou, na kterou se zákony nevztahují. Necháme se překvapit, bude to perná zkouška nejen policie, ale i justice.
Zájemce o studium problematiky špinavých peněz a o metodách jejich namáčení, namydlení a ždímání odkazuji na pozoruhodnou bakalářskou práci Mgr. Pavla Janíčka nazvanou PRANÍ PENĚZ - Money Laundering. Přeji krásný den, u nás ve středočeském kraji je dnes opravdu o něco lepší vzduch.
17.5.2012 11:55 [Trvalá adresa tohoto článku.]
Některé odkazy na cizí zdroje nemusí být s ohledem na časový odstup funkční.

Ahasweb, jehož autorem je Jan Bílek, podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko.