Pamětník
počátků
dějin
počítačů
a internetu
komentuje
A H A S W E B O V Y N O V I N Y
nejméně
jednou
týdně
aktuální
události
kolem nás

  AHASWEBOVY NOVINY, číslo 447 - 1.5. - 30.5.2008.         Dnes je  ,   zítra: 
Home MINULÉ ČÍSLO ARCHIV GALERIE VYKOPÁVKY OBLÍBENÉ  PDA/TEXT MIRROR RSS

Hledání v Ahaswebovi:
Google Klasika/cesky jazz/pop Dobirka,VISA-E/Mastercard,AmericanEx-nizke ceny,postou!

Česká prasata čeká možná zářná budoucnost.

Miluje česká prasata...[Flickr.com]I dnes zůstaneme u prasat, tentokrát u těch skutečných. Čínská společnost Shanghai Maling v pondělí zahájila v Hrobčicích na Teplicku výrobu masových konzerv. Firma do vybudování závodu investovala 430 milionů korun, jde tak o zatím největší čínskou investici v České republice. Závod vyrobí až 10.000 tun konzerv ročně, což představuje roční tržby zhruba ve výši jedné miliardy korun. Na slavnostním zahájení provozu to řekl generální ředitel společnosti Qidong Heng. "V novém závodě plánujeme do konce roku 2008 zaměstnat až 150 lidí," řekl Heng. Ještě letos by se mělo vyrobit zhruba 4000 tun konzerv, v dalších letech by se pak měla naplnit maximální výrobní kapacita. Hlavními výrobky budou masové konzervy, u nás před převratem velmi dobře známé a oblíbené, vyráběné tehdy ovšem z čínských prasat za situace, kdy obyčejný Číňan neměl díky velkému Maovi co do huby: vepřový Luncheon Meat, vepřové ve vlastní šťávě a vepřová šunka. Konzervy budou prý především z českých surovin, na českém trhu ale skončí jen něco kolem 5 procent celkové produkce. Většina produkce bude směřovat na vyspělé trhy v zemích Evropské unie, do USA a zemí východní Asie.

Firma SHANGHAI MALING (CZECH) a.s. byla založena v roce 2006 jako dceřiná společnost čínské společnosti SHANGHAI MALING AQUARIUS Co., Ltd., která vyrábí a prodává konzervované potraviny již od 30. let 20. století. Nově kromě tradiční Maling bude uvedena nová produktová řada pod názvem Guding, pod kterou budou vyráběny další speciality typu hotových jídel jako je např. vepřové se sladkokyselou omáčkou nebo vepřové na kari.
V současné době firma hledá distributory výrobků pro trh v České republice a státech Evropské unie a dodavatele veškerých základních surovin pro produkci, tedy zejména prasat. Chovatelům prasat v Česku se tak možná nabízí nová perspektiva. Na českých polích se vypěstuje obilí, nechá se projít trávícím traktem českých prasat a ta se zapakují do konzerv, které nasytí hladové krky po celém světě. Z exkrementů zvaných kejda se vyrobí bioplyn a z něj elektrická energie! To přece za trochu smradu v české kotlině stojí, že? Říká se tomu globální byznys.

Budoucnost chovatelů prasat ale není tak růžová, jak by se mohlo zdát. Zákeřným nepřítelem chovů prasat je v současnosti syndrom multisystémového chřadnutí selat po odstavu (PMWS), který nejčastěji postihuje selata ve věku šesti až čtrnácti týdnů a chovatelům způsobuje velké ekonomické ztráty. České chovatele likvidují podle předsedy Agrární komory také levné dovozy masa ze zahraničí. A současné výkupní ceny masa jsou pro zemědělce tak nízké, že se jim nevyplatí do svých chovů investovat. Podle zemědělců i agrární komory chov vepřů pomalu zaniká, protože farmáři nemají z tohoto podnikání žádné zisky. Meziroční pokles stavů chovaných prasat se pohybuje kolem 9 procent. Stoupající ceny obilí vyvolané výrobou biopaliv zvyšují výrobní náklady nejen u nás. Chovatelé kvůli tomu loni na podzim demonstrovali před ministerstvem zemědělství a neúspěšně požadovali dotace miliardu korun z národních zdrojů. Nyní plánují několik setkání s ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem, to první je naplánováno na 5. června. Takže dotace "z národních zdrojů". To je rozkošná formulace znamenající, že sice možná nestoupne cena vepřového na pultech až tak moc, ale vláda utrhne peníze daňových poplatníků pro chovatele prasat někde jinde. Třeba se "ušetří" na údržbě silnic, na zdravotnictví a důchodci se budou nadále pohybovat kolem hranice chudoby. Říká se tomu vytloukání klínu klínem.

Za tohoto stavu věcí mě připadá přinejmenším zvláštní, že čínský investor nasype peníze do továrny na vepřové konzervy právě do Česka. Buď jsou jeho manažeři naprostí idioti, nebo naopak vystihli, že mohou díky dotační politice Evropské unie právě u nás vyrábět lacino a na druhém konci světa prodávat draho. Otázkou tedy je, jakou výkupní cenu vepřového čínská konzervárna nabídne. Může dojít i k tomu, že nakonec ceny vepřového doposud diktované prodejními řetězci, půjdou nahoru a my jen budeme mlsně olizovat huby. A těch 150 i více zaměstnanců v konzervárně? Pravděpodobně to nebudou čeští občané, kterým se práce ve fabrice moc nelíbí. Tipuji spíše pár Poláků, nějaký ten Ukrajinec a Mongolové, kteří se rádi vypraví za prací do civilizované Evropy. Přeji krásný den a k obědu si dejte smažený řízek z českého prasete jako výraz podpory českým chovatelům prasat.
30.5.2008 10:45 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Byl Klement Gottwald svině?

Promiňte mě ten poněkud drsný název dnešního článku. Následující citáty pocházející z huby Klementa Gottwalda se mě totiž dotýkají velmi osobně:
"My komunisté nesmíme připustit, aby živnostnictvo, jako početná složka národa, sedlo na lep těm nepoctivým politickým kejklířům, kteří se snaží pomluvami o našem plánu zestátňování drobných živnostníků očernit naší stranu v očích živnostníků," prohlásil v únoru 1946 tehdejší předseda KSČ Klement Gottwald na sjezdu drobných a středních živnostníků.

V květnu 1946 své sliby v Živnostenských novinách ještě rozvinul:"Co se praví o soukromých podnikatelých, živnostnících a obchodnících ve vládním programu, vypracovaném a schváleném již v Moskvě?
V kapitole o obnově hospodářského života se praví, že vláda se bude mimo jiné snažit "podporovat soukromou iniciativu podnikatelů, řemeslníků a jiných výrobců pomocí úvěrů, přídělů surovin, zadáváním objednávek a zajištěním odbytu hotových výrobků", že bude "podporovat oživení a rozmach solidního soukromého a družstevního obchodu poskytováním peněžního úvěru a zboží a potírání spekulace a lichvy".
V jiné kapitole se zaručuje, že majetek, který byl dříve odebrán v důsledku národní, politické a rasové persekuce, bude vrácen jim nebo jejich právoplatným dědicům...
Ve vládním programu není tedy ani slova o "znárodňování" či "združstevňování" živostníků, nýbrž naopak se tam mluví velmi jasně o podpoře soukromých podnikatelů a živnostníků.
"

Po dvou letech, v listopadu 1948 na zasedání ÚV KSČ, Gottwald jasně určil cestu pro sebranku vedenou komunisty: "Pokud jde o obchodní živnosti, musíme je suchou cestou zlikvidovat převzetím, výkupem, umrtvením, abychom co nejdříve měli distribuční síť až ke konzumentovi v ruce." Po několika měsících přinutili komunističtí komisaři mého otce k "dobrovolnému" předání svého miniobchůdku, ve kterém byl současně majitelem i prodavačem, do rukou znárodňovacích výborů.

10.05.2006, soudruh Vojtěch Filip, bývalý spolupracovník Státní bezpečnosti s krycím jménem Falmer, od roku 2002 místopředseda Poslanecké sněmovny, od roku 2005 předseda KSČM v ON LINE rozhovoru na iDNES.cz:
OTÁZKA: Tvrdíte, že dnes nemáte v programu nic, co by bylo v rozporu s demokratickými zsadami, svobodou podnikání, apod. Ale v roce 1946 i 1948 jste přece v programu také nic neměli o znárodňování živnostníků, o nuceném zakládání družstev, a všichni víme, jak to dopadlo. Když jste lhali tehdy, proč bysme vám měli věřit, že nelžete dnes? Jen hlupák se dvakrát spálí o tentýž oheň, nemyslíte?

ODPOVĚĎ: A jen hlupák udělá dvakrát stejnou chybu, aby přišel o důvěru občanů. Jinak nemáte pravdu, přečtěte si nejen volební program KSČ v roce 1946, ale třeba i Košický vládní program, tam je samozřejmě řada věcí, které se týkají znárodnění i združstevnění.

Ano, má pravdu, ten mazaný Filip. Pokud jde o sliby, v tom vždy komunisté vynikali a vynikají dodnes. Skutečnost je pak ale jiná. Takovým lidem se říká svině nebo slušněji podrazáci.
29.5.2008 10:15 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Pěstování trávy je přece tak snadné!

