CDmusic.cz - CD, DVD, Old Czech music, jazz, trad.folk, brass - Czech Labels at Czech prices. Visa, Eurocard/MasterCard (SSL / 3-D Secure) CDmusic.cz - CD, DVD, Old Czech music, jazz, trad.folk, brass - Czech Labels at Czech prices (products catalogue).


Pamětník
počátků
dějin
počítačů
a internetu
komentuje
nejméně
jednou
týdně
aktuální
události
kolem nás

  AHASWEBOVY NOVINY, číslo 441 - 1.11. - 30.11.2007.         Dnes je  ,   zítra: 
Home MINULÉ ČÍSLO ARCHIV GALERIE VYKOPÁVKY OBLÍBENÉ  PDA/TEXT MIRROR RSS

Hledání v Ahaswebovi:
Google Klasika/cesky jazz/pop Dobirka,VISA-E/Mastercard,AmericanEx-nizke ceny,postou!

Ohrožují větrné elektrárny automobilisty i chodce?

Pod větrnými elektrárnami u Pavlova na Jihlavsku bylo minulý týden životu nebezpečno. Z vrtulí, které se točí ve stopadesátimetrové výšce, odlétávaly půlmetrové kusy ledu. Situace se může opakovat několikrát za zimu. Kousek od větrníků vede silnice, proto se rizikem zabývají policisté. Chtějí, aby se u cesty instalovaly dopravní značky varující před nebezpečím.

Značky s nápisem "Pozor padající námraza" jsou již na silnici rozmístěny, větrníky byly zastaveny. Otázkou zůstává, co má jedoucí automobilista udělat, když k takové alibistické ceduli dorazí. Pravděpodobně vyslat průzkumníka s dalekohledem, který by zjistil, zda se vrtule točí a zda z ní něco odletuje. V takovém případě, pokud průzkumník přežije, obrátí cestující občané automobil a zvolí jinou cestu. "Představa, že by takový kus ledu o váze několika kilogramů zasáhl chodce nebo padl na přední sklo jedoucího vozu, je děsivá," říká krajský zastupitel Zdeněk Ryšavý (ČSSD), který novinářům rozeslal zprávu o létajících kusech námrazy. Podle něj je to další důvod pro maximální omezení výstavby větrníků.

"Je to zveličování v rámci tažení proti větrným elektrárnám," komentuje události David Jozefy, jediný majitel společnosti KV Venti s.r.o., která pavlovské větrníky od loňského roku provozuje. Podobná situace, kdy námraza při oblevě povolí jako minulý týden, může podle něj nastat maximálně osmkrát ročně. "V Pavlově zajistíme technická opatření, která budou již standardem pro všechny další projektované elektrárny. Opatření sestává z kamery a čidla námrazy. Z centrálního dispečinku bude po signalizaci námrazy elektrárna okamžitě odstavena," ujistil Vratislav Výborný, krajský manažer projektů společnosti KV Venti s.r.o..
Zajímavým dokumentem o tom, kde se možná budou stavět další větrné elektrárny, může být i pro vás mapa území vhodných pro umístění větrných elektráren, kterou vypracovalo ministerstvo životního prostředí pro posouzení možného střetu s ochranou přírody, kromě jiného i s tahy ptáků. O ochranu životního prostředí občanů se zřejmě MŽP nezajímá. Asi ministerští úředníci vycházejí z předpokladu, že kde se dobře žije ptákům, stromům i dalším živočichům, dobře se bude žít i občanům.

Připomínám ještě jednu možnost vedlejšího přínosu vybudování větrné elektrárny ve vašem okolí: podle vzoru televizní reklamy, kde se občan jakési blíže neurčené nerozvinuté země vozí na listu vrtule vrtulníku s cílem doletět co nejdál na pole s vysázeným losovacím číslem se mohou i občané takto vozit na vrtulích a dopřát si ojedinělého adrenalinového zážitku při letu nad krásnou českou krajinou. Možná by to bylo to nejlepší využití těchto nádherných staveb. Podle statistik je ale třeba počítat s tím, že bude možné tuto turistickou atrakci provozovat nejvýš celkem po dobu odpovídající jednomu měsíci. Ve zbývající době totiž vítr vrtule neroztočí. Kdybyste snad chtěli sami si takovou větrnou elektrárnu postavit, podívejte se na výkupní ceny elektřiny z větrných elektráren. Vezměte ale v úvahu, že za elektřinu vyrobenou ve fotovoltaické elektrárně se platí 5,5 krát více. Nic se tam netočí, nic nikam netrčí nad obzor a nic nehvízdá. Jen v zimě si musíte připravit svaly na zametání sněhu z plochy několika tisíc metrů čtverečních, v létě zase na umývání článků od prachu. To se ale dá elektrifikovat s pomocí elektřiny vyrobené na místě. Přeji vám mnoho zdaru ve vašem případném investování a čerpání dotací z peněz daňových poplatníků ať už ve formě dotace na výstavbu z Bruselu (až 46 procent, nejvýše 30 milionů) nebo v dotované ceně vykupované elektřiny.
30.11.2007 10:30 [Trvalá adresa tohoto článku.]


Kdy jste naposledy drželi vrabce v hrsti?

Že jste už dávno ve městě žádného neviděli? Kdysi bývali tak běžní, že je i ornitologové považovali za podřadný druh. Vrabec byl běžnou součástí městských ulic, parků a zákoutí, skřivan a čejka nejhojnějšími obyvateli místních luk a polí. Dřív nestáli nikomu za pozornost, dnes jsou na mnohých místech vzácností. Není to problém jen Česka, ale i celé Evropy, říká ornitolog Miroslav Honců. "Neochvějná jistota, že vrabci domácí jsou přítomni v každém městském parčíku, okrajových čtvrtích a v každé vesnici, byla na konci dvacátého století náhle otřesena zjištěním, že z mnoha míst téměř, nebo úplně zmizeli. Je to vymírání a je potřeba to zastavit," upozorňuje Česká společnost ornitologická.

Ve skutečnosti je to prosté, o žádné vymírání se nejedná: vrabci z měst zmizeli ze stejného důvodu, jako zmizeli hráči kuliček: pro naprostý nedostatek neupravených hlinitých a prašných ploch na okrajích parků, před školami. Vrabci se na nich popelili a školáci si mohli patou vyhloubit důlek a hrát tu nádhernou hru s kuličkami obyčejnými i skleněnkami nebo cíněnkami. Zatímco školáci hru s kuličkami opustili a zaměnili jí za elektronické hry, vrabci se přestěhovali na venkov, kde s úspěchem řádí na polích a zahradách, kde likvidují především ranný salát a ředkvičky na záhonech zahrádkářů. Ornitologové se budou muset vypravit za nimi a ne je marně hledat ve městech, kde asfalt a dlažba nahradili jejich prachu plné životní prostředí. Rád je na jaře přivítám. Tedy ty ornitology. Vrabci mě řvou přímo pod okny a poletují po okolí v celých hejnech. Nebo že bych se mýlil a to jejich hejno je poslední kolonií vrabců v Čechách či snad v celé Evropě? Podrobnější pátrání ornitologů také ukazuje, že skutečně kolonie vrabce domácího neboli městského ubývají také pro nedostatek vhodných míst pro hnízdění. Oblíbenými místy vrabců totiž jsou nedokonale zabezpečené půdy a poškozené okapy, kterých díky větší starosti majitelů o domy rapidně ubývá. Na venkově pak vrabec polní nachází díky změně způsobu chovu drůbeže méně potravy, kterou si opatřoval snadno na dvoře, kde se přiživoval s domácí drůbeží. Do velkochovů se nedostane a tak mu zbývají jen pole a louky k opatření potravy. Více informací o akci Vrabec domácí - Pták roku 2003 najdete na serveru České společnosti ornitologické.
29.11.2007 07:00 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Andrej Tarkovskij: STALKER (1979)

Téměř po třiceti letech jsem mohl znovu vidět tento mysteriózní film "sovětského" režiséra, který natočil podle úžasné předlohy, sci-fi novely "Stalker (Piknik u cesty)", kterou rovněž "sovětští" autoři sci-fi, bratři Arkadij a Boris Strugačtí vydali v roce 1972. Vyšel v minulém roce u nás na dvoudiskovém DVD albu (film je rozdělen na dva díly) a prodává se za pevnou cenu 650 Kč! Ačkoliv jsem obdivovatelem jak Tarkovského, tak i obou bratří Strugackých, tohle mě přišlo za film v klasickém formátu v ruštině jen s českými titulky poněkud příliš a tak jsem se obrátil na svou oblíbenou půjčovnu DVD, která disponuje naprosto unikátní sbírkou snad všeho, co kdy a kde vyšlo na DVD a má to alespoň české titulky. STALKER byl převeden na DVD v originálním formátu 1,37:1 a byl přepsán z negativu ve stoprocentní kvalitě. V takto precizním provedení dokonale vynikne nejen Tarkovského hra s barvou, tedy tónové odlišení, které dal jednotlivým epizodám, ale vysvitne i kontrast, vznikající ze střetu černobílých a barevných epizod.

O filmu jeden z diváků napsal: "Jednoznačně jeden z nejzvláštnějších filmů, co jsem kdy viděl. Tarkovského specifický přístup k filmové estetice je natolik osobitý, že jen jeho popis by stačil na studii. Pomalá temporytmika, komponovaná do dlouhých záběrů, vytváří atmosféru, jež asi nebude fungovat, pokud nesedíte zařezaní v kině a nezíráte na plátno. Ne, Stalker vskutku není pro běžného komerčního diváka, jde o mistrovské umělecké dílo... Taky mi dodnes vrtá hlavou, co jsem vlastně viděl."
Sice jsem film neviděl v kině, ale seděl jsem včera u obrazovky jako zařezaný a vrtá mi ještě dnes hlavou, co jsem vlastně viděl. Tarkovskij se poněkud odchýlil od místy až veselého příběhu Strugackých a tak pokud jste jejich novelu četli, nečekejte žádné prvoplánové sci-fi efekty, žádné mimozemské "hračky". A pro ty, co to nečetli: není to žádná střílečka, nejsou tam žádní mimozemšťané a už vůbec žádné filmové nebo snad dokonce počítačové triky. Je to pomalé, velmi pomalé s úžasnou kamerou a neuvěřitelným zvukem i hudbou, velmi smutné až depresivní. A dost strašidelné. Prostě to musíte vidět. Možná, že si pak budete víc vážit života, který vedete. Nebo ne.

A.Tarkovskij, STALKER, mlýnek na maso...

Další prameny o filmu: Stalker (Piknik u cesty), Arkadij a Boris Strugačtí, Stalker, Česko-slovenská filmová databáze, Stalker, katalog.Artfilm.cz, STALKER, DVD, A.Tarkovskij, STALKER, STALKER: mým Bohem je jaderná elektrárna.
28.11.2007 10:40 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Nahradí počítače soudní zapisovatele?

