Pamětník
počátků dějin
počítačů
a internetu
komentuje
Ahaswebovy noviny alespoň
jednou týdně
události
kolem nás

 AHASWEBOVY NOVINY ,   zítra: 
 HOME  POČÍTAČE  GALERIE  RADY VYKOPÁVKY ZAHRADA OBLÍBENÉ ARCHIV
MP3 DOWNLOAD 5x rychleji pomocí free Download Accelerator Plus!!!
Pop ze serveru MP3.COM
FRAN SMITH JR, TRASHED HEARTS AND RENDEZ-VOUS, 624 kB. Info
Mike Tramp, Rescue Me, 740 kB. Info
Pro přehrávání souborů .MP3 je nejlepší Winamp. Download 2,2 MB zde.

Zrcadlo Ahaswebových novin najdete na ahasweb.hyperlink.cz.
Zdravím čtenáře z Japonska, který se připojuje prostřednictvím ASAHI Net : http://www.asahi-net.or.jp/en/


4.7.2001 - Kompletní audit ČT najdete v souboru http://www.ct-vv.cz/doc/audit/cele.zip, (1,1MB) na stránkách Česká televize - věc veřejná.

4.7.2001 - Čtěte názor Václava Klause na výroky Ústavního soudu na http://www.interview21.cz/news.asp?nid=154526&cid=37. Dovoluji si zcela nezávisle s tímto jeho názorem souhlasit.

4.7.2001 - Chcete ušetřit? Mnoho rad jak ušetřit peníze za elektřinu a topení najdete na serveru www.elektrika.cz v článku Jak ušetřit doma a hned? na adrese http://www.elektrika.cz/elexikon/uspory/jubp010103.html

3.7.2001 - Rakousko váhá. Rakousko se zahájením výplat pro oběti nucených prací za druhé světové války stále vyčkává. V pololetní zprávě rakouského odškodňovacího fondu se konstatuje, že zajištění právní jistoty pro rakouské firmy, které je podmínkou uvolnění prostředků z fondu, stále vázne na dvou dosud otevřených případech hromadných žalob ve Spojených státech. Dokud nebudou tyto žaloby zamítnuty, nehodlá rakouská strana prostředky uvolnit.
Oni Rakušané vždycky tak trochu váhali: k Hitlerovi se přidali se zpožděním a teď budou mít zpoždění ve výplatě peněz. Zato neváhají šacovat naše turisty, zda mají při cestě do Rakouska dostatek místní měny. Proto je vhodné mít s sebou nejméně 300 až 500 šilinků v hotovosti na osobu a den. Tato částka ale není stanovena zákonem a na jednotlivých přechodech se požadavky policistů liší. To za císaře pána nebylo, taková nejistota! Těžko říci, co vám sdělí za ortel, když se budete ohánět mezinárodní bankokartou. Problémy mohou mít také naši milí občané, kteří celníkům připomínají "černé" pracovní síly. Takže se hoďte před cestou do Rakouska do gala, žádné montérky či obnošené šaty nebo snad něco od vietnamců! Před čárou si uvažte kravatu nebo motýlka. Jinak vás pošlou šupem zpátky domů jako za Rakouska.

3.7.2001 - Pozor na klíšťata! Jaké jsou příznaky klíšťové meningoencefalitidy? Inkubační doba, to je doba od přisátí klíštěte ke vzniku prvních příznaků onemocnění, trvá 7 - 14 dnů (rozpětí 2 až 4 týdny). Typické onemocnění probíhá ve dvou fázích: v prvé fázi se objevují horečky, bolesti hlavy, malátnost, nevolnost, bolesti v kloubech. Tato fáze trvá 4 - 15 dnů. Toto stadium je někdy nevýrazné, a pak se přechodí. Druhá fáze nastupuje po několikadenním (8 -15 dní) klidovém období, kdy se nemocný cítí lépe. Poté se objeví opět horečky a v různé intenzitě příznaky postižení centrálního nervového systému: bolest hlavy, zvracení, meningeální příznaky (tuhost svalstva šíje), poruchy paměti, dezorientace, poruchy spánku, svalový třes, závratě, obrny nervů. Podrobněji na http://www.zdrav.cz/varia/szu_let/kliste.htm

3.7.2001 - Bez komentáře.
Zpráva auditora o provedení forenzního auditu České televize
v TS Brno a TS Ostrava
za období 1.1. 1992 - 31.12. 2000
Jen vybrané pasáže, celý text najdete ve formátu DOC(177kB)zde, TXT(52kB) zde. Grafická úprava vybraných pasáží je dle originálu.