Podle informace Národní protidrogové centrály bylo od začátku letošního roku bylo v Česku odhaleno a zajištěno 61 hydroponních pěstíren konopí, zatímco loni bylo za celý rok odhaleno "jen" 34 pěstíren. Přitom 53 pěstíren z celkem 61 letos odhalených vybudovali a provozovali Vietnamci. Nakoupit či pronajmout si někde na vsi staré domy a budovat v nich výnosné marihuanové plantáže je metoda, kterou aplikují podle policie v posledních měsících právě vietnamské gangy.

Přitom nemají díky českým a zahraničním firmám žádné problémy s pořízením potřebného technického vybavení pro vybudování takové "domácí" velkopěstírny kdekoliv v domě či průmyslové hale. Jen namátkou uvedu za pomoci Google pár jistě dobře prosperujících obchodů, kde nakoupíte vše potřebné pro velkovýrobu neboli GROW (pěstování) jakýchkoliv rostlin. A to vše včetně umělého osvětlení, klimatizace a hnojiv. Aby někdo náhodou doslova nevyčuchal vaši pěstírnu pořízenou kompletně v nějakém GROWshopu, můžete ji vybavit i pachovými filtry. Za 9199 Kč můžete mít i Homebox XXL velikosti 240x120x200cm, který snadno postavíte ve vašem obýváku nebo ve větší koupelně. A můžete začít s pěstováním vaší oblíbené kytky. Po sklizni si můžete produkt uschovat do plechovky s párky s mazanými spodními dvířky. Pak už jen stačí koupit kuřácké potřeby a zhulit se.

V každém případě je rozmach pěstování marihuany našimi milými národními hosty dalším důkazem jejich neuvěřitelné schopnosti najít pro sebe nové podnikatelské možnosti a hlavně místo na trhu v situaci, kdy po nich tvrdě jde celní správa likvidující jejich byznys s pirátskými kopiemi programů, Cd, DVD a dalších výrobků spotřebního charakteru. Přeji krásný den a ne abyste se dali do protizákonného pěstování marihuany!
28.5.2008 09:15 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Jste proti ratifikaci Lisabonské smlouvy?

Pokud ovšem tušíte, o co vlastně jde. Internetovou petici proti ratifikaci lisabonské reformní smlouvy o fungování Evropské unie podepsali oba synové prezidenta Václava Klause a téměř celý hradní tým. Informuje o tom server iDnes.cz. Nesouhlas se smlouvou už vyjádřilo přes tisíc lidí včetně europoslance ODS Ivo Strejčka, poslanců ODS Evy Dundáčkové a Juraje Ranince a ekonoma Miroslava Ševčíka. Stránka je dílem občanského sdružení Mladá občanská platforma (MLOP), obsahuje i petici proti ratifikaci. Podepsali ji také nejbližší prezidentovi spolupracovníci - poradce Tomáš Haas, tajemník Ladislav Jakl, ředitel Centra pro ekonomiku a politiku Petr Mach či dosavadní tiskový mluvčí Petr Hájek. Ten serveru iDnes řekl, že "tato jen nepatrně přepsaná euroústava není dobrá a je nebezpečím jak pro Evropskou unii, tak pro Českou republiku".

Kde to všechno začalo? V pondělí 12. května večer se v Náchodském Hotelu U Beránka uskutečnila diskuze o Lisabonské smlouvě. Přednášel o ní ředitel Centra pro ekonomiku a politiku, Petr Mach. Akci zaštítil náchodský senátor Petr Pakosta. Ten v úvodu upozornil na to, jak vypadá oficiální překlad Lisabonské smlouvy. "Uráží mě sama forma, kterou nám byla Lisabonská smlouva předložena," řekl senátor v narážce na fakt, že konsolidovaný text smlouvy s vyznačenými změnami, tak jak je v Senátu obvyklé, není v české verzi vůbec k dispozici. V tomhle se trochu Pakosta mýlí, k dispozici je v neoficiální verzi a dokonce v parlamentu. Informovanost senátorů o tom, co se děje, je zřejmě chabá. Více o smlouvě v mém starším článku "Nestarejte se, holoubkové, Evropa svoji smlouvu mít bude." Podrobnosti o námitkách proti textu Lisabonské smlouvy, neboli jen lehce poopravené odmítnuté ústavy EU, najdete na stránkách LisabonskaSmlouva.cz. Iniciativa, která se staví proti podpisu Lisabonské smlouvy pochází z MLOP - Mladé občanské platformy. Tyto webové stránky jsou součástí kampaně Mladé občanské platformy proti ratifikaci Lisabonské smlouvy. Hlavním cílem stránek je průběžně monitorovat postoje členů obou komor českého parlamentu k ratifikaci Lisabonské smlouvy.

Jste-li proti ratifikaci Lisabonské smlouvy, můžete svůj postoj vyjádřit zadáním svého jména a mailu do připraveného formuláře. Já jsem už podepsal, ačkoliv se mezi mládež nepočítám a je to snad poprvé, co jsem nějakou petici podepsal. Historie mě spravedlivě posoudí či odsoudí. Nebo pochválí. Na rozdíl od naprosté většiny komentátorů a mediálních blafalů jsem poctivě celý text přečetl. Dvakrát. A je to pokračování cesty do pekel směrem k socialistické třetí říši, ačkoliv tentokrát nemají opatrní evropští politici plné huby nenávisti k židům a dokonce o nacistech hovoří jen s odporem. I když mi často jako náckové připadají a dokonce tak i svévolně a bohorovně jednají. Hlavně ti, které nikdo nezvolil: členové komise EU.

Pro vaši informaci: Komise je nezávislá na vnitrostátních vládách, které navrhují její členy. Úkolem komise je zastupovat a bránit zájmy EU jako celku. Pouze komise sestavuje návrhy nových evropských právních předpisů, které předkládá Evropskému parlamentu a Radě. Evropský parlament nemůže navrhovat žádné nové zákony. Každodenní práci Komise vykonávají administrativní úředníci, odborníci, překladatelé, tlumočníci a pracovníci sekretariátů. Jedná se přibližně o 25000 evropských úředníků. Evropská komise má čtyři hlavní úkoly: navrhovat právní předpisy Parlamentu a Radě, řídit a provádět politiku EU a rozpočet, vymáhat evropské právo (společně se Soudním dvorem) a zastupovat Evropskou unii na mezinárodní scéně, např. vyjednáváním dohod mezi EU a ostatními zeměmi. Více o komisi čtěte zde.
27.5.2008 10:40 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Live CD Slax vám zachrání data po pádu woken!

Je to český produkt Tomáše Matějíčka a jedná se o operační linuxový systém Slax v tzv. Live CD distribuci. Jak říká autor ve svém rozhovoru pro Programujte.com, "Slax je kapesní operační systém. Běží z přenosného media, jako je CD nebo USB klíčenka. Hodí se především pro lidi, co s Linuxem pracují a chtějí v něm pracovat i na místech, kde to není možné, třeba v práci, ve škole apod. Tím, že se nemusí instalovat, se také hodí pro lidi, kteří si chtějí ten Linux vyzkoušet, aniž by museli „partišnovat“ (rozdělovat) disk."

Já k tomu dodávám, že může být i velmi užitečný pro nešťastného uživatele Windows, kterému wokna docela "lehly" a nemůže se dostat ke svým datovým souborům na disku. Pak stačí nastartovat z Live CD Slax a můžete zachraňovat co se dá. Stačí, když ihned po zapnutí počítače použijete nejspíše klávesu F9 a poručíte si boot z CD/DVD jednotky. V úvodu si vyberte uložení Slax do paměti. Urychlí to jeho chod a hlavně se vám uvolní vaše CD/DVD-R jednotka pro zápis zachraňovaných souborů. Pravým tlačítkem na ploše si můžete pomocí Configure Desktop, Display změnit Screen Size neboli rozlišení na vaši oblíbenou hodnotu, například na 1024x768. Pro vypalování souborů použijte integrovaný program K3B volbu New Data CD Project. Když si k vypalovačce K3B otevřete současně i program Konqueror a zvolíte Storage Media, můžete vaše soubory přetahovat přímo do okna projektu. Pak jen vyndáte z mechaniky CD Slax, vložíte prázdné CD-R a dáte OK. Můžete předtím upravit i vaši oblíbenou rychlost vypalování, případně zaškrtnout volbu Verify Written data.

Protože máte zhroucený počítač a vy se potřebujete nutně podívat na vaše maily, pak se na ně dostanete opět pomocí Konqueroru, samozřejmě za předpokladu, že k nim máte běžně přístup přes webmailovou službu. Pokud se vám Konqueror nelíbí, stáhněte si Firefox pro Linux, rozbalte si stažený soubor do libovolného adresáře na disk a vytvořete si pomocí pravého tlačítka na ploše pomocí Edit, Create New Link to Application ikonu, kterou Firefox spustíte. Příjemně mě překvapilo, že si SLAX naprosto bez mé pomoci našel můj modem od O2 a přístup na internet byl okamžitě po nastartování funkční. Stejně perfektně na jiném počítači zvládnul připojení přes kabelovku UPC. A jak to celé skončíte? Log Out, Turn Off.