Ministerstvo spravedlnosti se obrátí do konce roku na české vysoké školy, aby mu nabídly počítačový program, který převede mluvenou řeč do psané podoby. Do výběrového řízení ministerstva se pravděpodobně přihlásí i liberecká Technická univerzita, která takový software už testuje u libereckého okresního soudu. Zdejší soudci počítačový systém, který vytvořila Laboratoř počítačového zpracování řeči na Fakultě mechatroniky Technické univerzity v Liberci, vyzkoušeli a pro zdokonalení do počítače namlouvali odborné právnické výrazy, aby obohatili používaný slovník. "Byli jsme překvapeni, jak program dobře funguje. Má skoro osmdesátiprocentní úspěšnost. Myslím, že taková pomůcka má budoucnost," připustila ředitelka správy soudu Kamila Břachová. Počítač podle ní rozumí běžné řeči. "Mluvčí nemusí zpomalovat. Stačí se jen držet pokud možno spisovné češtiny. Program napíše správně devět slov z deseti. Dá se použít tam, kde někdo text ještě zkontroluje, ale zrychlí práci," říká.

Je to skvělá myšlenka. Zavedení takového systému může ale přinést řadu potíží. Tak například žalovaný pronese "a tak jsem ho podřezal" a počítač zaznamená "a tak jsem ho pořezal". Kontrolor zápisu pak může snadno něco takového přehlédnout, i když by jej mohlo zarazit, že za pouhé pořezání hrozí pachateli trest až patnáct let. Nepochybně to znamená, že se budou muset stejně pořizovat zvukové záznamy soudního jednání a soudní zaměstnanec "korektor zápisu" bude muset záznam porovnat s textem, který pořídil počítač. Čas zapisovatele to tedy neušetří, jen usnadní. Pro případné napadení zápisu některou ze stran bude nutné archivovat i výchozí zvukový záznam.

Pokud se podaří vytvořit program pro převod hlasového záznamu na text v dobré kvalitě, mohl by být využit i sluchově postiženými, kteří by tak mohli například sledovat televizní nebo rozhlasové vysílání sledováním generovaného textu na obrazovce počítače. Podobně by mohl program významně zautomatizovat titulkování filmů a televizních pořadů. Západočeská univerzita v Plzni v tomto oboru již dosáhla výborných výsledků a nepochybně by se svým programem pro rozpoznávání řeči uspěla i u soudního přelíčení.
Další prameny: Zvuková uživatelská rozhraní, Akustická syntéza řeči, Rozpoznávání řeči, Hlasové portály jako současný trend kontaktních center, Automatické rozpoznání hlasu, Prameny od Microsoftu, Dragon NaturallySpeaking.
27.11.2007 10:30 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Zaplaťte Baťům odškodnění a vyhlaste státní bankrot.

Státní žalobci po šedesáti letech očistili jméno zlínského podnikatele Jana Antonína Bati, který byl v roce 1947 v nepřítomnosti odsouzen na 15 let za to, že se veřejně nehlásil k odboji proti nacistům. Letos v listopadu česká justice verdikt Národního soudu zrušila a tím umožnila Tomáši Baťovi žádat o odškodnění za znárodněný majetek. "Máme zájem na tom, aby nám byla vyplacena náhrada, jak byla slíbená podle Benešových dekretů," řekl česko-kanadský podnikatel, který je synovcem Jana Antonína Bati. Pokud by stát skutečně musel náhrady platit, dostal by se podle odhadů některých advokátů do značných problémů. Tvrdí to například Klára Veselá-Samková, která některé z dalších podnikatelů ve Štrasburku zastupuje. Podle ní by se Česká republika dokonce ocitla blízko státního bankrotu.

Jak se s takovým atakem na státní pokladnu vypořádat? Možná by bylo vhodným řešením rozdělení státu podle následujícího scénáře: část státního území České republiky známé jako Valašské království by se vůlí jeho občanů odtrhlo od Česka jako samostatný stát, který by se prohlásil nástupnickým státem pod jménem Česká republika valašská. Tato nová republika by převzala po Česku nástupnictví včetně státních symbolů a ústavy a přešel by tak na ní i státní dluh. Poté by vyhlásila bankrot a stala by se majetkem věřitelů. Zbytek původního Česka by se vůlí parlamentu přeměnil v konstituční monarchii Království českomoravské. Když mohli při převratu v roce 1989 komunističtí federální poslanci zvolit presidentem Václava Havla, mohli by ti dnešní stejně snadno vyhlásit monarchii. Ve všelidových volbách by byl zvolen nový král - nejspíše Václav Klaus - a začali bychom s čistým štítem. Od věřitelů původního Česka by pak král přes prostředníky s finanční pomocí sponzorů tajně odkoupil za zlomek původního dluhu zkrachovanou Českou valašskou republiku a připojil ji opět ke Království českomoravskému. Tato metoda byla českými podnikateli mnohokráte s úspěchem použita při likvidaci zadlužených firem a není důvod, proč by nezabrala i při likvidaci státního dluhu České republiky.
26.11.2007 10:00 [Trvalá adresa tohoto článku.]

I váš pes si může koupit jízdenku MHD přes mobil.

Dopravní podnik hlavního města Prahy včera jako první v České republice spustil novou službu pro veřejnost – nákup jízdenek přes SMS. Cestujícím stačí odeslat SMS v předem stanoveném tvaru na dané telefonní číslo a obratem obdrží SMS jízdenku, která je platná 90 minut. SMS jízdenka je přestupní, platná pouze v pásmu P systému Pražské integrované dopravy a cena činí 20 Kč včetně DPH.

Nákup SMS jízdenky je jednoduchý. Cestující odešle SMS ve tvaru DPT na telefonní číslo 902 06 20 a nejpozději do dvou minut obdrží SMS jízdenku. Pokud si cestující omylem svou SMS jízdenku vymaže ze svého mobilního telefonu, je možné v době platnosti jízdenky získat její duplikát. V tomto případě je nutné odeslat SMS ve tvaru DPTA na telefonní číslo 900 06 06, přičemž cena duplikátu SMS jízdenky činí 6 Kč včetně DPH.

Tato služba je cestujícím poskytována ve spolupráci se všemi mobilními operátory. Zákazník, který si chce zakoupit SMS jízdenku, nesmí mít blokovány služby Premium SMS (lze zdarma aktivovat u asistenční služby operátora).

Cestující využívající služby SMS jízdenka je povinen nastoupit do vozidla nebo vstoupit do přepravního prostoru metra nebo lanové dráhy na Petřín s již přijatou platnou SMS jízdenkou na svém mobilním telefonu.

SMS jízdenku lze použít v pásmu P také k úhradě přepravného za psa bez schrány.

Více informací o užití, kontrole a platnosti SMS jízdenky naleznete v Dodatku Tarifu pražské integrované dopravy a v infocentrech Dopravního podniku.
Pramen: tisková zpráva - Dopravní podnik hlavního města Prahy
23.11.2007 10:55 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Poplatky v nemocnicích budou platit i mrtvoly.

Ano, je to přece logické, že pokud někdo zemře a bude třeba do druhého dne ležet někde na pokoji, musí nemocnice dostat své peníze. Nejspíše to zaplatí pozůstalí. Poplatky musí platit i ten, kdo se do nemocnice dostal cizím zaviněním. Když vás srazí na přechodu a poležíte si v nemocnici aniž jste to měli v úmyslu, musíte platit šedesát korun za každý den. Vymoci si peníze na viníkovi musí pacient sám. Platit musíte i když budete na áru a nebudete si užívat lahůdek nemocniční kuchyně. Místo řízku budete přece dostávat infuze a transfuze a to je mnohem vybranější krmě. Nejsem si ale jistý, zda si budete moci vybírat nemocnici podle toho, jak rychle vás vyléčí. Doporučuji nemocnici Na Homolce, tam mě vyšoupli do domácího ošetření druhý den po operaci slepáku. Nikde zatím napadlo nic o tom, zda budou vybírat i zubaři, kteří už dávno inkasují mnohem větší peníze. Z logiky věcí vyplývá, že ano.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo pro zvídavé a zmatené pacienty brožurku s žertovným názvem NÁVOD NA POUŽITÍ ČESKÉHO ZDRAVOTNICTVÍ V ROCE 2008, kterou si můžete přečíst na internetu nebo vyšla či ještě vyjde v příloze některých novin. Pan ministr Julínek nás v ní přesvědčuje, že "nově zavedené regulační poplatky, které podrobně popisujeme v kapitole III této příručky, je nutné zavést především za účelem omezení plýtvání a zneužívání zdravotních služeb." Ano, řada hypochondrů a postarších osob obojího pohlaví ráda navštěvuje zbytečně různé lékaře, konzultuje třeba i paralelně své choroby s více odborníky současně a ode všech se vyživuje řadou různých léků. Jsou tací pacienti, kteří si s láskou nafasují plnou tašku léků, aby jich pak většinu vyhodili do popelnice, protože vracet je v lékárně jim není příjemné. Ale jsou také pacienti, jejichž život visí často jen na vlásku právě díky té hromadě léků, za které už dnes doplácejí značné částky. Negativní sociální dopad zejména na tuto skupinu nemocných má řešit zavedení ročního limitu 5000 korun, do kterého bude vaše pojišťovna započítávat nové poplatky.
Cituji: "Tak, jak budeme navštěvovat lékaře, platit doplatky na léky a poplatky za výdej léku, se nám automaticky za pomoci počítačů v naši zdravotní pojišťovně budou tyto platby sčítat až jednoho dne narazí na hranici 5 tisíc korun. To bude pro pojišťovnu znamení, že všechny peníze za započitatelné poplatky a doplatky, které zaplatíme nad tuto částku, nám bude muset vrátit. Pozor ale: platit budeme dál a pojišťovna nám bude po kvartálech posílat peníze zpátky."
Pojišťovny s tím jistě budou mít další administrativní práci, ale za odměnu budou moci užívat jistou část vašich přeplatků do té doby, než vám je vrátí zpátky. Pravděpodobně budou muset i lékaři hlásit pojišťovnám, kolik od kterého pacienta vybrali, z čehož budou mít jistě velkou radost. Pro ty z vás, kteří si již teď odhadli, že budou těmi nešťastníky, pro které bude české zdravotnictví dražší o více než 5000 českých na stole, mám radu: schovávejte si potvrzení o zaplacení poplatku u lékaře i z lékárny pro případ, když se nebudete shodovat se svojí pojišťovnou v částce, kterou vám mají vrátit. Zejména váš lékař vám "rád" takové potvrzení vystaví, i když to podle jiného zákona není povinnen do částky 50 korun učinit. Takže vám přeji v příštím roce pevné zdraví. Otužujte se, nepřecpávejte se, cvičte, běhejte a vůbec veďte zdravý život, protože tak ušetříte.
22.11.2007 09:55 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Vypěstujte si sami dřevo na vytápění domu.

