CDmusic.cz - Old Czech music, jazz, trad.folk, brass - Czech Labels at Czech prices. Visa, Eurocard/MasterCard (SSL / 3-D Secure)

AHASWEBOVY NOVINY Home | Textová verze | Galerie | Rady | Vykopávky | Zahrada | Archiv

11.11.- O kom se mluví: největší Palestinec není Palestincem.

Říká se správně, že o mrtvých jen dobré. Ale Jásir Arafat snad ještě mrtvý není. Při mnoha příležitostech dává Arafat k lepšímu příběhy o svém dětství v rodném Jeruzalémě. Vzpomíná na svůj kamenný rodný dům u Západní zdi a na život se strýcem Saudem v Jeruzalémě. Podobně jako Said se i Arafat stylizuje do role oběti sionistů – v důsledku vzniku Izraele přišel o svůj domov. Dva nebojácní francouzští životopisci Christophe Boltanski a Jihan El-Tahri však před několika lety prokázali (v knize Les sept vies de Yasser Arafat z roku 1997), že „Mr. Palestine se narodil na březích Nilu".
Tito francouzští badatelé vyprávějí úsměvný příběh o tom, jak tento objev učinili. Přišli do knihovny káhirské univerzity a nevinně požádali o studijní záznamy jistého Muhammada Abd as-Ra'ufa Arafata al-Qudwa al-Husajni, který byl v roce 1956 přijat na stavební fakultu. Arafatovo rodné jméno egyptskému úředníkovi nic neříkalo. Tento byrokrat „sedící za vratkým stolkem, téměř úplně schovaný za hromadou zaprášených svazků vázaných v černé kůži, profesionálně odfoukl vrstvu prachu" a vydal požadovaný dokument. Vybledlým inkoustem tam bylo napsáno, že hledaný muž „se narodil 4. srpna 1929 v Káhiře".
S touto informací pak navštívili státní archív a nalezli původní Arafatův rodný list, který místo a datum narození potvrzuje. Arafat žil v Káhiře až do svých 28 let a považoval se za Egypťana. Jeho první politickou aktivitou bylo členství v egyptské studentské organizaci blízké Palestincům. Bojoval proti Izraeli v letech 1948-49 na straně Egypta a pak sloužil v egyptské armádě. Poprvé jel do Moskvy v roce 1968 s egyptským pasem.
Arafat mluví celý život arabsky jako Egypťan, což bylo občas na překážku jeho kariéře; jeden životopisec vzpomíná na své první setkání s ním roku 1967: „Lidé ze Západního břehu neměli rádi jeho egyptský přízvuk ani způsoby, které se jim zdály cizí." Proč se tedy Arafat rozhodl stát se Palestincem? Odpověď pravděpodobně souvisí s faktem, že palestinská politika nabízí pro politicky ambiciózního aktivistu mnohem větší možnosti než egyptská. Intelektuál může mnohem více vyniknout a politik najde mnohem otevřenější cestu k moci: kdyby se Arafat celoživotně věnoval Egyptu, dnes by z něj mohl být penzionovaný poslanec loutkového egyptského parlamentu. Ale stát se Palestincem – to mu otevřelo cestu ke kariéře.
Pramen: Jerusalem Post, 17. 9. 1999

[Trvalá adresa článku]

Aktualita: 11.11.- Jásir Arafat ve věku 75 let zemřel dnes ráno v pařížské vojenské nemocnici. Arafatův skon potvrdili lékaři z nemocnice Percy i francouzský prezident Jacques Chirac.


AHASWEBOVY NOVINY Home | Textová verze | Galerie | Rady | Vykopávky | Zahrada | Archiv


[CNW:Counter]

Creative Commons License
Ahasweb, jehož autorem je Jan Bílek, podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko
.