Slax můžete mít také na USB flash disku. Stažení, popis pro stažení a vypálení Live CD či instalaci SLAX na USB najdete zde, na vypálení CD budete potřebovat program, který umí vypálit tzv. obraz disku neboli ISO soubor. Podrobné návody ke SLAXu najdete na Slax.org.
Další prameny o SLAXu: Linuxové aplikace ekvivalentní aplikacím pod Windows, Slax 6.0.7: Linux, který má 190 megabajtů, SLAX na USB.

V každém případě vám přeji, abyste rady z tohoto článku nepotřebovali. Ale jeden nikdy neví, kdy se váš počítač sesype, tedy kdy se wokna zhroutí ať už vaší zásluhou při nějakém experimentu nebo po útoku nějakého viru. Proto doporučuji si Live CD SLAX vytvořit a zkusit si to. Startem počítače z CD nemůžete nijak wokna ani obsah vašeho disku ohrozit a také získáte alespoň počáteční představu o tom, co to vlastně ten Linux je, když se o něm tak pořád někde mluví i píše.
26.5.2008 09:00 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Přispějte Microsoftu na humanitární akce!

Jestliže jste se dívali v přímém přenosu na včerejší poněkud excentrické vystoupení, které předvedl již značně věkem jetý Steve Ballmer v posluchárně pražské VŠE, možná se ozvalo vaše svědomí při jeho odpovědi na otázku, čím se vlastně zabývá Bill Gates: rozdává své miliardy dolarů potřebným, hlavně dětem v Africe. A právě vy jste od Microsoftu nic nekoupili a používáte kradená wokna či něco jiného. Pak čtěte dál, jak umožnit Billovi ještě více rozvinout dobročinnost. Pokud se vaše svědomí neozvalo, nepokračujte ve čtení tohoto článku a věnujte se něčemu užitečnějšímu.

Microsoft už jistou dobu v rámci legalizace operačního systému umožňuje, že si můžete ke svému počítači koupit od kohokoliv tzv.OEM (Original Equipment Manufacturer) verzi Windows. Na jedné stránce Microsoftu se doslova píše:

"Pokud jste zjistili, že používáte nelegální kopii Windows a chcete tuto skutečnost napravit, doporučujeme vám zakoupit OEM licenci operačního systému Windows Vista nebo Windows XP v kamenných obchodech prodejců softwaru Microsoft nebo v on-line obchodech. Na stejném místě také můžete zakoupit krabicovou licence systému Windows Vista nebo Windows XP."

Na jiném místě se pak upřesňuje, že je možné na rozdíl od běžně stanovených pravidel Microsoftu nakoupit verzi OEM Windows Vista nebo XP právě a pouze v rámci legalizace i ke staršímu počítači. Jaký je vlastně rozdíl oproti tzv. krabicové (retail) verzi? OEM licence zůstává po celou dobu užívání produktu vázána na počítač, na který byla prvotně nainstalována. V případě výměny hardwaru nebo poškození či likvidace počítače, dochází k zániku licence. Pro krabicovou kompletní verzi s dokumentací toto omezení neplatí. Přesto vám doporučuji, abyste se v případě neúspěchu při opakování instalace OEM verze Windows na zásadně změněnou konfiguraci vašeho počítače obrátili na příslušnou telefonní linku Microsoftu o pomoc a jakmile se probojujete k lidskému operátorovi, je pravděpodobné, že vám bude předán nový aktivační klíč. Doporučuji nahlédnout do zajímavé diskuse k tomuto tématu. Stejné téma se probírá i zde.

A proč byste si měli rozmyslet, jakou verzi Windows koupit? Inu, MS Windows Vista Home Basic 32-bit CZ DVD - 1pk OEM stojí kolem 1600 Kč, totéž ve verzi krabicové MS Windows Vista Home Basic CZ DVD 4200 Kč. Takže jde v první řadě o peníze. Pokud nepočítáte s tím, že by váš počítač přežil asi tak čtyři roky, nemá smysl krabicovou verzi kupovat. Vlastně to nemá smysl nikdy: i když váš počítač za rok zahodíte a koupíte nový s další OEM verzí, stále zaplatíte dohromady za obě OEM verze méně, než za jednu krabicovou verzi. A protože právě teď můžete koupit OEM verzi bez počítače, není o čem přemýšlet. Pokud ovšem nejste zapřísáhlý nepřítel Microsoftu. Pak si pořiďte zdarma některou distribuci Linuxu. Něco málo o mých hrátkách s linuxovým SLAXem připravím na pondělí. Bude to o tom, jak vás může SLAX zachránit, když se vám zhroutí wokna.
23.5.2008 10:30 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Nebojte se nainstalovat si SP3 pro Windows XP.

Microsoft nedávno vydal třetí, jak se zdá asi poslední, aktualizační neboli opravný Service Pack SP3 pro Windows XP. Nepřináší nic zásadně nového, ale zahrnuje v sobě všechny postupné drobné aktualizace a opravy tohoto zatím nejpoužívanějšího operačního systému. Takže je určen zejména lajdákům, kteří nejen že nemají nastavenou automatickou aktualizaci, ale ani pravidelně nenavštěvují Server Windows Update. Není určen majitelům počítačů s processory AMD. Service Pack 3 pro Windows XP způsobuje pády systému počítačů postavených na platformě AMD. Více o tomto problému čtěte zde. A ještě jedna maličkost: pokud máte na počítači nainstalovanou verzi 7 Internet Exploreru (IE7) a chcete si zachovat možnost případného návratu k jakékoliv předchozí verzi, musíte IE7 odinstalovat a teprve pak instalovat SP3 a následně IE7. Stejně je třeba postupovat v případě, pokud máte nainstalovanou beta verzi IE8. Oproti očekávání Service Pack 3 neobsahuje Internet Explorer 7 ani Windows Media Player 11. Service Pack 3 lze nainstalovat na Windows XP SP1, ale Microsoft doporučuje instalovat na Windows XP SP2.

Doporučuji si celý SP3 stáhnout na disk a teprve pak jej spustit. Soubor WindowsXP-KB936929-SP3-x86-CSY.exe má 307.6 MB, takže to bude chvíli trvat podle toho, jak rychlé máte připojení na internet. Alternativní stažení je možné i na řadě jiných míst, například na Sosejte.cz. Poté si zazálohujte co se dá - hlavně vaše soukromá data - a pusťte se odvážně do toho. Přeji mnoho zdaru.
22.5.2008 10:00 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Je Václav Havel tajným členem KSČM?

Leták KSČM k vládní reformě veřejných financíOdpověď zní jasně: nejen to, byl tajným členem i dřívější KSČ. Mohl tak snadno zajistit sametový převrat v roce 1989, po kterém se komunisté transformovali do "nové" strany. Kde beru důkazy pro takové skandální odhalení?

Odpověď naleznete v letáku, který vydala KSČM 8.4.2008 pod názvem Společně proti chudobě. V textu letáku se Havel otevřeně staví svými názory do jedné řady s komunistickými bojovníky za socialismus v boji proti chudobě, v boji proti vládní reformě veřejných financí. Jeho angažovanost v komunistické propagandě vysvětluje, proč nikdy nezaložil žádnou politickou stranu, ačkoliv jej mnohokrát jeho příznivci k tomu vyzývali. Nemohl tak učinit, protože už členem jedné strany je. Té komunistické. Havel sice rafinovaně na jedné straně předstírá nenávist proti všemu komunistickému, avšak na straně druhé všechny ty roky po převratu dělal vše pro to, aby nebyla komunistická strana zrušena zákonem a aby nebyli komunisté potrestáni za zločiny, kterých se za doby své vlády dopustili. Dnes se dává již otevřeně do služeb komunistické protivládní protikapitalistické propagandy. V zákulisí s uspokojením a pobaveně sleduje, jak se mu podařilo ochránit komunistické hnutí před likvidací do té míry, že není daleko chvíle, kdy komunisté nejen vstoupí do vlády, ale kdy ve šlépějích Klementa Gottwalda opět převezmou moc ve státě.
21.5.2008 10:30 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Komunisté už zase milují živnostníky.

Klement Gottwald se dopustil historické chyby, když nařídil po převzetí moci po únoru 1948 likvidaci drobných podnikatelů a živnostníků, ačkoliv ještě v roce 1946 sliboval živnostníkům jistoty v jejich podnikání. Dnešní komunisté jdou opět v jeho šlépějích:

KSČM vyjadřuje podporu především živnostníkům, kteří svoji činnost vykonávají osobně a "podnikajícím rodinám", tedy lidem, pro které je živnost hlavním pracovním poměrem, kteří, pokud přijdou o možnost svoji profesi vykonávat, ztratí živobytí. To se týká několika stovek tisíc našich spoluobčanů, kteří musí vynakládat značnou část svých sil k ochraně svých živností a prostředků před zneužíváním ze strany státu i před přímou kriminální činností místo toho, aby se mohli plně věnovat předmětu svého podnikání.
KSČM vychází z principu naprosté rovnoprávnosti všech vlastnických forem, ze zásady uznání práva osob na hodnoty nabyté poctivým způsobem, především jsou-li využívány k celospolečenskému prospěchu.
KSČM jako komunistické, důsledně levicové straně, jde ve vztahu k živnostníkům, malým podnikatelům, stejně jako ve vztahu k dělníkům, zemědělcům a ostatním produktivním zaměstnancům o nalezení společného zájmu lidí živících se vlastní prací a iniciativou.
Zdroj: VII. sjezd KSČM; Hradec Králové, 18. 5. 2008, Prohlášení VII. sjezdu KSČM k živnostníkům, malým a středním podnikatelům.