Nemám sice dům na venkově, jen chatu ze dřeva a sádrokartonu, ale na jaře a na podzim je vždy milé, si zatopit v kamnech. Nejen že se člověk zahřeje, ale také se mnohem lépe spí. Teplo od kamen je příjemnější než to neosobní z radiátoru a hlavně kamna fungují i jako ventilace, protože si přissávají čerstvý vzduch škvírami mezi okny. A je to vzdoušek lesní, protože do lesa to máme jen pár desítek metrů. V dřívějších dobách jsem si dřevo opatřoval metodou lesního pychu nebo po dohodě s lesníkem, který byl rád, že mu z lesa zmizí odpadové dříví po kácení buků a dubů. V posledních letech jsem ale už dlouho do lesa na dříví nevyrazil. Sklízím každý rok poměrně značné množství dřeva z lísek, které máme kolem plotu a také jsem začal postupně kácet staré ovocné stromy. Jenže tyto domácí zásoby se už krátí a tak jsem se rozhodl na části zahrady začít pěstovat vlastní les, tedy spíše jen lesík či remízek, který by byl určený výhradně na postupné kácení pro otop. Zcela ve smyslu nejnovějších trendů směřujících k využívání obnovitelných zdrojů. Základní otázkou bylo, co vlastně vysázet za dřeviny, které by rychle rostly a měli relativně kvalitní dříví.

Po jistém pátrání na internetu jsem se rozhodl na jaře zakoupit řízky topolu japonského, který může vyrůst i za pouhé tři roky do velikosti vhodné ke sklizni. Stačí kmeny nařezat na polínka a bez štípání rovnou s nimi do kamen. Cituji : "Již více než šest let existuje program na využití zemědělsky neobdělávané půdy podporující výsadbu a pěstování rychle rostoucích dřevin dotovaný vládou našeho státu. Ve výzkumném ústavu v Průhonicích, kam byly dovezeny speciálně vyšlechtěné klony japonského topolu. Zde odzkoušely a doporučily k pěstování v našich podmínkách tuto téměř zázračně rychle rostoucí dřevinu.
Sazenice klonů topolu označované jako J-104 a J-105 dosahují již po čtvrtém roce růstu takových rozměrů jako modřín po 25-ti letech růstu v lese.
Topol J-104 a J-105 má při první sklizni po třech až pěti letech růstu průměr až 18cm a dosahuje výšky 10 až 15 metrů. Využití dřevní hmoty získané z těchto dřevin je různorodé a liší se dle způsobu zpracování. Vzrostlé stromy lze kácet a rovnou krátit na potřebná polena, nebo použít různých druhů drtičů na výrobu jak dřevní štěpky, dále spalitelné ve výtopnách i rodinných domech, či na pasece hrubou štěpku o velikosti několika centimetrů rovnou pytlovat a vozit na místa spotřeby".
Pramen Ceskakrajina.cz.

Při kácení se nachají pařezy a z nich topoly zase hbitě vyrazí. Chce to mít alespoň tři vždy po roce za sebou následující výsadby a máte dříví každý podzim. Mít větší pozemek velikosti alespoň půl hektaru, mohl bych dostat i státní dotaci, která je 60.000 Kč za hektar, což není zanedbatelné. Pokryje to nákup sazenic i nutné zemědělské strojní práce a ještě něco zbude na nákup kotle na dřevo. Řízky stojí kolem 4 korun a zakořeněné rostliny v kořenáčcích kolem 15 korun vč. DPH za kus. Další podrobnosti najdete také na stránkách VÚOZ v Průhonicích nebo na stránkách Japonský topol. Času je dost a sadby snad také. Pokud se do toho dáte, sadba se už prodává, jen se o řízky musíte postarat, aby to přežily ve vhodných podmínkách do jara. Přeji vám mnoho zdaru v samozásobitelství dřevem, protože na trhu je ho stále méně a bude hůř. A pokud je mezi vámi zemědělský velkopodnikatel, který neví co s pozemky, jistě má důvod se nad pěstováním topolu japonského zamyslet. Nemusí se obávat, že by od něj někdo dřevo nekoupil.
21.11.2007 10:45 [Trvalá adresa tohoto článku.]

ČEZ se stará o českou energetiku i když spíme.

Tisková zpráva:ČEZ se bude podílet na dostavbě jaderné elektrárny v Rumunsku. Energetická společnost ČEZ se bude podílet na výstavbě a provozu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Černavoda v Rumunsku. Jako jednoho z partnerů ČEZ v tendru vybrala státní firma Societatea Nationala Nuclearelectrica (SNN). ČTK o tom v pátek informovala mluvčí ČEZ Eva Nováková. Hodnota projektu je asi 2,2 miliardy eur (přibližně 60 miliard korun). Jednání o investičním kontraktu mají začít v poslední listopadové dekádě a potrvají několik měsíců. Vybraní účastníci vytvoří se státní SNN společný podnik, který dokončí dva bloky s instalovaným výkonem 720 megawattů. Do provozu je chce rumunská strana uvést v roce 2014 a 2015 po zhruba pěti letech výstavby.

Tak to je opravdu překvapující informace, která prakticky v médiích nevyvolala žádnou pozornost. Ze zprávy nevyplývá, kolik ve skutečnosti ČEZ do výstavby dvou bloků atomové elektrárny bude investovat. Možná, že celých 60 miliard, možná jen půlku. A co k tomu říká naše milá vláda vedená dynamickým a rozhodným panem Topolánkem? Nic. Ačkoliv je v jeho rukou 61 procent akcií ČEZu, přihlíží s klidem vývozu zisku této společnosti do zahraničí, přesněji na východ od nás. Společnost se státem jako většinovým vlastníkem bude vytvářet společný podnik na výstavbu jaderné elektrárny s rumunským státním podnikem SNN! A přitom nikde ani půl slova o nutnosti zahájit výstavbu dalších dvou 1440 MW bloků v českém Temelíně. Jak jsme mohli sledovat, taková stavba trvá na rozdíl od Rumenska (!) minimálně deset, spíše však dvacet let a vyžádá si náklady nejméně 120 miliard korun. Takže začít během příštích dvou tří let výstavbu dvou bloků v Temelíně je skoro pozdě. Samotný ČEZ uvádí ve svém materiálu nazvaném Realita a mýty o jaderné energii:

Česká republika potřebuje pro zajištění energetické nezávislosti především vyvážený energetický mix. Zejména nyní, kdy se očekává stabilní růst ekonomiky a postupný převis poptávky nad kapacitou výroby elektřiny. Tempo výstavby nových zdrojů neodpovídá nárokům trendu růstu spotřeby a již po roce 2015 hrozí nedostatek výrobních kapacit. Podle prognóz zvyšující se spotřeby elektřiny v ČR (a také ve světě i v EU) by celková roční spotřeba elektřiny v ČR během nadcházejících 15 let mohla stoupnout na více než 100 TWh, tedy o zhruba 40 TWh. ČR nemá pro svou potřebu dostatek energetických zdrojů – závislost na dovozu paliv již nyní dosahuje zhruba 50 % a i v budoucnu poroste. Očekávaný deficit výkonu nemohou vyřešit stávající uhelné elektrárny ani obnovitelné zdroje, žádné reálné úspory energie ani výroba tzv. nezávislých výrobců, tj. výrobců elektrické energie vně energetické společnosti ČEZ. Prognózy vývoje naznačují, že do roku 2020 se z důvodu nedostatku uhlí sníží výroba elektřiny v uhelných elektrárnách celkem o více než 13 TWh ročně.

Přesto se do žádné výstavby u nás ČEZ nepouští ale nakupuje překotně elektrárny v zahraničí a začíná budovat jadernou elektrárnu v Rumunsku. Asi proto, abychom měli odkud elektřinu dovážet. A co dělá naše milá vláda? Pan premiér zákládá komise! Na konferenci "2nd Energy Forum" 5.11.2007 měl "zásadní" projev k české energetice, ve kterém nám ráčil sdělit, že vše drží pevně v rukou:
"Zřídili jsme nezávisle energetickou komisi, pan předseda Pačes je tady přítomen, jako autorita zcela nezávislá, samozřejmě, že chceme zhodnotit současný stav stavu zásobování s těmi aspekty ekologickými, ekonomickými, strategickými, geopolitickými, těch vlivů je tam celá řada. Chceme odhadnout trh vývoje v horizontech 2020, 2050, chceme, samozřejmě, vytvořit podklady pro klíčové implikace pro tvorbu nové energetické koncepce České republiky. Chceme, aby tato komise zpracovala alternativní scénáře vývoje energetiky České republiky a Evropské unie. Chceme, samozřejmě, strategické alternativy a doporučení pro finální verzi energetické koncepce České republiky s tím horizontem 2050."

Topolánkova "nezávislá" komise tedy bude několik let zpracovávat scénáře nejen pro Česko, ale i pro celou EU! Inu, a mezitím bude ČEZ dále zdražovat elektřinu a peníze vydřené z českých spotřebitelů bude utápět ve výstavbě jaderné elektrárny v Rumunsku. A až slavná komise dospěje k závěru, že by se také mělo něco takového postavit u nás doma, požádá představenstvo ČEZu český stát o peníze, protože žádné volné prostředky mít nebude. Možná, že ani nepožádá, protože v té době již bude ČEZ prodán za pár peněz nejspíše nějakému zahraničnímu strategickému investorovi! A tomu do toho, kde by měl vystavět jadernou elektrárnu, česká vláda nebude moci kecat. Třeba vystaví něco dalšího na Slovensku nebo na Ukrajině. Dráty přece vedou do daleka a kde nebudou, tak se natáhnou. Celé to připomíná investiční aktivitu bývalého státního Telecomu a.s., který těsně před privatizací investoval do pevných sítí stamiliony ze státní pokladny. ČEZ dělá dnes to samé s tím rozdílem, že jeho investiční aktivity míří do východního zahraničí.

Co s tím má dělat obyčejný malý český človíček? Začněte si přátelé spořit do zvláštní kasičky, abyste si mohli za pár let rozsvítit alespoň v kuchyni a posedět u televize a kamen na dříví při sledování Zvědavé kamery dávající přenos ze slavnostního otevření nové jaderné elektrárny v Rumunsku.
20.11.2007 10:15 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Také platíte v ceně zboží reklamu?

