Pamětník
počátků dějin
počítačů
komentuje
Ahaswebovy noviny
redaktor a vydavatel Jan Bílek/AHASWEB První
alespoň
jednou týdně
události
kolem sebe   
HOME POČÍTAČE GALERIE RADY VYKOPÁVKY ZAHRADA OBLÍBENÉ ARCHIV ZASLÁNO

24.1.2001 - Dnes jsem přidal překladový slovník česko-anglicko-český a odkaz na frazeologický česko-anglický slovník. Naleznete je na konci této stránky . Zjistit, jak se řekne turecky kráva (BÜYÜK HAYVAN) už pro vás není žádným problémem. Z češtiny do angličtiny a z angličtiny do turečtiny je to razdva. Trochu mě překvapilo, že vůl se turecky řekne IGDIŞ EDILMIŞ BOGA.
Firma provozující tyto slovníky prodává Language Teacher - ECz600T, který se u nás koupí za 9490,-Kč, což je cena přesně odpovídající stávajícímu kurzu koruny k dolaru.

24.1.2001 - Kubánské úřady nalezly při zatčení Pilipa a Bubeníka počítač, diskety a kompaktní disky s adresami lidí, s nimiž se Češi měli na Kubě setkat. Vyplývá to z písemného materiálu, který od kubánské strany dostal poslanec za KSČM Miloslav Ransdorf. O obsahu dokumentu informoval Ransdorf a šéf poslanců KSČM Vojtěch Filip: "Na disketách a cédéčkách je jejich plán cesty, s kým se mají setkat a pokyny pro ty, kterým (je) mají odevzdat," interpretoval Filip dokument od kubánské strany. Dokument podle něj obsahuje rovněž informaci o tom, že materiály, které Pilip a Bubeník přivezli na Kubu, dostali od zástupců americké společnosti Freedom House. Filip rovněž s odvoláním na dopis od Kubánců uvedl, že Pilip a Bubeník dostali na cestu 1500 dolarů v hotovosti(56 000,-Kč) "na to, aby tam měli na drobnou útratu". Ransdorf rovněž šíří dohad, že za celou akcí našich cestovatelů na Kubu stojí prezident Havel.

23.1.2001 - Dotazníky pro sčítání lidu jsou v posledních dnech předmětem dohadů a pochybností především v otázce, zda je každý občan musí vyplnit a to zcela. Podle mluvčí Českého statistického úřadu (ČSÚ) pro sčítání lidu Vladimíry Pavlíčkové pokuta až 10.000 korun hrozí pouze těm občanům, kteří odmítnou vyplnit dotazníky při sčítání lidu, domů a bytů i po výzvě sčítacího komisaře nebo revizora. Chybné vyplnění sčítacích tiskopisů trestáno nebude, přestože občané mají podle zákona o sčítání lidu poskytnout všechny požadované údaje správně, pravdivě a včas.

Sčítací komisaři mají ze zákona právo kontrolovat pouze úplnost údajů v dotaznících, nikoli jejich pravdivost, uvedla mluvčí. Zdůraznila, že bude proto záležet na jednotlivých občanech, nakolik budou údaje odpovídat skutečnosti.

Chcete-li tedy cokoliv zatajit například o svých majetkových poměrech, klidně do dotazníku uveďte chybné údaje. Za to, že se například spletete v počtu osobních aut, počítačů či rekreačních objektů vás nikdo nebude popotahovat. Sčítací komisaři totiž nemají možnost si podobné údaje ověřit. Obsah sčítacího dotazníku si můžete prohlédnout zde . Pozor na jednu věc: Údaje o jednotlivých bytech obsahující údaje o obydlenosti bytu, celkové a obytné ploše bytu, počtu obytných místností, poloze bytu, technické vybavenosti bytu a údaje o jednotlivých domech mohou být poskytnuty státním orgánům a orgánům územní samosprávy na vyžádání. (§ 13 odst.2 zákona č. 158 ze dne 30. června 1999 o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2001).

Ovšem jednou, možná v nepříliš vzdálené době bude zcela zbytečné podobné primitivní a nákladné akce jako je sčítání lidu, provádět. Vše bude - většina údajů o vás už je - v počítačích státní správy dokonale propojených databázích a lhát nebudete moci. Snad jenom o tom, kolik máte nemanželských dětí, pokud by se vás na to snad někdo ptal. Systém Velkého bratra se blíží a ti, kteří mají mobily budou i sledováni ve svém pohybu každou vteřinu po celém světě. Jejich hovory bude možné kdykoliv použít proti nim, denně budete na mnoha místech snímáni a zaznamenáni televizními kamerami. Vaše majetkové poměry bude stát evidovat do posledního haléře. Uniknout mohou jen poustevníci kdesi na samotě bez elektřiny, mobilu a internetu narození tajně v lese na palouku, nezaregistrovaní v matrice, bez rodného čísla, bez pojištění, bez důchodu. Za těchto podmínek bude skutečně nezávislých a svobodných lidí opravdu málo. I když většina dnešních bezdomovců vlastně takovými odmítači státního systému "pracuj a budeš žít i bydlet" jsou...