V.1. g) Většina zjištění auditora byla shodná v Televizním studiu Ostrava (dále jen TS Ostrava) i v Televizním studiu Brno (dále jen TS Brno). Tyto dle názoru auditora systémové nedostatky, které se projevují ve všech organizačních jednotkách ČT, jsou důsledkem postavení ČT jako veřejnoprávní instituce bez reálného vlastníka směřujícího ke zhodnocení vlastního majetku. Druhou významnou příčinou je slabá funkce vnitřního kontrolní prostředí. Tyto společné závěry jsou shrnuty do části týkající se systémových nedostatků v činnosti ČT, která je v tomto shrnutí nadřazena konkrétním závěrům auditora z vlastní činnosti v Regionálních studiích.
---
V.2.1 c) Podle názoru auditora existují dvě významné skutečnosti odlišující ČT od běžných podnikatelských subjektů. Tyto skutečnosti vyvolávají oprávněné pochybnosti, zda ČT hospodaří se svěřenými prostředky dostatečně efektivně.
První skutečnost je představována tím, že ČT nemá (samozřejmě v současné právní úpravě ani nemůže mít) reálného vlastníka, jehož hlavním cílem by bylo zhodnocování majetku prostřednictvím dosahování zisku, a který by plnění tohoto cíle důsledně kontroloval.
Druhá skutečnost je představována tím, že jsou v rámci ČT zjevně preferována především kriteria umělecké kvality a naopak kriteria sledovanosti a především kriteria nákladovosti nejsou vnímána jako významná. To pak znamená, že hospodaření ČT nemá v sobě zabudovány systémové prvky, které by vedly k optimalizaci nákladů na její činnost a k odstraňování neefektivností.
---
V.2.1 f) Podle našeho názoru je vážným systémovým problémem a jednou z příčin tohoto stavu nízká motivace zaměstnanců ČT k úsporám nákladů, chybějící vazba odměňování na plnění ekonomických kriterií, velmi nízká úroveň vnitřního kontrolního prostředí a opakující se nedodržování interních předpisů ČT včetně dlouhodobě špatného stavu ve vedení složek vyrobených pořadů, nedostatečné uplatňování interních kontrol a nedostatečné zadání externích auditorských šetření, která se nezaobírala efektivitou hospodaření ČT.
---
V.2.1 f) V některých případech byly diskutovány dokonce i velmi předběžné názory na možné úspory ve vynaložených nákladech, a to na příkladu výrobního úkolu pro rok 2000. V tomto případě byla odhadována částka úspor v rozsahu až cca 10 - 15 % celkových nákladů vynaložených na výrobu pořadů. ---
V.2.2. h) i. Vnitřní legislativa ČT nedostatečně upravuje oblast formálních postupů při výběru dodavatelů, a to především dodavatelů v oblasti stavebních činností, kusových investic či všech typů služeb. Ani stávající opatření nebyla dodržována či jinak systémově kontrolována.
---
V.2.2. h) iii. Vnitřní legislativa ČT opomíjela provádění vnitřních kontrol samostatným kontrolním útvarem ČT. Podle našich informací od vzniku ČT k 1. 1. 1992 do poloviny roku 2000 samostatný kontrolní útvar vůbec neexistoval a byly prováděny pouze mimořádné kontrolní akce na základě rozhodnutí GŘ.
---
V.2.3. t) V průběhu forenzního auditu jsme se setkali i s názorem, že ČT vyrábí své pořady s nižšími náklady, než televize komerční. Naše zkušenosti z komerčních televizí a výsledky forenzního auditu ukazují, že tento názor v této generelní podobě není správný. Názor, že není možné provést porovnání nákladovosti komerční televize a ČT v důsledku odlišných kalkulačních vzorců, nepovažujeme též za správný. Podle našeho názoru toto srovnání je možné a ČT by z něj v řadě případů nevycházela příliš pozitivně, a to v důsledku vysokých režií ČT, které samozřejmě neúměrně zatěžují úplné vlastní náklady ČT ve srovnání s komerčními subjekty.
---