Tisková zpráva: Internetový portál Seznam.cz prodal od ledna do října reklamu za 602 milionů korun. Druhým inzertně nejžádanějším subjektem českého internetu je pak Centrum.cz, u kterého firmy nakoupily reklamu za 336 milionů Kč. Uvedené výdaje jsou monitorované, tedy vypočtené na základě ceníkové ceny bez ohledu na různé slevy a bonusy. Reálné příjmy společností z takzvané display reklamy jsou proto nižší. Celkový objem reklamy na internetu dosáhl letos do října až 1,5 miliardy korun. Nejvíce peněz přitom proteklo internetem právě v říjnu. Po portálech Seznam.cz a Centrum.cz následují v pořadí investic iDnes.cz s 231 miliony, Ringier.cz se 43 miliony nebo Internet Info se 42 miliony korun utrženými za reklamu.

Trochu mě tato zpráva překvapila. Především proto, že Seznam.cz vůbec k hledání zboží nebo služeb nepoužívám. Důvodem je moje chronická obliba Google.com hraničící se závislostí. Není to nic racionálního, jen setrvávání na nástroji, který mě zatím vždy pomohl. Možná, že dělám stejně jako řada dalších uživatelů internetu chybu a měl bych více používat služeb serveru Seznam.cz. Těžko říci, zda má Seznam.cz pro vyhledávání v Česku rozsáhlejší či kvalitněji aktualizovanou databázi. Faktem je, že na vyhledávání past myši mě poskytl Seznam.cz nabídku 12 250 odkazů, Google.com poněkud více: 77 300 odkazů. V každém případě jsem takové množství neočekával, doufal jsem v nabídku deseti, maximálně dvaceti obchodů nabízejících pasti na myši. Možná jsem dotaz formuloval příliš obecně. Oba vyhledávače také nabídly něco, o co jsem neměl zájem: informace o divadelní hře Past na myši. Roboti samozřejmě nemohly tušit, že chci hubit myši. V nabídkách se také objevily počítačové myši, které jsem hubit nechtěl. Jedno je jisté: Seznam.cz nabídl jako první položku Hledej "past myši" ve Zboží, zatímco Google.com měl pro mě použitelnou past na myši až jako pátou položku a ve sponzorovaných reklamách nebylo nic. Když jsem dotaz upřesnil na past na myši dřevěná, výsledek v Seznam.cz Zboží byl přesvědčující, i když ve Skliku byly kromě pastiček stále myši počítačové. Poněkud překvapivý výsledek dalo hledání past na myši dřevěná ve Firmách. Tady nenabídl Seznam.cz vůbec nic. Nejspíše se žádná taková firma nevyskytuje, ačkoliv pasti na myši prodává. Kterak mám ale vědět, jak by se mohla ta firma jmenovat? Když znám jméno firmy, nepotřebuji na to Seznam.cz. Stačí telefonní seznam. I v Seznam.cz se tedy musí umět položit správná otázka ve správné sekci. Což je vlastně to největší umění vůbec, bez ohledu na použitý vyhledávač. Umělá "inteligence" vyhledávacích strojů je sice na slušné úrovni, ale průměrný uživatel neprogramátor těžko zadá dotaz s využitím AND či OR, závorek a uvozovek. Seznam.cz postrádá jednu inteligentní funkci, kterou disponuje Google.com: opravu překlepů v dotazu. Po zadání "past na myši dřvěná" OR "past na myši kovová" Google.com nabídne - Měli jste na mysli: "past na myši dřevěná" OR "past na myši kovová" - a to už zavání opravdovou umělou inteligencí. Seznam.cz překlep nerozluští: Na dotaz "past na myši dřvěná" nebylo ve Zboží nic nalezeno. Zkuste hledat "past na myši dřvěná" fulltextem.

Takže jsem na rozpacích, zda budu Seznam.cz používat výhradně, nebo střídavě s Google. Asi jak pro co. V každém případě nebudu čtenářem reklamy za oněch 602 milionů, protože mám reklamu včetně flashe zablokovanou. Nesnáším blikající, jezdící a dokonce hudbu hrající potvory na stránce, kterou si chci přečíst. Šéfové firmy, která si takové reklamy na Seznam.cz či jinde platí, to nemají v hlavě v pořádku. Na mém počítači je stejná protireklamní nálepka, jakou mám na poštovní schránce. Stran reklamy se držím zásady nekupovat zboží vehementně propagované na internetu a v televizi. Nerad platím v ceně zboží něco, co mě ruší v hledání informací nebo ve sledování filmu. A pokud jde o internetovou reklamu zvláště, přivítal bych dokonalejší algoritmy vyhledávacích robotů a především kvalitní, přehledné a snadno ovladatelné weby firem. Jistě, je snazší hodit pár set či tisích nebo i více peněz do pokladny reklamní firmy, než si nechat udělat firemní stránky obsahující ty informace, které zákazník na internetu hledá. Vyžaduje to totiž značnou spolupráci vlastních firemních odborníků s autory stránek. Že to jde, dokazuje řada webů, kam rád chodím nakupovat disky, paměti, monitory, televize, ledničky i ty pastičky na myši. I když je prý dnes inverze a slunce svítí jen na horách, u nás v Praze svítí slunce naprosto bezchybně. Asi se televizní rosničky nepodívaly z okna. A nestahujte ty rolety, slunce léčí.
19.11.2007 10:45 [Trvalá adresa tohoto článku.]


Byla by to pěkná parta: Paroubek a Švejnar.

Pan profesor Švejnar ví, jak se dostat na Hrad: když ho podpoří všichni poslanci KSČM a ČSSD a všichni tři senátoři KSČM a senátoři ČSSD. A ještě pár koaličních zrádců od lidovců a zelených. Nebo možná všichni. Na otázku, zda by připustil komunistického ministra ve vládě ráčil pan Švejnar s vážnou tváří národu před kamerami sdělit, že to sice ještě po příštích volbách nevidí reálně, ale až se komunisté přejmenují a stanou se z nich ještě větší demokraté, pak to vidí jako docela spravedlivé s ohledem na voliče KSČM. Je to velice chytrý pokus získat si vždy jednotně hlasující komunistickou mašinerii a přitom jim nic závazně neslíbit. Neopomněl ovšem zdůraznit, že je nepřítelem násilných metod komunistů, tedy toho, jak si počínali komunisté v minulosti. Dnes jsou ale podle něj docela normální demokratickou stranou.
K čemu je vlastně politickým stranám dobrý prezident? Odpověď je prostá: po volbách do poslanecké sněmovny prezident jmenuje politika, kterého pověří návrhem na sestavení koalice a vlády. Ostatní pravomoci jsou méně zajímavé, i když důležité: jmenování členů bankovní rady ČNB, jmenování soudců a profesorů. Pro úplnost cituji z Ústavy ČR:

Čl. 62
Prezident republiky
a) jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi,
b) svolává zasedání Poslanecké sněmovny,
c) rozpouští Poslaneckou sněmovnu,
d) pověřuje vládu, jejíž demisi přijal nebo kterou odvolal, vykonáváním jejích funkcí prozatímně až do jmenování nové vlády,
e) jmenuje soudce Ústavního soudu, jeho předsedu a místopředsedy,
f) jmenuje ze soudců předsedu a místopředsedy Nejvyššího soudu,
g) odpouští a zmírňuje tresty uložené soudem, nařizuje, aby se trestní řízení nezahajovalo, a bylo-li zahájeno, aby se v něm nepokračovalo, a zahlazuje odsouzení,
h) má právo vrátit Parlamentu přijatý zákon s výjimkou zákona ústavního,
i) podepisuje zákony,
j) jmenuje prezidenta a viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu,
k) jmenuje členy Bankovní rady České národní banky.

Čl. 63

(1) Prezident republiky dále
a) zastupuje stát navenek,
b) sjednává a ratifikuje mezinárodní smlouvy; sjednávání mezinárodních smluv může přenést na vládu nebo s jejím souhlasem na její jednotlivé členy,
c) je vrchním velitelem ozbrojených sil,
d) přijímá vedoucí zastupitelských misí,
e) pověřuje a odvolává vedoucí zastupitelských misí,
f) vyhlašuje volby do Poslanecké sněmovny a do Senátu,
g) jmenuje a povyšuje generály,
h) propůjčuje a uděluje státní vyznamenání, nezmocní-li k tomu jiný orgán,
i) jmenuje soudce,
j) má právo udělovat amnestii.

Jak vidíte, ačkoliv nejsou práva prezidenta taková jako například v USA, není to v žádném případě funkce bezvýznamná. Proto chce mít Paroubek na Hradě "svého" člověka pro případ, kdyby zase po příštích volbách nastaly patálie s nerozhodným výsledkem voleb. Rád by se po příštích volbách v roce 2010 stal znovu premiérem. Hodlá si totiž zajistit velkou oblibu národa slibem zrušení všech reforem, které zavedl a ještě zavede jeho úhlavní nepřítel Topolánek. Švejnar rád Paroubkovi v případě volební plichty pomůže, jistě se na tom už dohodli a takové dohody se dodržují. Pokud tedy Klaus neuspěje, máme se na co těšit: státní moc bude od roku 2010 zcela v rukou komunistů a socanů. Možná, že navždy. Evropskou unii totiž vedou už dnes socani a jim podobní kryptokomunisté.
16.11.2007 09:45 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Proč si nevybudovat anarchistickou společnost?

Obecné představy o skupině našich milých spoluobčanů, kteří si říkají anarchisté, jsou velmi povrchní, povětšinou zcela mylné. Proto si dovolím na tomto místě uvést opravdu jen stručně některé citace z anarchistických názorů a cílů. Základním literárním a filozofickým dílem anarchismu je Anarchistický manifest. Mimo jiné se v něm dočteme co by nás čekalo, kdybychom se rozhodli jít touto cestou:

"Komunistická anarchie přemění každou zemi, ve které by byla uskutečněna, v kvetoucí zahradu. Hromada domů, smetiště moderní civilizace, zvané město, se rozpadne a bude rozmeteno. Místo něho budou všude ona malá ohniska venkovského a industriálního života, jaká již dnes počínají v zahradních městech a kolonistických společnostech. Příroda po sociální revoluci je bohatá na cenné, geniální výkony národa, když zbaviv se svých pout, osvobodil génia své iniciativy. Odborové organizace dělnické smazaly všude ráz svého boje a staly se bratrstvy. Žádná skupina nemá právo uzavírat se před druhou. Ne psané právo chrání jí tento projev moci, nýbrž prostě vzájemný společenský poměr přátelské potřeby. Tím je výstup z jedné skupiny, vstup do druhé nebo připojení se k vícero skupinám úplně svobodný. A co různé organizace držíce ve společném majetku všechny výrobní prostředky - půdu jakož i tovary - podílí se všude na svobodné výrobě jakož i konzumaci, vzniká na základě komunismu velkolepý počet kulturních metod výroby, výměny i odbytu, kteréž experimentem zkušenosti přivede konečně lidstvo na dráhu netřídního vývoje." (Ramus, Pierre, *1515 - +1572 fr.humanista,filosof: Anarchistický manifest)