Pokud bychom věřili tomu, že dějiny kráčejí po spirále, nacházíme se dnes v bodě odpovídajícímu zhruba roku 1945 s tím rozdílem, že ve vládě ještě nejsou komunističtí ministři a předseda KSČM Filip není zatím místopředsedou vlády. Slibuje ale stejně jako Gottwald živnostníkům svoji podporu doufajíc, že zblbnou podobně jako v roce 1946 a budou volit jeho stranu jako "užiteční idioti". Možná, že po plánovaném převzetí moci opravdu nechce opakovat Gottwaldovu chybu a chce budovat socialismus s jejich pomocí. Vždyť i pantáta Paroubek změnil názor a slibuje živnostníkům, že nebude zavádět registrační pokladny. Rád by ale poněkud změnil kolo osudu: místo spojení komunistů a sociálních demokratů do jedné komunistické strany, jak to provedl Gottwald, Paroubek by chtěl levici spojit naopak pod vládou svojí ČSSD. Doufejme, že se mu to pro odpor komunistů nepodaří, že KSČM během několika let vymře na úbytě podobně jako lidovci a živnostníci se zemědělci konečně zvednou zadky a půjdou volit pravici. Komunisté si velice dobře spočítali, jaká to je volební síla a snaží se ulovit jejich hlasy. Jen to jejich prohlášení vypadá, jakoby jej sepsal ze záhrobí sám Kléma.
20.5.2008 10:40 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Václav Klaus opět stojí proti Bruselu.

Jak jste možná zaregistrovali, náš milý pan prezident se zase staví na odpor socialistické evropské "vládě". Tentokrát si dovolil opravdu příliš: vetoval tzv. antidiskriminační zákon, ačkoliv je naše malá zemička jedinou zemí Evropské unie, která takový zákon doposud nepřijala. A jak je jeho hanebným zvykem, zveřejnil své důvody v dopise, který napsal socialistickému předsedovi naší veledemokratické sněmovny. Zejména v něm zarputile tvrdí, že "Zákaz diskriminace je obsažen v Listině základních práv a svobod, konkrétnější ustanovení pak v celé řadě mezinárodních smluv, které mají přednost před zákonem, a v zákonech. Tento zákon je – ve své podstatě – spíše jakousi naučnou antidiskriminační příručkou, shrnující obsah dalších zákonů a mající cíl především ideologický a nikoli právní. K tomu však zákony určeny nejsou. Ty jsou určeny k tomu, aby přesně stanovily práva a povinnosti, nikoli k šíření osvěty.
Není žádným tajemstvím ani ospravedlněním, že tento zákon byl navržen a schválen jako povinná implementace směrnice Komise ES. Jako argument podle mého názoru tato skutečnost není na místě. Směrnice schválené Radou (společně s Evropským parlamentem nebo samotnou Evropskou komisí) jsou politicko-právními nástroji, které vyjadřují zájem na dosažení určitých cílů Unie v jednotlivých členských státech. Jsou závazné jen co do výsledku, zatímco formy a metody realizace těchto cílů zůstávají na rozhodnutí jednotlivých členských států. Státy jsou vázány povinností opatření zavést, ale nejsou vázány stanovením formy, jak to udělat.
"

Václav Klaus si dovoluje poučovat naše milé, národem tolik obdivované zákonodárce poučovat o lidských právech a dokonce tvrdí, že "Zcela nový a naší právní tradici dosud neznámý je princip přenesení důkazního břemene ze strany žalujícího na stranu žalovaného. Nové znění §133a, odst. 3 občanského soudního řádu: „Pokud žalobce uvede před soudem skutečnosti, ze kterých lze dovodit, že ze strany žalovaného došlo k přímé nebo nepřímé diskriminaci, ..., je žalovaný povinen dokázat, že nedošlo k porušení zásady rovného zacházení“, je naprosto absurdní. "
Absurdní je, aby nebohý, práva neznalý a odmítnutý zájemce o pronájem bytu musel před soudem dokazovat, že jej majitel odmítnul proto, že jeho rodina je rozvětvená, počet členů rodiny nejistý a příbuzenstvo v nedalekém spřáteleném zahraničí se jej chystá naštívit na dobu blíže neurčenou. Místo toho pronajal tentýž byt mladým manželům čekajícím narození dvojčat. Stejně tak nesmí nadutý šéf firmy odmítnout zájemkyni o práci sekretářky jen proto, že má nadváhu a vlasy nabarvené namodro. Právě antidiskriminační zákon musí zajistit, aby k podobným narušováním lidských práv nedocházelo!

Musíme tedy chápat rozhořčení naší milé ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamily, která spolu se svým stranickým šéfem Bursíkem tvrdí, že "Verze, kterou přijal parlament, je výsledkem několikaletého usilování o přijatelný kompromis a byla podpořena napřič politickým spektrem. Nejenže za absenci zákona hrozí ČR sankce od EU, ale bez tohoto zákona se občané ČR těší i menší ochraně před diskriminací kvůli věku, pohlaví, rase, národnosti, sexuální orientaci, zdravotnímu postižení či náboženskému vyznání než ostatní občané EU. Vetování zákona nás navrací o velmi podstatný krok nazpět vzhledem k evropské integraci a vrhá stín na naše úsilí o spolupráci v rámci EU."

Pramení snad onen Klausův tradiční boj s Bruselskými větrnými mlýny z jeho příslušnosti k Československé církvi husitské? Jsou tam někde kořeny jeho odporu ke snahám Evropské unie vybudovat z Evropy jednotný socialistický sociálně spravedlivý stát vedený dvěma největšími evropskými národy, Francouzi a Němci? Proč je tak zarputilým nacionalistou, když je zcela zřejmé, že v tomto století nepochybně dojde k rozplynutí českého národa v nové Evropě a český jazyk konečně nahradí univerzální jazyk anglický? Jeho politické názory jsou důsledkem deformace jeho myšlení způsobené životem v totalitní komunistické společnosti a tak není schopen se zařadit do proudu budovatelů nové Evropy. Rád bych mu na tomto místě a v této souvislosti vzkázal: buď dobrý, Václave a přestaň kazit naše společné dílo!
19.5.2008 09:40 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Jak bezbolestně legalizovat Windows XP/Vista?

Jistě se k vám dostala následující zpráva o tom, že Microsoftu došla trpělivost a tak jeho programátoři do aktualizací nejnovějších "woken" nenápadně přidali v rámci běžných aktualizací algoritmus, který má zbavit majitele nelegálních Windows Vista - později i Windows XP - jejich oblíbeného operačního systému. Odcituji z oficiálního sdělení firmy Microsoft:

Softwarové pirátství je celosvětový problém postihující společnost Microsoft, její zákazníky a partnery. Z tohoto důvodu se Microsoft rozhodl nyní přistoupit ke kontrole nelegálních systémů Windows Vista, a to prostřednictvím nástroje schopného rozpoznat používání softwaru umožňujícího obcházet proces povinné aktivace tohoto systému. Nástroj je již součástí Windows Vista a funguje na principu antivirového programu. Stejný způsob kontroly bude následovat i pro systémy Windows XP.
Kontrola se bude zaměřovat především na způsoby obcházení aktivace známé jako Grace Timer, OEM hack apod. Tyto a podobné systémy podle zjištění společnosti Microsoft zaznamenaly již miliony stažení z internetu a sdílených sítí, a umožňují uživatelům odložit aktivaci operačního systému na neurčito. Obcházení aktivace je přitom v rozporu s licenčním ujednáním.
V případě, že nástroj pro detekci těchto a podobných nástrojů zjistí jejich přítomnost, dojde k zablokování softwarového kódu porušujícího licenční pravidla systému Windows Vista. Současně přepne pozadí plochy systému do černé barvy a vodoznakem označí takový systém jako nelegální. Nástroj bude dále uživatele několikrát denně po dobu 30 dnů upozorňovat na skutečnost, že používá nelicencovaný software, a nabídne mu varianty, jak snadno získat legální kopii. V případě, že uživatel svůj operační systém v uvedené době nezlegalizuje, bude mu po uplynutí tohoto období znemožněn přístup k systému, a to až do doby jeho aktivace.
Celou tiskovou zprávu naleznete zde.