V.3 ll) Za konkrétnější příklad neefektivnosti vynakládání prostředků TSO (Televizní studio Ostrava) v oblasti výroby pořadů lze dle našeho názoru označit vykupování divadelních představení výkonných umělců v zájmu zajištění jejich časového prostoru pro realizaci natáčení určitého pořadu v rámci TSO. Takovouto praxi by snad bylo možné pochopit a akceptovat v jednotlivých ojedinělých případech, nicméně v situaci, kdy je dané řešení chápáno jako modelový příklad řešení takových situací (jak nám bylo potvrzeno v rámci našich osobních pohovorů), nelze na tento fakt nahlížet jinak než jako na neefektivní vynakládání svěřených finančních prostředků.
---
V.3 nn) V oblasti koprodukční spolupráce by podle našeho názoru bylo vhodné více formalizovat jednotlivé podmínky pro výběr koprodukčních partnerů, jakož i konkrétní podmínky samotné koprodukční spolupráce. V některých případech totiž vzniká dojem, že předmětná spolupráce je zejména z ekonomického hlediska výhodnější pro externího partnera. Tato oblast by si dle našeho názoru zasluhovala zejména obecnější úpravu na úrovni ČT jako celku, a to ve smyslu jasnějšího definování pravidel a rozsahu prostředků vynakládaných každoročně de facto na podporu tuzemské kinematografie.
---
Zjištění, v jejichž hodnocení se v zásadě shodujeme se závěry kontrolní skupiny, se týkají:
V.4 aaa) d.určitého splynutí rolí jednoho z producentů TS Brno, který zároveň vystupoval jako produkční, dramaturg i jako režisér. V důsledku toho byla omezena činnost vnitřní kontroly, neboť jako producent schvaloval sám svoji práci
V.4 aaa) e.poskytování neobvykle vysokých záloh dodavateli stavebních činností, kterou byla firma vlastněná bývalými zaměstnanci TS Brno. Mimo poskytování těchto záloh bylo v rámci forenzního auditu zjištěno, že v případě stavebních a investičních akcií realizovaných danou firmou se statutární zástupce této společnosti (též bývalý zaměstnanec TS Brno) účastnil jako stavební dozor investora, což považujeme za závažný potenciální střet zájmů, který by se v budoucnu dále neměl opakovat.
V.4 aaa) f.vynaložení investic na nákup technického zařízení, které se později ukázalo méně upotřebitelné, než se předpokládalo v okamžiku rozhodnutí o nákupu.
V.4 bbb) Forenzní audit v TS Brno potvrdil, že v rámci celé ČT neexistuje přiměřený kontrolní systém, který by systematicky zjišťoval a bránil neefektivnímu jednání, případně jednání, které je v rozporu se zájmy ČT.
---
V.4 ccc)Průběh forenzního šetření v TS Brno nás utvrdil v názoru, že by bylo možné zefektivnit výrobu pořadů, pokud by se ve větší míře využívalo externích dodávek na úkor interních výkonů, tj. došlo by k zeštíhlení ČT.
---
V.5 fff)První informace se týká nákupů filmové suroviny, kdy měla být ČT způsobena škoda v rozsahu více než 14 mil. Kč.
Dle předložených informací bývalá vedoucí obchodního oddělení sama zajišťovala objednávky a schvalování nákupů filmové suroviny od společností zastoupených a pravděpodobně i vlastněných osobami, se kterými byla spřízněna. Odhad celkového objemu těchto obchodů v období 1993 - 1997 činil 122 mil. Kč, přičemž dle fyzické inventury zpracované ke dni 30. 6. 1998 byly v evidenci ČT neupotřebitelné a nepotřebné zásoby pocházející z těchto nákupů za více než 14 mil. Kč. Tato vedoucí obchodního oddělení byla v červenci 1998 odvolána s funkce tehdejším finančním ředitelem. Celá záležitost byla prokazatelně šetřena Policií ČR, přičemž však nejsou k dispozici informace o výsledcích tohoto vyšetřování.
---
V Praze, dne 20. června 2001
HZ Praha spol. s r.o.
Auditor - licence KA ČR č. 31
Souhrn forenzního šetření ČT v Praze najdete ve formátu RTF na http://www.czech-tv.cz/ct/audit/download/shrnuti.rtf (451kB) nebo ve formátu TXT zde.