Existují i poněkud "měkčí" názory na to, jak by mohl existovat anarchista i uvnitř naší prohnilé kapitalistické společnosti:

"Prestanme už konecne premýšlet o anarchismu jen jako o „usporádání spolecnosti“, jako o spolecenském systému. Z naší pozice v tomto tak ovládaném a kontrolovaném svete, je nemožné si predstavit život bez autorit, bez zákonu a vlád. Není divu, že anarchismus není vetšinou brán vážne jako rozsáhlejší politický nebo sociální program: nikdo si neumí predstavit, jaké by to doopravdy bylo, kdyby fungovala spolecnost založená na anarchistických principech. A ani si neumíme predstavit jak toho vlastne dosáhnout – a neumí to casto ani sami anarchisté.
...Nechceš být vydán/a na milost vláde, úredníkum, policii nebo jiným vnejším silám, nebo snad ano? Chceš aby ti autority diktovaly jak žít tvuj život? Nechceš spíš žít podle sebe, verit cemu chceš, nebo si alespon udelat volno, kdykoliv chceš? V našich každodenních životech jsme všichni anarchisté. Kdykoliv se rozhodneme sami za sebe, kdykoliv prebíráme odpovednost za své ciny, uvádíme anarchismus do praxe. Takže jestli jsme všichni od prírody anarchisté, proc vždycky skoncíme prijmutím nadvlády jiných, nebo dokonce vytvorením moci, jenž by nám vládla? Nechceme radeji konecne prijít na zpusob, jak žít spolu s ostatními a dohodnout se prímo mezi sebou, a ne být porád jen závislí na nejakých vnejších pravidlech? Systém, který ONI prijímají je ten, ve kterém TY musíš žít…
" (z knihy Days of war, Nights of love publikovaný v chatu na www.anarchismus.kvalitne.cz

Jak vidí naše ministerstvo vnitra anarchisty a neonacisty, které dává do jednoho pytle nazvaného extrémistické organizace?

"Skupiny levicových radikálů na anarchoautonomní scéně zastřešuje Československá anarchistická federace (ČSAF), Federace sociálních anarchistů (FSA) a Antifašistická akce (AFA). Žádná z těchto organizací není registrována jako občanské nebo politické sdružení.ČSAF je federací autonomních a různě zaměřených anarchistických frakcí, jejímž stabilním programem je sociální anarchismus. Intenzivní kontakty udržuje s partnery v Německu, Polsku ale i v Ruské federaci, v roce 1999 patřila k hlavním organizátorům všech “street party”. Federace sociálních anarchistů se většiny akcí pořádaných ČSAF zúčastňovala a podle hodnotící zprávy vystupovala radikálně při všech veřejných akcích. Proklamovaným cílem této skupiny je založit samostatné anarchistické dělnické odbory a proto se snaží působí v prostředí mezi nezaměstnanými a dělníky. Spolupracuje s Antifašistickou akcí, odmítá naopak spolupráci s trockisty a marxisty (podle jednoho z četných názorových anarchistických proudů “ukradli” marxisté anarchistům “říjnovou revoluci”, kterou původně připravovali). Antifašistická akce (AFA) se na anarchoautonomní scéně zařadila v roce 1999 mezi nejviditelnější subjekty."(Týdeník vlády ČR).

Cíle směřující ke svržení nenáviděného kapitalistického státu sledují ale také celosvětově organizované skupiny vyznávající Manifest WORLD REVOLUTION:

...chceme globální federaci socialistických republik založených na dělnické demokracii. To znamená vládu rad pracujících a sebeobranných organizací pracujících. Ty budou sestávat z bezprostředně volených delegátů podniků a obytných čtvrtí, i se začleněním nezaměstnaných, drobných rolníků, městské chudiny, žen a mládeže. Všichni delegáti mohou být kdykoli odvoláni lidmi, kteří je zvolili, aby skutečně zastávali zájmy a vůli lidu. K zamezení kariérismu a honu za posty budou všichni delegáti dostávat takový plat, jaký odpovídá průměrnému platu lidí, které zastupují. Aby se předešlo korupci a byrokracii musejí být všechna úřední místa podřízená pravidelné výměně úředníků.(CESTA K REVOLUCI, Manifest WORLD REVOLUTION, schválený na Mezinárodním Revokempu 2003).

Doufám, že jsem vás dnešní exkurzí do světa anarchie a celosvětové socialistické revoluce příliš neotrávil. Ono není od věci vědět o podobných aktivitách našich milých spoluobčanů trochu více, než nám hlásá televizní hlásná trouba. Držte mi palce, zítra nebudu bojovat s extrémisty, ale s nesjízdností našich silnic. Musím dojet ve zdraví pro nějaké zboží do Nučic u Prahy, zimní pneumatiky mám.
15.11.2007 11:35 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Jaká je nejlepší past na myši?

Zima je tu letos nějak dřív, asi to bude tím globálním oteplováním. Všichni majitelé venkovských sídel, především pak chataři s nepříliš fortelnými stavbami mají v těchto dnech co dělat se stěhováním myší z polí a zahrad do sklepů, na půdy, v nejhorším případě i do zastlané peřiny. Nastává proto čas nelítostného honu na myši a vítězí jen ten, který má vhodné pasti a pastičky. Nevím jak vy, ale já jsem s několika různými elektronickými plašiči udělal tu nejhorší zkušenost. Nejprve jsem si liboval, jak to pěkně bliká a možná i občas zapíská zvukem lidskému uchu neslyšitelným a představoval jsem si, jak davy myší zbaběle prchají s poškozeným sluchem a možná i mozkem někam daleko od naší chaty. Liboval jsem si do té doby, než jsem našel ve sklepě okousaná jablka a na půdě rozcupovaný kus polystyrenu. Abych nabyl jistoty, že elektronika skutečně selhala, nastražil jsem těsně vedle jednoho hi-tech výrobku klasickou pastičku s lákavou lahůdkou v podobě sýra. A vida, druhý den se lapila infrazvuku odolávající myška a tak to pokračovalo tak dlouho, až zřejmě myši došly.

Nespoléhejte na reklamní triky prodejců elektronických plašičů a nastražte rychle starou dobrou klasiku. Tento způsob boje sice vyžaduje akt pohřbívání myší se zlomeným vazem, čemuž se ženy z jakýchsi záhadných důvodů brání a tak je lov myší mužskou záležitostí. Abyste si doplnili vzdělání stran pastí a pastiček, neváhám zde zdarma udělat reklamu několika výrobcům či prodejcům pastí. Nejvíce mě oslovily stránky firmy Hradský - SUNK, která nabízí úžasný sortiment pastí na myši i krysy a mimo jiné i úchvatnou multimucholapku. Umělohmotné pastičky s děsivými zuby jsem osobně vyzkoušel s výborným výsledkem, jsou ale poněkud fórové a vydrží nejvýše dvě sezóny lovu. Podobnou nabídku kvalitního zboží má i KOVO DRUŽSTVO Olomouc, dále nahlédněte do nabídky firmy ZEPO s obdobným sortimentem, kde nabízejí i past na kuny, tchoře a jiné obtížné potvory. Zejména kuny dokáží nejen nadělat značný nepořádek na půdě ale často i poškodí isolaci střechy. Kdesi jsem četl o spolehlivé metodě, jak kuny odpudit: stačí si zajít do zoo a vyprosit si tam tygří nebo lví exkrementy. Je to prý spolehlivé. Otázkou zůstává, zda to nebude páchnout ještě víc než pozornosti zanechané kunou. Pokud vedete třeba ve sklepě neúspěšný boj s hlodavci, mám ještě jednou dobrou radu: lísky s ovocem postavte na plechový či umělohmotný sud. Myši pak mohou jen mlsně chodit okolo, pokud ovšem nedovedou šplhat po stropě a skákat na ovoce shora. V podzimním lovu vám přeji mnoho zdaru.
14.11.2007 10:35 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Mezi neonacisty a anarchisty není žádný rozdíl.

Je to naprosto stejná sebranka, která se skládá s nedospělých zakomplexovaných jedinců, kteří mají nedostatek inteligence a vzdělání, nechuť k práci někde na stavbě nebo u pásu a velkou chuť se občas pořádně poprat až do krve. Jako jednotlivci jsou zbabělí a nejraději se perou se slabším nebo v několikanásobné přesile. V tomto způsobu "boje" vynikají v poslední době anarchisti či jak si rádi říkají, antifašisti. Pro společnost by jejich rvačky nebyly nijak zajímavé ani nebezpečné, pokud by se odehrávaly někde na periferii, kde by jim dokonce ani nemusela asistovat policie. Jenomže oni touží po publicitě, jsou nadšeni, když se druhý den vidí v televizi a dokonce mají vlastní kameramany a fotografy, kterí vše natáčejí a fotí jako důkazy jejich "hrdinství" prokázané v nelítostné bitvě ať už s "ideologickými" nepřáteli nebo s policií. Vedou je a řídí osoby, které s nebývalým nasazením realizují svoje "vůdcovské" schopnosti, mají vlastní právníky bojující za ně se "systémem", což je stát jako takový respektive policie a soudy.

Je to obtížný hmyz, se kterým se demokratická společnost díky obratnosti jejich vůdců může jen těžko vypořádat. Jejich vůdcové jsou natolik chytří i vzdělaní, že formulace jejich cílů publikované na internetu nebo i v ve vydávaných tiskovinách (Národní politika, vydává Národní strana) jsou natolik obecné a populistické, že jim není možné prokázat jejich skutečné záměry: nacionalizace státu, nenávist k jiným rasám a podobné cíle. Neonacisté přitom evidentně vycházejí z předválečné ideologie německé NSDAP. Jsou fascinováni Hitlerem a jeho ideami nadřazenosti německého národa všem ostatním. To je zvláště paradoxní u českých nácků, kteří přehlížejí fakt, že Hitler měl v úmyslu vymazat z mapy Evropy nejen Židy, ale i český národ jako podřadný a méněcenný. Zejména anarchisté reprezentovaní organizací ANTIFA, Antifašistická akce - AFA, stát vnímají jako otrokářský systém, který je nutí dodržovat normy společného soužití občanů, který je odírá o těžce vydělané peníze. Jako přímého nepřítel si pro své řádění vybrali neofašisty. Ve svých prohlášeních tvrdí, že jsou organizací, která "je otevřená každému, kdo se chce aktivně podílet na boji proti fašismu, nacismu a bolševismu ve všech jeho podobách a to i v době, kdy je antifašimus často posuzován jako extremismus." To je samo o sobě komické, protože to byli právě bolševici, kteří vedli v předválečných letech bitvu s hitlerovými fašisty a prohráli jí. Z toho je patrné, že jim nejde stejně jako neonacistům o nějakou ideologii. Jde jim všem jen o boj. S kýmkoliv a proti komukoliv. Navštivte HrusiceNení nad to se řádně porvat. Prostě v určitých našich spoluobčanech ještě stále přetrvávají prastaré atavizmy, které se nemají kde vybouřit. Primitivní kmenové národy vždy vedly malé místní války či lovy na zajatce pro zábavu, prostě aby svaly nezlenivěly. V naší spořádané civilizované společnosti nic takového není k mání, porvat se lze jen na fotbale nebo v pouliční bitce. Na vesnici se stále ještě občas a jen někde dodržuje tradice hospodských rvaček ve stylu známého obrazu pana Lady, to našim milým primitivům ale nestačí.