Aniž bych vás chtěl podezřívat, že právě teď sedíte u počítače s nelegální kopií woken, dovolím si vám pro jistotu a třeba pro vaše nezdárné přátele doporučit postup, jak si wokna můžete legalizovat, samozřejmě po zakoupení license. Mohli byste totiž propadnout zmatku a začít legalizaci naformátováním disku, čímž byste ztratili nejen data, ale i doposud nainstalované programy. Bohužel nemám následující postup ověřený, protože na mém počítači jsou legální Windows Xp Professional zakoupené s počítačem.
Takže jak na to, když budete v ruce držet originální média s tzv.Product Key. Není to až tak příliš prosté: je třeba se držet poněkud zmateného návodu, který poskytuje Microsoft na své stránce. Zde si zvolíte, jaký operační systém na svém počítači máte a budete dále provedeni dalším postupem jak na to. V případě Windows XP je ale návod poněkud neurčitý a nenalezl jsem zde nikde odkaz na to, kde lze získat onen tajemný program Windows Product Key Update Tool ( v textu návodu zmíněný jako...nástroj pro aktualizaci kódu Product Key systému Windows). Ulehčím vám to a na této adrese jej můžete stáhnout, pak nainstalovat a spustit. Vše bude pak jasnější. Případně se podívejte na článek Změna sériového čísla Windows XP, kde je v komentáři popsán i způsob, jak to udělat ručně přes změnu registrů. Což je ale jen pro zkušené borce.

Metoda likvidace nelegálních instalací woken, s kterou Microsoft přichází, zasáhne i domácí uživatele, kteří se nejspíše policie na základě udání či při náhodné razii nemuseli dosud obávat. Faktem je, že ceny tzv. studentských licencí pro práci doma jsou docela přijatelné. Dokonce je možné si se slevou 85% koupit i ugrade Windows za předpokladu, že máte řádně koupené například Windows 98. Pro zaměstnance firem, kteří mají doma druhý počítač existuje údajně možnost si ke každé licencované kopii jmenovaného produktu během platnosti smlouvy pro účely spojené s prací instalovat též druhou kopii na laptopu nebo desktopu. Platí to pro Office Office Professional,Office Premium, Publisher, Project , Visio Standard, Visio Professional, Visio Enterprise, Visio Technical a FrontPage. Neplatí to ovšem pro Windows samotné. Například firma Škoda auto poskytla svým zaměstnancům Office 2007 zdarma pro práci doma díky licenčnímu ujednání s Microsoftem.

Faktem je, že by se tak bohatá firma, jako je Microsoft, mohla dopracovat k rozhodnutí, že verze veškerých svých produktů uvolní pro domácí užívání zdarma, respektive jen za cenu médií podobně, jako to dělají někteří producenti antivirových programů. Nejspíše v "oholené" verzi a bez těch produktů, které jsou určeny k profesionální práci. Zjednodušeně řečeno: Windows + Office. S ohledem na téměř absolutní "penetraci" do firem a státní správy takový velkorysý dar světovému obyvatelstvu ale Microsoft nehodlá udělat a dál bude sbírat peníze i od těch, kteří používáním jejich produktů nevydělávají ani cent. Je přece krásné se tvářit jako dobrodinec lidstva a věnovat miliardy na pomoc těm, kteří si nikdy počítač nekoupí a o které se jejich vlády nepostarají. Že, pane Gates?
16.5.2008 11:10 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Konec potíží s chrápáním?

Chrápete nebo chrápe ten vedle vás v posteli, vedle na gauči nebo za tenkou příčkou? Něco byste s tím měli konečně udělat. Po krátkém průzkumu si vás dovoluji upozornit na možnosti, jak chrápání zlikvidovat. Jinak by mohl také skončit váš milostný/manželský vztah! Tak například míchači přírodních i syntetických ingrediencí nabízejí hned několik produktů. Na světě je přípravek Snoreeze, což je lipozomový sprej proti chrápání s mentolovou příchutí. Je k dostání v některých lékárnách. Účinnost přípravku je založena na zvlhčení měkkého patra, jehož vysychání je nejčastější příčinou neblahých zvukových rezonancí. Ústní sprej tvořený směsí rostlinných olejů a vitamínů se aplikuje před spaním a působí zhruba osm hodin. Inu, za 220 korun to stojí za vyzkoušení. Alergici ale pozor, je tam glycerol 85 %, olivový olej, lecithin, silice máty peprné, mandlový olej, slunečnicový olej, sezamový olej, tokoferol-acetát alfa (vitamin E), sorbitan draselný, pyridoxinium-chlorid (vitamin B6).

Nebo můžete zkusit další přírodní přípravek Adenol, který má rovněž zamezovat chrápání. Jeho složení vypadá jako z pytlíku baby kořenářky: Rostlinné éterické oleje - Eukalyptu, Mateří douška, Anýz hvězdicový, Meduňka lékařská, Bergamo, Citron, Levandule lékařská, Cypřišek, Koriadr setý, Římský kmín, Citronová tráva, Pomeranč, Bazalka pravá, Rozmarýn lékařský, Mandarinka, Máta peprná. Pokud nejste na některou složku alergičtí, za pokus to stojí.

Poněkud kuriózně vyhlíží "zařízení" Silensor, které se skládá ze dvou průhledných dlah na horní a dolní čelist, něco jako přídavné panty. Spodní čelist je vtahována dovnitř pomocí dvou z umělé hmoty pásků, které spojují obě dlahy. To umožní rozšíření prostoru hltanu. Tím se sníží rychlost vdechovaného vzduchu a následně i vibrace měkkých tkání. Při použití Silensoru je možné čelistmi pohybovat. Nicméně pohyb dolní čelisti dolů a dozadu je omezen a proto Silensor funguje jako prostředek k prevenci chrápání. Silensor nemůže být připevněn do bezzubých úst. Váš zubní lékař posoudí, zda zbývající zuby pro zařízení poskytují dostatečnou oporu. Já bych se poněkud obával jednak ceny - zubaři jsou drazí - a pak, co kdybych to ve spaní spolknul?

Německý vědec Daryoush Bazargani přišel na další metodu pro řešení problémů s chrápáním - počítačem ovládaný polštář, který posunuje hlavu spící osoby, dokud chrápání nepřestane. Profesor Bazargani z univerzity v Rostocku představil prototyp svého polštáře na konferenci o zdraví. "Polštář je napojen na počítač velikosti knížky, který spočívá na nočním stoku a analyzuje hluk chrápání. V závislosti na výsledcích analýzy pak počítač zvětšuje nebo zmenšuje vzduchové polštářky v polštáři tak, aby nosem spící osoby procházelo co nejvíc vzduchu v závislosti na poloze hlavy," řekl reportérům Reuters. Velmi pěkné, ale co ten kabel? Nebo se snad používá technologie zvaná "modrý zub"? A potom: určitě to vrčí podobně jako přístroje na měření tlaku.

"Antichrápač" Snore Stopper vypadající jako náramkové hodinky je dalším technickým řešením: citlivé biosenzory zaznamenají frekvenci chrápání a jemným impulzem donutí přestat chrápat i největšího spáče aniž by se probudil. Stačí připnout na zápěstí. Jak zdůrazňuje prodejce, přístroj je naprosto bezpečný, intenzitu impulzu je možné nastavit podle osobní míry citlivosti tak, aby došlo k přerušení chrápání a přitom jste se nevzbudili. Snore Stopper je založený na stejném principu jako elektronické obojky pro psy, které slabými elektrickými šoky učí psa, aby neštěkal.

S jednoduchým a levným řešením přišel pan Petr Záleský nabízející Chrupík: polštářek obdélníkového tvaru, který se zepředu upevní suchým zipem kolem krku. Tvoří tak límec, který podpírá bradu, čímž zabraňuje či výrazně eliminuje chrápání. Přijde vás jen na 169 korun a tak doporučuji začít boj s chrápáním právě s ryze českým Chrupíkem. Pokud ovšem nedáte na mé rady ohledně povzbuzování manželského či partnerského sexuálního života a budete si dál chrápat jako když řeže pilou. Přeji krásný slunečný den a klidný spánek v noci.
15.5.2008 10:30 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Přeložte si webové stránky z angličtiny do češtiny!

Google rozšířil o další jazyky včetně češtiny svoji službu Google Překladač, která umožňuje překlad libovolných vložených textů nebo webových stránek mezi více než dvaceti dostupnými jazyky. Google používá metodu statistického překladu. Vkládané texty a webové stránky lze převádět mezi následujícími jazyky: angličtina, arabština, bulharština, čínština, chorvatština, čeština, dánština, holandština, finština, francouzština, němčina, řečtina, hindština, italština, japonština, korejština, norština, polština, portugalština, rumunština, ruština, španělština a švédština. Jak on-line překladač funguje si můžete sami vyzkoušet na stránkách Google Překladač. Pokud nebudete s překladem spokojeni, můžete Googlu navrhnout vlastní překlad pro uvedenou frázi. V této souvislosti bych rád upozornil autory webových stránek, aby nepoužívali pro menu obrázky s texty - tohle samozřejmě Google nepřeloží. Stejně špatně dopadnou i informace zobrazované pomocí technologie Adobe Flash Player.

Jako ukázku kvality překladu nabízím kousek textu z webu společnosti SRA International o koupi společnosti ERA vyrábějící české radiolokátory Věra:

"Fairfax, Va, April 30 / PRNewswire-FirstCall / - SRA International, Inc (NYSE: SRX), vedoucí poskytovatel technologie a strategické konzultační služby a řešení pro vládní organizace, dnes oznámila podepsání definitivní smlouvu o koupi Era Corporation, soukromá poskytovatel pokročilých technologií pro sledování letového provozu, letiště Ruzyně, vojenské a bezpečnostní trzích."