30.6.2001 - Miloševič prodán za třicet stříbrných? Do mezinárodního práva byla právě zavedena nová metoda, jak dostat pronásledovaného zločince do vězení: stačí vyhlásit odměnu za jeho doručení do vězení a může začít proces. Dosud se tato metoda aplikovala především ve Spojených státech, kde má dlouholetou tradici. Lovci lidí si tak často přijdou na nemalou odměnu. Podobnou praxi by bylo možné aplikovat i u nás, protože podle našich zákonů může každý občan zadržet hledaného zločince až do příchodu policie. Jen s těmi odměnami jsme jaksi pozadu. Možná, že by ale jejich použití v konečném efektu ušetřilo nemálo státních prostředků, protože takový lovec lidí má určitě silnější motivaci než průměrně placený policajt či detektiv. V případech, kdy rodina oběti touží po odplatě a tedy především po dopadení zločince, by odměna mohla pocházet i ze soukromých zdrojů nebo dokonce i z veřejné sbírky.

Ale zpátky k Miloševičovi. Peníze, které obdrží Jugoslávská vláda za vydání Miloševiče, pocházejí vlastně také ze sbírky, kterou uspořádaly některé západní země a instituce: Evropská unie věnovala 623 milionů dolarů, USA 182, Japonsko 50, Švýcarsko 22 a Světová banka přispěje 150 milionů hned a 540 milionů dolarů dlouhodobě. Sbírka nebyla uskutečněna přímo jako odměna pro vydání Miloševiče do Haagu, nýbrž jako hospodářská pomoc Jugoslávii s cílem podpořit novou demokratičtější vládu prozápadního ražení. Řada západních představitelů ovšem jasně dala najevo, že pokud nebude Miloševič vydán, žádná hospodářská pomoc nebude. Miloševič je obviněn ze spoluodpovědnosti za vyhnání 740 tisíc kosovských Albánců a z přímé viny na zabití 340 osob. Bude obviněn i z odpovědnosti za válečné zločiny, které spáchali Srbové během válek v Bosně a Chorvatsku. Suma sumárum to vypadá na trest doživotí, který si odpyká mimo území Jugoslávie. Hrozí tu ale jedno nebezpečí: pro nemalou část srbského národa se Miloševič stane národním hrdinou a tak se nedá počítat s tím, že jeho odsouzením skončí balkánská krize. Naopak můžeme očekávat eskalaci konfliktů mezi Srby a Albánci. Po vydání Miloševiče Demokratická strana Srbska vedená prezidentem Koštunicou vystoupila z parlamentní koalice a federální premiér Žižič s několika ministry podal demisi. Očekává se rozpad federace a osamostatnění Černé Hory.

30.6.2001 - Trpíte noční můrou? Nejste sami. Noční můrou trpěl i náš první prezident, tatíček Masaryk. Cituji: Jen se mi celou válku zdávalo, že mě honí rakouští policajti; aj i doma jako presidentovi se mi to někdy zdávalo.(Karel Čapek, Hovory s T.G.M). Tenhle Masarykův sen ve stylu pronásledování má spousta lidí. Jistě se to alespoň jednou zdálo i vám: před někým utíkáte a najednou se nemůžete hnout z místa. Je-li váš pronásledovatel ozbrojen, může dojít i ke střelbě a tak můžete zažít i vlastní smrt. Tedy ve snu, samozřejmě. Je-li pronásledování dostatečně děsivé, spáči v takovém případě někdy i volají většinou slabým hlasem ze sna o pomoc. Většina lidí si ale po probuzení nepamatuje ze sna vůbec nic, nebo jen nějakou velice mlhavou scénu. Značné množství lidí dokonce tvrdí, že žádné sny nemají.