Hrozí od této chátry nějaké nebezpečí pro společnost? Pokud se mezi nacisty nenajde schopný vůdce přesvědčit většinu národa o svých cílech a převzít "demokraticky" moc, tak jak se to povedlo Hitlerovi, žádné nebezpečí nehrozí. Notabene také se nepíše rok 1930. Média všeho druhu by udělala nejlépe, kdyby o rvačkách této chátry nepodávala žádné informace a přestala jim dělat reklamu. Jestliže jsou článků o rvačkách plné noviny a televizní stanice opakují každou hodinu "atraktivní" záběry, pomáhají tím této sebrance. Policie by je měla nemilosrdně převálcovat při každé příležitosti a zadržené rváče by měli soudci operativně posílat nejlépe ještě tentýž den do chládku na pár měsíců. Je tu ale další problém našeho vězeňství: naše věznice a zacházení s vězni připomíná spíše rekreační pobyty než trest za spáchané zločiny. Pracovníci věznic prý vězně převychovávají! Inu, jejich výsledky jsou jasně patrné z rostoucího množství recidivistů. Tudy žádná cesta nevede a bylo by třeba se poučit spíše v USA. Škoda, že nám pan Havel ze svého studijního pobytu v USA nepřivezl v tomto směru něco přínosného.
13.11.2007 10:15 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Chcete jezdit jako šílenec či prase? Dejte se k policii.

Za zprávu dne považuji zjištění Ústavu státu a práva, že policejní služební zákon nedovoluje odebírat trestné body policistům ani ve chvíli, kdy jsou mimo službu. "Když se policista dopustí nějakého přestupku nebo poruší dopravní předpisy, tak mu nelze uložit bodové hodnocení," řekl ČT Tomáš Doležal z Ústavu státu a práva Akademie věd. Policejní prezídium i ministerstvo vnitra o problému vědí, pravděpodobně od samého počátku vzniku služebního zákona z jednoduchého důvodu: měli to tak v úmyslu a doufali, že se to neprolákne. Teď se tváří jako neviňátka a uvedli, že se chystá legislativní změna, která nerovnost před zákonem napraví. Mluvčí ministerstva Vladimír Řepka uvedl, že novela by mohla vstoupit v platnost v polovině příštího roku. Do té doby si to mohou policisté na silnicích užívat. Podle mého si ale budou dělat i po onom "narovnání" ve svém volnu co je napadne: už jste někdy slyšeli, že by policista dal pokutu jinému policistovi poté, co mu ukáže místo občanky služební průkaz? Mě samotnému se vícekrát za doby totality podařilo nezaplatit pokutu jen díky tomu, že jsem pracoval u dnes již neexistující firmy zvané Armabeton. Jeden příklad z mnoha: poté, co příslušník veřejné bezpečnosti (tehdejší označení pro policistu) objevil v občance, kde pracuji, vrátil mě doklady se slovy "S armádou máme, soudruhu, dobré vztahy, tak pokračuj." Zábavné na tom byl fakt, že název firmy byl odvozen od armovaného betonu a s armádou neměl nic společného.

A protože má ministr vnitra Langer velké potíže s odchodem značného počtu policistů a nábor se příliš nedaří, neváhejte a dejte se do služeb policie, zvláště pak tehdy, pokud milujete rychlou jízdu. Máte-li slušné vzdělání a praxi především v oblasti informačních technologií, můžete si navíc k platu přivydělat prodejem politicky nebo kriminálně atraktivních informací, odposlechů a jiných kompromitujících materiálů. Takový vedlejšák vám může hodit i desítky tisíc českých na stole, ba i mnohem, mnohem více. Starodávné riskantní metody fotografování tajných dokumentů jsou dávno pryč. Udělat přece kopii CD či DVD dovede dnes každý mamlas. Vyjednávejte zásadně mobilem pro jedno použití a materiál předávejte přes internet poté, co dostanete peníze v hotovosti přes mrtvou schránku. Nelehkým úkolem bude peníze řádně vyprat. V tom vám může poradit například portál.cz. Přeji krásný den a neuklouzněte někde na silnici do příkopu.
12.11.2007 10:45 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Na které straně budete pochodovat zítra?

Hitler a jeho milovaná a milující mládežNeonacisté jsou odhodláni pochod zítra 10.listopadu Židovským městem uskutečnit. Akce proti neonacistickému pochodu jsou hlášeny od půl druhé do deseti hodin večer. Kupříkladu Židovská liberální unie svolává sraz na půl druhou na roh Pařížské a Maiselovy ulice. Židovská obec pořádá od čtrnácti hodin u Staronové synagogy a Židovské radnice pietní náboženské shromáždění k uctění památky obětí říšského pogromu. Antifašistická akce proběhne od půl třetí na pražském Náměstí Republiky. V patnáct hodin se uskuteční pietní setkání židovských organizací na Staroměstském náměstí. Sdružení Tolerance a občanská společnost se sejde v sedmnáct hodin na rohu ulic Břehové a Maiselovy, kde bude probíhat vzpomínka na oběti neonacistického a nacistického násilí, včetně koncertu a videoprojekce. V centru hlavního města se má pohybovat 1100 policistů a 300 strážníků. Připravena je i cizinecká policie, která chce zabránit vstupu nežádoucích osob na území České republiky. Na hranicích bude proto od pátečního rána zpřísněný dozor. Ředitel Židovského muzea Leo Pavlát očekává, že na shromáždění ke Staronové synagoze přijdou neonacistům na provokaci odpovědět tisíce lidí. Židovským organizacím už podle něj přišly stovky dopisů na podporu: "Často z těch mailů a dopisů je cítit takový určitý povzdech - jak je možné, že jsou mladí lidé dnes tak nevzdělaní a jaké je naše školství. To je určitě palčivý problém. Ale v zásadě je tam jednoznačně řečeno - toto nás pobuřuje a chceme přijít dát najevo, že jsme proti neonacismu,"

Jak se připravuje "druhá strana"?

Občanské sdružení Mladí národní demokraté - pozvánka: Pochod za svobodu!
Zveme tímto všechny slušné občany, kteří nehodlají mlčet, když se děje bezpráví, na protest proti účasti ČR na okupaci Iráku, pořádaný o.s. Mladí národní demokraté. Bude zde rovněž vyjádřen odpor proti totalitním praktikám magistrátu a potlačování práva na svobodu projevu a shromažďování. Účast již přislíbili mimo jiné v ČR žijící zástupci íránské a palestinské komunity a mnozí zahraniční hosté.

Autonomní nacionalisté: Pochod plánovaný 10.11. v Praze se navzdory různým mediálním dezinformacím uskuteční. Autonomní nacionalisté deklarují Mladým národním demokratům plnou podporu a vyzývají své aktivisty a sympatizanty, aby se akce zúčastnili!!!

Proč je program například Autonomních nacionalistů tak přitažlivý pro mládež? Přečtěte si, co odmítají a za co bojují:

Odmítáme
Pozitivní diskriminaci, protěžování menšin
Nadnárodní a bezohledný kapitalismus
Komunismus ve všech jeho podobách
Masovou imigraci civilizačně nepřizpůsobivého obyvatelstva
Multi-Kulti ideologii
Drogy
Amerikanizaci české kultury a politiku USA vůbec
Byrokratický diktát EU a vojenský pakt NATO
Cizí vojska na území ČR a naše vojska účastnící se okupace jiných států

Požadujeme
Silný národní a nezávislý stát
Zastavit nahrazování českého obyvatelstva imigranty
Ochranu přírody, zastavení jejího bezohledného drancování
Svobodu slova a projevu, svobodu vědeckého bádání
Sociální spravedlnost

<<<Flash object>>>
Pokud se vám cíle jejich hnutí zalíbily, pak jste na nejlepší cestě se k nim přidat. V každém případě vědí, jak si získat zejména mladé a nevzdělané příznivce a členy. Staré praktiky z dob Hitlerova nástupu k moci stále fungují. A nepodceňoval bych ani vliv prastarého Adolfova spisku, i když se v knihkupectví nedá koupit. Nalézt jej na internetu v češtině není žádný problém. Před přečtením tohoto "díla" vám doporučuji můj článek "Mein Kampf je skutečně krajně nebezpečné dílo", který jsem napsal v roce 2000. Adolf Hitler v roce 1926 mimo jiné napsal: "Na prvním místě a nejvíc jsem přemýšlel o zřejmé absenci jakékoli zodpovědnosti jednotlivých osob. Parlament učiní nějaké rozhodnutí, jehož důsledky mohou být sebezhoubnější a nikdo za to nenese odpovědnost, nikdo nemůže být nikdy volán k zodpovědnosti. Nebo je snad zodpovědnosti to, že po nějakém krachu odstoupí vláda, která to zavinila, nebo se změní koalice či dokonce se rozpustí parlament?" Předpokládám, že i ten nejzavilejší demokrat s touto větou souhlasí. Stejně jako já. Áda to prostě s lidmi uměl. Ideologové, vůdci a agitátoři nacionalistů v minulých letech nezaháleli. Nejdále se dostali na Slovensku, národovci tam už dnes nosí uniformy, možná i nelegálně držené zbraně. Máte-li silný žaludek, podívejte se na video. Jak uvidíte, "svobodný" internet a oblíbená You Tube se dá použít k čemukoliv, tedy i k nacistické propagandě.
9.11.2007 11:30 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Silniční doprava po dálnicích kolabuje prakticky denně.

Hromadná dopravní nehoda osmi až deseti aut zcela zastavila dnes v ranní dopravní špičce před Prahou provoz na patnáctém kilometru dálnice D1 ve směru k hlavnímu městu. Na místě se utvořila dlouhá kolona aut, dálnice je neprůjezdná. Podle doporučení policie sjížděli řidiči na exitu Velké Popovice a pokoušeli se pokračovat po staré benešovské silnici. Ta je ovšem přetížená a zcela nevhodná pro jízdu kamionů a je zacpaná i bez podobného přílivu zoufalců z dálnice. Provoz na D1 se začal obnovovat až v deset hodin ve dvou jízdních pruzích.