A proto si ten zlomek svobody ještě užijte a směle uveďte kromě základní identifikace do dotazníku statistického úřadu údaje dle své libosti. Třeba je to naposledy. Nemusíte vůbec vyplňovat údaje o národnosti a náboženském vyznání. Dotazník za vás může vyplnit manžel/manželka.

Co k tomu říká Český statistický úřad si přečtěte zde . Jedna důležitá informace: až se k vám bude do bytu někdo dobývat pod záminkou, že je sčítacím komisařem, požádejte jej o předložení občanského průkazu a průkazu sčítacího komisaře. Do bytu ovšem není oprávněn vstupovat, pouze vám má předat formuláře. Je to postup, který má nařízený od Českého statistického úřadu. Dále, pokud nechcete, aby si komisař prohlížel vámi vyplněné údaje, můžete vyplněný formulář odevzdat na obecním úřadě v zalepené obálce.


23.1.2001 - Mobil a právo na ochranu soukromí. Jaké je právní pozadí případu se zveřejněním seznamů telefonních hovorů členů Rady pro českou televizi se dočtete zde .


To by byl ten pravý ředitel ČT!!!Jak vybrat generálního ředitele - pokračování

V minulém čísle jsem uvedl řadu námětů, jak postupovat při výběru nejen generálního ředitele České televize. Podle ohlasu soudím, že mnou popsané metody by mohly být s úspěchem aplikovány i při výběru dalších důležitých osob státní či veřejné správy. Posledně jsem skončil testováním chování uchazeče v extrémních situacích jako je požár, zemětřesení, davová panika, demonstrace či hospodská rvačka. Existují i další zajímavá kriteria výběru:

 • Přednost by měli mít kandidáti se skvělou fyzickou kondicí, naprosto zdraví na těle i na duchu. Prověřit nejlépe ve Střešovické nemocnici, oblíbeném to ústavu našeho pana prezidenta.
 • Prvních řekněme deset kandidátů by se pak ještě zúčastnili testu na přežití, kdy by byli vybaveni jen družicovými mobilními telefony a vysazeni v některé méně obydlené časti světa. Tento test by nebyl časově limitován a vítězem by se stal ten, který by jako poslední použil pro svoji záchranu mobilní telefon, případně by zůstal neohroženě sám ve hře.
 • V rozsáhlých testech by se zkoumaly encyklopedické znalosti kandidátů, zejména z oblasti filmu, divadla a televize. Požadovaly by se zejména znalosti všech fyzických i právnických osob zapojených do televizního byznysu včetně rodiných a jiných propojení, klik a mafií.
 • Kandidáti by byli prakticky zkoušeni ze svých schopností řídit poradu, schůzi zaměstnanců, jednání s odbory, vystoupení na demonstraci organizované proti generálnímu řediteli ČT, schopnost jak úspěšně čelit bandě reportérů.
 • V jednom z mnoha hodnocených praktických cvičení by kandidáti natáčeli bez štábu na video reportáže na zadané téma a sami by si moderovali jejich odvysílání.
 • Schopnost okamžité reakce by prokazovali v simulovaných tiskových konferencích a on-line diskuzích na internetu.
 • Zkoumala by se jejich schopnost usmívat se při jakékoliv příležitosti do kamer reportérů po neomezenou dobu a zejména ochota odpovídat do kamer na jakékoliv i ty nejdebilnější otázky bez jakéhokoliv náznaku nenávisti či netolerance k těmto otrapům.
 • Kandidát by musel ovládat základní sporty jako je tenis, golf a střelbu na asfaltové holuby. Dovednost v jízdě na koni je podmínkou. Měl by také umět hrát mariáš, házení šipkami na terč, vyznat se ve víně, pivu a v dobrých jídlech. Vaření jako koníček je vítáno, stejně tak i sklony k domácímu kutilství (tenhle pořad zatraceně v televizi chybí!).
 • Znalost lidových a trempských písní je nezbytná, hra na kytaru a libý zpěv získává kandidátovi četné body. Fyzická krása v obličeji není vysloveně podmínkou, nesmí se však jednat o odporně vyhlížející kreaturu.
 • Občasná dobrodružství se ženami (přípomínám, že podmínkou je nebýt ženatý/vdaná) jsou nutná, aby se předešlo zbytečným pochybnostem. Oblíbenost generálního ředitele ČT jen u 4 procent národa je nepřijatelná. Jako vzor pro posouzení těchto vlastností a schopností jak vyjít bez šrámu se ženami může docela dobře sloužit chování a jednání oblíbeného Karla Gotta.
 • Znalost nejméně dvou cizích jazyků je samozřejmostí, jako třetí cizí jazyk se doporučuje ruština a také čínština, která má budoucnost. Pro oba poslední jazyky stačí znalost pouze slovem, písmem netřeba.
 • Zkoumána by byla podrobně schopnost kandidáta hospodařit s vlastními penězi, jeho orientace v bezpečném investování a výběru správné banky.