Je ale celkem snadné se přesvědčit, jak na tom se sny doopravdy jste. Stačí, když zvládnete techniku tzv. lucidního snění (http://www.diderot.cz: lucidní, psychologie a) v souvislosti se sny se užívá ve smyslu osvětlující, objasňující, vědomý (latinsky lux znamená světlo, záře); viz též sen lucidní, sen, v jehož průběhu si spící člověk uvědomuje, že se mu zdá sen).
Existují dva typy lucidních snů podle způsobu jejich vzniku:
Snem iniciovaný lucidní sen (DILD – Dream-Initiated Lucid Dream) – snící nabývá vědomí toho, že je ve snu a zároveň se snu plně účastní. Tyto sny se dostavují uprostřed REM fáze spánku. Zhruba 80% lucidních snů je tohoto typu.
Probuzením iniciovaný lucidní sen (WILD – Wake-Initiated Lucid Dream) – probuzení ze snu a následný návrat do stavu snění s nezměněným vědomím. V jednom okamžiku si snící uvědomuje místnost, ve které se probudil, v dalším okamžiku si pak uvědomí, že vstoupil do snu a že už nepozoruje místnost, ve které spí.
Jakmile jsme schopni uvědomit si to, že jsme ve snu a svou identitu ve snu, můžeme ve snu dělat cokoli, k čemu nám stačí naše fantazie. Uvědomujeme si, že se jedná pouze o sen, ve kterém neexistují žádné sociální nebo fyzikální dopady našich činů. V lucidním snu jsme plně svobodní. Lucidní sny jsou účinnou terapií pro boj s nočními můrami. Jestliže víme, že jsme ve snu, víme také, že nám nic z toho, co se děje, nemůže fyzicky ublížit. Můžeme své noční můře otevřeně čelit, bojovat s ní.
Lucidní sny jsou natolik realistické, že je někteří lidé používají k nácviku obtížných činností, například veřejných projevů, obtížných rozhovorů, vystoupení atd. Ve fázi REM spánku je mozek neobyčejně aktivní, je tak kreativní jako jen málokdy ve skutečném životě. Je proto možné využít lucidní sny pro řešení problémů nebo k hledání inspirace. Imaginace uklidňujících scenérií v lucidních snech může pomáhat fyzicky či psychicky léčit, překonávat bolest, fobie, zármutek, snižovat sociální nebo sexuální problémy, zvyšovat sebevědomí.
Lidé často věří, že sny přinášejí určitá poselství, že předpovídají budoucnost. Nejnovější výzkumy ale vedou k názoru, že sny nejsou žádné zprávy, ale modely mysli. Když sníme, naše tělo je paralyzováno a mozek staví model světa založený na sekundárním zdroji, na našich předpokladech, motivacích a očekáváních. Proto nejsou sny žádnými poselstvími, ale jsou to klíče do temných zákoutí naší mysli. Lucidní sny pak umožňují interpretovat jejich význam snícím člověkem v průběhu snu.
Někteří lidé se obávají, že lucidní sny jsou natolik zajímavé a vzrušující, že ztratí zájem o život v reálném světě. Existuje však biologická zábrana, máme limitované množství REM spánku. Zážitky z lucidních snů můžeme použít jako inspiraci ke zlepšení skutečného života. V extrémním případě se ale může stát, že člověk, který si v lucidních snech dovede vytvářet celé vyfantazírované říše, ztratí zájem o skutečný život, který se od nich tak hodně liší, a sklouzne tak daleko, že se bude snažit realitu “nějak” přežít, aby se mohl vrátit zase do své říše snů. Prožívání snů se tak může stát jistou formou návykové drogy.
Lucidnímu snění se lze naučit. Někteří jedinci mají vrozený talent, většina lidí zažívá velmi zřídka spontánně lucidní sny a tak potřebují trénink. Nejlepším začátkem pro cvičení schopnosti lucidního snění je pamatování si snů. Důvody proč si pamatovat sny jsou následující: musíme naše sny pochopit, spřátelit se s nimi, objevit v nich určité zákonitosti, dále pak si je musíme pamatovat proto, abychom vůbec věděli, že jsme nějaký lucidní sen měli. Každý sen si musíme zapisovat do snového deníku bezprostředně po probuzení, a to třeba i v noci. Po probuzení je potřeba věnovat chvíli pro vybavení si co nejvíce detailů a jejich následné zapsání.
Aniž bych tušil cokoliv o lucidních snech, sám jsem s nimi udělal řadu zkušeností v době mojí vojenské služby v letech 1961-62. Ačkoliv se většinou pro intenzivní prožívání snů doporučuje usínat ve známém klidném prostředí, většinu snů, které jsem tehdy i zachytil písemně ihned po probuzení, jsem absolvoval "zašitý" na kafkovské půdě starodávné stavby, ve které jsme měli kasárna. Bylo to místo, kde existovalo nebezpečí, že budu objeven a kázeňsky potrestán, tedy žádná oáza klidu a míru. A přesto, nebo právě proto jsem měl velmi živé sny a několikrát jsem se i ve snu probudil do dalšího snu. V takovém druhém snu máte intenzivní pocit, že to není žádný sen, ale skutečná realita. Zážitek je to nezapomenutelný a ještě dnes si po tolika letech vybavuji jednotlivé scény. V jednom z těchto probuzení se do druhého snu se mě zdálo, že se nacházím právě na té půdě, kde jsem snil svůj nadrealistický sen. Protože jsem přitom věděl, že je to sen, snažil jsem se vědomě probudit do reality, což se mě po jistém "boji" podařilo. To, že takových snů byla během několika dnů celá serie, přičítám také faktu, že jsme s několika kamarády na této obrovské dvoupatrové půdě inscenovali některé scény z Kafkova Procesu. Imaginativní svět Franze Kafky sám o sobě jakoby vypadnul z nějakého lucidního snu. Takže vám přeji krásné sny, třeba i lucidní. Jak na ně se dále můžete poučit i pomocí těchto linků: http://eccentrix.com/misc/msg/links.htm