Jakákoliv havárie na dálnici je vždy hromadná. Automobily jedou tak těsně za sebou, že pokud se někdo začne točit ve smyku nebo náhle zabrzdí, ostatní kolem mají možnost jen zavřít oči a začít brzdit. Dostanou pak ránu nejen zepředu, ale i zezadu a hrozí, že z rozbitých benzinových nádrží začne hořet. V takové beznadějné situaci by řidičům pomohlo snad jen vystřelovací sedadlo s padákem. Jedno je jisté: na D1 zejména před Prahou od Brna je pravý jízdní pruh zcela zaplněn kamiony, které často jen popojíždějí. Při vjezdu do Prahy totiž musí z dálnice odbočit na Jižní spojku a pokračovat k Barrandovskému mostu. Tam je čekají dvě světelné křižovatky! Dominový efekt se od těchto semaforů přenese až na dálnici D1. Tento špunt zpomalí nebo téměř zastaví i provoz osobních aut. Někteří situace naznalí řidiči Prahou jen projíždějící se totiž naivně snaží vecpat mezi odbočující kamiony a zastaví často provoz i ve středním a dokonce i v levém pruhu. Pak stačí málo, aby to někdo nedobrzdil a dějou se věci.

Nejhorší na tom je fakt, že se s tím prakticky nedá nic dělat. Dálnice je přetížená kamiony a nepomáhá ani postupné rozšiřování na tři jízdní pruhy. Kamenem úrazu je jednoproudé odbočení na Jižní spojku a hlavně ty nesmyslné semafory na Barrandovském mostě. Ty nikdy odstranit nebude možné, protože most je zpackaný od základů v samotném projektu. Pokud už budete muset přijet do Prahy ve směru od Brna, přečtěte si můj článek Dopravní mazané rady nejen pro pražáky. Rady jsou použitelné ale jen pro osobní auta. A co s dálnicí D1? Jednu radu mám: nad stávající dálnicí postavit ještě jednu. Dokázali to na mnoha místech Japonci i v USA. Přeji vám, abyste nemuseli alespoň dnes někam jet svým autem.
8.11.2007 10:20 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Zařízly Jiřího Čunka romské spolky?

Jiří Čunek se rád strefoval do Romů a jednal s nimi většinou nelítostně, i když docela spravedlivě. Prohlásil, že musel zlikvidovat vřed na těle města. I když tím myslel vybydlený barák, Romové zuřili. Konečně se dočkali - jejich úhlavní nepřítel odchází z postu ministra, z kterého jim mohl přiškrtit podle jeho názoru neoprávněně pobírané peníze. A tak se Romové radují: "Všichni Romové jsou rádi, v celé republice," potvrzuje Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holokaustu v článku publikovaném pro Romy na dzeno.cz a převzatém z Lidových novin nazvaném Romové mají pro Čunka dárek na rozloučenou. Přestože jim Čunek leží v žaludku, ještě jednou se s ním chtějí sejít. A trochu ho potěšit. Do Prahy vyšlou delegaci, která předá Čunkovi speciální dárkový balíček. "My vážně uvažujeme, že mu předáme sadu samoopalovacích krémů a poukázku na výběr lehátka. A možná také zápalky. I když ty by mohl mít sám," prohlásil předseda romského sdružení Dženo Ivan Veselý v narážce na jiný Čunkův výrok na internetových stránkách Blesku: na otázku, zda budou jako Romové dotováni i ostatní lidé, řekl: "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák." Pro Jiřího Čunka má pan Veselý vzkaz. "Rád bych mu jako křesťanovi připomněl: Boží mlýny melou pomalu, ale jistě." Shoduje se tak s ohlasy od Romů, které osobně zaznamenal. "Mám samozřejmě hodně ohlasů. Jeden Rom to komentoval slovy, že existuje takové pěkné rčení - že každá svině má také svého řezníka. Já říkám, že ze sedláka pána neuděláte. Experiment se zkrátka nepovedl," říká zjevně rozveselen.

Jednomu by se skoro chtělo tvrdit, že tím Čunkovým řezníkem se staly romské spolky. Mají řadu ochránců i mezi novináři a tak mohla být snaha médií o likvidaci Čunka společenskou objednávkou Romů. To, že Čunek leží v žaludku všem romským aktivistům potvrzují i statistiky o počtu článků o Čunkovi na jejich serverech. Tak třeba vyběhlo 649 článků z domény dzeno.cz na dotaz Čunek OR Čunk. Rozkošnou nabídku mě udělal po zadání tohoto dotazu google.com : "Nechtěli jste třeba hledat: Čunek OR Čuně site:dzeno.cz ?" Další výsledky: 2 680 z domény www.romea.cz na stejný dotaz. O tom, jak se do Čunka opřela ostatní internetová média (a jejich tištěné "matky") svědčí i další výsledky hledání: Výsledky 13 000 z domény idnes.cz, 43 600 z domény lidovky.cz, 49 000 z domény aktualne.centrum.cz a 31 400 z domény ihned.cz. Celkem jen na těchto šesti serverech je to dohromady neuvěřitelných 91 249 článků.

Možná, že je ale všechno docela jinak: novináři nemají o čem psát, televize o čem vysílat a tak se jim každý skandálek hodí. Dříve se psalo o okurkách nebo kachnách, Hašek si ve Světu zvířat vymýšlel neexistující zvířata, dnes jsou nejlehčím cvičením pro novináře politici, jejich manželky a milenky, jejich peníze. Prostě snadno vydělané peníze a pochvala od majitele listu/serveru za zvýšený náklad/návštěvu. Přiznám se, že i já, osel, často podléhám a píšu o blbostech, jak mě jeden čtenář sdělil v mailu. Faktem je, že ale zřejmě moje noviny čte, jinak by nevěděl, jaké jsou to idiotské plácy. Poblém je v tom, že jsem si zamanul psát tak trochu kroniku života v Česku a řeknu vám, že když se vrátím o pár let zpátky, někdy žasnu, co se tady tenkrát dělo. Dneska si to už nikdo nepamatuje a já teprv ne. Inu, právě proto se píší kroniky. Když už jsme u té minulosti: jste-li členem/členkou KSČM nebo jejich voličem, nezapomeňte dnes oslavit kulaté devadesátileté výročí bolševického vojenského puče zvaného Velká říjnová socialistická revoluce. Nenechte se zmást tím, že se slaví v listopadu, když vypukla 25.října 1917. Rusko v té době ještě používalo poněkud zasmrádlý juliánský kalendář. Pamatuji se matně, že jsme se za totality bavili otázkou "Můžete věřit komunistům?" a odpovědí "Nemůžete: říjnová revoluce byla v listopadu, Lenin se ve skutečnosti jmenoval Uljanov a Stalin Džugašvili." Někteří ještě dodávali: a žárovku nevynalezl Edison ale Jabločkin. Přeji krásný den, ať vás šéfové nebuzerují, taky na ně jednou dojde.
7.11.2007 10:00 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Bude Švejnar kandidátem komunistů, ČSSD, zelených a lidovců?

Bursík v sobotu halasně zveřejnil na ČT24 podporu Zelených Janu Švejnarovi jako kandidátovi na prezidenta České republiky. Ve svém vystoupení se také zmínil, že Švejnara bude podporovat i ČSSD, dále senátoři z Klubu otevřené demokracie a SNK. Podle Paroubka je potřeba každý hlas a musí se proto jednat i s KSČM, což chce sociální demokracii navrhnout. "Profesor Švejnar (...) varuje před některými nelogičnostmi tzv. vládní reformy Mirka Topolánka, kdy se v argumentech možná v 80 procentech shoduje s ekonomickými experty ČSSD. (...) Na rozdíl od Václava Klause také nepopírá fakt, že člověk přispívá velkým dílem k trendu globálního oteplování, a patří do skupiny moderních liberálů, kteří si uvědomují, že svoboda člověka není bez odpovědnosti," napsal Paroubek ve svém článku "Může profesor Švejnar porazit profesora Klause?" na blog.aktualne.cz.

V roce 1991 založil Švejnar se Zieleniecem ekonomický institut CERGE-EI (Centrum pro ekonomický výzkum a doktorské studium) Univerzity Karlovy. Mezi sponzory institutu je Česká spořitelna, a.s., CK Patriot Travel, Philip Morris ČR (!) a The World Bank (Světová banka!). Švejnar pracoval pro někdejšího ministra hospodářství Karla Dybu (!). Roku 1994 se stal ekonomickým poradcem prezidenta Havla a pracoval pro něj až do jeho odchodu z Hradu. V USA žije, bádá, přednáší a řídí William Davidson Institute na Michiganské univerzitě, v Česku se zase vrací do ekonomického institutu CERGE-EI, který před 12 lety založil. Je předsedou dozorčí rady ČSOB. Podle některých politiků se jedná o klasický střet zájmů a to i v případě, že by se předsednictví dozorčí rady v ČSOB vzdal. Ministerstvo financí ČSOB letos u pařížského arbitrážního soudu zažalovalo o 26,7 miliard korun. Peníze žádá jako kompenzaci v souvislosti s očištěním Investiční a Poštovní banky (IPB), kterou ČSOB převzala v červnu 2000 za symbolickou korunu. Stát chce dokázat, že převzetí se uskutečnilo nekalým způsobem. ČSOB údajně ovlivňovala politiky, aby jednali v její prospěch. O Švejnarových ekonomických názorech a postojích píše Václav Klaus ve svém článku Mylné koncepce Jana Švejnara (spor o transformaci nebo o komunismus?)

Zajímavé bude sledovat kličkovanou lidovců. Jejich hlavní problém jako vždy je to, na kterou stranu se přiklonit, tedy na kterou vítěznou stranu. A nemůžeme podcenit zákulisní dohody, které pro podporu svého přítele Švejnara udělá s komunisty Václav Havel. Bylo by to pro něj velké osobní vítězství a pomsta na nenáviděném Klausovi. Havlova pravda a láska ke komunistům zvítězí nad lží a nenávistí, kterou o něm šíří Klaus. Je jasné že komunisté budou jako vždy rozhodovat. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš se nechal slyšet, že o jménu profesora Švejnara se dá diskutovat. Upozornil na fakt, že některým komunistům může vadit, že Švejnar žil dlouho v zahraničí. K tomu je třeba dodat, že "také V. I. Lenin žil dlouhou dobu v zahraničí, nota bene v zahraničí buržoazně kapitalistickém, a to nemluvě už o trvale tam kdysi žijících Englsovi a Marxovi" (názor Pavla France z Českých Budějovic v jedné internetové diskuzi :). Komunisté se nepochybně rozhodnou podle toho, co jim Švejnar slíbí. Bude-li dostatečně vstřícný, můžeme očekávat, že po příštích volbách (a možná už po mimořádných) budeme mít opět vládu socanů a komunistů se zelenými a lidoveckými poskoky a "americkým" prezidentem, který před komunisty utekl do USA. Máme se na co těšit.
6.11.2007 10:00 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Bude televizní stanice o smrti a pohřbívání i u nás?