Soudím, že se to překladači docela povedlo. Dokonce i texty literární či dramatické dopadají přijatelně:

"Domin: Tak to je to, co se stalo. (sedí u stolu, se zdá být zajímavější, Helena a mluví rychle) Bylo to v roce 1920, když starý Rossum, stále ještě mladý muž, pak ale veliký vědec, přišel žít na tento izolovaný ostrov s cílem prozkoumat mořské biologie. Stop. Vedle svých studií, zhotovil několik pokusů shrnout chemické struktury živých tkání, známý jako protoplasma, a on nakonec objevil materiál, který se chovala stejně jako živou tkáň, přestože v nich, chemicky, zcela odlišné. To bylo v roce 1932, přesně čtyři sta čtyřicet let po objevení Ameriky." (úryvek ze hry Karla Čapka R.U.R - Rossum‘s Universal Robots, do angličtiny přeložil David Wyllie.

Někdy se to ovšem příliš nepodaří: "Žádná hanba, nejsou koláče.(No shame, no gain) Byl jsem zamčený a mé kalhoty byly padla. (I was locked out and my trousers were falling down.) Pak jsem se dozvěděl skutečnou radost z ponižování. (Then I learned the true joy of humiliation) - takhle dopadl titulek jednoho článku z The Guardian.

Ve výsledku vyhledávače můžete najít odkaz [Přeložit tuto stránku] zobrazovaný za titulkem vyhledané stránky. Tento odkaz se zobrazí pouze v případě, že si je Google jistý jazykem této konkrétní stránky. Některé stránky mohou obsahovat texty ve více jazycích nebo použitý jazyk není dostatečně definován v META příkazu v záhlaví kódu stránky (Content-Language, charset). Překlad je možné zakázat pomocí meta <name="google" value="notranslate">. Originální text si můžete zobrazit najetím myši na přeložený text. Více informací o práci překladače a jeho možnostech najdete na Google Překladač: Často kladené dotazy.
14.5.2008 08:30 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Vyrobte si bionaftu v garáži.

Etruk 50"Vyrábíme a prodáváme domácí bionaftové procesory od 50 do 200 litrových jednotek. Výrobní náklady na domácí výrobu jsou na úrovni přibližně 12 pencí za litr plus náklady na použitý olej. Pokud budete získávat olej z místních obchodů, kaváren či restaurací (v současné době se za likvidaci olejů platí), pak by jste jej mohli získat i zdarma. Pokud si koupíte již recyklovaný olej, vaše celkové výrobní náklady na jeden litr by neměly překročit cca 40 pencí, tedy výrazně levnější než fosilní nafta", se říká v materiálech britské firmy Ecotec Resources UK Ltd. Pořiďte si jejich zařízení vhodné pro instalaci do garáže a vyrábějte si z odpadních rostlinných olejů palivo do svého automobilu. Potřebný materiál (použitý olej + chemikálie) vás může stát cca 3,70 - 12,50 Kč nákladů litr podle toho, jak levně či zdarma získáte olej. K tomu si připočtěte amortizaci zařízení. Například při roční spotřebě 1000 litrů paliva (cca 20000 ujetých kilometrů) a odepisování ceny zařízení za 23 000 během čtyř let by amortizace činila 5,75 Kč na litr vyrobeného paliva pro plátce DPH, pro neplátce 7,67 Kč. Celkem by se tedy vaše náklady mohly pohybovat mezi 11,37 - 20,17 Kč za litr pro neplátce DPH. HDPE Biodiesel procesor jsou kompaktní, snadno ovladatelná zařízení s vynikajícím poměrem cena/výkon. Ať už z přírodního nového nebo použitého stolního oleje budete schopni vyrábět třeba i podomácku bionaftu vynikající kvality.

Co budete potřebovat na domácí výrobu? Především výrobní zařízení označované výrobcem jako procesor např. nejmenší typ Etruk 50, dále titrační kit, methanol a hydroxid sodný nebo hydroxid draselný. Nejmenší zařízení Etruk 50 koupíte už za 895 euro bez DPH (23 000 Kč). Jako odpad získáte při výrobě glycerin, ze kterého si můžete vyrábět vlastní mýdlo. Dodavatelská firma provádí i školení obsluhy v sousedství výrobního závodu. Zpracováno podle firemních podkladů Ecotec Resource UK Ltd.
13.5.2008 10:20 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Stáhněte si Slip(y) od Nine Inch Nails!

Album Slip skupiny Nine Inch Nails hrající industrial rock si můžete stáhnout z internetu zcela zdarma včetně bookletu v PDF. Pro stažení alba stačí do formuláře na jejich stránkách zadat postupně svůj e-mail, v dalším kroku jméno a tři mailové adresy vašich přátel, kteří obdrží informaci o vydaném albu. Pak dostanete mailem link s kódem ke stažení alba. To je k dispozici v několika různých formátech od standardního MP3 až po HD Wave, což je lepší kvalita než CD. Pokud si zvolíte stažení souborů FLAC (bezztrátový kodek), přehrávejte je nejlépe přes Winamp. Více o nejnovějším albu Slip najdete zde.

Na koncertě, který Nine Inch Nails odehráli 16. září 2007 v Sydney, leader skupiny Trent Reznor prohlásil: "Když jsem tady byl naposled, rozčiloval jsem se nad absurdními cenami CD disků. Tato historka je už známá po celém světě. Moje nahrávací společnost mě nesnáší, protože jsem je pěkně seřval. Řekl jsem jim, že jsou chamtiví a lakomí. Ale k ničemu to nebylo; viděl snad někdo nějaké snížení cen? Takže vy víte, co to znamená. Ukradněte to. A přesvědčete své přátele, ať také kradou," vyzval Trent k odporu proti vydavatelským firmám. Hudbu a videoklipy skupiny Nine Inch Nails najdete i na MySpace.com nebo na YouTube.
12.5.2008 10:00 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Čeští Vietnamci konkurují tabákovému průmyslu.

Policisté a celníci v rámci operace Astor objevili v těchto dnech v Letech u Dobřichovic nelegální továrnu na cigarety, která mohla produkovat až 2500 cigaret za minutu. Při akci policisté zadrželi 27 Vietnamců a dva Čechy, 15 z nich již bylo obviněno z krácení daně a policisté je navrhli umístit do vazby. V případě uznání viny jim hrozí pět až 12 let ve vězení. Předběžná škoda byla vyčíslena na 134 milionů korun, zřejmě ale bude několikanásobně vyšší. Na tiskové konferenci o tom informovali zástupci protikorupční policie a celníků. Při akci, na níž se podílelo přes 400 členů (!) protikorupční policie a celníků, bylo zajištěno 24 milionů cigaret různých značek, 71 tun tabáku a další zařízení na výrobu cigaret. Policisté rovněž nalezli finanční hotovost, která v různých měnách přesahovala pět milionů korun. Vedle toho narazili i na tři nelegálně držené zbraně. Pravděpodobně existují další podobní šikovní "výrobci" cigaret. Shánějí dokonce stroje na výrobu cigaret pomocí inzerátů na internetu.

Objevení továrny na výrobu falšovaných cigaret na území ČR není žádnou novinkou. V roce 2006 zahájil odbor pátrání Celního ředitelství Praha prověřování poznatků, že skupina osob organizuje nelegální výrobu a distribuci cigaret na území ČR. Do dalšího šetření se následně zapojili celníci celních ředitelství Plzeň a Ústí nad Labem a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality. Dne 17. 7. 2007 proběhla závěrečná realizace, na které se podílelo cca 450 policistů, celníků a dalších osob a 5 zásahových jednotek. Dne 17. 7. 2007 v ranních hodinách provedla celní správa v součinnosti s příslušníky ÚOKFK SKPV 20 domovních prohlídek v západních, severních a středních Čechách a v Praze. Při domovních prohlídkách byl nalezen stroj na výrobu cigaret, dále stroje na zpracovávání tabáku. Dále byly nalezeny tuny zpracovaného tabáku a nezpracovaných tabákových listů. Na místě byly zajištěny miliony kusů již vyrobených cigaret různých značek, komponenty sloužící k výrobě cigaret např. cigaretový papír, krabičky. Dosud zadokumentovaná škoda na spotřební dani činí 98 milionů korun.

Je pozoruhodné, jak dokáží Vietnamci rozeběhnout výrobu a obchod i takových výrobků, jakými jsou cigarety. Dokonalá práce od zajištění tabáku za babku, strojní výroby cigaret a výroby lakovaných obalů k nerozeznání od originálů světoznámých značek. A vlastní distribuční síť sestávající zejména z vietnamských stánkařů. Celníci a pracovníci České obchodní inspekce v loňském roce na tuzemském trhu zabavili 1,88 miliónu kusů padělků značkových výrobků v odhadované hodnotě bezmála 2,4 miliardy korun, která byla meziročně o zhruba 155 miliónů korun vyšší. Kolik cigaret zabaveno nebylo, není známo. S podivem je ale fakt, že některým českým kuřákům nevadí, že kouří strašlivou směsku vyrobenou z podřadného tabáku.
Stejnou podnikatelskou vynalézavost objevovat na trhu možnosti pro nelegální výrobu, falšování výrobků a distribuci projevili Vietnamci například u výroby lihovin nebo karlovarských oplatek. Čeští "producenti" jim snad mohou konkurovat jen při výrobě falšovaných lihovin, kde dosahují velice slušných výsledků.