30.6.2001 - Pivo je tu i pro ženy! O příznivém vlivu piva při prevenci a léčbě kožních potíží se hovoří stále častěji. Pivo patří tradičně do našeho jídelníčku, a tak si vesměs neuvědomujeme, které důležité látky jsou v něm obsaženy. Pivovarské kaly se užívaly do omlazujících lázní již ve středověku, extrakty z chmele se přidávají do krémů, pleťových vod a mlék určených pro citlivou pleť a pro pleť se sklonem k akné. Ve vlasové kosmetice jsou užívány k regeneraci a zklidnění. Použijete-li samotné pivo k ošetření narušených vlasů, zmírníte jejich lámavost a vrátíte jim přirozený lesk.
Pivní vitaminy důležité k prevenci kožních chorob:

  • Vitamin B2 - podporuje regeneraci pokožky a vývoj vlasových folikulů a mazových žláz
  • Vitamin B5 - kyselina pantotenová - pozitivně působí na růst vlasů a hojení ran. Podává se u svědivých kožních chorob i při nadměrném pocení
  • Vitamin B6 - je důležítý pro tkáňový metabolismus. Jeho nedostatek způsobuje zvýšenou citlivost kůže
  • Vitamin B11 - kyselina listová - podává se při léčbě lupénky, příznivě ovlivňuje krvetvorbu. Má kladný efekt u některých poruch pigmentace.
Sexuolog Pavel Zemek dokonce hraje na citlivou strunu - mužnost. Tvrdí, že pití piva zlepšuje erekci. Miroslav Pšenička z II. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze ve své zprávě říká, že látky v pivu obsažené snižují výskyt ischemické choroby srdeční i cévních mozkových příhod. "Je rozhodně lepší pít pivo než přeslazené limonády plné konzervačních látek," dodává. Ale všeho s mírou, takže nezbývá připomenout, že lékaři doporučují pivo - má -li být lékem, v omezeném množství. Mužům „povolují" denně jedno velké, ženám jedno malé.

30.6.2001 - Milujete Červeného trpaslíka? Říká vám něco "RED DWARF"? Spoustu informací o tomto kultovním televizním seriálu naleznete na http://reddwarf.unas.cz/rozcesti.htm (neoficiální ale dobrá česká stránka),
http://www.cervenytrpaslik.cz (oficiální česká stránka),
http://www.reddwarf.co.uk (oficiální britská stránka).


Home
Home


Creative Commons License
Ahasweb, jehož autorem je Jan Bílek, podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko
.