Pod heslem "EtosTV ist der neue Trauerkanal" se připravuje v Německu rozjet vysílání nový televizní kanál EtosTV. Marketingový záměr tvůrců této stanice je celkem jednoduchý a pravděpodobně bude i úspěšný: umožnit těm, kteří se za života nedostali do televizního vysílání se na obrazovce objevit alespoň po smrti v důstojném videoklipu. Tato "tichá" vzpomínka vysílaná i několikrát denně - podle toho, kolik zaplatíte - tak může zmírnit bolest pozůstalých. Pro ty bohatší bude jistě v nabídce služeb i další možnost: přímý přenos s pohřbu a následně i opakování ze záznamu. Ti příbuzní, kteří se nebudou moci zůčastnit pohřbu, ať už pro nemoc nebo pro pracovní zaneprázdnění, mohou se zúčastnit virtuálně. A těm žijícím na druhém konci světa můžete nabídnout záznam na DVD nebo vystavení videa na internetu.

Podle mého by i u nás mohl mít takový kanál velký úspěch u důchodců a u kategorie žen, kterou nazývám "sama doma". Flickr.comJe přece dojemné a zajímavé se podívat, jak někdo už odešel z tohoto světa, zatímco my jsme ještě stále tady. A přenos z krematoria nám ušetří cestu, když se chceme podívat "do čeho jdeme". Navíc se budeme moci zúčastnit celé řady slavných pohřbů a netlačit se přitom v davu. Pohřby a svatby celebrit mají v televizi tu nejvyšší sledovanost (pohřeb Luciana Pavarottiho, Karla Svobody). Opakovaným sledováním poslední cesty ať už neznámých nebo slavných lidí nám tato událost natolik zevšední, že se začneme těšit, kdy už bude také řada na nás. Odstranit strach ze smrti, to by mohlo být hlavním marketingovým heslem takové pohřební televizní stanice. Žádnému z nás sice není umožněno se zúčastnit vlastního pohřbu, ale když si sami nebo s odbornou pomocí vyrobíte "Nachrufe" video obsahující přehled vašich životních úspěchů, zpovědi vašich blízkých o tom, jak velkým člověkem jste byli a vaše osobní rozloučení se všemi pozůstalými, můžete si vše pouštět v klidu domova a zažívat opakovaně tu velkou chvíli, až vás budou pohřbívat do země či pojedete svoji poslední cestu do nebeského žáru krematoria. Navíc si tuto službu předplatíte a žádní příbuzní nebudou moci zabránit odvysílání vašeho videoklipu, i kdyby byl nevím jak skandální. Doufám tedy, že se i u nás najde skupina investorů nevědoucích jak ještě více rozmnožit vydělané miliony, kteří pohřbívací stanici v rámci digitalizace televize rozjedou. Mohla by mít povznášející a divácky zajímavější program než nějaký erotický kanál s upoceným souložením. Přeji vám, milí přátelé, abyste se zahájení vysílání české stanice "Spěte sladce" ve zdraví dožili a mohli využít jejích služeb.
5.11.2007 11:00 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Vládnou nám politické strany nebo jen politické mafie?

Máte představu, jak velké jsou vlastně politické strany v Česku? Podle zprávy předložené zatím poslednímu, šestému sjezdu KSČM, který se konal v květnu 2004 v Českých Budějovicích, měla v roce 2003 tato strana stále přes 100 000 členů, konkrétně 100 781. Tím zdaleka převyšuje všechny ostatní české politické strany a KSČM lze označit za jedinou ještě opravdu masovou politickou stranu v České republice. Navíc základní organizace strany jsou rozprostřeny po celém území ČR a tvoří hustou a potenciálně akceschopnou organizační síť. Podle stranické statistiky nicméně bylo v roce 2003 celých 50 procent členů ve věku nad 70 let a počet členů i základních organizací soustavně klesá. Skoro jediné, co roste, je průměrný věk: z hodnoty 64,1 roku v roce 1999 vzrostl na 68,1 v roce 2003. V témže roce měla strana jen 8,7 % členů do padesáti let, členů do šedesáti let pak 28,5 %. Nové členy KSČM skoro vůbec nenabírá, neboť pouze 3,3 % členů vstoupilo do strany v období 1990-1999, po roce 2000 pak 2,4 %. Pouze 5,7 % současných členů KSČM do ní vstoupilo po listopadu 1989. Na serveru www.kscm.cz se počet členů nedozvíte. Pár tisíc "činorodých" členů, navíc mistrně ovládajících všemožné partajní taktiky a strategie, může po případném vstupu KSČM do vlády (či v případě jiné participace strany na vládnutí) opanovat řadu významných orgánů a výrazně ovlivňovat jejich chod. Komunistická převaha nad tradičně trochu "línými" či "ležérnějšími" demokraty může proto být mnohem větší, než by se mohlo zdát pouze na základě prostých počtů.

KDU-ČSL má asi 46 tisíc členů, ODS pod třicet tisíc (2005) a ČSSD necelých 16 tisíc členů. Zelení mají podle nedůvěryhodného pramene jen kolem 2000 členů. Politické strany se na svých webových stránkách s počty členů zásadně nechlubí. Jen na ODS.cz lze po jistém úsilí nalézt údaj z roku 2005. "ODS měla k 31. říjnu 2005 26 155 členů, kteří jsou evidováni v 1 331 místních, 92 oblastních a 14 regionálních sdruženích. Během uplynulého roku se počet členů zvýšil o 3 017 členů, do ODS vstoupilo 4 333 členů a 1 653 členů vystoupilo."(pramen) Všechny sledované politické strany vyžadují ve stanovách pravidelné placení členských příspěvků, který kromě KSČM má charakter jednorázového poplatku ročně. Členové KSČM platí podle stanov 0,5 % z čistého příjmu, nejméně však 15 Kč měsíčně.

Z tohoto přehledu je zřejmé, že kromě komunistů se strany spoléhají spíše na sympatizující voliče, než na členy vlastní strany. Zejména ODS a ČSSD nabírají přednostně do strany jen takové, kteří jsou použitelní pro obsazení klíčových funkcí ve státním aparátu po převzetí moci. Řadoví členové mají minimální možnost ovlivňovat vytváření vlád, program strany, volební program či dílčí politické otázky. To vše je v rukou nejvyššího vedení stran. Voliči jsou na tom ještě hůře: mohou jen ovlivnit, která skupina profesionálních politiků bude následující čtyři roky tento stát řídit a určovat, jaké zákony budou platit. Tvrdit proto o našem politickém systému, že je demokratický, je holý nesmysl. Podobá se to spíše systému, který používají zločinecké mafie včetně rozdělení si územního vlivu a "obchodu". Nepřipomíná vám sponzorování politických stran či různých občanských sdružení placení výpalného?
2.11.2007 11:00 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Spiknutí výrobců tabákových výrobků a vlády.

Napadlo vás někdy, k čemu vlastně slouží zdánlivě nesmyslné vyhláškou Ministerstva zemědělství (!) stanovené nápisy na cigaretách jako například "Ministerstvo zdravotnictví varuje: Kouření způsobuje rakovinu"? Martin Škapík se pouští do odhalování spiknutí a odpovídá si na otázku Proč tedy „varovné“ nápisy?

Tabákovým firmám nehrozí od států, které fakticky – prostřednictvím právních systémů – ovládají, naprosto nic! Jenže nemohly zcela ovlivnit všechny soudy, tak se stávalo, že když se nějaký soudce „upamatoval“ a tabákové hydře se postavil, padaly v této věci vysoké finanční postihy. Jak se ale domoci v soudní při náhrady škody po zavedení „varovných“ nápisů, kterými ministerstvo zdravotnictví vystavuje tabákovému průmyslu faktické povolení k zabíjení, zotročování dětí?

Výhradně (!) díky ministerstvu zdravotnictví u soudu mohou argumentovat právníci tabákového průmyslu tím, že spotřebitel věděl o tom, že jej produkt „může zabít“ a tedy tabáková firma nemá v této věci právní odpovědnost!

Ministerstva zdravotnictví tak nejen, že situaci v této věci neřešila ve prospěch trpících, či prevence tohoto „podnikání“, ale navíc zamezila jak právnímu narovnání v poškození zdraví, zničení života tabákem, tak i mediálnímu otevření tématu, protože sériové žaloby v případě vysouzení nároků oprávněných poškozených a jejich rodin by nebraly konce, naopak vzalo by jej toto zločinné společní proti lidem na zemi.

Ministerstva zdravotnictví a jejich „varovné“ nápisy jsou jediným (!) důvodem, proč tabákové podnikání není už desítky let v bankrotu skrze právní pře s postiženými spotřebiteli, či jejich rodinnými příslušníky.

Jedná se skutečně o mazané spiknutí tabákových koncernů s vládou a zákonodárci s cílem vyloučit v Česku soudní žaloby kuřáků či jejich pozůstalých o náhradu škody? I vám se zdá uvádění textu o škodlivosti kouření na cigaretových obalech a velkorozměrových reklamách podivné a zdánlivě proti zájmům výrobců cigaret? Celý článek Martina Škapíka najdete na matrix-2001.cz.

O tom, proč se k nám tabák dostal, vím své: je to prokletí seslané "civilizovanému" světu americkými šamany jako pomsta za zničení všech tamějších původních národů a kultur. Do stejné kategorie si můžete zařadit i kokain. Podobné zlo v podobě opia přišlo z Číny a Indie. Je to zvláštní, ale kamkoliv přišli bílí kolonisté, vždy si odnesli do své domoviny to nejhorší, co mohli najít. Přitom jsme měli doma podobné svinstvo běžně k dispozici: mák, lysohlávky nebo nejnověji olizování ropuch. Naši prapředkové si ale mák vždy dávali jen do buchet, nekrmili se jedovatými houbami a ropuch se štítili. Asi to bude tím, že neměli média, globální cestování a hlavně měli málo času na zhovadilosti.

Přeji vám krásný a dokonce teplý sluneční den, asi to bude jeden z posledních. Na horách už natahují hadice k sněhovým dělům. A pak, že jsme neporučili sněhu a větru. Kdo si zaplatí, může se svézt i když sníh padat nebude. Jen to bude letos o dvacku dražší, ceny elektřiny a nafty jdou stále nahoru. A už se nikdy nezastaví. Jednoho dne budou energie jen pro multimiliardáře a na horách se rozhostí ten pradávný klid a mír. A nejen na horách.
1.11.2007 09:35 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Home
Home
Některé odkazy na cizí internetové adresy použité v tomto čísle nemusí s ohledem na časový odstup od jeho vydání fungovat.

NAVRCHOLU.czCreative Commons License
Ahasweb, jehož autorem je Jan Bílek, podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko
.