Významným tématem bilaterálních jednání Topolánka a vietnamského předsedy vlády při jeho nedávné návštěvě byla také početná vietnamská komunita v České republice. Premiéři se zabývali problémem nelegální migrace a udělování víz. "Je třeba zahájit vážnou diskusi o řízené migraci a eliminaci kriminality," zdůraznil premiér M. Topolánek s tím, že při současném tempu růstu vietnamské menšiny by tato mohla během několika let dosánout počtu 100 000. (!) "Jednání o uznání vietnamské menšiny je legitimní, je ale třeba odstranit veškeré problémy," potvrdil premiér a informoval, že víza budou řešena pomocí call center, která zásadně omezí fronty na vietnamské ambasádě.
"Vietnamců a Vietnamek bychom si měli vážit. Měli by se stát národnostní menšinou." Pro internetové noviny Gita to uvedl předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter. Vietnamská komunita by se tak stala národnostní menšinou vedle slovenské, polské, německé nebo ruské s příslušnými nároky na státní podporu včetně vietnamských škol.
Jak ukazují výše uvedené příklady jejich výrobních a distribučních aktivit včetně podvodného "proclívání" a pašování textilu i výroby a prodeje drog spolu s prostitucí, mají se čím pochlubit. Musíme jen doufat, že jejich děti, tak úspěšné zatím v českých školách, nepřevezmou podnikání svých rodičů s ještě větším nasazením daným kvalitním vzděláním.
9.5.2008 10:10 [Trvalá adresa tohoto článku.]


Podvodné vylákání hlasů lidovců při volbě prezidenta?

Návrh vládního zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, který nepochybně přiměl větší část lidoveckých poslanců podpořit zvolení Klause prezidentem, parlamentem neprošel. Včera jej ve sněmovně podle vlastních slov "pohřbili" kvůli údajné nezákonnosti poslanci vládní ODS Vlastimil Tlustý, Juraj Raninec a Jan Schwippel a postavili se tak do jedné řady s opozicí. Poslanci po bouřlivé diskusi jednání o tzv. církevním zákonu, který je klíčovou normou a reprezentuje dohodu státu a sedmnácti církví a náboženských společností, přerušili. Vláda má sněmovně předložit konkrétní soupis majetku, který se církvím vydá a vyčíslení finančních náhrad za majetek, který z různých důvodů vydat nelze. Prakticky se jedná o majetek katolické církve. Do té doby je projednávání návrhu zákona přerušeno.

Na oficiálním serveru lidovců se včera objevil neautorizovaný dokument nazvaný Reakce na námitky poslance Tlustého k vládnímu návrhu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Podle něj by měl návrh poslance Tlustého především tyto důsledky:
- fyzické vydání veškerého původního majetku církví a náboženských společností (vládní návrh: vydává se cca 1/3),
- osobami povinnými vydat majetek by byly kromě státu i obce, kraje, právnické osoby soukromého práva (vládní návrh: vydává se pouze majetek státu),
- náhrada znehodnocení majetku církví a náboženských společností (vládní návrh: nehradí se),
- náhrada živého a mrtvého inventáře (vládní návrh: nehradí se),
- poskytování náhradních nemovitostí za ty, které nelze vydat (vládní návrh: náhradní nemovitosti se neposkytují),
- náhrady škod povinným osobám, které majetek držely v dobré víře (vládní návrh: vydává se pouze majetek státu, možnost náhrady škody nepřichází v úvahu),
- zvýšené výdaje státních finančních prostředků, které by bylo nutné vynaložit zejména v případě původních zemědělských pozemků na jejich vytýčení a zaměření, nákladů na znalecké posudky.

O tom, zda vláda předložila návrh zákona o církevní restituci těsně před volbou prezidenta jen proto, aby ODS získala potřebné hlasy lidovců, lze s úspěchem spekulovat. V každém případě postup poslance ODS Tlustého a spol. vyvolává dojem, že ODS ve skutečnosti o žádné vyrovnání s církvemi neusiluje. Je zcela evidentní, že námitky Tlustého k obsahu zákona nemohly narodit v jeho přemýšlivé hlavě až těsně před jeho projednáváním v parlamentu. Kdyby tyto námitky přednesl před prezidentskou volbou, nepochybně by žádný člen KDU-ČSL Václava Klause nevolil. Podezřelé na celé "dohodě" se zástupci církví je i fakt, že samotný text zákona a zejména podpůrné dokumenty obsahující "propočet" výše náhrad jsou natolik vágní, že pro Tlustého bylo snadné zákon a zejména "propočet" napadnout.

Lidovci jsou ale ve složité situaci: pokud splní své zatím opatrné hrozby a vystoupí z koalice, nijak si nepomohou. Když by Topolánek s vládou odstoupil, v mimořádných volbách by pravděpodobně vyhráli socani a ti jsou s komunisty tvrdě proti přijetí zákona o církevní restituci. Navíc by se mohlo snadno stát, že by se lidovci do parlamentu vůbec nedostali. Pokud si chtějí zachovat svoji tradiční účast v jakékoliv budoucí vládě, budou muset slevit ze svých představ především o výši církevní restituce. Nejlépe by udělali, kdyby vyhověli nejen požadavkům Tlustého party, ale i představám pantáty Paroubka. Jinak jim zazvoní v příštích volbách umíráček.
Dokumenty: Věcný záměr zákona o církevní restituci, Výdaje ze státního rozpočtu na církve.
7.5.2008 10:10 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Ještě není pozdě investovat do zlata!

Cena zlata sice už delší dobu stoupá, ale česká koruna také. Takže ještě není pozdě k uložení peněz do zlata nebo k obchodování na burze. Pokles ceny zlata se v dohlednu nepředpokládá, naopak pokles ceny amerického dolaru vyvolává další růst cen zlata. Nejjednodušší formou, jak investovat do zlata, je nákup mincí. Tady se nabízejí například Krugerrandy, které jsou známy jako nejznámější investiční zlaté mince. Poprvé byly tyto mince raženy v roce 1967. Nesou jméno tehdejšího jihoafrického prezidenta Paula Krugera a názvu tamní měny (Rand). Krugerrandy jsou raženy z 22karátového zlata a každá mince v sobě obsahuje přesně jednu troyskou unci zlata (31,1 gramu). Je možné nakupovat také zlaté slitky. Jsou to cihličky z ryzího (24karátového) zlata v hmotnostech od jednoho až do tisíce gramů. Nákup i prodej je velmi jednoduchý, stačí se obrátit na některého z mnoha obchodníků. Existuje i možnost nakoupit přes internet na dobírku. Příkladem může být internetový obchod Zlate-mince, Abros či Avarrio. Obchodování se zlatem na burze prostřednictvím internetu si můžete bezplatně vyzkoušet pomocí tréninkového účtu.
6.5.2008 10:00 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Také se obáváte důchodového věku?

Důchodového věku a stáří se v Česku obává přes šedesát procent lidí. Důvodem obav je zejména nedostupnost a špatná kvalita služeb pro staré lidi. Dostupnost domovů a služeb pro seniory hodnotí dobře jen tři z deseti Čechů. Tři čtvrtiny lidí navíc nejsou spokojeny s výší důchodů a považují ji za nedostatečnou. Vyplývá to z výsledků výzkumu společnosti STEM, do kterého se v březnu zapojilo 1471 lidí nad 15 let. "Ukazuje se, že podstatně víc než nespokojenost s výší důchodu působí na občany představa, že služby pro staré lidi jsou nekvalitní a nedostupné. To obavy ze stáří zvyšuje víc, než pocit, že senioři mají peněz málo," uvedla autorka výzkumu Věra Haberlová. Milá paní Haberlová pravděpodobně trpí nedokrevností mozku: důchodci se zcela logicky bojí nedostatku peněz způsobeného nízkými důchody, protože nebudou mít dostatek financí na zaplacení různých služeb pro staré lidi. Podle skvostného závěru paní Haberlové nemají senioři pocit, že mají málo peněz: jen je pro ně většina služeb pro seniory naprosto nedostupná.

Pokud je vám méně než čtyřicet let, máte ještě trochu času si nějaké ty peníze našetřit. Podle skromných odhadů různých odborníků budete za 25 let potřebovat pro klidné prožití svých posledních let a dnů něco kolem pěti milionů korun navíc, respektive asi 200 tisíc euro, ze kterých si budete moci platit nutné služby v případě, že se o vás nepostarají vaši příbuzní. To je zcela běžná praxe například v sousedním Rakousku. Jestliže jste si právě teď vzali hypotéku na výstavbu vašeho bytu či domu a je vám kolem třiceti až čtyřiceti let, jste na tom o dost hůře, protože na stáří už toho v padesáti či šedesáti letech po zaplacení hypotéky moc nenašetříte. Dnešním padesátníkům a šedesátníkům už dávno ujel vlak, zejména jsou-li bez zaměstnání a bez úspor či dokonce v dluzích. Nepočítejte s tím, že vám nějaká banka půjčí peníze na kvalitní prožití důchodu. Záměrně nehovořím o pobírání státního či jiného důchodu, ten vám bude stačit tak akorát na elektriku, plyn, topení, odpadky, trochu jídla a bydlení v nějakém laciném krcálku někde na periferii nebo na venkově ve stodole.