Generálního ředitele ČT by, jak jste jistě pochopili, nevybírala žádná Rada či dokonce parlament, senát nebo prezident. Vítězem se stává automaticky kandidát s nejvyšším počtem dosažených bodů. Celý výběrový systém by mohl být snadno a rychle pořízen na základě přijímacích testů pro takové organizace, jako je FBI, CIA (požadavky na pracovníky CIA čtěte zde ), NASA, armáda US, BIS (podrobnosti zde Chcete se stát příslušníkem BIS?). Testy scientologů nejsou také k zahození. Ještě jste si vstupní test neudělali? Máte jej právě zde Oxfordský test schopností.

Zdá se vám to celé jako šílený nápad? Ale nejste si tak docela jistí, že by to nemuselo být až tak nemožné, takto vybírat nejen generálního ředitele ČT, ale i členy vlády, prezidenta, ministerské úředníky a poslance? Pro povzbuzení vaší fantazie jsem záměrně některá kriteria přehnal. Žádné náhodné volby těch, kteří se předem sami vybrali, ale tvrdý objektivní výběr podle jasných pravidel, to by znamenalo, že se dostáváme v třetím tisíciletí k vizi společnosti založené na racionalitě.

Zvláštní na našem dosavadním společenském systému je, že se snažíme vědeckými metodami vybírat kdejakou sekretářku, nedůležitého manažera, ale ty, kteří mají tu největší moc ve státě, volíme triviálním hlasováním na jejich vlastní žádost buď přímo, nebo na jejich výběr nemáme vůbec žádný vliv (členové vlády, premiér, prezident). My jsme si je přece jako konkrétní osoby nevybrali, jen jim dáváme hlas aniž je důkladně známe. Nemáme sebemenší tušení o tom, zda jsou duševně zdrávi a nepatří spíše někam do ústavu, zda jsou odborně kvalifikovaní a způsobilí.

Pak jim celou dobu až do příštích voleb spíláme do blbců, zlodějů a lhářů, což nás neodradí od toho, dát jim, nebo jim podobným příště opět hlas. Případně se zařekneme a nejdeme volit vůbec, což je v daném systému opět pěkná blbost. Tomuto zcela pomatenému způsobu výběru mocných tohoto světa se říká zastupitelská demokracie. A právě teď se už mezi sebou vybírají kandidáti na budoucího předsedu vlády - pokud ovšem čtyřkoala vyhraje. Dokonce si mezi sebou před televizními kamerami o toho premiéra stříhali rukama!!! Budiž nám Bůh milostiv...


Beznoska kontroluje platby. Vedení České televize, které stále ještě "stávkující" zaměstnanci neuznávají, bude kontrolovat všechny finanční operace a to i takové, které dosud vyřizovaly přímo producentské skupiny. "Nezastavujeme úplně všechny platby. Byl zaveden nadstandardní režim ve styku s bankou, aby byla jistota, že nedochází k odlivu financí," informoval finanční ředitel Jindřich Beznoska. Beznoska sice uvedl, že signály o tom, že je Česká televize tunelována nemá, včera ale přesto o nutných opatřeních jednal s Československou obchodní bankou, u které má ČT účet. Stávkující zaměstnanci nedostanou za plat za měsíc leden. "Zákon říká, že když je zaměstnanec ve stávce, nepobírá plat. Na to mají odbory své stávkové fondy," prohlásil Beznoska.


Plná znění zákonů v textové formě zdarma můžete získat na neuvěřitelně obsáhlých soukromých stránkách pana L.Ludvíka zde . Kromě řady nejdůležitějších zákonů má zde i velice pěkně udělaný monitoring-hledání tisku a řadu dalších užitečností z oblasti práva, tvorby cen a odhadů. Je vidět, že pracovitý amatér dokáže často více práce, než hromada liknavých úředníků.


Hitler se vylodil v roce 1945 v Argentině? To a další podrobnosti obsahuje odtajněný spis FBI. Jeho faksimile ve formátu PDF se nachází zde Hitler nespáchal sebevraždu?. Index podobně zajímavých zpráv z archivu FBI naleznete zde .

 

Česko-anglicko-český slovník ale i jiné slovníky najdete na Ectaco Online Dictionary
Frazeologický česko-anglický slovník najdete zde


Creative Commons License
Ahasweb, jehož autorem je Jan Bílek, podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko
.