Máte ještě jednu možnost: co nejlépe si během let plynoucích do důchodového věku zničit zdraví kouřením, alkoholem a drogami natolik, abyste se důchodu vůbec nedožili. Pak si s nějakými úsporami na zlé časy nedělejte vrásky. Koneckonců, věk 65 let je docela slušný výsledek. Řada lidí se jej vůbec nedožije. Před sto lety byl v padesáti letech muž nazýván ctihodným kmetem a v šedesáti stařečkem, o ženách raději nemluvme, některá ze čtenářek by se mohla urazit, kdybych jí vzhledem k věku označil za bábu či stařenu. Ovšem ženy pozor: právě teď se dožíváte průměrně až o šest let delšího věku než muži a stále to roste. Budete tedy potřebovat na slušný život v důchodu více peněz. Neutrácejte tedy tolik za šaty, boty a šminky a vytvořte se tajný fond, aby vám peníze manžel náhodou nepropil v naději, že se toho bídného důchodu nedožije. A vy všichni: myslete na to, že by po vás měly zůstat alespoň nějaké peníze na zaplacení pohřbu. Pokud se ovšem nechcete pozůstalým pomstít za to, že o vás v posledních dnech a hodinách s láskou nepečovali.
Prameny: Naděje dožití a průměrný věk, Důchody v ČR: Užijete si penze?. A abyste věděli, do čeho jdete, doporučuji značně morbidní diplomku Lucie Malinové nazvanou KULTURA A SMRT. Přeji hezký, i když poněkud podmračený den. A smrt slimákům!
5.5.2008 10:00 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Oslavme příští rok 1.Máj tak nějak jinak.

Dopoledne patřilo včera v Praze v parku juldyfuldy komunistům. Za své vzal plán neonacistů vytvořit uličku hanby pro stoupence KSČM, kteří přicházeli na oslavu ke Křižíkově fontáně. Před kostelem na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad skončil odpoledne pochod zhruba pěti stovek pravicových extremistů. Demonstraci oficiálně svolala jako "oslavu svátku práce" nacionálně orientovaná Dělnická strana. Do ulic hlavního města vyrazili také stoupenci hnutí Národní odpor, které bývá označováno za neonacistické. Pochod se obešel bez incidentů, lidé jen pochodující pozorovali z oken svých bytů. Několik rudých praporů s nápisem Komunistický svaz mládeže a motivem srpu s kladivem zabavili strážníci mladým účastníkům oslav 1. máje v Brně, v Praze si mládežníci mávali svými komunistickými prapory bez povšimnutí policie. Anarchisté se tradičně shromáždili na Střeleckém ostrově, aby si připomněli "justiční vraždu chicagských odborářů". Členové a stoupenci ODS se potulovali na Petříně a snažili se vyvolat dojem, že 1.Máj je svátek milenců. Zda se dostavil Topolánek s Talmanovou i s jejich synem Nicolasem nebylo zveřejněno. K žádným rvačkám ani incidentům s policií nedošlo, ukázalo se, že jsme přece jen spíše holubičí povahy a pokud se někdo rve s policií, jsou to buď nepolitičtí chuligáni nebo sportovní fanoušci. To je plně v duchu tradic: v minulosti byly u našich předků velmi oblíbené hospodské rvačky, stále neztratilo přitažlivost noční kácení popelnic spojené s honiškami s policií a zapalování odpadků v kontejnerech bez hlubšího politického významu.

Domnívám se, že ale našemu milému lidu skutečně chybí nějaké to pochodování ulicemi s hesly na standartách, s vlajkami, alegorickými vozy, válečnými pokřiky hanobícími nepřítele, prodejem piva do papírových kelímků s nezbytnými párky a buřty. Navrhuji proto obnovit starou tradici prvomájových pochodů, které se nekonaly jen v dobách totality, ale i za první republiky. Na vhodném místě by byla postavena tribuna, ozdobena státními symboly a neutrálními symboly daného města s vlajkami politických stran, které právě ve městě vládnou. Na tribuně by zdravili pochodující lid zvolení zastupitelé a to všichni, tedy ti vládnoucí i opozice. V průvodu by pak procházeli kolem tribuny různé skupiny obyvatel: zaměstnanci firem propagující své výrobky, zemědělci, učitelé, zdravotníci, sportovci, členové politických stran všeho druhu holdující svoji podporu zastupitelům nebo hanobící jejich pochybné praktiky. Házeli by na tribunu květiny nebo rajčata či podobnou zeleninu podle toho, jak vřelý vztah by měli k těm na tribuně. Neziskové nevládní oragnizace by prezentovaly svoji nepolitickou politiku pod hesly informujícími o tom, kolik peněz vybrali a kolik z nich skutečně věnovali na bohulibé účely. Pochodovali by i školáci a studenti se svými revolučními návrhy, odpůrci radarů, raket a USA, homosexuálové, zahraniční dělníci bojující za svá práva a taxikáři žádající zdražení svých služeb. Prostě zůčastnit by se mohl každý spolek, který by svoji účast řádně nahlásil a byl organizátory průvodu zařazen s určením doby, kdy ze shromaždiště vypochodují v průvodu. Když tohle dokázali zorganizovat komunističtí pořadatelé, tak by to snad městští úředníci za pomoci počítačů dokázali i dnes. Vše by přenášela v přímých přenosech televize s prostřihy do všech různých míst po celé republice. Prostě takové veselé setkání občanů se svými zvolenými zástupci. V Praze by na tribuně stála pochopitelně také právě úřadující vláda, které by to všichni spočítali. Posílám tento text panu Bémovi, aby něco takového zorganizoval v příštím roce jako vzorovou ukázku toho, jak by se měl 1.Máj slavit ve skutečně demokratické zemi. Buďte dobří, přátelé!
2.5.2008 10:00 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Milujete také svůj počítač? Zkuste DriverMax!

Máj sice není měsíc lásky k počítačům, ale u některých úchylů je často počítač v žebříčku lásky na prvním místě. Takoví jedinci kromě jiného pečují i o jeho zdraví: aby se nenakazil viry, aby styk s ním byl bezpečný, aby byl vždy připravený sloužit a hlavně aby byl rychlý, co nejrychlejší. A tady je problém, který jistě znáte: čím delší uplynul čas od instalace woken, tím pomalejší se vám počítač zdá. A není to jenom zdání, je to holý fakt, který potvrzuje deset ajťáků z deseti. Nezbývá pak nic jiného, než naformátovat disk a wokna znovu nainstalovat. Kdo to už jednou zkusil, jistě ví, co jej kromě instalace řady uživatelských programů čeká: hledání a instalace ovladačů hardwaru (drivery), zejména toho, který funguje jenom díky ovladačům instalovaným z CD výrobce nebo stahovaných z internetu (grafická karta, monitor, zvuková karta, netypická tiskárna, skener, modem). A netušíte, kam jste ta CD s ovladači zašantročili. Možná nechcete instalovat celá wokna znovu, ale jen zkusit nový ovladač hardwaru, a přitom mít pro jistotu v záloze i ten starý — osvědčený, kdesi uložený na disku. Případně chcete zjistit, zda k vašemu hardwaru existují nové ovladače, ale nemáte čas ani chuť trávit desítky minut jejich hledáním po internetu.

Všechny tyto úkoly vám pomůže vyřešit zdarma dostupný program DriverMax: analyzuje operační systém, nalezne nainstalované ovladače hardwaru a umožní jejich export či aktualizaci. Vyexportované ovladače samozřejmě umí také znovu importovat, tedy nahrát znovu do systému po jeho nové instalaci. Program je dostupný zcela zdarma na stránce jeho autorů. Do třiceti dnů od instalace je však třeba bezplatně se zaregistrovat u výrobce pro zpřístupnění všech funkcí. Registraci provedete přímo v úvodním okně kliknete na tlačítko Claim your FREE registration code. Registrační kód vám přijde mailem.

Pokud máte v počítači druhý pevný disk, nechte si ovladače zapsat právě na něj. DriverMax vytvoří v zadaném adresáři strukturu podadresářů obsahujících všechny nebo jen vámi vybrané ovladače. Pokud necháte uložit všechny ovladače včetně systémových zařízení, počítejte s prostorem kolem 60 MB. Jestliže máte jen jeden pevný disk, vypalte si vytvořený adresář na CD. Nebo použijte flashdisk. Podrobný popis použití programu DriverMax najdete například na Chip.eu. I když se k žádné nové instalaci nechystáte, určitě si zálohu ovladačů udělejte, nikdy nevíte, kdy se vám wokna složí. Přeji vám krásný první máj a prožijte jej raději někde pod rozkvetlou třešní. Tam se přece dělá ta opravdová láska.
1.5.2008 10:15 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Home
Home
Některé odkazy na cizí internetové adresy použité v tomto čísle nemusí s ohledem na časový odstup od jeho vydání fungovat.
[CNW:Counter]


Creative Commons License
Ahasweb, jehož autorem je Jan Bílek, podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko
.